Jump to content

Kasadan Marangoz Planyası Sesi Gelmesi?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

evet psu nun fana arko sürdüm. yalnız denemek için sadece enerji fişini takıp çalıştırdığımda ses yoktu ama kasaya elimi koyduğumda içerde bir şeyler sanki yalpa yaparak dönüyor gibiydi. takur tukur ediyor gibi. yani ses yapmıyor ama böyle bir şey var. bu ne olabilirki? şimdi iki elimi koydum yan yüzeylere yine var aynı şey.

Edited by abdülhey

evet psu nun fana arko sürdüm. yalnız denemek için sadece enerji fişini takıp çalıştırdığımda ses yoktu ama kasaya elimi koyduğumda içerde bir şeyler sanki yalpa yaparak dönüyor gibiydi. takur tukur ediyor gibi. yani ses yapmıyor ama böyle bir şey var. bu ne olabilirki? şimdi iki elimi koydum yan yüzeylere yine var aynı şey.

Fana arko sürmek mi?  :dribble:  Usta bari makine yağı damlatsaydın fanın birleşim yerine :D  Kasada dönüpte ses yapabilecek parçalar fanlar ve hdd dir. Harddisktende böyle ince cızırtı şeklinde ses gelebilmekte :) 

hocam açtım planya nedir diye baktım :) o tip bir sesi çıkarabilecek şey sayısı çok az birinci olarak fan bütün fanları tek tek kontrol et buna benze en büyük hata görmediğin yerlerden gelir kasayı kapatırken görmediğin için işlemci yada yan fana sürtüyor olabilir. ikinci olarak psyi kontrol et eğer yakından temin edebileceğin sıcak silikon bulursan çok işe yarar kabloları kasaya sabitlersin. ps yi açıp içindeki kablolara bak büyük ihtimalle ısınmanın ardından kablo yumuşuyor ve fana sürtüyordur fanın muhitinde ne kadar kablo var sa sıcak silikonla yapıştır. yine ses geliyorsa. iyi yapışmamıştır çünkü o sesi hdd çıkarsa kulllanılmaz hale gelir beeper da o sesi çıkaracak tenor gırtlağı da yok. kolay gelsin. 

Bu ses ekran kartının fanından gelir...Ekran kartının ölmeye başladığının habercisidir.Aşırı O/C yapılmış kartlarda karşılaşılır genelde.Bellek sorunlarına bağlı olarak kartın fanına son gaz körüklenir.ve rivatunner vs ile fan ayarıda yapamazsınız MSI kartımda başıma gelmişti

Edited by kacaksevgilim

valla hepsini kontrol ettim. sürten gözle görülür bir şey yok. egzos fanınında fişini çıkardım vınlama yapıyor diye tabi sıcaklığı kesmede önemli olabilir egzos fanı-yanılmıyorsam çünkü onun fişi çıkık halde iken everestle baktığımda bir kaç derece oynuyor gibi en fazla- bahsettiğim marangoz planyası sesi başka bir şey tabi. ilk açılışta oluyor bir daha yaparsa hemen psu fanına bir şey deydirip denicem ondanmı diye. ilginiz için teşekkürler arkadaşlar.

Ekran kartı fanları çabuk bozuluyor, ses ondan geliyordur. Eğer fansız ise ya power fanından ya da kasa fanındandır. Kolayı var, kasayı aç ve fanı ortatasından parmağınla sırayla durdur veya fişlerii söketlerden çek. Böylelikle arızayı sıkıştırır hangisinden geldiğini bulursun.

arko iyi celmedu herhelde birda vazelunmi denesem da :) sıcaklık çoğaldı gibi. biraz zorladımmı anakart 70 dereceyi görüp alarm çalmaya başlıyor. biosu ona göre ayarladım tabi. veya egzos fanını yeniden devreye alcam.

Edited by abdülhey

arko iyi celmedu herhelde birda vazelunmi denesem da :) sıcaklık çoğaldı gibi. biraz zorladımmı anakart 70 dereceyi görüp alarm çalmaya başlıyor. biosu ona göre ayarladım tabi. veya egzos fanını yeniden devreye alcam.

krem sürmenle anakartın 70 derece olması arasında bir bağ olduğunu sanmıyorum :D

sesin nereden geldiğini tespit edebildinmi ? tespit ettiysen ve sorun düzelmediyse 5 liraya yeni fal alıp eskisiyle değiştirebilirsin

Edited by ArminVB

Biz bilgisayar kullanıcıları manuel temizliği hep atlarız. Ortamda oluşan tozlar zamanla fan işlemci soğutucusu arasında birikir ve fanların balans ayarını bozar işlemci soğutucusunu tıkayarak soğutmayı engeller. Arada bir makinenin aç içine basınçlı hava tut ki içindeki tozlar temizlensin. Özellikle soğutucunun arasına hava tut. Bu arada bu işlemi yaparken fanların fiş soketlerini çıkarmayı unutma. Fanlar basınçlı hava ile dönerken oluşan elektrik ana kartına zarar verir. Yağlama olayına gelince WD 40 ile tüm elektronik parçaları yağlayabilirsin yeterki elektrik açık olmasın (yani fişini sök)

Biz bilgisayar kullanıcıları manuel temizliği hep atlarız. Ortamda oluşan tozlar zamanla fan işlemci soğutucusu arasında birikir ve fanların balans ayarını bozar işlemci soğutucusunu tıkayarak soğutmayı engeller. Arada bir makinenin aç içine basınçlı hava tut ki içindeki tozlar temizlensin. Özellikle soğutucunun arasına hava tut. Bu arada bu işlemi yaparken fanların fiş soketlerini çıkarmayı unutma. Fanlar basınçlı hava ile dönerken oluşan elektrik ana kartına zarar verir. Yağlama olayına gelince WD 40 ile tüm elektronik parçaları yağlayabilirsin yeterki elektrik açık olmasın (yani fişini sök)

:) kardeş iyi demişsinde. yukarıları pek iyi okumamışsın herhalde. işlemci fanı ve egzos fanı sıfır yeni aldım daha. sesi yapanda zaten en çok sıra ile egzos, psu ve işlemci fanları..  egzos fanı vınlama yapıyor rahatsız edici biçimde. onun fişini çektim baya sesten kurtuldum.bu seferde video izlesem hemen 70 dereceyi görüyor sıcaklık. ama Kintaro kardeşin dediği gibi bu bilgisayarı marangoza (marangoz nasılsa orda planya olacağından farketmezmiş. ulan makineyi kapatıncada bizim bilgisayar ses yaparsa alır fırlatır benim bilgisayarı dinlenirken bari kafa dinleyelim  diye espiriyi yeni anladım bu arada kintaro. iyi güldüm ha :)))) )verip yeni bir tane almak ses yapmayanından. çünkü bir kere makine eski ve eski olamasından ziyade en yeniykende böyle idi. sanırım casper çok tepki aldı sesten dolayı ondan sonra 23 desibellik pc leri çıkardı :)

iki gün evvel kullandığım masaüstü bilgisayarın kasasından her zamankinden fazla ses gelmeye başlayınca,kasayı dışarı çıkarıp masaüstünde tüm parçalarını tek tek söküp,anakart,ram'ler,işlemci,kasa içi ve powersupply fan üniteleri nalburdan aldığım temiz bir badana fırçası ile manuel olarak anakartı ve tüm fanları tek tek fırçaladım üzerinde zamanla oluşan toz birikintileri oldukça fazlaydı tabii bu işlemden sonra temizlendi tozlar temizlik işlemleri bittikten sonra devre temizleyici sprey ile de ayrıca temizledim son olarak işlemci üzeri ve soketine termal macun yenilemesi yaptım fanların üst kısmındaki etiketleri kaldırarak elimdeki makine yağından 3-4 damla etiket altı fan ünitesine damlattım sonra etiketi kapattım daha sonra kasa parçalarını monta ettim sıra geldi çalıştırmaya kasanın power butonuna bastım çalıştırdım seslerin tamamen kesildiğini ve sistem hızında gözle görülür şekilde artış ve sıcaklık düzeylerinde düşüşün olduğu gözlemledim özetle rutin olarak pc'lerin temizlik işlemlerini üflemeli hava basıncı ile oda yoksa elek.süpürgesi ile hava çekim gücünde dahi olsa temizliği şart.konuya mütaakiben bende kısaca yorum olarak buraya geçeyim dedim saygılarımla. :)

iki gün evvel kullandığım masaüstü bilgisayarın kasasından her zamankinden fazla ses gelmeye başlayınca,kasayı dışarı çıkarıp masaüstünde tüm parçalarını tek tek söküp,anakart,ram'ler,işlemci,kasa içi ve powersupply fan üniteleri nalburdan aldığım temiz bir badana fırçası ile manuel olarak anakartı ve tüm fanları tek tek fırçaladım üzerinde zamanla oluşan toz birikintileri oldukça fazlaydı tabii bu işlemden sonra temizlendi tozlar temizlik işlemleri bittikten sonra devre temizleyici sprey ile de ayrıca temizledim son olarak işlemci üzeri ve soketine termal macun yenilemesi yaptım fanların üst kısmındaki etiketleri kaldırarak elimdeki makine yağından 3-4 damla etiket altı fan ünitesine damlattım sonra etiketi kapattım daha sonra kasa parçalarını monta ettim sıra geldi çalıştırmaya kasanın power butonuna bastım çalıştırdım seslerin tamamen kesildiğini ve sistem hızında gözle görülür şekilde artış ve sıcaklık düzeylerinde düşüşün olduğu gözlemledim özetle rutin olarak pc'lerin temizlik işlemlerini üflemeli hava basıncı ile oda yoksa elek.süpürgesi ile hava çekim gücünde dahi olsa temizliği şart.konuya mütaakiben bende kısaca yorum olarak buraya geçeyim dedim saygılarımla. :)

benim arko kullanmamdan sonra şimdi de senin badana fırçası ile manuel temizlik ha :) badana fırçasını otomatiğe alsaydın daha iyi temizlemezmiydi abi :D

neyse konu iyice komediye dönüştü zararı yok arada da gülelim. kardeş püfürdeme şeklindeki sesler rahatsız etmiyorda vınlama türü sesler acaip beyni tırmalıyor. işlemci fanından da baya ses geliyordu yenisini aldım değiştirdim onda işe yaradı ama egzos fanınıda yenilememe rağmen işe yaramadı vınlama yapıyor bende onu devre dışı yaptım. ama egzos fanıda içerdeki hava sirkülasyonu ile baya soğutmada etkili. yeni olmasına rağmen niye vınlama yapıyor? ben başka bilgisayarlarda benim pc deki vınlama sesini görmedim. o kadarmı dandik bir pc benim pc? 2006 da ttnet in kampanyasından almıştım casper alfa. orta kalite idi benimki üç tane konfigürasyon vardı.

Bu birçok kez başıma geldi. Çoğunlukla ses PSU fanından gelmektedir. Kalitesiz fanlar bir süre sonra böyle sorunlar çıkarıyorlar. Ya fanı değiştirmelisin yada yada fanın orta kısmındaki delikten bir kaç damla yağ damlatmalısın. Bu sorun benim başıma geldiğinde PSU'nun fan kısmına vurunca sesi kesiliyordu ancak bunu size öneremem :)

Bu birçok kez başıma geldi. Çoğunlukla ses PSU fanından gelmektedir. Kalitesiz fanlar bir süre sonra böyle sorunlar çıkarıyorlar. Ya fanı değiştirmelisin yada yada fanın orta kısmındaki delikten bir kaç damla yağ damlatmalısın. Bu sorun benim başıma geldiğinde PSU'nun fan kısmına vurunca sesi kesiliyordu ancak bunu size öneremem :)

arko kullandık yani iyiki iyice kaale almaz oldunuz beni.:) fanları yeni aldım diye kaç kez söylicem ve sesin egzos fanından geldiğini..?