Jump to content

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

Merhabalar,bir şey öğrenmek istiyorum,Win 10 enterprise 2016 yükledim ancak bilgisayarım sağ tuş yönetle açılan disk görüntüsünde 450 mb.sağlam(kurtarma bölümü) ve 100 mb.sağlam (efi sistem bölümü)var.Bunların hangisi gerekli,gerekli olmayan nasıl silinir bir türlü bulamadım.Format sırasında bölümleri sidiğim halde yine oluşuyor.Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar,

Edited by kocamanadam

kocamanadam, 52 dakika önce yazdı:

Merhabalar,bir şey öğrenmek istiyorum,Win 10 enterprise 2016 yükledim ancak bilgisayarım sağ tuş yönetle açılan disk görüntüsünde 450 mb.sağlam(kurtarma bölümü) ve 100 mb.sağlam (efi sistem bölümü)var.Bunların hangisi gerekli,gerekli olmayan nasıl silinir bir türlü bulamadım.Format sırasında bölümleri sidiğim halde yine oluşuyor.Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar,

Uefi kurulum yaptığın için bu bölümler oluşmuş abi, sadece kurduğun sistemde değil Uefi olarak kuracağın tüm sistemlerde bu iki bölüm oluşur, bu bölümleri silme veya biçimlendirme yapma yoksa sistem açılmaz duruma gelir ve tekrar format atmak zorunda kalırsın.

Ancak Legacy kurulum yapacak olursan kurtarma bölümünün oluşmasını engelleyebilirsin, efi bölümü zaten oluşmaz, onu da şöyle yapabilirsin;

Legacy modda sistem kurulumu esnasında disk bölümlerine geldiğinde C ve ayrılmış tüm disk bölümlerini (D disk alanı varsa bunu silmeye gerek yok diğer bölümler silinir) silerek tek disk kaldıktan sonra (D varsa hariç) yeni diyerek yeni bir disk alanı oluşturulur, bu durumda ayrılmış alan yeni oluşturduğun disk alanı ve varsa D alanı olur. sonra bu yeni disk alanı tıklanıp silinir, ayrılmış alan tıklanarak genişlet seçeneği ile sildiğimiz yeni disk alanı ayrılmış bölüme eklenir, sonra oluşan bu tek bölüm tıklanarak biçimlendirme yapılır. böylece ayrılması gereken kurtarma alanı C disk alanı içerisinde oluşur. bu şekilde C sürücüsüne formata devam edildiğinde kurulum sonrasında ayrılmış alan bölümü oluşmaz, sonraki Legacy formatlarda tekrardan bunları yapmaya gerek yoktur. ancak Uefi format atarsan belirttiğin disk alanları tekrar oluşur ve sonraki Legacy formatta aynı işlemleri tekrar yapman gerekir.

Saygılarımla.

disk.png.31898cf42c3ca385c17d122b8e73049e.png

• Like 4

kocamanadam, 39 dakika önce yazdı:

Cevabın için teşekkür ederim kardeşim,bir de şunu sorayım benim laptopum yeni ve legasy , uefi ikiside var.Hangi sistemle kurmalıyım?Saygılar,

NAMIKABI, 26 dakika önce yazdı:

Tartışmasız UEFI

Bence de Uefi

• Like 3

TR_by, 17.10.2021 - 13:48 yazdı:

Uefi kurulum yaptığın için bu bölümler oluşmuş abi, sadece kurduğun sistemde değil Uefi olarak kuracağın tüm sistemlerde bu iki bölüm oluşur, bu bölümleri silme veya biçimlendirme yapma yoksa sistem açılmaz duruma gelir ve tekrar format atmak zorunda kalırsın.

Ancak Legacy kurulum yapacak olursan kurtarma bölümünün oluşmasını engelleyebilirsin, efi bölümü zaten oluşmaz, onu da şöyle yapabilirsin;

Legacy modda sistem kurulumu esnasında disk bölümlerine geldiğinde C ve ayrılmış tüm disk bölümlerini (D disk alanı varsa bunu silmeye gerek yok diğer bölümler silinir) silerek tek disk kaldıktan sonra (D varsa hariç) yeni diyerek yeni bir disk alanı oluşturulur, bu durumda ayrılmış alan yeni oluşturduğun disk alanı ve varsa D alanı olur. sonra bu yeni disk alanı tıklanıp silinir, ayrılmış alan tıklanarak genişlet seçeneği ile sildiğimiz yeni disk alanı ayrılmış bölüme eklenir, sonra oluşan bu tek bölüm tıklanarak biçimlendirme yapılır. böylece ayrılması gereken kurtarma alanı C disk alanı içerisinde oluşur. bu şekilde C sürücüsüne formata devam edildiğinde kurulum sonrasında ayrılmış alan bölümü oluşmaz, sonraki Legacy formatlarda tekrardan bunları yapmaya gerek yoktur. ancak Uefi format atarsan belirttiğin disk alanları tekrar oluşur ve sonraki Legacy formatta aynı işlemleri tekrar yapman gerekir.

Saygılarımla.

disk.png.31898cf42c3ca385c17d122b8e73049e.png

Bugün uefi olarak windows 11 kurdum,sadece 100 mb lık bölüm oluştu,ikinci bölüm oluşmadı neden?Saygılar,

kocamanadam, Bir saat önce yazdı:

Bugün uefi olarak windows 11 kurdum,sadece 100 mb lık bölüm oluştu,ikinci bölüm oluşmadı neden?Saygılar,

windows çalıştıra veya ara'ya diskmgmt.msc yazıp çıkan pencerenin ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz.

• Like 1

Windows 10 Yapı 19044.1319 Değişiklik Günlüğü:

Yapı 19044.1319 , Windows 10 21H2'nin (resmi duyurudan sonra) "Yayın Önizlemesi" kanalına yayınlanan 6. Insider Preview yapısıydı. 19 Ekim 2021'de piyasaya sürüldü . Aşağıdaki özellikler ve düzeltmelerle geldi:

• Belirli tarayıcılar arası veri aktarımlarını kolaylaştıran bir özellik eklendi.
  • Gelişmiş Microsoft Defender for Endpoint'in fidye yazılımlarını ve gelişmiş saldırıları belirleme ve engelleme yeteneği.
  • Hata düzeltmeleri ve genel iyileştirmeler
  • Like 1

• 1 ay sonra...

İ3 5005 4 gb ramli bir hp laptop bilgisayar var. İçinde orjinal recovery var diye format atmdım ilk gün recoverysine göndüm ama böyle yavaş bir bilgisayar görmedim. Hafif bir sistem yüklemek istiyorum. Hangi modifiye sistemi önerirsiniz.

Kullanım amacı Slayt işleri ve çocuklara YouTube'dan video izletilecek.

zng, 29.11.2021 - 01:24 yazdı:

İ3 5005 4 gb ramli bir hp laptop bilgisayar var. İçinde orjinal recovery var diye format atmdım ilk gün recoverysine göndüm ama böyle yavaş bir bilgisayar görmedim. Hafif bir sistem yüklemek istiyorum. Hangi modifiye sistemi önerirsiniz.

Kullanım amacı Slayt işleri ve çocuklara YouTube'dan video izletilecek.

Sanırım Windows 8.1 Embedded Industry  uygun olur. Forumda çok güzel çalışmalar var. 

Edited by kadetti

• 2 hafta sonra ...

Windows 10 Ltsc Microsoft Edge Tamamen nasıl kadırırız..

Microsoft edge hitbit, revo uninstall programlar kaldırmayı denedim başlat ve uygulama geçmişinde microsoft edge isimler gözüküyor.

Buralardan nasıl silerim edge tarayıcısını .

1486635815_Ekrangrnts2021-12-07113023.png.df65d4ca49ff41f3f25b6932dcc2e987.png

1383184075_Ekrangrnts2021-12-07113104.png.f73678358a42616f87ff4340ae8976d2.png

wino7, 28 dakika önce yazdı:

Windows 10 Ltsc Microsoft Edge Tamamen nasıl kadırırız..

Microsoft edge hitbit, revo uninstall programlar kaldırmayı denedim başlat ve uygulama geçmişinde microsoft edge isimler gözüküyor.

Buralardan nasıl silerim edge tarayıcısını .

1486635815_Ekrangrnts2021-12-07113023.png.df65d4ca49ff41f3f25b6932dcc2e987.png

1383184075_Ekrangrnts2021-12-07113104.png.f73678358a42616f87ff4340ae8976d2.png

Please register to see this content.

b.gif.212456f5276287aa8064b98869c842c6.gif

l.gif.5609003ffb32e5c4bf852139c2982971.gif

• Like 2
  • Thanks 1

kadetti, 2 saat önce yazdı:

b.gif.212456f5276287aa8064b98869c842c6.gif

l.gif.5609003ffb32e5c4bf852139c2982971.gif

Aynısı yaptım gene sonuc aynı.Resimde gösterdigim gibi microsoft edge yazıları duruyor.Uygulama özelliklerine girdigimizde bile gözukuyor.

659360069_Ekrangrnts2021-12-07191153.png.2ed36e443be9b66c9e6ffd80d20d3bf9.png

Edited by wino7

Merhaba arkadaşlar böyle bir problem yaşıyorum. Netteki birçok çözümü denedim bir işe yaramadı. Ayarlar -> Güncelleştirme ve güvenliğe tıkladığımdaa windows update gözükmüyor resimde  görebilirsiniz format vs. atmadan bu sorunu nasıl çözebilirim. Windows 10 pro sistem

wino7, 13 saat önce yazdı:

Aynısı yaptım gene sonuc aynı.Resimde gösterdigim gibi microsoft edge yazıları duruyor.Uygulama özelliklerine girdigimizde bile gözukuyor.

659360069_Ekrangrnts2021-12-07191153.png.2ed36e443be9b66c9e6ffd80d20d3bf9.png

Sanırım uninstaller yolu kalmış onu gösteriyor, yönetici olarak çalıştırdığınız geek uninstaller den tekrar kaldırın bu sefer zorla kaldır seçeneğinden kaldırın kalan tüm artıkları silecektir.

Gene olmuyorsa bu yazılımlarıda deneyebilirsiniz :

abdullahTR, 12 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar böyle bir problem yaşıyorum. Netteki birçok çözümü denedim bir işe yaramadı. Ayarlar -> Güncelleştirme ve güvenliğe tıkladığımdaa windows update gözükmüyor resimde  görebilirsiniz format vs. atmadan bu sorunu nasıl çözebilirim. Windows 10 pro sistem

Kullandığınız sistem Lite ise ilgili ayar kaldırılmış olabilir, çözüm için sunumunu okuyun. Yok eğer değilse temiz format ve sağlam windows tavsiye ederim.

• Like 1
  • Thanks 1

kadetti, 6 saat önce yazdı:

Sanırım uninstaller yolu kalmış onu gösteriyor, yönetici olarak çalıştırdığınız geek uninstaller den tekrar kaldırın bu sefer zorla kaldır seçeneğinden kaldırın kalan tüm artıkları silecektir.

Gene olmuyorsa bu yazılımlarıda deneyebilirsiniz :

Kullandığınız sistem Lite ise ilgili ayar kaldırılmış olabilir, çözüm için sunumunu okuyun. Yok eğer değilse temiz format ve sağlam windows tavsiye ederim.

kontrol ettim windows 10 pro sistem kms pico ile etkinleştirilmiş hiçbir şekilde açamadım updateyi

• 1 ay sonra...

Merhaba Arkadaşlar,

Görece eski olan Windows 10 Enterprise LTSC 2019'un ömrünün (son desteklenme tarihi);

Nov 13, 2018 Jan 9, 2024 Jan 9, 2029

son sürüm olan Windows 10 Enterprise LTSC 2021'in ise;

Nov 16, 2021 Jan 12, 2027

olduğu görülüyor. Microsoft tarafından daha uzun süre destek verilmesi nedeniyle eski sürümün daha kararlı ve performanslı olduğu yorumu yapılabilir mi?

İlginiz için şimdiden  teşekkürler.

Merhabalar. uupdump'da windows10 sürümlere baktığımda 1 numaralı dosya sürümü 19044.1499 ama yüklenme tarihi 14 ocak. 2 numaralı dosya ise 19044.1469 ama eklenme tarihi 18 ocak. 2 numaralı dosya daha güncel değil mi ? eğer öyle ise dosyta sürümü neden daha düşük acaba. Kısacası bu site hakkında biraz bilgilenmek istiyorum kumulatif ve feature ile ilgilide bişeyler araştırdım ama pek anlamadım. Bilgi verebilen arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden