Jump to content

Iatkos L2 - Macos X Lion 10.7.2 Çıktı...

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Editor

[center][img]http://dl.dropbox.com/u/16523937/bootscreen3.jpg[/img]
:download1:
[b]iATKOS L2 torrent (Size: 4.36 GB)[/b]
[b][code]http://torcache.net/torrent/971A1D0BDFF326231CFFD2E881740B9107B2E529/%5Bkat.ph%5Diatkos.l2.mac.os.x.lion.10.7.2.torrent[/code][/b]

[b]- Disk Utility ya da uygun bir program kullanarak 4.7GB DVD (±R ,±RW)'ye yazdırabilirsiniz[/b]
[b]ya da[/b]
[b]- dmg dosyasını Disk Utility kullanarak USB depo birimine restore ediniz ve chameleon bootloader kurunuz (google) ve USB cıhazınız ile boot ediniz.[/b]

[b]şimdilik bir kurulum rehberi yok, çünkü iAtkos L2 çıkalı 4 saat bile olmadı daha :) sıcak sıcak hemen indirin... :)[/b]

[b]arkadaşlar uphuck takımına güvenebilirsiniz, adamlar çok iyi iş çıkarıyorlar... Orijinal Mac 10.7.1'i donanım konfigürasyonu imzamda mevcut olan bilgisayara kurdum, kurduğuma da pişman oldum...[/b]

[b]ancak uphuck takımının yaptığı iAtkos L1 10.7.1 sürümünü kurdum, daha ilk denememde hiçbir sorun yaşamadan kurulumu başarıyla gerçekleştirdim...[/b]

[b]başarılı bir kurulum gerçekleşmesini, yükleme öncesindeki driver seçim ekranındaki tercihleriniz belirliyor... donanımınıza yakın driver seçmeye özen gösterin...[/b]
[b]uphuck takımının editlemiş olduğu Mac sürümlerindeki en güzel kolaylık sürücülerin kendi içinde bulunması, orijinal MAC DVD'sinde sürücüler bulunmuyor...[/b]
[b]
şu anda ben de indirmekteyim, indirip kurulumu da başarıyla gerçekleştirdiğim zaman yeni ekran görüntüleri de sizlerle paylaşırım...
benim gibi sıkı bir Windows kullanıcısından beklenmedik bir konu :rofl:[/b] 8)

[b]kendi sistemimden bir görüntü[/b]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1321734554__mac.jpg[/img]

[b]

"dmg formatını iso ya nasıl çeviririm" diye sorularla fazla karşılaşınca ben de kısaca nasıl yapıldığının anlatımını yapayım dedim :)

öncelikle aşağıdaki uygulamayı indirin:
[code]http://vu1tur.eu.org/tools/download.pl?dmg2img-1.6-win32.zip[/code]

dmg2img uygulaması ile indirdiğiniz MacOS DMG dosyası aynı klasörde olsun. klasör içinde fare ile shift + sağ click yapın, çıkan ekrandan "komut penceresini burada aç" ı seçin ve aşağıdaki komutu yazıp, enter a tıklayın :

[/b] [b][quote]dmg2img dosyaadı.dmg dosyaadı.iso[/quote]
[/b][b]

iso dosyasının oluşmasını bekleyin ve işlem bittiğinde oluşan iso dosyasını DVD'ye yazdırın... bu kadar, kolay gelsin... [/b]

[/center]

Edited by mephistooo2

• Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Editor

[quote name='coderman035' date='19 November 2011 - 20:42 ' timestamp='1321735335' post='1114505']
ustad normal bilgisayarlar içinmi bu amd intel desteği varmı? teşekkürler
[/quote]

bildiğim kadarıyla sadece INTEL işlemcileri için... çünkü bundan önceki 10.7.1 sürümü de INTEL içindi...

indirmek isteyenler işlemcilerine göre indirsinler...

• Editor

[quote name='lordlancez' date='21 November 2011 - 09:53 ' timestamp='1321869236' post='1115711']
panpa indirdim ama trnasmac ile yazdırdım bilgisayarım boot görmedi bunu nasıl normal bilgisayarlar için boot edebilirim saol panpa emegin için :dribble:
[/quote]
[b]
panpa kelimesinden nefret ederim...-_- yeni nesil acayip acayip kelimeler türetiyor, siz de onlardan birisi misiniz? :whistle:

dmg dosyalarını iso'ya çevirmek için Google'da "dmg2img" kelimesini aratın, küçük bir araştırmadan sonra dmg'yi kolay bir şekilde iso'ya çevirebileceksiniz...

daha sonra normal DVD yazar gibi iso dosyasını UltraISO, Nero vb. bir programla yakınız...[/b]

• 3 ay sonra...

Ekran kartımı değiştirdim ve kurulumda bu seçenekleri seçtim sistemim şuan full olarak çalışıyor ,webcam ,HDMI ,DVI ,VGA ...

[u]Bootlader: [/u]
Cameleon 2.1
[u]Bootloader Option: [/u]
Graphıcs Enabler
Built-in Ethernet
[u]Patches:[/u]
FakeSMC
Disabler
[u]RTC:[/u]
Evoreboot
IOPCFamily
[u]Drivers:[/u]
USB:
USB
[u]VGA:[/u]
nVidia:
CF100
[u]Network:[/u]
Wired:
Realtek RTL 8111/8168

Extra olarak sistemime uygun olan AppleHDA,HDA Enabler,VoodoHDA,NVIDIA Cuda driverini kurdum...

[spoiler][img]http://img542.imageshack.us/img542/3483/skitch.jpg[/img][/spoiler]

[u]Sistem Özellikleri:[/u]
iATKOS L2
Asus P5GC-MX/GBL 1333
Intel® Core™2 Duo Processor E7500
ASUS NVIDIA GT 430 1gb 128bit
Audio Codek ALC/883-ALC662

Edited by dj sms

[quote name='fırtına06' date='29 February 2012 - 12:58 ' timestamp='1330520334' post='1162748']
Emegine Sağlık Windows kullanıcısı Olarak Mac Kurmayı Cok İstiyordum Sizde Sistemi Çok Övdünüz Artık Denmek Kaldı Bize :)
Ama Disk Utility Programını Upload Edebilirmisiniz...
[/quote]

Disk Utility (Disk izlencesi) Mac kurulumla, yani sistemle gelen bir programdır, Windows üzerinde kullanılamaz.

Packardbell EasyNote TS-11HR Serisi laptopum var.

Özellikleri kabaca ;

*Intel i7-2630QM işlemci 2Ghz - 2.9Ghz Turbo Boost
*Intel(R) HD Graphics Family Ekran Kartı
*NVIDIA GeForce GT 540M 2GB Ekran Kartı
*8GB Ram
*Atheros AR5B97 Wireless Network Adapter
*Broadcom NetLink (TM) Gigabit Ethernet
*Realtek High Definition Audio

Bu özelliklerdeki bi laptop a bu kurulumu yapmam için bi engel var mı?

Dün dvd bulamadığımdan packard-bell in yolladığı bi dvd-rw vardı değişik biraz ona yazdırdım , yeniden başlatıp boot yapmayı denediğimde boot edemedim bide masaüstünde deneyeyim dedim ondada boot edemedim , şimdi normal bi dvd alıp tekrar deneyeceğim. Eğer iatkos l2 kurulumunu yapma şansım yoksa diğer kurulumlara bakayım diyorum yardımcı olursanız sevinirim .

TransMac ile yazdırmıştım dvd yi önerebileceğiniz başka yazma aracı varmı windows üzerinde ?

Edited by anilkilic

[quote name='anilkilic' date='03 March 2012 - 12:48 ' timestamp='1330778929' post='1164402']
Packardbell EasyNote TS-11HR Serisi laptopum var.

Özellikleri kabaca ;

*Intel i7-2630QM işlemci 2Ghz - 2.9Ghz Turbo Boost
*Intel(R) HD Graphics Family Ekran Kartı
*NVIDIA GeForce GT 540M 2GB Ekran Kartı
*8GB Ram
*Atheros AR5B97 Wireless Network Adapter
*Broadcom NetLink (TM) Gigabit Ethernet
*Realtek High Definition Audio

Bu özelliklerdeki bi laptop a bu kurulumu yapmam için bi engel var mı?

Dün dvd bulamadığımdan packard-bell in yolladığı bi dvd-rw vardı değişik biraz ona yazdırdım , yeniden başlatıp boot yapmayı denediğimde boot edemedim bide masaüstünde deneyeyim dedim ondada boot edemedim , şimdi normal bi dvd alıp tekrar deneyeceğim. Eğer iatkos l2 kurulumunu yapma şansım yoksa diğer kurulumlara bakayım diyorum yardımcı olursanız sevinirim .

TransMac ile yazdırmıştım dvd yi önerebileceğiniz başka yazma aracı varmı windows üzerinde ?
[/quote]

Yoksa kurulum yapabilmek için önce başka bişey le mi boot yapmam gerekiyor ?

[quote name='anilkilic' date='03 March 2012 - 13:12 ' timestamp='1330780355' post='1164416']
Yoksa kurulum yapabilmek için önce başka bişey le mi boot yapmam gerekiyor ?
[/quote]

Aslında pc yi cd den başlattığınızda elinizdeki iAtkos L2 aynı zamanda boot görevini yapar. Mac os yükleme hakkında bir araştırma yapıp yapmadığınızı bilmiyorum biraz uğraşı gerektiren bir iştir:)
Öncelikle bios ayarlarınızı yapmanız gerekiyor.
Bios da Integraded Peripherals başlığı altında On-Chip sata Mode'yi Ahci yapmanız gerekiyor (Bu seçim yoksa Auto olarak kalsın)
Power management setup sekmesi altında Hpet Support Type :Enabled ve Hypet Mode :64 bit mode
Son olarak pc yi dvd den başlatın bir süre sonra önce iAtkos logosu ardından 5-10 dakika arasında elma logoso gelecek ve yüklemeye başlayabileceksiniz.

İşlemciniz, ekran kartınız (Özelleştirmeden Grafik kartı etkinleştirici tercihi ile) ve ses (yonga nedir bilmiyorum gerekirse voodoHDA 2.7.3 seçimi ,ile) )sorun olmaz. Ancak 1.Kablosuz internet sürücünüzün karşılığı kext var mı araştırmak gerekiyor. 2. Klavyeyi tanıtmak için yine kext gerekebilir. 3. Sistem açılışında bazı değerler girmeniz gerekebilir.

Yükleme yaparken özelleştirmeden yapacağınız seçimler pc nize uygun olmalı hatalı sürücü seçimi sistemin açılmamasına neden olabilir.
Son olarak TransMac genelde kullanılan bir yazılım. Kolay gelsin.

[quote name='ademsahin' date='03 March 2012 - 22:27 ' timestamp='1330813650' post='1164702']
Arkadaşlar bunu Exper Style netbookumda kullanabilir miyim bu konuda bilgisi olan var mı ???
[/quote]

Dell, Hp Msi ve Asus ki bunların da yalnızca bir modelleri uyumlu diye biliyorum (Bunlara da Lion kurulmuyor zaten. Tiger belki)

Evet uğraşı gerektiren bir iş arkadaş doğru söylüyor ben şahsen 2 yıla yakın zamandır boş zamanlarımda bu işle uraştım hatta son 2 aydır hergün ve sonunda uyumlu bir ekran kartıyla işi bitirdim ,tanınmayan donanımım şuan yok allaha şükür bu işide becerdik :) ,hatırlatmakta fayda var İATKOS L2 de fazla kurulum seçeneği yoktur yani eski sürümler gibi(10.6)değildir kurulum seçenekleri daha azdır .
Bu Lion'u daha uyumlu buldum ben,İntel işlemci pc ler kernel kurulumda seçmiyor önemli bir ipucu benden...

10.7.2 den sorunsuzca da sistemi 10.7.3 e güncelledim...

Edited by dj sms

[quote name='HaReKeTlİ' date='04 March 2012 - 00:57 ' timestamp='1330822630' post='1164744']
[b]Peki sistemi kurduktan sonra ayrıca sürücü nasıl kuruluyor ben çok denedim ama başaramadım.Zaten benim pc de ATİ ekran kartı var o yüzden 5-0 gerideyim.[/b]
[/quote]

Sisteminiz için gerekli olan sürücüleri ki mac sistemde bu sürücüler kext olarak adlandırılıyor kurulum sırasında özelleştirme adı altında kurulum dvd sinden yükleyebiliyorsunuz, yani öncelikle donanımınızın ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin ben ses için realtek kullanıyorum ama Realtek ALC883 ses yongası ve yine Realtek 8111 C lan yongası vs. Apple'in Nvidia ekran kartları ile arası iyidir, çoğunu grafik kartı etkinleştirici ile açılışta tanır. Ati kartlarla zorluk yaşanır ama şu an takip ettiğim kadarıyla bir sürü kart için farklı çözüm yolları var.
Mac için genelde kablosuz internet sürücüleri ve bluetooth sorun olabiliyor kuruluma başlamadan araştırmak gerekiyor.
Mac os X de kext adını verdiğimiz sürücülerin farklı kurulum yolları var ve zor değil. Windows gibi "next, next, next yapmaya gerek yok örneğin kext utility programı var kext i üzerine bırakmanız yeterlidir o kurar.
Neticede eğer bir şekilde windows dan da kopamıyorsanız bir bölüme mac lion bir bölüme win 8 Consumer hoş duruyor
Kolay gelsin.

Edited by strangerone

arkadaşlar dmg dosyasını iso yapmak için ultra iso programını kullanabilirsiniz
[quote]DMG uzantısı mac os sistemi için kullanılan programlar için alınan disk imajıdır. Windows ta kullanabilmek için bazı dönüştürücüler var ama ne kadar işe yarar bilmiyorum. Ama bunun yanında ultra iso veya magic isoyu bir deneyebilirsin. Magic iso için sitesinde şunları buldum.

Open komutu ile dmg uzantılı dosyayı açıyoruz.

daha sonra File menüsünden properties(özelliklere) girip aşağıdaki ayarları yap.

Apple hsf ve Apple hsf + daki onay işaretlerini kaldır.

Resimde gösterilen kısımları seç

Ok 'a tıklayıp çık. Sonra farklı kaydet (save as) ile iso olarak kaydet ve sonra cd veya dvd ye yazdırarak kullan.[/quote]
kaynak:[code]http://www.maxicep.com/pc-yazilim-destek/dmg-uzantili-bi-dosyayi-iso-ya-nasil-cevirebilirim-arkadasalar-acil-yardim-309257.html[/code]