Jump to content

Windows 8 Hakkında...!

KenanK
 Share

Recommended Posts

Öncelikle Herkese Merhabalar.... Forumu devamlı takip eden arkadaşlar bilirler win8 i ilk kuranlardan ve hayran olanlardan biriydim... Ve Pazartesi Günü yaşadığım sorunlardan sonra win7 ye dönme kararı aldım... Ve Dikkatimi çeken bazı detaylar oldu bunları açıklama gereği duydum :)

Başlayalım;

RC sürümü ilk çıktığı gün kurmuştum ve win8 e hayranlığım o zaman başlamıştı RTM sürümünü heyecanla bekliyordum.. Wzor ing sürümü yaydığında onuda indirip İNG olarak PRO sürümü kurmuştum 1 gün sonra TR paketle Türkçe yapıp SKYPE ile etkinleştirip hiç bir sorun yaşamadan RC sürüm ile yaklaşık 3.5 - 4 ay kullandım... Bu süre zarfında güncellemeler yayınlandı ve benim sistem 2 dilli olduğundan güncellemeleri yapılandırmada hata veriyordu... Tekrardan kurma niyetim vardı PRO_VL MSDN temiz kurulum şeklinde... ve Assassins Creed III ün bitmesini bekliyordum. Bitirdim Geçtiğimiz Pazartesiye kısmetmiş format atma niyetine girdim... Pro_Vl temiz DVD ile tekrardan kurulum yaptım... Güncellemeler falan kuruldu sorunsuz, kullandığım programlarımı kurdum... Geçtim oyunlara... Orijinal olarak devamlı oynadığım Battlefeld 3 oyunu nu yedeklemiştim Originden tekrar geri atıp Originden kurulum yapıyordum ki mavi ekran verdi sistem... neden olduğunu anlayamadım ve reset attığımda yeniden mavi ekran verip açılmıyordu... Win8 in f8 ile fonksiyonu da olmadığından başlangıçta kurtarma konsolunu açmam 5 kere resetledikten sonra geldi... Sistem geri yükleme hariç diğer seçeneklerin hepsini denedim, sorunu görüyor onarmıyor sistem... (Win8 den önce win7 yi 2.5 sene formatsız kullanmıştım ve 2.5 sene içinde 5 kere mavi ekrandan onarmıştım) sistem geri yükleme yapsaydım büyük ihtimalle açılacaktı ama içime sinmeyen sistem olacaktı... Sonradan win7 kurma kararı aldım kaybedecek bişe yoktu zaten... Hem aradaki farklı anlama açısından...

Win7 kurulumu bittiğinde Masaüstü geldiğinde Dikkatimi çeken ilk nokta fanların devirleri oldu... win8 de masaüstünde fanlardan win7 ye göre daha çok devirde çalışıp daha gürültü yapıyormuş. İlk başta dikkatimi çeken nokta bu oldu... ardından Windows 8 e anti-vürüs programını kurup database si güncellendikten sonra daha sonra yeniden başlat seçeneğini  seçip ve ardından kendim kapat - aç yaptığımda seçeneğin hala o şekilde durduğunu gördüm.. bunu win7 de de denedim kendim kapat - aç yaptığımda bunu işlediğini gördüm... Bu 2 detay win7 ye dönme sebebim oldu... Şuan win7 ile win 8 arasında açılıştan başka performansla ilgili herhangi fark olmadığını da gördüm...

Bir noktada güncellemelerle ilgili... win8 için çıkan 14 güncelleme 550mbtı toplam... win7 yi kurdum 114 güncelleme vardı toplam 220mb tı...

Şimdi bakıyorum da Home Pre lisansımı iyi ki win8 e yükseltmemişim... :)

Zaten şöle de bir noktada hep kafamda kalmıştı... Win8 in çıkışı win7 kadar ses getirmedi... win7 nin ilk çıkacağı zamanda forumdaydım ve bütün herkes heyecan içinde bekliyorlardı... Sanırsam Win8 Olmamış...

Bu arada Windows 8 konusunda kimleri Kırdıysam, kimlere kafa tuttuysam Herkesten Özür Dilerim... Hakkınızı Helal Edin... Windows 8i SP1 gelene kadar tekrardan kurmayı düşünmüyorum....

Sağlıcakla Kalın.. Bol Win7 li Günler... ;)

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

yeni sistemlerde problemler olması gayet normaldir ama windows 8  in yeniliği de kalmadı satışa çıkalı 2 ay oldu nerdeyse daha yolun başında 550 mb güncelleme yapmaları 60,70 liraya yükseltme yapmaları sistemde ters giden bişeylerin olduğunun göstergesi bu sistemin sorunlu olduğunu tıpkı vısta gibi hayal kırıklığı yaratacağını aylar önce sana söylemiştim kenan cım bilgisayar 10 saniye daha erken açılsın diye hiç sıkıntı çekmeye gerek yok metro ve 10 saniye belki o kadarda değil windows 7 aero ve görselliğiyle bence daha iyi.....

yeni sistemlerde problemler olması gayet normaldir ama windows 8  in yeniliği de kalmadı satışa çıkalı 2 ay oldu nerdeyse daha yolun başında 550 mb güncelleme yapmaları 60,70 liraya yükseltme yapmaları sistemde ters giden bişeylerin olduğunun göstergesi bu sistemin sorunlu olduğunu tıpkı vısta gibi hayal kırıklığı yaratacağını aylar önce sana söylemiştim kenan cım bilgisayar 10 saniye daha erken açılsın diye hiç sıkıntı çekmeye gerek yok metro ve 10 saniye belki o kadarda değil windows 7 aero ve görselliğiyle bence daha iyi.....

evt abi hatırlıyorum... :D ilk rc çok takılıyodu defender yüzünden :) ama aeronun harbiden çok büyük etkisi varmış bence de vazgeçmeleri çok kötü olmuş.. :)

Microsoft Türkiye Genel Müdürü'nün gazetelerde bir açıklaması var: Şubat ayında Türkiye pazarına 150-200 TL fiyatlı windows 8 yüklü akıllı telefonlarla gireceklerine dair. Bu telefonlar 1500-2000 TL'lik telefonların tüm özelliklerine sahip olacakmış. Sanırım bu açıklama aslında Windows 8'i niçin çıkardıklarını açıklıyor. Windows 7 ile biraz oyna sonra yeni sistem diye sat.

Valla o kadar şey söylemişsiniz bişey demek zor, Lisanslı olarak Windows 8 kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntısı ile karşılaşmadım henüz. Ne mavi ekran hatası, ne uyumluluk sorunu, nede başka bir hata aldım şu ana kadar. Sıkıntıları var mıdır tartışılır. Sisteminizi iyi tanımadan, doğru sürücüleri kullanmadan, eski sürüm programlar ile çalışıp yeni işletim sisteminden performans almak ne kadar doğru ise söylediklerinizde o kadar doğrudur.

Windows 7 için yapılmış bir system tweak (Advanced system care 5 gibi ) programını Windows 8'de kullanmak yanlış olur. Windows 7 yapılandırması ile Windows 8 yapılandırması her ne kadar birbirlerine benzeselerde bazı yapısal farklardan dolayı malesef hatalar ile karşılaşılması olası. Bu yüzden bu tür programların Windows 8 sürümleri yok ise kullanmayın.

Sürücü yüklemelerinde Driver Pack kullanmak oldukça sıradan bir olay gibi gelsede, kullanılan sürücüler malesef sisteminiz için olması gereken sürücüler olmuyor bu paketler ile. INI dosyası içerisindeki tanımlama ile malesef CAT dosyaları eşleşmiyor ve sürücü çalışır gibi gözüksede malesef sıkıntılara yol açıyor. Değişik forumlardaki Windows 8 için verilen mavi ekran hatalarını inceler iseniz genelde hataların hatalı sürücüler nedeni ile kaynaklandığını görürsünüz. 

KenanK fan hızlarından ve antivirüs programı ile ilgili bahsettiği olaylara diyecek bişey yok, BIOS sürümünden tutun, Antivirüs programının versiyonuna kadar bir çok etmen bu olaylara yol açabilir. Sistemi hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığım için bişey diyemem bu konuda. 

Sisteminiz için optimum yapılandırma için yapılabilecek bir çok detay mevcut. Diyeceksiniz ki herkes senin kadar bilgi ve deneyime sahip değil ki, bu ayarları nasıl yapacağız yada Windows 8 ile bir problem yaşadığımızda kendimiz çözebilelim. Burada da TNCTR devreye giriyor işte. Gerekli yazılımsal ve donanımsal bilgileri içeren bir konu açın. Elimden geldiği, dilimin döndüğünce size yol göstereyim.

Yazılımsal ve sistem yapılandırması ile ilgili bilgi vermek için, Çalıştır'a MSINFO32 yazın ve dosya menüsünden Ver seçeneği ile  bir TXT dosyasına tüm bilgiyi aktarabilirsiniz.

pre_1353902274__msinfo32.png

Donanımsal bilgi vermek için AIDA64 programı ile Rapor sihirbazını kullanarak yine bir TXT dosyasına tüm bilgiyi aktarabilirsiniz.

pre_1353902309__aida64.jpg

Mavi Ekran hatalarınız için ise Blue Screen View programı ile detaylı bilgileri ulaştırabilirsiniz.

bluescreenview.gif

Eee daha ne yapayım yani sizin için, evinize gelip sisteminizi ben mi yapılandırayım :D Açın konunuzu, cevapları en kısa süre içerisinde verelim. Herşeyi devletten beklemek olmaz. Arada sizde taşın altına elinizi sokun. 

Sonuç olarak Windows 8 benim için bir VISTA faciası olmadı. Sanırım olmayacakta. Gereken tüm yazılımsal ve donanımsal desteğe sahibim. Herhangi bir sıkıntı çıkarmadı ki kullandığım programlar arasında, 3ds Max, Adobe Premiere, Corel Draw gibi ağır programlar olmasına rağmen sistemimin performansı Windows 7'ye nazaran daha iyi durumda. 

Benden şimdilik bu kadar. Karalama kampanyalarının tamamen karşısındayım. Bir pire için yorgan yakmak yerine pireyi eve sokmamak sizin elinizde. Kendinizi ve bilgisayarınızı geliştirin. Dededen kalma yazılım, amcadan kalma donanım ile bu gemi yürümez malesef. 

Haydi kolay gele !

strangerone

Windows Phone 8 incelemelerini izlediğim ve arkadaşım phone 7 yi kullanıyor onda bakma fırsatı bulduğum kadarı ile telefon için yeterli bence sistem...  Telefon olarak düşünmemek lazım Masaüstü olarak bakıldığında Metro olayı sadece mağazayı genel yapmak için kullanılmış gibi geldi bana...

TeYyArEe

Aldığım mavi ekran hatasını daha önceden de kurulum yaptığım wzor un sürümünde sıkıntısız kullandığım uygulamayı kurarken aldım ki. orj oyun kurulurken verdi.. oda win7 deki falan değil :( başlayan bi ekran dı... driverlara gelincede sitelerinden indirip en son güncellenen driverlar zaten devamlı tercih ettiğim.. yani anlıyacağın kullandığım ve oynadığım oyunlar zaten format atmadan önceki win8 de kuruylu sıkıntısızdı ki zaten sadece ben sanıyordum bu kadar sıkıntısız kullanan sistemi değilmişim buna sevindim... Ama sistemin bence fazla süresi yok.. Sp1 gelmeden bakmışın Windows Blue gelmiş :)

Valla o kadar şey söylemişsiniz bişey demek zor, Lisanslı olarak Windows 8 kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntısı ile karşılaşmadım henüz. Ne mavi ekran hatası, ne uyumluluk sorunu, nede başka bir hata aldım şu ana kadar. Sıkıntıları var mıdır tartışılır. Sisteminizi iyi tanımadan, doğru sürücüleri kullanmadan, eski sürüm programlar ile çalışıp yeni işletim sisteminden performans almak ne kadar doğru ise söylediklerinizde o kadar doğrudur.

........ 
Haydi kolay gele !

merhaba
baştada belirtmiş olduğuna göre Lisanslı olarak Windows 8 kullanıyorum demişsin
benim kanaatime göre sorun lisansız kullanmak

kullanmak gerekiyor ve niyette teknolojinin yeniliklerini bir süreliğine görmek ise, bu tarz sıkıntılara katlanacağız.
Hayırlısı Edited by yineben

valla benim kafamda kalan bir sor işareti var... tekrardan kurup deniyecem.. nVidia ve win8 in güncellemeleri çakışma durumu olmuş olabilir.. bir kez daha kurup deniyecem.. :)

korktuğum şey başıma geldi :(  

Bu sefer bir sorun çıkmazsa sen yine yere göğe sığdıramazsın bu sistemi :(

Windows 8' in özelliği sadece hızlı açılıp kapanması değil.İnternet explorer 10 da müthiş hızlı.Diğer tarayıcıları denedim ama en hızlısı İnternet explorer 10.Bazı sitelerde uyum sorunu oluyor,bilhassa devlet sitelerinde ama uyumluluk işaretini kullanınca normal yararlanabiliyorsun.Sadece buda değil ücretsiz ve ücretli tüm uygulamalara bir göz gezdirin şaşıracaksınız.Bir örnek vereyim,ezan saatlerini indirdiğinizde ezan vaktinde isterseniz ezan okuyor.Siz internette gezinrken birden bire bakıyorsunuz ikindi ezanı okunuyor.Böyle onlarca uygulama var mağazada.Windows 7 ile kıyas kabul etmez.Tabii bütün bunlar benim gözlemlerim ve şahsi fikrim.

Öncelikle şunu belirteyim bende ilk win8 kurdugumda çok beğenmiştim.ilk rc sürümünü kurdum.benim metro çok hoşuma gitti ve bence win7'deki normal başlattan çokdaha kullanışlı ve hıızlı.Daha sonra wzor'un sistemi çıktı onu kurdum.2-3gün sonra birşeyler oldu ve mavi ekran hatalarıyla falan karşılatım.tekrar win7 kurmuştum.sanırım 3  hafta oldu kuralı tekrar win8 pro kurdum.skype ile etkinleştirdim.tüm programların son sürümünü driverlerim dahil yönetici olarak kurdum. ve 3 haftadır kullanıyorum.ne bi kilitlenme ve ne bir yavaşlanma var.aero'nun kalkması bencede kötü kalkmış ama win7'den çok daha üstün özellikleri bence aeroyu eksisini ortadan kaldırıyor.masaüstü performansı falan win7den çok daha üst düzeyde ve metro bana göre çok kullanışlı.şu anda gayet memnunum.İnşallahda bir sorun çıkarmaz.

bende bu sorunların benzerini yaşadım bende win 8 i heyecanla kullanıyordum  win 8 win 7 ye göre çok daha fazla cpu kullanımı vardı bilgisayar hiç yaşamadığım kadar ısınıyordu oyunlarda yaşanan problemler... tabii yanlış anlaşılmasın win 8 i kötülemiyorum yani ben problemler yaşadım diğer arkadaşların dediği gibi sanırım biraz erken sp 1 beklemek lazım  ve win 7 ye döndüm win 8 çok güzel bir işletim sistemi kurmayanlar önce denesin sonra kararını versinler herkez sorun yaşayacak diye birşey yok...

Arkadaslar.Bende 8 kullanicisiyim.Amma O kadarda Memnun Diyilim.Mesela

Windows 7 Antivirussuz Acildikda +Aero  temalar falan.10 % fazla cpu yemiyor.ram ise 1 gb den fazla olmuyordu(tabiki bunlar hic bir pro acilmadiginda oluyordu)

8 de ise.Sistem acilir acilmaz 15 20 % arasi cpu. ve 23% ram yiyor.Ram faizi hic dusmuyor.

Aralarindaki 2 buyuk fark var:Biri iyi  Biri kotu.Diger Farklar Her yeni sistem ciktiginda olan farklar zaten

1)Iyi Fark:Daha Hizli kapanib Aciliyor

2)Kotu Fark:Aeronun olmamasi Sistemi Pozuyor.yani Aero temalar sisteme gorsellik veriyordu.8 de aero olmasa bile daha cok ram yiyor

3)bunu simdi Kenan Kardesim soyleyince fark etdim.8 in guncellemeleri dafa fazla boyuta sahip.550 mb guncellleme boyutumu olur?Windows7 nin tam 447 guncellemesi bile bu kadar etmiyor.

Simdi Bilmiyorum win 7 yimi kurayim yoksa 8 demi kalayim?Ne derseniz?

Arkadaslar.Bende 8 kullanicisiyim.Amma O kadarda Memnun Diyilim.Mesela

Windows 7 Antivirussuz Acildikda +Aero  temalar falan.10 % fazla cpu yemiyor.ram ise 1 gb den fazla olmuyordu(tabiki bunlar hic bir pro acilmadiginda oluyordu)

8 de ise.Sistem acilir acilmaz 15 20 % arasi cpu. ve 23% ram yiyor.Ram faizi hic dusmuyor.

Aralarindaki 2 buyuk fark var:Biri iyi  Biri kotu.Diger Farklar Her yeni sistem ciktiginda olan farklar zaten

1)Iyi Fark:Daha Hizli kapanib Aciliyor

2)Kotu Fark:Aeronun olmamasi Sistemi Pozuyor.yani Aero temalar sisteme gorsellik veriyordu.8 de aero olmasa bile daha cok ram yiyor

3)bunu simdi Kenan Kardesim soyleyince fark etdim.8 in guncellemeleri dafa fazla boyuta sahip.550 mb guncellleme boyutumu olur?Windows7 nin tam 447 guncellemesi bile bu kadar etmiyor.

Simdi Bilmiyorum win 7 yimi kurayim yoksa 8 demi kalayim?Ne derseniz?

Dediklerin de ben win8 kurulu iken tam tersi idi... 8gb ram var pc de ben win8 kullanırken masaüstün deki işlemlerde daha hiç 2gbtı görmedim... en fazla 1.8 e kadar çıkıyodu... win7 de ise 2.20 yi görüyo ram kullanımı olarak.. bide akşam dikkatimi çekti win7 de daha çok çalışan işlem var... güncellemeler dediğim gibi yeni sistem olduğundan olabilir... ama bence 8 de sorun yaşamıyorsan kalman yönünde her şey win8 üzerine kurulmaya başladı... özellikle mağaza olayı zaten bitircek işi gibi... ileride uygulamalar çoğaldığında herkes win8 kullanıyor olacaktır :)