Jump to content

Usb Multiboot 2015 Uefi Acronis Recovery Edition

köylü
 Share

Recommended Posts

Bu güne kadar yapılmış en iyi multiboot çalışma olarak görüyorum.Öncelikle teşekkürler. Uefi olarak kurulumu test etmek için lisanslı uefili işletim sistemini formatladım.Uefi kurulum mükemmel sorun yok .NTFS bölümündeki win7pe64, win8.1pex64 ve win 8.1pex86 dosyaları usbden uefi olarak değilde ntfs olarak başlatılınca bunları nasıl kullanabileceğiz.

• Like 1

Bu güne kadar yapılmış en iyi multiboot çalışma olarak görüyorum.Öncelikle teşekkürler. Uefi olarak kurulumu test etmek için lisanslı uefili işletim sistemini formatladım.Uefi kurulum mükemmel sorun yok .NTFS bölümündeki win7pe64, win8.1pex64 ve win 8.1pex86 dosyaları usbden uefi olarak değilde ntfs olarak başlatılınca bunları nasıl kullanabileceğiz.

pe'lerisadece uefide kullanabiliyoruz ben de denedim. ntfs'de hirens içerisinde win7 ve ayrıyeten live xp var zaten

x64 pe ler ntfs de de çalışır menüleri var zaten bootmanager menüsünde

grub4dos menüsünde bulamamıştım.Meğerse 2.Windows Bootmanagerden baslat menüsündeymiş.Teşekkürler

Win 7 kurulu bir bilgisayarda Windows 7.8.1 kurulumu açtığımızda Sistem Onarım seçeneklerinin olduğu (sistem geri yükleme gibi)menü gelmiyor. bootmgr win 8 arayüzünde yapıldığı için sanırım.Bunu nasıl ekleyebiliriz.
Kendi hazırladığımız Win7 ve Win 8 in ayrı ayrı olduğu MsDartlı bootmgr yi sizinki ile değiştirirsek eufi kurulumu bozulurmu.
Hazırlamış olduğunuz MULTİBOOT'un çok mükemmel ve internette benzersiz olduğunu söyler  emeğiniz için teşekkür ediyorum.(yukarıdaki soruyu sizi eleştirmek için sormuyorum.Lütfen yanlış anlamayın.Programın stabil olması için soruyorum)

4 gb dosya boyutunu nasıl aştığınız mantığını çözmeye çalışıyorum.BCD dosyalarının mantığını çözdüm(acronis.wim...gibi)fat32 den ntfsdeki isoyu nasıl çalıştırdığınızı anlayamadım.
TEŞEKKÜRLER
Edited by selimpusluat

• Editor

Windows7 kullanmadığım için ilk soruyu test etme şansım yok şu anda bootmgr dosyasında bahsettiğiniz işlevler yoktur dart eklemek için boot.wim dosyası düzenlenmesi lazım boot wim dosyasını düzenlerseniz benim yaptığım düzenleme devre dışı kalır sadece dart çalışır dart eklemek için bootmanager menüye yeni bir dartlı boot.wim ekleyebilirsin bcd dosyasında yolunu göstermen yeterli 4gb sınırını aşmak için bişey yapılmadı sadece dosyalar ntfs bölüme tasındı fat32 den ntfsdeki iso nasıl çalıştı?bu zaten varolan bir düzenlemedir nt6 yöntemiyle yapıdığı için ntfs bölümdeki isoyu bulur bulamazsa tüm sürücüerdeki aynı isimli isoyu arar yanı iso dosyasının usb de olmasıda şart değil herhangi bir sürücünün ana dizininde iso\win klasörü içindeki aynı isimli iso aranır varsa bulunur kurulum başlar

Edited by köylü

Windows7 kullanmadığım için ilk soruyu test etme şansım yok şu anda bootmgr dosyasında bahsettiğiniz işlevler yoktur dart eklemek için boot.wim dosyası düzenlenmesi lazım boot wim dosyasını düzenlerseniz benim yaptığım düzenleme devre dışı kalır sadece dart çalışır dart eklemek için bootmanager menüye yeni bir dartlı boot.wim ekleyebilirsin bcd dosyasında yolunu göstermen yeterli 4gb sınırını aşmak için bişey yapılmadı sadece dosyalar ntfs bölüme tasındı fat32 den ntfsdeki iso nasıl çalıştı?bu zaten varolan bir düzenlemedir nt6 yöntemiyle yapıdığı için ntfs bölümdeki isoyu bulur bulamazsa tüm sürücüerdeki aynı isimli isoyu arar yanı iso dosyasının usb de olmasıda şart değil herhangi bir sürücünün ana dizininde iso\win klasörü içindeki aynı isimli iso aranır varsa bulunur kurulum başlar

Peki bu yönten uefi ilk çıktıgında neden bilinmiyordu usta yani sadece fat32 çalışır fat32 de 4 gb dan büyük dosyaları alamaz deyip dvd yöntemine dönmüştük neredeyse..

• Editor

Peki bu yönten uefi ilk çıktıgında neden bilinmiyordu usta yani sadece fat32 çalışır fat32 de 4 gb dan büyük dosyaları alamaz deyip dvd yöntemine dönmüştük neredeyse..

Değişen bi şey yok yine fat32 ye 4gb tan büyük dosya atamıyoruz  uefi kurulumunda dosya büyüklüğü sorunu yok sadece fat32 den boot olması lazım zaten varolan yöntemler kullanıldı windows 8.1 e güncellemeler geldikçeboyut artmaya basladı ilk zaman sorun yoktu wim ikiye bölerek te fat32 kurulumu sağlıyorduk son zamanlarda boyut iyce arttı ve alternatif arayış içerisine girdik bazı biosların uefi+legacy birlikte çalısan modundan sonra böyle bir sistemin çalısasacağı kanısına vararak hazırladım

• Like 3

köylü ustam iyi geceler

her ne denediysem BCD dosyasının içine kendi Windows7 PE mi ekleyemedim. bootice içindeki BCD düzenlemeyi ve EasyBCD yi denedim. Easybcd ile ne eklersem ekleyeyim görünmüyor. bootice ile eklediğim zamanda var olan seçeneklerden birisi kaybalıyor. aynı zamanda benim yaptığım yine gelmiyor. bcd düzenleme hakkında çok kısa bir bilgi verebilir misiniz.

köylü kardeşim ben senin bu yöntemi nasıl kullandığını merak ediyorum bize anlatabilir misin, ben 16 gb lık usb mi mini tool partitionla fat32 ve ntfs  iki bölüme ayırdım ancak .tib dosyasını buna göre nasıl ayarlıyoruz bunu çözemedim. ayrıca turbobit sitesinden hızlı indiremiyoruz. Mega.co.nz sitesine 16 gb usb ye ayarlı .tib 2 gblık yükleyebilir misin? .tib imagenı fat32 ve ntfs diye ikiye ayrılmasını nasıl yaptığını ve nasıl dosyaları ayarlayıp yerleştirdin bize  anlatım yapar mısın?çalışmalarını takip ediyorum ve uyguluyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

bootice ile sorun cıkmaması lazım ekleyeceğin bileşen ve bcd dosyanı yolarsan bakayım

Üstat JULIA.ISO yu bilirsiniz. Bu Hiren Boot Cd içindeki Windows 7 PE. Bunun .wim dosyasını çıkardım. Sizin eklemiş olduğunuz .wimlerin yanına koydum. BCD dosyası da sizin verdiğiniz. Yani boot klasörü içindeki BCD dosyası. Ekleme yapsam da boot edince görünmüyor. BCD dosyası linkte mevcut.

http://www.solidfiles.com/d/9874a3023e/BCD

(Biliyorsunuzdur fakat yinede hatırlatamak istedim. İndirmek için Direct download link yazana basın.)

Edited by bilalozkan7
  • Like 1

• Editor

pre_1428042835__ekran_alnts.png

boot manager ekranına sığmamış olabilir alt tusunu kullanarak kontrol edebilirsin ben ekledim yolladığın bcd ye wim dosyasının ismi win7pe.wim olacak usb ana dizinine atacaksın dosyayı ekten indirebilirsin

[attachment=1321:BCD.rar]

• Like 1

Merhaba usta, bi arkadaşımın "Toshiba Satellite C55D-A-14G" marka laptop'una format atayım dedim. UEFİ modda ve gpt disk düzeni var. İçinde Win8 kurulu idi ben Win7_64bit kurmak istedim ama başaramadım. İlk kurulumdan sonra pc yeniden başladığında aşagıdaki hatayı alıyorum.

lkmZGQ.jpg

Menüdeki seçeneklerin hepsini denedim birinci yöntem, ikinci yöntem ve iso kurulum seçenegi dahil ama ya bu hatayı verdi ya da kurulum dosyası bulunamadı dedi.

Neyse MRB olarak normal kurulum yapayım dedim BİOS dan ayarladım. Ama buseferde Multiboot ekranı aşagıdaki gibi oldu.

oAoVJQ.jpg

Uefi modda win8.1 kuruluyor onda bir sıkıntı yok ama win64bit kurulmuyor. Ve multiboot menüsü normal modda açılmıyor.

Edited by karadurak

• Editor

aero menü bazı makinalarda görüntülenemiyor ona yapacak bişeyyok bootice ile pbr bilgilerine bootmgr veyahutta grldr yazarak grubdostan veya windows bootmanagerden baslatabilirsin win764 için fat bölümündeki efi içerisindeki bcd yi düzenledim sınam modunda baslayacak

[attachment=1322:BCD.rar]

• Like 1

pre_1428042835__ekran_alnts.png

boot manager ekranına sığmamış olabilir alt tusunu kullanarak kontrol edebilirsin ben ekledim yolladığın bcd ye wim dosyasının ismi win7pe.wim olacak usb ana dizinine atacaksın dosyayı ekten indirebilirsin

attachicon.gifBCD.rar

Mustafa abi yardımın için teşekkür ederim. Hangi program ile düzenleme yaptığınızı öğrenebilirmiyim. Her iki programlada olmayınca kendimi iş bilmiyor gibi hissettim :)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...