Jump to content

Medeniyet Sizce Nedir?(Soru)

nano68
 Share

Recommended Posts

Soru açık.Herkesin cevaplarını bekliyorum.Lütfen fazla tartışmaya girmeyelim

Lütfen Cevaplarımızı biraz açıklayalım ama zorunda değilsiniz Mesela Sadece Medeniyet Avrupadır Medeniyet İslamdır gibi şeyler yazmayın.Açıklayın ki uzun tartışmalara sebebiyet vermesin

Not:Her yorumu cevap yazdığı için beğeniyorum bu yorumu gerçek manada beğendiğimi göstermez.

Yanlış anlaşılmasın lütfen...

Edited by nano68

medeniyet batıya ya da doğuya yönelmek değildir.

medeniyet kendini tanımak ve kendi özelliklerini; içindeki erdemli davranışları fark edip onları geliştirmektir. 

medeni insan; içindeki insana çüş deyip gem vurabilen insandır. 

medeniyet bütün insanların aynı seviyede erdemli davranışlara sahip olmasıdır.

medeniyet kıyafetle, konuşmayla olmaz.

medeniyet dediğin, özenmekle, çakmalıkla olmaz.

Benim tanımımı soranlar olmuş bende bu soruyu bekliyordum.

Medeniyet insanların Allah tarafından yaratıldıktan sonra ürettiği kültürdür.Her toplum kendi kültürüne ne kadar uyarsa o kadar medeniyetlidir.Bizim medeniyetimiz Türk/İslam olduğuna göre biz medeniyetten çok uzağız....

Aslında işin aslı şu. Medeniyetin tanımını ikiye ayırmak daha uygun olacaktır. İlk bilinen tanımı uygarlık olarak da diyebileceğimiz toplumun kültürü yani maddi manevi varlıklarının tümünü kapsar. Günümüzde böyle değil tabi şimdiki zamanda medeniyet denilince insan ve insanla alakalı her konuda, yaşayan tüm insanlığın standartlarının en üst seviyede olduğu toplumlar için kullanılır.

Medeniyetin nerede olduğu bakış açısına göre değişir. Haliyle herkesin aklında çok farklı şeyler uyandırır.

Bana göre de türkiyedeki insanların genelinin bakış penceresi dar olduğundan ortaya çıkacak düşünceleri kestirmek zor olmuyor.

Edited by yasak_ask

Yoksa %50 sinin mi  :dribble:

Estağfurullah ne haddimize öyle söylemek içeri atarlar valla :D  Malum devir o devir, tecavüzcüler katiller dışarda ama twitterdan vs sosyal ağlardan paylaşım yapanlar içeride HAMDOLSUN :D

Edited by yasak_ask

Bişey olmaz KintaRo kırbacı salladığı an bırakırlar :D O konuda kanunlar berbat haklısın ama paylaşım yapanlar değil ülkenin içine etmeye çalışanlar içeride olayları çarpıtmayalım abicim :)

Bunun sonu gelmez, başlığı kirletmeyelim bari :D