Jump to content

Vicdani Ret' De Geliyor...!

Sirius
 Share

Recommended Posts

[center][color="#FF0000"][b]Vicdani Ret' de Geliyor![/b][/color]

Adalet Bakanı Ergin'den Açıklama;
14 Kasım 2011 Pazartesi, 20:56:20

[img]http://img5.mynet.com/ha6/yazi/vicdani-ret.jpg[/img]

dalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret konusunda Milli Savunma Bakanlığının bir çalışma hazırladığını belirterek, ''Bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde karar aşamasına gelinmiş olacak. Çok kısa süre içinde bunu Bakanlar Kurulunda görüşeceğiz'' dedi.

[code]http://www.haberturk.com/gundem/haber/687959-vicdani-ret-de-geliyor[/code]

[/center]

Türkiye ve yurtdışında yaşayan ve yaklaşık 200 bin kişiyi ilgilendirdiği belirtilen bedelli askerlikte AKP'nin tam tüccar mantığıyla hareket ettiği ortaya çıktı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin bağlayıcı olan 'vicdani ret' kararını tanıması için Türkiye'ye bu yılın sonuna kadar yasal düzenleme zorunluluğu getirirken, AKP'de Aralık ayına kadar 'vicdani ret' düzenlemesi öncesinde bedelli askerlik yasasını çıkartarak yaklaşık 3 milyar TL gelir elde etmeyi planlıyor.

vicdani ret, askerliği istememe hakkı. devletin başka kurumlarında hizmet ediyor galiba bu hakkı elde eden kişi askerlik süresince.

ben şizofren olarak askere gittim ve en zor yerlerde askerlik yaptım vede çavuştum. tamam zorla göndermed idevlet ben kendi isteğimle gittim ama yinede temkinli olmakta ve muhafazakarlığa eğilimli olmakta fayda var gençler, arkadaşlar. yoksa savaşı kimse sevmez bende sevmezdim. atatürk ilke ve inkilaplarını atatürkün gençliğe hitabesini unutmayalım. atamız bunları türke türk halkına karşı söyleyecek değil! türkiye halkını düşmanlara karşı uyarmış. lazı çerkezi kürdü manavıda yedi düele galip gelmiş. bu halkı kimse köle yapmasın artık. uyutmayada kalkmasın. delik arandımı ab kriterleri ama hakka geldimi en düşük ücret hala türkiyede. uyanık olalım arkadaşlar.

Allahım ya şu yazdıklarınıza bakın eminim %90 ınınız vicdani ret in ne olduğunu tam olarak bilmiyor :blush: Eğer askerlik yapmayı vicdani olarak reddedersen devlet seni sivilde hemen hemen hiç maaş vermeden çalıştırıyor vicdani ret bu her avrupa ülkesinde var ve hiçbir zararını görmedi adamlar...

[quote name='HighDamage' date='14 November 2011 - 21:03 ' timestamp='1321304628' post='1111787']
Allahım ya şu yazdıklarınıza bakın eminim %90 ınınız vicdani ret in ne olduğunu tam olarak bilmiyor :blush: Eğer askerlik yapmayı vicdani olarak reddedersen devlet seni sivilde hemen hemen hiç maaş vermeden çalıştırıyor vicdani ret bu her avrupa ülkesinde var ve hiçbir zararını görmedi adamlar...
[/quote]

ne olduğunu biliyoruz ama avrupa ile arada kültürel farklarımız var bizde vatani bi görevdir vatanını sevenin borcu olarak görülür hatta namus borcuda diyebiliriz vatan namustur bu red konusunu ilk ortaya atanların kimler olduğu belli

şahsi görüşüme gelince vicdani ret olmalı akkoyun karakoyun çıksın misali

[quote name='oguzhan43' date='14 November 2011 - 21:49 ' timestamp='1321307374' post='1111809']
ne olduğunu biliyoruz ama avrupa ile arada kültürel farklarımız var bizde vatani bi görevdir vatanını sevenin borcu olarak görülür hatta namus borcuda diyebiliriz vatan namustur bu red konusunu ilk ortaya atanların kimler olduğu belli

[/quote]
[b]aynen katılıyorum .. asker karşıtı olanların oğlu askerlik yapmayan birinin anlamasını bekleyemeyiz .. ret çıktı diye herkes bu hakkı kullancak . terör gibi lanet bi olay varken böyle durumda nasıl böyle bir şey çıkartırsınızz* zaten askeriye asker ihtiyacını 3 te 2 sini bile zar zor karşlıyor bi de bu çıktı .. bedelli askerlikte var şimdi 20 yaşında ki beddelli olursa savaşacak asker kalmayacak .. [/b]

Vatana hizmet sadece askerlikle mi oluyor? Ne alakası var vatan borcuyla, devleti için çalışan mühendisin, doktorun askerden ne farkı var? Ki bunun karşılığında devlete de yük olmuyor. Ama asker olduğunuzda devlete çıkardığınız masrafı düşünün birde? Silah, mühimmat, yemek, yatacak yer vs. Türkiyenin bu kadar askere ihtiyacı yok. 70 milyonluk nufusumuzla dünyanın en fazla askeri olan 10. ülkesiyiz. Ama çok asker yerine deneyimli asker olsa, askere harcanan para ordunun modernleştirilmesine harcansa, askere gidenlere maaş bağlansa ve daha deneyimli askerler yetiştirilse, 2milyon askerle yapamadığınızı çok rahat 500bin askerle yaparsınız. Şimdi napıyorsun, adamın eline 10 kere atınca tutukluk yapan silahı veriyorsun, acemi birliğinde ufacık bir eğitimden geçirip dağlara salıyorsun? Türkiye de bir gencin ne zorluklarla yetiştiğinden o tepedeki adamların haberi yok tabi. kendi oğullarının askerden nasıl kaçtığını biliyoruz.

Ayrıca vicdani reti sadece kendi açınızdan bakarak değerlendirmeyin, tamam ülkenin çoğunluğu müslüman ama bu ülkede gayrimüslimlerde yaşıyor. ve bunların bazılarının inançları gereği askerlik yapmadığını da biliyoruz. Sonuç olarak vicdani ret gereklidir.

Aynen çok fazla askere harcanan bu kadar para ordunun modernize edilmesi için harcansa araştırma geliştirme çalışmalarına ayrılsa daha faydalı olur bi avuç masum insanı dağlara süreceğine profesyonel yetişmiş askerleri gönderecen bak bakım terör kalıyormu genclerimiz şehit düşüyor hep.

sana bi konuda katılıyorum hatta diyorum ki profesyonel askerlik getirilsin ama vicdani ret olayının altında yatanlar farklı şeyler ve ikisi farklı kavramlar adı üzerine vicdan muhakemesi vicdanına yedirebilen reddetsin ayrıca bu hakkın sadece doktorlara mühendisleremi verileceğini sanıyosun

[b][color="#0000FF"]>blackman12: Doktor, mühendis dediysek, belediye işçisini de onlardan ayırdığımı sanma[/color][/b]

İngiliz bilgi servislerinin verdiği haberlere göre 2012 Ocak ayı gibi İsrail İran'ı vuracak,daha bu akşam birçok tartışma programında bu konuşuldu.
Vicdani red konusunun Aralık ayı sonuna kadar gündeme gelip halledilecek olmasını da manidar buluyorum.Sitede kime sorsam İsrail'den ve Amerika'dan ve Avrupalılardan pek hazzetmez ama onların dillendirdiği bir mevzuyu da hemen kabul ederler hatta kendi vicdanlarını rahatlatmak adına da bahaneler üretirler.Yok hristiyanlar varmış,yok devlete yükmüş,yok bu kadar askere zaten gerek yokmuş.Yahu 550 tane milletvekilinin arabalarının günlük yaktığı benzini,sağlık ve gezme harcamalarını kesseniz ülke doyar yahu.Ama olmaz değil mi siz her şartta desteklersiniz, çünkü ideolojileriniz vatandan ve hatta milletten,hatta ve hatta vatan savunmasından değerlidir.Ben de askerlik yaptım,ilk başlarda herkes gibi zorlandım ama daha sonra görevi tamamlamış olmanın huzuru ile döndüm memleketime.Ve bu vicdani ret olayını nedense bu güne dek askerlikten kaçan aşırı sağ ve aşırı sol fraksiyonların göbek atarak karşılayacağına eminim(Yazdıklarım forumdaki herhangi bir arkadaşıma yönelik değildir,özgür düşüncesini dile getiren arkadaşları bahsi geçen durumlardan tenzih ederim)

[quote name='blackman12' date='14 November 2011 - 22:17 ' timestamp='1321309039' post='1111829']
Vatana hizmet sadece askerlikle mi oluyor? Ne alakası var vatan borcuyla, devleti için çalışan mühendisin, doktorun askerden ne farkı var? Ki bunun karşılığında devlete de yük olmuyor. Ama asker olduğunuzda devlete çıkardığınız masrafı düşünün birde? Silah, mühimmat, yemek, yatacak yer vs. Türkiyenin bu kadar askere ihtiyacı yok. 70 milyonluk nufusumuzla dünyanın en fazla askeri olan 10. ülkesiyiz. Ama çok asker yerine deneyimli asker olsa, askere harcanan para ordunun modernleştirilmesine harcansa, askere gidenlere maaş bağlansa ve daha deneyimli askerler yetiştirilse, 2milyon askerle yapamadığınızı çok rahat 500bin askerle yaparsınız. Şimdi napıyorsun, adamın eline 10 kere atınca tutukluk yapan silahı veriyorsun, acemi birliğinde ufacık bir eğitimden geçirip dağlara salıyorsun? Türkiye de bir gencin ne zorluklarla yetiştiğinden o tepedeki adamların haberi yok tabi. kendi oğullarının askerden nasıl kaçtığını biliyoruz.

Ayrıca vicdani reti sadece kendi açınızdan bakarak değerlendirmeyin, tamam ülkenin çoğunluğu müslüman ama bu ülkede gayrimüslimlerde yaşıyor. ve bunların bazılarının inançları gereği askerlik yapmadığını da biliyoruz. Sonuç olarak vicdani ret gereklidir.
[/quote]

Katılıyorum.

"Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, BÜTÜN ORDULARI DAĞTILMIŞ ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir."Hitabedeki herşey gerçek oldu!! MAYA'lılara ve Nostradamus'a gerek yok geleceği gören sadece ATATÜRK'tü!

Ayrıca askerlik demek "Türk Milleti" için diğer milletlere nazaran çok farklı bir olgudur!! Sen ki Metehan'lardan bugünlere kadar geçmişinle övünen Türk oğlu Türk'sün! Sen ki Asker Ocağı Peygamber Ocağı diye Askere giden ya da asker yetiştirensin!! "Her Türk Asker Doğar!!" sözü "askerlere gaz vermek" demekte değildir!! Orta Asya zamanında avlanma oyunlarıyla başlayıp kılınç kuşanansın! Şu an yaşadığın toprakların etrafları seni bitirmek isteyen güçlerle dolu!! Onun içindir ki "Daima Hazır Ordu" gereklidir bu memlekete!! O vicdani ret ile askerlik yapmayan ülkelere bakın bakalım hangisinin yarın benim ülkeme saldıracaklar endişesi vardır sorarım size?
Vicdani ret çiler şimdi başka işlerde kullanıyorlar diyorsunuz! Yarın bi savaş çıksa ki İran'ın eli kulağında savaş fısıltıları dolaşıyor vicdani retcilerle silah altına alınmak istendiklerinde onlara bi daha eğitim vermek için uğraşılacak!! Ama bir kez askere giden adam 70 yaşında da olsa başta acemiliğini attıktan sonra görevini yerine getirecektir! Ama vicdani retçilerin öyle olmayacaktır (hani askerde bi laf var: "O elindeki silahtır! Gelinin ... gibi tutma!" derler)

Profesyonel orduya mı geçmek istiyorsunuz? Eyvallah! Asker sayısını ülkenin şartları doğrultusunda (savaş olma olasılıkları v.s. dahil) indirgemek mi istiyorsunuz? Eyvallah! O zaman askerlik çağına gelen gençleri profesyonel olmayacakları 1 ila 3 aylık "asker acemilik eğitimi" verirsiniz evlerine gönderirsiniz!!

Vicdani Retçilere tek sözüm şu: "Ben askerliğimin acemiliğini bitirirken yemin töreninde şöyle bir olaya şahit oldum! Bizden hemen önce Askerlik Yemini eden Zihinsel ve Bedensel Engelli vatandaşlarımız vardı! Ve onlar yemin ederken göz yaşlarımı tutamadım! Onlar bu yukarı anlattığım HER TÜRK ASKER DOĞAR! sözünü Askerliğe Elverişsiz olmasına karşın "Ben niye asker olamıyorum? Beni de askere alın!" diyen Çok Özel İnsanlardı!!

Böyle "Çok Özel İnsanlar" Varken siz askerlik yapmışsınız - yapmamışsınız "Türk Silahlı Kuvvetleri" için, benim ve benim gibi düşünenler için hiç mi önemli değil!!!

NOT-1: Bu arada Askerlik yapanlar hayata dair bir çok şey öğreniyorlar!! En basitinden "Nasıl giyinilir? Nasıl yemek yapılır? Nasıl temiz olunmalıdır? Yapılan sporlar, düzenli bir hayat için örnekler zamanında kalkmak, yemek yeme, uyuma v.s. Askerlik ocağına hertürlü insan gelir ve cahil insanlar, kendini yetiştirmiş kişilerden birşeyler öğrenir: okuma yazma v.s.!!"

NOT-2: "Ama asker olduğunuzda devlete çıkardığınız masrafı düşünün birde?" Cevap: Türkiye'de "Lüzumsuzsa Söndür!", Lamba sökük ise sökük olan tarafta "Tasarruf İçin Sökülmüştür!" diye tasarruf yapan ve yapılan tasarrufların su,elektrik v.s. Türkiye ekonomisine katkısını yazılı bildirisi bulunan tek kurum da Türk Silahlı Kuvvetleridir! Ben hiç bir devlet yada özel kurumda bu tip tasarrufları görmedim!

Saygılarımla

Edited by alias007

vatan borcu diyenler gerçekten vatan aşkıyla gidip askerliğini yapsın, kimseye zorla bişey yapğtiramazsin, savaşa zorla gönderdiğin birinden başarı mı beklersın.
klavye başındaki neredeyse herkes vatan sevgsi ile danatılmış(!) bunlardan vicdani red hakkını kullanmasını bekleyemeyız dimi