Jump to content

Multiboot Cd\dvd Yapımı [anlatım]

blackman12
 Share

Recommended Posts

• Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Birazcık photoshop bilgin varsa istediğin gibi hazırlayabilirsin böyle birşeyi. Yanlız bu butonlar öyle animasyonlu tıklamalı buton değil. Üzerinde butonlar olan kendi resmini hazırladıktan sonra bunu Easyboot ta arkaplan olarak ayarlayacaksın. Easyboot butonlarını ayarlarkende bu resim üzerindeki butonların üstüne denk getir ve sonra "Use image text" diye bişi olması lazım. Onu seçiyorsun. Böylece Easyboot'un botonları görünmez olurken kendi butonların çalışır hale gelecek. Arkaplanın çözünürlük ve bit ayarlarıda seçeneklerden yapılıyordu yanlış hatırlamıyorsam!

Ekran boyutlarından hangisini yapmak lazım. 640x480 mi yoksa 800x600.Yani boot ekranlarında küçük görünürmü.Multiboot yapan arkadaşlar hangi ekran çözünürlüğünü kullandı acaba.Bilgi verebilirseniz sevinirim.

ben 800x600 de kullandım, 1024x768 de....

ikisinde de sorun yok....

Öncelik konuyla ilgili bilgi veren herkeze teşekkür ederim. Günlerdir easyboot ile uğraşıyorum nette böyle bir kaynak ve bilgisi olabilecek birilerinin oldugunu hiç tahmin etmiyordum.

Yaklaşık 2 saattir yazılanları okudum uğraşıyorum çözemedim. Erd commander ve xp sp3 olan bir cdim var. i386 klasörlerim çakıştığı için sadece birisini kullanabiliyorum. Xp.img ve TXTSETUP.SIF dosyalarını editliyorum ancak bir türlü başka dizinden calistiramiyorum tekrar bilgi verirseniz sevinirm.

arkadaşlar benim sorum linux dağıtımlar ile ilgili,

ben xp, win7 ve bir linux (daha secemedim olmassa full linux multiboot dvdside yapabilirim) dağıtımını ekleyerek oluşturmak istiyorum ...

1-linux dağıtımlarının img dosyaları nasıl alınıyor ve multiboota nasıl entegre ediliyor?

2-Ayrıca multiboot yaparken ezboot klasorunun yanına iso dosyalarını açıyorum ... tmm ama ben bunları Farklı bir klasorde olsun istiyorum ... yani ezboot , WinXP , Win7 klasorleri aynıı dizinde olsun ... boyle olunca karışıklığın önüne geçmiş olacağım ....

Edited by PsyGo

1- Hangi linux surumunu seçersen içeriğiin resmini koy ona göre bi çözüm bulalım.Ama klasik yöntemler yarıyor bazen slaxta bazıları için isolinux kullanmak gerekiyo.

2- WinXP yi 4 harfli bi klasöre alabilirsin ama win7 için daha görmedim...Ayrıca XPyi alsan bile winnxx dosyaları yine ana dizinde kalacaktır onun için.Boşuna uğraşma onun yerine ana dizindeki setup.exe vs. gibi gereksiz dosyaları sil yeter.

• 3 hafta sonra ...

Vista ve win7 multibootta aynı DVD de olabilirmi içerklerindeki dosya ve klasör isimleri aynı ondan soruyorum.

solyma nın yaptığı

Windows 7 X86 / X64 Nasıl Birleştirilir?

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=102135[/CODE]

konusundaki yöntemi bir win7 birde vista birleştirme için denedim install.wim oluştu fakat isoyu sanal makinede deneyince install.wim açılamadı gibi bir hata verdi.

başka bir yöntem olabilirmi birden fazla XP yapılabiliyor, bunda da olurmu?

merhabalar ben görme engelli bir bilgisayar kullanıcısıyım. windows ortamında ekran okuyucu programlar kullanarak bilgisayarımı kullanıyorum ancak, windows dışında elim kolum bağlanıyor. nlite kullanarak katılımsız cd hazırlayabiliyorum ama henüz amatörce çalışmalar sayılır. size sorum şudur.öyle birşey yapmalıyımki görmedende format atabilmeliyim. kimseye muhtaç olmadan format atmak içinde kafamda şöyle bir şey var. cd yi bilgisayara takıp resetlediğimde, herhangi bir tuşa basınız seçeneği yerine, sistem ben bire basınca c'yi, ikiye basınca d'yi formatlamalı. üçe basınca tüm diskleri silip ayrılmamış bölümü direk formatlamalı. dörde basınca işlemi atlayıp bilgisayarı açmalı bunu ne ile nasıl sağlayabilirim altını çizerek şunuda belirtmeden geçemeyeceğim. görme engelliyim resimli anlatımlar işime yaramaz. ve bende emek vermek istiyorum. lütfen hayrıma ben yapayım gibi yaklaşımlardan uzak durup bana yol gösterici olunuz. şimdiden teşekkürler.

Vista ve win7 multibootta aynı DVD de olabilirmi içerklerindeki dosya ve klasör isimleri aynı ondan soruyorum.

solyma nın yaptığı

Windows 7 X86 / X64 Nasıl Birleştirilir?

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=102135[/CODE]

konusundaki yöntemi bir win7 birde vista birleştirme için denedim install.wim oluştu fakat isoyu sanal makinede deneyince install.wim açılamadı gibi bir hata verdi.

başka bir yöntem olabilirmi birden fazla XP yapılabiliyor, bunda da olurmu?

Sizin bu sorunuzu daha evvel surnas nick,li hocam sormuştu biraz dengesizce yaklaşımların ardından konu çöpe taşınmıştı.

Halbuki önemli bir konu ve kişi istediği bir kaç sistemi tek dvd,de toplayıp istediğini çağırabilmesi mümkün olabilirminin cevabı için uğraşağı yerde bilgisizce peşin cevaplar verip işi içinden çıkılmaz hale getirmeyi iyi biliyorlar bu insanlar yüzünden kişinin paylaşım iştahı kapanıyor.

Birincisi tek dvd içerisinde win7x86 x64 vista ve xp hepsi olabilmekte ve istenildiğinde sistemde karışıklığa sebep olmadan çalışmakta biz bunu yaptık ve kullanmaktayız sadece fazlaca uğraşmak zorunda kaldık test üstüne test ama şimdi sorunsuzca çalışmakta.

Nasıl oluyora gelince ise birincisi sitede yayımlanan minivista var bu sistem üzerinde yapacağımız (boot.win dosyası) ile vista ve win7 çağrılabilmekte ve karışıklık olmadığı gibi çok güzel çalışmakta ama xp,nin önyükleme mantığından kaynaklanan farklılıktan ötürü burda çağrılamıyor ama multiboot menüsünde gerekli düzenleme ile istenilen çalıştırılabilmesi mümkün benzer multiboot menülü sistemler sitede oldukça meşhurdur.

Bu konuyla ilgili fsm,den gerekli izni alırsam ilk fırsatta minivista,yı üzerindeki bazı programlarıda güncelleyip sitede yayımlayıp kullanıma sunarım. 

vista ve win7 yi aynı dvd içerisinde kullanmak için bende oldukça uğraştım hala uğraşmaya devam ediyorum.

mini vista ile yapılabilir ancak bildiğim kadarı ile cd içerisinden çalışıyor.her ikisinin de kurulumlarının aynı dvd içerisinde olması daha faydalı olacaktır.bu şekilde dvd boyutu biraz artacaktır ancak sadece ultimate sürümleri alınarak tek dvd ye sığdırılabilirler.üstelik yanlarına xp de sığabilir.ek olarak vistayı biraz kırparakta buna bi çözüm getirilebilir.

kurulum farklı klasörlerden çağrılabilirse sorun çözülmüş olacak.

kurulum farklı klasörlerden çağrılabilirse sorun çözülmüş olacak.

Bizimde zaten sıkıntı çektiğimiz sorun buydu yani ayrı klasörler olması gerekiyor yoksa olmuyor tüm sistemler karışır.

Dediğim gibi biz yaptık yolda belli isteyen yapar yapılacak işlem kısaca şudur.

1.önce boot.wim dosyasını gimagex ile çıkartılacak,gimagex kullanımı ile ilgili anlatım gaiba forumda vardı yoksada internette bulabilirsiniz.

örneğin win7 kalsör şekli; elle yükseltme kesinlikle çıkartılmayacak.

Adres yolu: 2\Windows\program\shellpe\nu2menu.xml düzenlenecek normalde verilen vista kur Id ve menüleri aynı şekilde arttırılarak yeni isimlerle istenilen şekilde verilir klasör sayısına göre yapacaksınız.

Sonra vistakur.cmd gibi klasör sayısı kadar .cmd uzantılı diğer dosyalarınızı hazırlıyacaksınız.

set tagfile=\win7\setup.exe

for %%i in (c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z) do if exist "%%i:%tagfile%" set CDDRIVE=%%i:

start %CDDRIVE%\win7\setup.exe

exit

Dediğim gibi ben kullanıyorum zaten herkesin yapacağı bir şey değil anlıyan anladı.<_<

merhabalar ben görme engelli bir bilgisayar kullanıcısıyım. windows ortamında ekran okuyucu programlar kullanarak bilgisayarımı kullanıyorum ancak, windows dışında elim kolum bağlanıyor. nlite kullanarak katılımsız cd hazırlayabiliyorum ama henüz amatörce çalışmalar sayılır. size sorum şudur.öyle birşey yapmalıyımki görmedende format atabilmeliyim. kimseye muhtaç olmadan format atmak içinde kafamda şöyle bir şey var. cd yi bilgisayara takıp resetlediğimde, herhangi bir tuşa basınız seçeneği yerine, sistem ben bire basınca c'yi, ikiye basınca d'yi formatlamalı. üçe basınca tüm diskleri silip ayrılmamış bölümü direk formatlamalı. dörde basınca işlemi atlayıp bilgisayarı açmalı bunu ne ile nasıl sağlayabilirim altını çizerek şunuda belirtmeden geçemeyeceğim. görme engelliyim resimli anlatımlar işime yaramaz. ve bende emek vermek istiyorum. lütfen hayrıma ben yapayım gibi yaklaşımlardan uzak durup bana yol gösterici olunuz. şimdiden teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun.

Ben sistem modifiyesiyle fazla ilgili deyilim ama senin mesajını görünce düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Bana göre modifiye işlemleriyle hiç uğraşma. Çünkü modifiye yapacağın sistemi sanal pcde de olsa defalarca hatalara karşı test etmen gerekecek.

Bu testler görme engelin olduğu için seni zorlayacaktır. Ufak bir hatada çok zaman kaybedebilirsin.

Sana tavsiyem bekaplama programlarına yönel. Ghost, Acronis True Image gibi.

Şimdi diyelim sistemini baştan kurdun ve windowsu kendine göre ayarlardın. Programlarını vs. kurdun.

Ondan sonra mesela ghost ile sistemin bekabını bir kişinin yardımıyla alıyorsun. Sonra aldığın bu bekabı otomatik geri yüklemek için bir dvd oluşturabilirsin.

Yani dvd yi takınca boot menüsü açılır. 10 saniye içinde bir tuşa basmazsan bilgisayar birinci diskindeki sistemden başlar.

Belirlediğimiz bir tuşa basarsan mesela 1 olsun. Msdos komut istemiyle sistem başlatılır ve bekap dosyan otomatik geri yüklenir.

Tabi 1-2-3 diye farklı seçeneklerde menüye eklenebilir.

Burdaki tek sorun bekap dosyanın dvd ye sığıp sığmayacağı. Tabi bu multiboot menüsü harddiskinede eklenebiilr. Yani dvd olmadanda sistemini onarabilirsin.

Ama her halukarda, başkasından ufakta olsa biraz yardım olmak gerekiyor.

Seçtiğin bileşeni bilmen açısından ise msdos ekranına düşünce bib sesi ile sana bilgi verilmesi sağlanabilir. MsDosta çalışan bu tip program kesinlikle vardır.

Son söz olarak;

Ben format işlemiyle hiç uğraşmam. Ghost bekaplarım vardır ve sistemim arızalandığında bilgisyarı aç kapatıda dahil edersek yaklaşık 8 -10 dakika içinde sistemimi yeniden yükleyebiliyorum.

Eğer yazdıklarım aklına yatıyorsa, veya yatmıyorsa istediğin konuda vakit buldukça sana yardımcı olurum.

Umarım istediğini kısa sürede yaparsın.

Unutma insan azmi en engeli aşacak güçtedir.......

Kolay gelsin........