Jump to content

Apartman Yöneticisiyle Yaşanan Kalorifer Sorunu

helehoyni
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar.

İnsanlar kaloriferlerinin yanmamasından; üşümesinden şikayetçiyken ben tam tersinden muzdaribim. Yöneticinin evi kuzeye bakıyor. Apartmanımız merkezi ısıtma sistemli; kombili değil. Kalorifer neredeyse günün 24 saati tam kapasite yanıyor; 2 sene kadar önce kazan patladı.

Sabahları hava kuruluğundan, sıcaklıktan ağzım burnum kanayarak ter içerisinde kabuslar görerek uyanıyorum. Kaloriferi kıssam dahi en kısık seviyede yine el değmiyor. Benim bildiğim kurallara göre konutlarda kalorifer yakma saatleri bellidir. Aylık 250 TL civarı aidat ödüyoruz; ev kira değil ama kira öder gibi aidat ödüyoruz; bir eşi benzeri yok Ankara'da.

Isı pay ölçer sistemi taktırmayı tavsiye ettik; kapattı attı konuyu. Sinirli adamım, geçen gün evine gittim konuşmaya, eşinin yanında parçalayacaktım; o tip bir yola da yönelmek istemiyorum bana yakışmayacağından dolayı.

Bu sıkıntımı şikayet edebileceğim bir yer var mıdır mahkeme ya da karakol dışında? Çünkü bu ülkede ne polise ne de adalete zerre kadar güvenim kalmadı; var mıdır acaba bu işlerle uğraşan bir birim? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Diğer komşularda rahtsız ise ve adam laf dinlemiyor ise oy birliği ile yöneticiyi değiştirin.  "Ev alma komşu al" sözü gerçekten önemli

Bana anarşist diyeceksiniz belki ama olay Nasreddin Hoca ile filler hikayesine döndü. Herkes atıp tutuyor ama iş icraata gelince herkes sus pus.

Bana anarşist diyeceksiniz belki ama olay Nasreddin Hoca ile filler hikayesine döndü. Herkes atıp tutuyor ama iş icraata gelince herkes sus pus.

Yok yok asla demem. Bu altın kural her yerde her zaman geçerlidir. Ben katlanamıyorum şahsen sevmediğim nefret ettiğim insanlarla aynı ortamda bulunmaya.

Apartmanda bir kişi bile pay ölçer istese yöneticinin bunu uygulaması lazım.Şikayet durumunda yöneticiye 1.600 TL cezası var.İşin ilginç yanı eğer siz pay ölçer istediniz yönetim yanaşmadı yakıt ve apartman giderlerine katılmıyorum diyorsunuz yakıt parası vermiyorsunuz.Yönetici sizi dava edemiyor.Haberiniz olsun sayın kardeşim bunları söyle ve keyfine bak.

Apartmanda bir kişi bile pay ölçer istese yöneticinin bunu uygulaması lazım.Şikayet durumunda yöneticiye 1.600 TL cezası var.İşin ilginç yanı eğer siz pay ölçer istediniz yönetim yanaşmadı yakıt ve apartman giderlerine katılmıyorum diyorsunuz yakıt parası vermiyorsunuz.Yönetici sizi dava edemiyor.Haberiniz olsun sayın kardeşim bunları söyle ve keyfine bak.

Dediğim gibi şikayet de eder; faiziyle de alır parayı; bu ülkede adalet yok çünkü. Benim bu durumu şikayet edebileceğim bir merci var mıdır?

Edited by helehoyni

yanlış bilmiyorsam hava kirlilik oranı falan gibi birşey var. oyle herkes kafasına gore istediği saatte yakamıyor. bağlı bulunduğun belediyeye sor istersen. gerekirse gelip ölçüm yaparlar kava kirliliği yarattığı için ceza alma soz konusudur. kısaca belediyeden yetkili kimse öğren istersen. allah kolaylık versin. boyle yönetici zor olaydır. hatırlarsınız belki izmirde falan adam kendini kral zannetiği için 2-3 insanı öldürmüştü.

Öyle bir amacım yok ki :) Sadece evin 36 derece olmasına ve sokağa atılan paraya tahammülüm yok.

Para kolay kazanılmıyor bu devirde. Kazanan vardır illaki ama sizin bizim gibi insanlar kazanamıyor. En mantıklısı diğer komşularla konuşup yönetici değişimi yapmak.

Kadıköy/İst.Belediyesinden alıntıdır.

Sn. YÖNETİCİ 
- Binanızda kalorifer sistemi dış hava sıcaklığı 12 C ve altına düştüğü zaman yakılmalıdır, dış hava sıcaklığı 12-15 C arasında olduğu zamanda ise kalorifer sistemi kısıtlı yakılmalıdır. Dış hava sıcaklığı 15 C ve üzerinde ise kalorifer yakılmamalıdır. 

DIŞ HAVA SICAKLIĞINA GÖRE KAZAN SUYU SICAKLIĞI AYARLAMADA 
KULLANILAN ORTALAMA DEĞERLER 

Dış Hava Sıcaklığı 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0 -1 -2 -3 
Kazan Suyu Sıcaklığı 45 48 51 54 57 60 63 66 69 72 75 78 81 84 87 90 

- Evlerde ; Oturma odaları ve salonlar yaklaşık 22 C, Merdiven, Mutfak, Tuvalet 15 C, Yatak odası 20 C olacak şekilde ısınma sağlanmalıdır. Fabrika ve iş hanlarındaki kalorifer tesisatları yaklaşık 15 C - 20 C arasında yakılmalıdır. 
- Doğalgaz ile ısınmada herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 
- Ateşçi belgesi olmayan kişilere kalorifer yaktırılması yasaktır. 
- Dökme kömür yakılmaması ve çıkan cürufların torbalanarak uzaklaştırılması gerekmektedir. 
- Her yıl baca temizliğinin ehli kişilere yaptırılması gerekmektedir. 
- Kalorifer ile ısınan her bina kalorifer teftiş defteri bulundurmak zorundadırlar. Teftiş defterinin Belediyemizden temin edilmesi ve Müdürlüğümüzden onaylatılması gerekmektedir. 
- Yukarıda tablo halinde verilen kazan suyu sıcaklıkları uygulandığı durumlarda, evlerin iç mekanlarında belirtilen değerler sağlanamadığı taktirde Teknik Yetkili Servislere danışılarak tesisatta olabilecek arızalar giderilmeye çalışılır. Tesisatla ilgili herhangi bir problem bulunamaz ise mekan içi izolasyon tedbirlerinin alınması gerekmektedir. 
-Talimatlara uyulmadığı taktirde yöneticiler hakkında yasal işlemlerin başlatılacağı hususu bilgilerinize rica olunur.

kocamanadam doğru söylüyor, hiç şikayet falan da edemez, zırnık kuruşta alamaz senden. Yapman gereken tek şey pay ölçer teklifini yinelemek ve bunun için bir toplantı tertip etmediği takdirde şikayette bulunacağını söylemek. Gerekirse de şikayet etmek, apartman deprem sonrası yönetmeliğiyle yapıldıysa ve bina enerji performansı yeterliyse ısı pay ölçer sistemi ve termostatik vana taktırmak zorunluluğu var son çıkan yasalarla. Bu koşullar yoksa zaten siz binayı mütehaite vermeseniz bile toki yakın zamanda yıkacaktır.

Kadıköy/İst.Belediyesinden alıntıdır.

Sn. YÖNETİCİ 
- Binanızda kalorifer sistemi dış hava sıcaklığı 12 C ve altına düştüğü zaman yakılmalıdır, dış hava sıcaklığı 12-15 C arasında olduğu zamanda ise kalorifer sistemi kısıtlı yakılmalıdır. Dış hava sıcaklığı 15 C ve üzerinde ise kalorifer yakılmamalıdır. 

DIŞ HAVA SICAKLIĞINA GÖRE KAZAN SUYU SICAKLIĞI AYARLAMADA 
KULLANILAN ORTALAMA DEĞERLER 

Dış Hava Sıcaklığı 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0 -1 -2 -3 
Kazan Suyu Sıcaklığı 45 48 51 54 57 60 63 66 69 72 75 78 81 84 87 90 

- Evlerde ; Oturma odaları ve salonlar yaklaşık 22 C, Merdiven, Mutfak, Tuvalet 15 C, Yatak odası 20 C olacak şekilde ısınma sağlanmalıdır. Fabrika ve iş hanlarındaki kalorifer tesisatları yaklaşık 15 C - 20 C arasında yakılmalıdır. 
- Doğalgaz ile ısınmada herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 
- Ateşçi belgesi olmayan kişilere kalorifer yaktırılması yasaktır. 
- Dökme kömür yakılmaması ve çıkan cürufların torbalanarak uzaklaştırılması gerekmektedir. 
- Her yıl baca temizliğinin ehli kişilere yaptırılması gerekmektedir. 
- Kalorifer ile ısınan her bina kalorifer teftiş defteri bulundurmak zorundadırlar. Teftiş defterinin Belediyemizden temin edilmesi ve Müdürlüğümüzden onaylatılması gerekmektedir. 
- Yukarıda tablo halinde verilen kazan suyu sıcaklıkları uygulandığı durumlarda, evlerin iç mekanlarında belirtilen değerler sağlanamadığı taktirde Teknik Yetkili Servislere danışılarak tesisatta olabilecek arızalar giderilmeye çalışılır. Tesisatla ilgili herhangi bir problem bulunamaz ise mekan içi izolasyon tedbirlerinin alınması gerekmektedir. 
-Talimatlara uyulmadığı taktirde yöneticiler hakkında yasal işlemlerin başlatılacağı hususu bilgilerinize rica olunur.

bu kalofifer yakma talimatı kömürle çalışan sistemler için olmalı kırmzı yazıda ne yazdığını okuyalım lütfen.

Edited by sedattascı

bu kalofifer yakma talimatı kömürle çalışan sistemler için olmalı kırmzı yazıda ne yazdığını okuyalım lütfen.

Arkadaşım yazının en başında "Kadıköy/İst.Belediyesinden" alıntıdır yazıyor.

Ordaki kurallar neye göre konulmuş bilemem ama arkadaşa bir fikir vermesi açısından yardımcı olur.

En azından sorunla ilgili nereye başvurabileceği konusunda yol gösterici olur. :)

Valla apartmanda yönetici ve komşu sorunları ile ilgili şikeyet mercileri o kadar vurdum duymazki inanamazsınız…. hatta şikayet ediyorsunuz diye sizi suçlu dahi çıkarıyorlar… tecrübeyle sabittir. Allah kolaylık versin.

Maalesef doğru cevap bu. Bugün enerji ve tabii kaynaklar bakanlığına gittim ve oradaki mühendis dahi aynı dertten muzdarip olduğunu, internette yazan her şeyin yanlış olduğunu ve yöneticinin her halikarda haklı çıkacağını söyledi. Maalesef ipler köpeklerin elinde.