Jump to content

Pardus 2011 Çıktı!

Share

Recommended Posts

• Replies 395
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Beyler Ben özgürlük için kampanyasından cd istedim pardus 2009 geldi bu gün kurayım dedim bir diskimde xp bir diskimde pardus olsun dedim beceremedim :D yardım edebilecek var mı =??

arkadaşım merhaba.benimde sizinkine benzer bir sorunum var.benim bilgisayarımdada biri (c:)40 GB diğeri (d:)10 GB olmak üzere 2 adet hdd var.bende PARDUS 2009 cd sini cebit fuarındaki PARDUS standından aldım.10 GB lık hdd ye PARDUS u kurmaya çalıştım.zor oldu ama kurulumu yaptım.kurulum tamamlandıktan sonra açılış yaptım ancak açılış gerçekleşmedi.acaba ben nerede hata yaptım.10 GB lik hdd ye PARDUS u kurmamda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.bu konuda yardımcı olabilecek olanlar bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.birde 10 GB lik hdd ye pardus u yüklemek için hdd yi bölmek gerekiyormu.teşekkür ederim.

arkadaşım merhaba.benimde sizinkine benzer bir sorunum var.benim bilgisayarımdada biri (c:)40 GB diğeri (d:)10 GB olmak üzere 2 adet hdd var.bende PARDUS 2009 cd sini cebit fuarındaki PARDUS standından aldım.10 GB lık hdd ye PARDUS u kurmaya çalıştım.zor oldu ama kurulumu yaptım.kurulum tamamlandıktan sonra açılış yaptım ancak açılış gerçekleşmedi.acaba ben nerede hata yaptım.10 GB lik hdd ye PARDUS u kurmamda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.bu konuda yardımcı olabilecek olanlar bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.birde 10 GB lik hdd ye pardus u yüklemek için hdd yi bölmek gerekiyormu.teşekkür ederim.

pardusu 10 Gb lik hdd ye kurarken açılış yöneticisini mbr diyorlar heralde önerilen yere kur. yok ben pardusu ayrı başlatıcam windowsu ayrı başlatıcam açılışta bir birini görmesin (iki ayrı HDD varsa) bot menüden açıcam diyorsan pardusu kurmak istemediğin diğer hdd nin fişlerini çek pardusu kur açarken bot menuden açacağın hdd yi seç ister pardustan açılsın istersen windowstan açılsın. Bilgisayarını ilk çalıştırdığında hangisinden açılmasını istiyorsan açılış hdd si olarak biostan ayarla başkada bir sorun çıkmaz.

Edited by sevdim

herkese yardımcı olabilirim :D

açılış yöneticisinin adı grupdur

mbr grubun diske yazıldığı yerdir. (aslında öyle de değil ya, ayrıntıya gerek yok)

ana diskine yazdır grubu

yani sda0 a...

kendi yaptığımı dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım biliyorum diye de iddiam yok. hdd min birinde 64 bit win 7 diğerinde de pardus 2009 kurulu ve sorunsuz çalışıyor

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar pardusu indirdim elimde cd yok dvd var sorun olurmu daha yakmadım dvd ye şuan elimde laptopta kurulu w7 var ben pardusu denemek istiyorum w7 yi kaldırmadan nasıl kurabilirim daha sonra nasıl kaldırabilirim bilmem gerekenler neler

intel p 8700

ati hd 4650 sistemim var

Kurdum denedim ve herşeye kod istiyor. Yani napcaksan kodla yapman gerekiyor. Bir de Türk işletim sistemini okuyunca heyecanlanmıştım. Vay be dedim iletim sistemi de mi yaparmışız dedim ve sonra baktım herşey ingilizce. Nesi bize ait isimden başka. Özellikle masaüstü kullanımı çok berbat. Heves kırmayalım ama bize ait birşey olsun istiyorum. Yerli malı olsun %100 olsun. Çok mu şey istedim?

Edited by sanalid

Kurdum denedim ve herşeye kod istiyor. Yani napcaksan kodla yapman gerekiyor. Bir de Türk işletim sistemini okuyunca heyecanlanmıştım. Vay be dedim iletim sistemi de mi yaparmışız dedim ve sonra baktım herşey ingilizce. Nesi bize ait isimden başka. Özellikle masaüstü kullanımı çok berbat. Heves kırmayalım ama bize ait birşey olsun istiyorum. Yerli malı olsun %100 olsun. Çok mu şey istedim?

Her ülke kendine göre tamamen farklı işletim sistemi geliştirse o zaman oyun ve programcılar sadece amerika ve avrupaya çalışırlar. PARDUS'un temel olarak Linux'u baz alması çok isabetli bir kadar. Çünkü linux için geliştirilmiş binlerce ücretsiz yazılım ve kodtan ücretsiz yararlanmamız bu sayede mümkün.

selam arkadaşlar ben pardus indirdim kurdum biraz inceledim hoşuma gitmeyince tekrar windowsxp kurdum fakat pardus kurarken C: surucusunu kendisi J: cevirimiş şuan benim xp kurulu surucum J: olarak gözüküyor D: sucusude C: olarak gözüküyor kısacası ben suruculerin adlarını deyiştirmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

pardus 2009 harika birşey herşeyi otomatik tarıyor tanıyor ve yüklüyor fakat tanımadıklarını tanıtmak biraz daha zor eski pardus sürümlerinde daha çok komut bilmek gerekirdi bunlarda ise birşey bilmeniz gerekmiyor %60 oranında son kullanıcıya hitab ediyor evet geliştirilmesi %100 e getirilmesi gerek bunun ve

linuxlardaki en büyük problem flash player sorunu artık bitmeli.. adobe linuxa pislik çıkartıyor eğer flash sorununu aşıp,

windows programlarını tam anlamıyla çalıştırabilecek bir programda yüklenebilirse windowsun yerini almaması için hiçbir sebep yok şimdiden pardus un bilinirliği baya arttı çoğu kişi biliyor ve bu bilenlerde severse windows tarih olur..

arkadşlar yarın açık kaynak işletim sistemleri diye bir ders var bizim okuldaki pclerde cd rom yok ama pardusu kuracaz bunun için flashtan kurabilirmiyiz lütfen yardım çok önemli!!!

unetbootin denen bir program var bununla bootable usb bellek oluşturabilirsin .

nasıl türkiye işletim sistemi bu her yer ingilizce

Programların adı türkçe olabilirdi . Amarok,kopete,firefox,amsn,-

Temaların adlarıda ingilizde.Elegance,black,aio, ıvır zıvur bence daha güzel ve daha türkçe olabilirdi...

yanlış : pardus yerli bir işletim sistemidir .

doğru : pardus tübitak tarafından derlenmiş , paket depoları kurulmuş , kde arayüzü kullanan bir linux dağıtımıdır .

arkadaşlar pardusu indirdim elimde cd yok dvd var sorun olurmu daha yakmadım dvd ye şuan elimde laptopta kurulu w7 var ben pardusu denemek istiyorum w7 yi kaldırmadan nasıl kurabilirim daha sonra nasıl kaldırabilirim bilmem gerekenler neler

intel p 8700

ati hd 4650 sistemim var

sabit diskinizden bi 10 GB feragat edip partition magic tarzı bir programla bölersiniz . sonra bir cd dvd yakma programı ile pardus iso dosyasını kalıp yazdırırsınız (cd dvd farketmez) sonra bilgisayarınızı cd'den boot edersiniz . kurulumda en önemli husus doğru partitionu seçmektir yoksa verilerinizi kaybedersiniz . gerisi için pardus zaten sizi yönlendirecektir . kaldırmak konusunda win7 için birşey diyemem ama bence kaldırmamak en iyisi . hiç kullanmasanız bile sadece 10 GB lık bir disk alanınız gitmiş olur , başka zararınız da olmaz . grub önyükleyicisi size bilgisayar açılırken hangi işletim sistemi ile açmak istediğinizi soracaktır .

İnşallah windows u geçer Türk yapımı bir sistemin çok ilerilere gitmesi eminim hepimizi mutlu eder

hocam türk yapımı değil.... linux tabanlı türk çalıntısı...

valla biz bişey yaparsak dişimi kırcam... inşallah yaparız ama zor. bu ülkede bilim insanlarına verilen değer yerlerde

pardus tam manasıyla oluşturulduğunda bütün devlet daireleri zorunlu olarak kullancak çünkü devletin ödediği lisans parası küçük bir meblağ olmadığı gibi Windows çoğunuzun bildiği gibi ajan bir yazılım.

işletim sistemi değişikliği salt teknik ve ekonomik bir konu değil . işin siyasi boyutu da var . devletin "ben windows'tan vazgeçiyorum artık açık kaynaklı sistemler kullanacağım" demesi "ben nato'dan çıkmak istiyorum" demesi gibi birşeydir ve yakın gelecekte mümkün değildir diye düşünüyorum .