Jump to content

Son Windows Güncelleştirme Durumu Bilgilendirmeleri

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

Windows 10 21H1'deki Kaldırılan ve Kullanımdan Kaldırılan özellikler

Bu yıl Windows 10 için ilk "büyük" güncellemeyi yayınladı. Artık geleneksel bir Microsoft tarzında, yılın ilk Windows güncellemesi  . Aslında, Windows 10 21H1'deki tüketiciler için gözle görülür tek değişiklik, birden çok Windows Hello kamera desteğidir.

Geleneksel olarak, her yeni Windows 10 sürümü, daha az popüler olan bazı özelliklerin sonunu getirir. Microsoft, artık kullanılmayan bazı yetenekleri düzenli olarak kullanımdan kaldırır ve kaldırır. Windows 10 21H1 daha çok bir Yama Salı güncellemesine benzese de, birkaç özelliği ortadan kaldırıyor. İşte bunların bir listesi.

Kullanımdan kaldırılan özellikler

İlk olarak, Windows 10 21H1 ile Microsoft, bilgisayarlar arasında kişiselleştirmeyi kullanımdan kaldırmıştır . Bu özellik, aynı Microsoft Hesabı ile çalışan bilgisayarlar arasında  sorumludur . Kişiselleştirme dolaşımının hala mevcut olduğunu ve Windows 10'da tamamen çalıştığını belirtmekte fayda var . Tek değişiklik, Microsoft'un artık bu özelliği aktif olarak geliştirmemesidir.

Windows 10 Tema Eşitlemeyi Devre Dışı Bırak

Kullanımdan kaldırılan listedeki ikinci ve son özellik, Windows Yönetim Araçları Komut Satırı (WMIC) aracıdır. Bu aracın yerini artık WMI için Windows PowerShell almıştır. Bu kullanımdan kaldırmanın yalnızca  için geçerli olduğunu unutmayın . WMI'nin kendisi etkilenmez.

Windows 10 Wmic ile Sürücüleri Listeleme

Windows 2000 Ekran Sürücüsü Modeli (XDDM) tabanlı uzak ekran sürücüleri desteği bu sürümde kaldırılmıştır. XDDM tabanlı bir uzak ekran sürücüsü kullanan Bağımsız Yazılım Satıcıları, WDDM sürücü modeline bir geçiş planlamalıdır. Uzak ekran dolaylı ekran sürücüsünün uygulanması hakkında daha fazla bilgi için, bkz   .

İkincisi artık desteklenmeyen Microsoft Edge Legacy'dir. Windows 10 21H1'de artık eski tarayıcıyı Microsoft'tan çıkaramazsınız. Şirket, 2021 Mayıs ayının başında Edge Legacy desteğini sonlandırdı.

Artık Windows 10 21H1'i Windows  veya  kullanarak Windows Update'ten yükleyebilirsiniz . Daha ilginç değişiklikler ve yeni özellikler için Windows 10 21H2'yi sabırsızlıkla bekleyin. Çok sayıda rapora ve söylentiye göre, yılın ikinci Windows 10 sürümünün tonlarca görsel bakım ve yeni yetenekler getirmesi bekleniyor.   ve şimdi çabalarını biraz durgun ana akım Windows 10'a odaklamak istiyor.

Orjinal makale

Windows 10 sürüm 21H1'de bilinen sorunlar

• Belirli ayarlarla 5.1 Dolby Dijital ses kullandığınızda  duyulabilir.
  • Otomatik Furigana girişi beklendiği gibi çalışmayabilir.

Her iki sorun da şimdi hafifletildi, ancak her ikisi için de kalıcı bir düzeltme yolda.

Dolayısıyla durum etkileyici görünüyor, ancak Mayıs 2021 Güncellemesinin önemli bir değişiklik içermeyen küçük bir güncelleme olmasını kesinlikle bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, sorunlarının çoğu 2004 - 20H2 sürümünde zaten çözüldü.

Her neyse, Microsoft şimdi kademeli bir dağıtım yapıyor ve başlangıçta 21H1 sürümünü arayanların kullanımına sundu, bu da yalnızca meraklıların ve meraklıların bu yazının yazıldığı andan itibaren onu kuracağını garanti ediyor. Bu, kullanıcılardan ekstra geri bildirim ve değerli öneriler toplamaya izin verecektir.

Windows 10, sürüm 21H1'de bilinen sorunlar ve bildirimler :

Please register to see this content.

• Like 1

"Başlat Menüsü -> Ayarlar -> Güncelleme ve güvenlik -> Windows Güncelleme -> Güncellemeleri kontrol et" seçeneğini kullanarak yeni güncellemeleri kontrol ettiklerinde, " Cihazınız güncel " mesajını gösterir ve indirilecek veya yüklenebilecek yeni güncelleme olmaz.

Windows_10_November_Update_Not_Showing.png

Siz de bu sorunla karşı karşıyaysanız ve bilgisayarınızda yeni bir Windows 10 özellik güncellemesi görünmüyorsa, bu eğitim, güncellemeyi yüklemenize yardımcı olacaktır.

SORUN NEDENLERİ:

Windows 10 özellik güncellemelerinin bulunmamasının birkaç nedeni olabilir:

1. NEDEN:

Özellik güncellemesi yalnızca birkaç saat veya gün önce yayınlandıysa, tüm bölgelerde görünmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle, bulunduğunuz yerde görünmüyorsa, birkaç saat veya bir veya iki gün bekleyin ve sizin için uygun hale gelecektir.

2. NEDEN:

Microsoft, resmi  (Sık Sorulan Sorular) sayfasında, Windows 10'a yükseltmenizin üzerinden 31 günden az bir süre geçtiyse özellik güncellemesinin Windows 10 bilgisayarınızda görünmeyeceğini açıkça belirtmiştir . Başka bir deyişle, Windows 7/8 / 8.1 bilgisayarınızı yakın zamanda Windows 10'a yükselttiyseniz ve 31 günden daha kısa bir süre geçtiyse, Windows Update'ten özellik güncellemesini alamazsınız.

Bu, güvenlik amacıyla ve bir önlem olarak yapılmıştır, çünkü Windows 10'a yükselttiğinizde, sabit diskinizde 31 gün boyunca sabit diskinizde saklanan önceki işletim sisteminin bir yedek imajını otomatik olarak oluşturur, böylece önceki işletim sistemine geri yükleyebilirsiniz. Windows 10'u sevmiyorsanız, 31 günden daha eski Windows 10'da özellik güncelleme kurulumuna izin vermeyerek, Microsoft aslında kullanıcıların isterlerse önceki Windows sürümlerine geri dönmelerine yardımcı olmaya çalışıyor. Çünkü özellik güncellemesine izin vermiş olsalardı, yedekleme dosyalarını otomatik olarak silerdi ve asla önceki işletim sistemine geri dönemezdin.

Merak etmeyin! 31 gün geçtikten sonra, bilgisayarınız yeni özellik güncellemesini otomatik olarak indirecektir .

3. NEDEN:

Microsoft ayrıca SSS sayfasında, Windows Güncellemeleri ayarlarında " Yükseltmeleri ertele " seçeneğini etkinleştirdiyseniz , özellik güncellemesinin bilgisayarınızda görünmesini de engelleyeceğinden bahsetmiştir . Bu durumda, Windows Güncellemeleri gelişmiş seçenekler sayfasındaki seçeneği devre dışı bırakmanız yeterlidir.

SORUN ÇÖZÜMLERİ:

En iyi çözüm bir süre beklemektir ve özellik güncellemesi bilgisayarınızda otomatik olarak kullanılabilir hale gelir.

Ancak beklemek istemiyor ve özellik güncellemesini Windows 10 bilgisayarınıza hemen indirip yüklemek istiyorsanız, aşağıdaki çözümlere göz atın:

ÇÖZÜM 1:

Windows Güncellemeleri ayarlarında "Yükseltmeleri ertele" seçeneğini etkinleştirdiyseniz, önce devre dışı bırakın.

1. Başlat Menüsünden Ayarlar uygulamasını açın . Alternatif olarak, Ayarları doğrudan açmak için WIN + I tuşlarına birlikte basabilirsiniz .

2. Şimdi " Güncelleme ve güvenlik -> Windows Güncelleme " bölümüne gidin.

3. Şimdi " Gelişmiş seçenekler " bağlantısını tıklayın.

Windows_10_Update_Advanced_Options.png

Not: Alternatif olarak,  , RUN iletişim kutusundaki  ms-settings: windowsupdate-options ” komutunu kullanarak Windows Update ayarlarının gelişmiş seçenekler sayfasını doğrudan da başlatabilirsiniz .

4. Şimdi " Yükseltmeleri ertele " seçeneğinin işaretini kaldırın ve yeni güncellemeleri tekrar kontrol edin; özellik güncellemesi şimdi bilgisayarınızda görünmelidir.

ÇÖZÜM 2:

Yakın zamanda Windows 10'a yükseltme yaptıysanız ve 31 gün henüz geçmediyse ve yeni özellik güncellemesini hemen yüklemek istiyorsanız, önce önceki Windows sürümünüzü geri yükleyebilir ve ardından tekrar Windows 10'a yükseltebilirsiniz. yeni Windows 10 özellik güncelleme sürümü.

Windows_10_Clean_Install_Reset_PC.png

ÇÖZÜM 3:

Önceki işletim sistemine geri dönmek istemiyorsanız, Disk Temizleme aracını çalıştırmayı deneyebilir ve aşağıdaki öğreticinin 1. ADIMINDA verilen BONUS İPUCU'nda belirtildiği gibi  Önceki Windows Kurulumu ” dosyalarını kaldırabilirsiniz :

Dosyaları sildikten sonra, Windows Update'i tekrar çalıştırın ve bilgisayarınıza özellik güncellemesini indirmeye başlamalıdır.

ÇÖZÜM 4:

Ayrıca önerdiğimiz Windows 10 yeni özellik güncelleme sürümünün temiz kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsanız, Windows 10'un çevrimdışı ISO dosyalarını indirebilirsiniz.

Artık  veya DVD  ve ardından bilgisayarınıza yeni bir Windows 10 yüklemesi yapabilirsiniz. Bilgisayarınıza en son Windows 10 sürümünü yükleyecektir.

NOT: ISO dosyasını kullanarak mevcut Windows sürümünü doğrudan Windows 10'un en son sürümüne de yükseltebilirsiniz. Sadece Windows 10 kurulumunda bulunan setup.exe dosyasını çalıştırın ve yükseltme seçeneğini seçin.

Orjinal Makale : 

Ayrıca bu makaleyi de inceleyebilirsiniz :

• Like 1

Merhabalar. 20h2  19042.985 sürüm windows kullanmaktayım. son güncelleme ile başlat cubuguna hava durumu gösteren haberler ve ilgi alanları adı altında birşey geldi. evdeki windowsa güncellemeyi yaptım ama gelmedi. çözümü hakkında bilgi sahibi misiniz? teşekkürler. 

Internet Explorer, 15 Haziran 2022'de kullanımdan kaldırılacak ve desteği sona erecek

Spoiler

Sonunda, Microsoft'un bir nevi Internet Explorer web tarayıcısını kullanımdan kaldırmaya karar vermesinin zamanı geldi. Microsoft , Windows 10 işletim sisteminin ilk sürümleriyle birlikte gelen eski  tarayıcısını geliştirdiğinde , insanlar bunun Internet Explorer web tarayıcısının sonu olabileceğini düşünmeye başladı.

Windows_10_Spartan_Web_Browser.png

Ancak UWP tabanlı Microsoft Edge, modern veya metro uygulaması olduğu ve diğer popüler web tarayıcılarında bulunan birçok özellik ve işlevsellikten yoksun olduğu için Windows 10 kullanıcılarından çok fazla başarı ve sevgi görmedi.

Ardından Microsoft , şimdi oldukça popüler hale gelen yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge web tarayıcısını başlattı . Popüler Chromium projesine dayandığından,  gibi diğer iyi bilinen tarayıcılarda bulunan tüm özellikleri ve işlevleri sağlar .

Chromium_Based_Microsoft_Edge_Web_Browser.png

Microsoft, düzenli olarak yeni Microsoft Edge tarayıcısını güncelliyor ve artık  önceden yüklenmiş olarak geliyor . Aslında yeni Microsoft Edge tarayıcısı, Windows 10'daki eski UWP tabanlı Microsoft Edge'in yerini aldı.

Şimdi Microsoft Edge'in lehine olan Microsoft, eski günlerde mükemmel bir tarayıcı olan Internet Explorer 11 tarayıcısını kullanımdan kaldırmaya karar verdi .

IE11_Windows_7.png

Microsoft, olan  olduğu Internet Explorer 11 (IE11) 15 Haziran 2022 tarihinde kaldırılacaktır . O ne demek?

İşte tüm sorularınızın basit kelimelerle açıklaması ve cevapları:

• 15 Haziran 2022'de, Internet Explorer 11 kullanımdan kaldırılacak ve desteği sona erecek.
  • Yalnızca Windows 10 işletim sisteminin belirli sürümlerini etkiler: Windows 10 sürüm 20H2 ve üzeri.
  • Internet Explorer 11, Windows 7 ve Windows 8.1 gibi önceki Windows sürümlerinde çalışmaya devam edecektir.
  • Windows 10 Server ve Windows 10 LTSC (Uzun Süreli Hizmet Kanalı) gibi bazı Windows 10 sürümleri etkilenmeyecek ve Internet Explorer 11 bu sürümlerde çalışmaya devam edecek.
  • 15 Haziran 2022'den sonra, Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, yani yürütülebilir dosya otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır. Tüm IE11 kısayolları masaüstünden, Başlat Menüsünden, Görev Çubuğundan vb. Silinecektir. Kullanıcı, iexplore.exe komutunu çalıştırma gibi herhangi bir şekilde Internet Explorer'ı başlatmaya çalışırsa, Windows 10 kullanıcıyı otomatik olarak yeni Microsoft Edge web'e yönlendirecektir. tarayıcı.
  • Internet Explorer dosyaları Windows 10'dan kaldırılmayacaktır . Microsoft Edge tarayıcısındaki  , IE dosyaları gerektirir. Microsoft, Internet Explorer program dosyalarını Windows 10'dan kaldırmayacaktır. Şirket yalnızca IE11 masaüstü uygulamasını devre dışı bırakacaktır.
  • Edge'de IE Modu uyumsuz / bozuk web sitelerini açmak için aynı motoru kullandığından, IE tarafından kullanılan MSHTML (Trident) motoru kaldırılmayacaktır.
  • Microsoft Edge'deki IE Modu, en az 2029'a kadar çalışmaya devam edecek.
  • Windows 10 cihazınızda IE11'i varsayılan tarayıcı olarak ayarladıysanız, 15 Haziran 2022'den sonra Windows 10, Microsoft Edge'i otomatik olarak varsayılan web tarayıcısı olarak ayarlayacaktır.

Dolayısıyla, Windows 10'da hala IE11 kullanıyorsanız, diğer web tarayıcısına geçmenin en iyi zamanıdır.

Orjinal Makale : 

Edited by kadetti
  • Like 1

ugacomtr, 2 saat önce yazdı:

Merhabalar. 20h2  19042.985 sürüm windows kullanmaktayım. son güncelleme ile başlat cubuguna hava durumu gösteren haberler ve ilgi alanları adı altında birşey geldi. evdeki windowsa güncellemeyi yaptım ama gelmedi. çözümü hakkında bilgi sahibi misiniz? teşekkürler. 

• Like 3

Önce windows 21H1 i indirip güncelledim. Bir iki gün sonra 21H1 toplu güncelleme geldi. Onu da indirdim . Fakat PC acayip yavaşladi. Bir arkadaş 21H1 de hava durumu çıkmıyor demişti. Toplu güncelleme indirildiğinde hava durumu ve haberler araç çubuğunun sağ alt köşesine yerleşiyor. Ancak bu toplu güncelleştirme PC yi yavaşlattığı için sildim. Ne var ki güncelleme denetlemelerinde bana sormadan tekrar indirecek sanırım. Güncellemeyi iptal etmek istemiyorum. Çünkü Defender i kullanıyorum. Başka bir antivirüs programı kullanmıyorum. Ne yapacağız bilmiyorum. Son çare format olabilir.

"Disable_automatically_installating_apps.reg" çalıştırın, soruya  evet cevabı verin, tamamla bitirin, yeniden başlatıp güncellemeyi deneyin.

Tekrar aktif etmek isterseniz, "Enable_automatically_installating_apps.reg" çalıştırıp, aynı adımları uygulayın.

Defender zaten güncellemelerini almaya devam eder.

Edited by kadetti

wMwMw, Bir saat önce yazdı:

Microsoft Edge 91.0.864.37 sürümüne güncelledi. Açılış ekranını Google olarak ayarlamama rağmen artık direk kendi haber sayfası açılıyor.

Windows lara Edge ye her yere hatalı güncellemeler veriyorlar çünkü bu sorun senden kaynaklanmıyor

• Like 1

kadetti, 7 saat önce yazdı:

"Disable_automatically_installating_apps.reg" çalıştırın, soruya  evet cevabı verin, tamamla bitirin, yeniden başlatıp güncellemeyi deneyin.

Tekrar aktif etmek isterseniz, "Enable_automatically_installating_apps.reg" çalıştırıp, aynı adımları uygulayın.

Defender zaten güncellemelerini almaya devam eder.

Teşekkür ederim. Disable ettim. Defenderi güncellemesi otamatik indirmelerden bağımsız ayrı olarak mı güncelleniyor? Daha önce Windows uptade güncellemeleri bana sorsun direkt indirmesin diye " Çalıştır " a " gpedit.msc" yazıp gelen sayfada  - Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Windows Bileşenleri / Windows Update / Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır seçilerek " Etkinleştir " işaretliyerek "  karşıdan yükleme ve kurma için beni uyar " seçilir. Bundan sonra PC yi örneğin sabah açtığınızda Windows uptade güncelleme denetlemesini yapar ve şu güncellemeler mevcut der. O güncellemelerin içinde " Defender " güncellemesi varsa diğerini de indirmek zorunda kalırsın. Sizin verdiğiniz komut satırı da nişallah böyle bir durum yaratmaz. İyi çalışmalar

Defenderi açıp güncelle diyerek her an günceleme alabilirsiniz zaten, Yeni sürüm olursa o özellik güncellemesi olarak gelir. Yani sürüm no yükselir. Bu sadece her güncellemede uygulamaların güncellemesini engeller. Defender, medge, cortana gibi uygulamalar diğerlerinden farklı değerlendiriliyor. Eğer sorun yaşarsanız tekrar enable reg çalıştırıp eskiye dönüp güncellemeleri alabilirsiniz.

wMwMw, 5 saat önce yazdı:

Microsoft Edge 91.0.864.37 sürümüne güncelledi. Açılış ekranını Google olarak ayarlamama rağmen artık direk kendi haber sayfası açılıyor.

Burda pek hata olmuyor uygun sürümü indirip kurun. Tekrar deneyin.

Edited by kadetti
  • Like 1

kocamanadam, 31.05.2021 - 16:36 yazdı:

Teşekkürler ama bunlar değil.

İçeriğine baksaydın aynı şey olduğunu görürdün. İPack(Windows 10 Insider.exe) olan 1809 ve daha eski sürümler için. 7tsp olan 1903 ve üzeri sürümler için.

Yani @casper007 nin payşaştığı Windows 10 Insider.exe dosyası 1809 ve altı sürümler için. Yükleme yapabilir ikonlar değişir ama sağlıklı değildir. Bu paketi hazırlayan da açıklamasında eklemiş zaten. 

1903 ve üzeri sürümlerde ikon dosyalarının yolu değişti ve uzun zaman oldu ama hala imageres.dll değiştiremye çalışan üyeler görüyorum.

Hatırlatayım. 1903 ve üzeri sürümlerde İkonların bulunduğu yol ve uzantısı C:\Windows\SystemResources\imageres.dll.mun.

Edited by MrRush
  • Like 1

MrRush, 1 saat önce yazdı:

İçeriğine baksaydın aynı şey olduğunu görürdün. İPack(Windows 10 Insider.exe) olan 1809 ve daha eski sürümler için. 7tsp olan 1903 ve üzeri sürümler için.

Yani @casper007 nin payşaştığı Windows 10 Insider.exe dosyası 1809 ve altı sürümler için. Yükleme yapabilir ikonlar değişir ama sağlıklı değildir. Bu paketi hazırlayan da açıklamasında eklemiş zaten. 

1903 ve üzeri sürümlerde ikon dosyalarının yolu değişti ve uzun zaman oldu ama hala imageres.dll değiştiremye çalışan üyeler görüyorum.

Hatırlatayım. 1903 ve üzeri sürümlerde İkonların bulunduğu yol ve uzantısı C:\Windows\SystemResources\imageres.dll.mun.

Biraz geç oldu ama yine de teşekkürler,saygılar,