Jump to content

Multiboota Birden Çok Xp Eklemek (yenilendi)

morning
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.Hepimizin merak ettiği,beklediği bir anlatım olan birden fazla xp'nin tek cd'ye konması işlemini ben de çok araştırıyordum ama bir türlü sonuca ulaşamamıştım.Geçen gün ise tesadüfen F_s_mnin açtığı konulara bakarken multiboot generator programını bulup indirdim.içini inceledim,F_s_m abim sağolsun her şeyi anlatmış.Bu olayı biraz daha derleyip toplayıp,EasyBoot'ta yapılacak şekilde videolu anlatım haline getirdim.Sizlerle de paylaşmak istedim.

İşin mantığı şu, Öncelikle XP ana klasöründen önyükleme dosyaları yükleniyor.Daha sonra ise bu klasörün içindeki i386'dan kurulum başlıyor.Asıl i386 klasörünü kullanmamasının sebebi ise, txtsetup.sifte dosya yollarını değiştirdiğimizden dolayı bizim klasörümüz içindeki i386yı kullanıyor.Bu işin en güzel avantajı da,ISO'yu oluşturduğumuz CDimage programının kullanışlı bir özelliği, isodan yer kazanma.BU özellik,CD'de farklı yerlerde ama tıpatıp aynı olan birden fazla dosyayı tek dosyaya bağlayarak bize ISO'dan yer kazancı sağlıyor.Bu sayede kendi yaptığım AIO CD 1.13 GB'tan 694 MB'a kadar düştü.

Bu yer kazancı olayına bir örnek verelim.

İki tane XP yaptınız,aralarındaki tek fark birinin katılımsız biri katılımlı olması.

XP'leriniz 600'er MB.

Aradaki tek fark yanıt dosyası (winnt.sif) olduğu için,normalde 1.2 GB olması gereken isonuz, her iki xp kaynağındaki dosyaların aynı olması sebebiyle halen 600 mb olarak kalacaktır.

Not:Önyükleme bölümünde dosya yükleme hatası alırsanız, hata aldığınız dosya(lar)ı not edin.ve dosyayı klasörünüz\i386dan kopyalayın (mesela uzantısı dll ama dl_ diye gözükebilir dl_ dosyasını da kopyalayın)

Videolu anlatım + Dosyalar + CDIMAGE GUI

http://rapidshare.com/files/190282832/birdenfazlaxp.rar[/CODE]

Anlatım Multiboot menünüzü EasyBoot ile oluşturduğunuz varsayılarak hazırlanmıştır.

Dilerseniz başka programlar da kullanabilirsiniz,EasyBoot yerine onun açılış kaydını seçersiniz.

Videoda birkaç problem var bunlardan dolayı mazur görün beni.Aceleye geldi biraz.

İşe yarayabilecek linkler:

Multiboot CD-DVD Yapımı Anlatımı(blackman12) (İzlemediyseniz izleyin)

Güncel Sürüm EasyBoot(Akozdem!R)

[CODE]http://rapidshare.com/files/115466713/EasyBoot_5.12.586_by_AkozdemiR_www_TNCTR_com.exe.html[/CODE]

Yapacağınız fazla bir şey yok aslında,çoğu işlemi autoit exesi hallediyor (txtsetup.sif düzenleme gibi) siz sadece setupldr.bini ve isterseniz açılış kaydını düzenleyeceksiniz.Yine de dosyalar hassas olduğundan videolu anlatım gerekiyordu.

Arkadaşlar eski dosya biraz amelelik usulü oldu.

Şimdi ise tek yapacağınız şey Setupldr.bini ve açılış kaydını düzenlemek.

Edited by morning

• Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tebrikler daha önce cdshellle bu işlemi yapıyordum bana bahsettiğin günden beri bakamadım ama sen baya bir geliştirmişsin :closedeyes: Ama nLiteın bu özelliği gerçekten çok güzel cdshellle yaptığım bir xp çalışmasında şöyle bir sonuç elde etmiştim: 4,3 gb tek cdde inanmayanlar için resimde koyabilirim :good:

olabilir 4.3 GB neden olmasın ki.bir de cdimage ile de sıkıştırılabiliyor ama bu sefer xp'ler açılmıyor.en iyisi nlite ile iso oluşturmak.

edit:blackman cdshelle menü hazırlamayı anlatabilir misin? ben bir anlatım buldum ama beceremedim.Temel komutlar filan merak ediyorum cdshell ilginç bir program çünkü.

Edited by morning

CDShellle menu hazırlamak tam bir ölüm ama grafik açıdan da yoksun bir script cdshell...Ama bu anlatım sayesinde en baştan beri nerede hata yaptığımızı buldum ve bu kadar ufak bi hata bu olayı kaç yıldır bulmamıza engelmiş şaşırıyorum :closedeyes: Önyükleme dosyalarındaki setupldr.bin dosyasınıda düzenliyordum ben önceden ah kafam ah :good:

Hemen buradan da cdshell komutlarından bir iki tanesine değineyim istiyorsan:

boot:[/CODE]

satırı ile başlanır

print "\n" > Yazı yazacaksan başa bu konur.

print "\c0E > sonraki yazı satırları bunla başlar

Bu kod ise cdshell için geri sayımdır:

[CODE]getkey 30 set lastKey = key[']
if $lastKey == key[']; then goto BOOTC
goto Begin[/CODE]

Burada bir den 30 a kadar saydırıyor 30 dan sonra boot80 yani harddisk üzerinden bilgisayarı başlatıyor...Tabi Bootc de bir değişken onu da şöyle bir şey yapabilirsin mesela

[CODE]BOOTC:
cls
print "\n"
print "\c0E By byyy Harddiskten başlıyorum ben
getkey 5 boot 0x80[/CODE]

yada direk bootc ye yönlendirmeden

" if $lastKey == key[@]; then boot 0x80 " bu şekilde harddiskten başlatabilirsin.Begin de ayrı bir değişkendir başladığında ne gelmesini istiyorsan onu yazarsın...

set komutuyla menutitle lar ve linelar oluşturulur

sonra yine basılan değere göre "if $lastkey == key[a]" goto windows " gibi bir değer verilerek a ya basıldığında windows başlığına gitmesi sağlanır.Windows değişkenide şöyle olabilir...

Windows:

chain datdosyan.dat yada memdisk imagedosyan.ima yada memdisk /imaj.bin

ekstra olarak bcdw modülünü de yine cdshell scriptinde kullanabilirsin...bcdw boot imagedosyan.ima gibi

Bu şekilde yapacağın gibi yine değişkenler kullanarak sanki ayrı sayfalarmış gibi efektler oluşturabilirsin mesela windows değişkeni yerine menu1 değişkeni yaparsın ve oraya yazacaklarını yazarsın.Alt birim olarak windows değişkenini belirtirsin...

Belli başlı kodlarından örneğin kapatmak için:

[CODE]cls
bcdw PowerOff
Goto Begin[/CODE]

Bunu bir değişken olarak atayabilirsin illaki begine yönlendirmek zorunda değilsin son satırı silerek direkt kapatabilirsin.

Harddiskten başlatmak için değişkene bağlaman gereken kod

[CODE]cls
if bootCheck[0x80] == 0; eğer başlatacak bir yer yoksa begine yönlendirebilirsin
if bootCheck[0x80] == 3; direk harddiskten açar...[/CODE]

Yeniden başlatmak için değişkene bağlaman gereken kod:

[CODE]cls
reboot cold[/CODE]

Ve bunun benzeri bir çok şey açıkçası inanılmaz derecede yaratıcılığa bakıyor...Görsellik yaratman mümkün ama bir sürü kodla cebelleş olman gerek.Örneğin saat ve tarihi gösterebilirsin cdshell ile...Bu yazıyı yazmak bile sıkıcı oldu düşün tamamını yazmak ne kadar sıkıcı onun için easyboot 10 üzerinden 10 :) Amma illaki öğrenmek isterim dersen elimde benim tarafımdan oluşturulan cdshell kaynakları var...

geçenlerde elime güzel cdshell menüleri geçti.Saatli tarihli filan. o yüzden merak etmiştim. Gerçi kodlama ile yapıldığını biliyorduma ama bu kadar olacağı aklıma gelmemişti.sonra belki isterim senden anlatımlarını :closedeyes:

bu arada bu wxp.bat daki dosyaların sen hazır olarak cmd yapmışsın.Ama dosyaların aslında nasıl oluşturulduklarını da söyleyelim... winnt32.exe /cmdcons komutu ile recovery konsol ve başlangıç dosyaları alınabilir...Menülerine Recovery Console eklemek isteyenlere duyurulur.Yakın zamanda sitede yayımlanan recovery consoleu da güncelleyeceğim...

Önemli Düzenleme: Bu komutla dosyaları elde edebileceiniz gibi bu komut recovery console'u bilgisayarınızın başlagıcına ekleyecektir.Bilgisayarınız açıldığında işletim sisteminizin altında Windows Kurtarma Konsolunu göreceksiniz.Bunu görmek istemiyorsanız Boot.ini (sistem dosyasıdır c: de) dosyasındaki gerekli satırı silmeniz gerekmektedir.Ayrıca CMDCONS klasörü de c içerisinde sistem klasörü olarak saklanmaktadır.Bu dosyalar recovery console dosyalarıdır...

Edited by blackman12

her iki tarafta da varsa dosya arızalı olabilir.Ama öbür tarafta sorunsuz yüklenebiliyorsa dosya arızalı filan değil.Daha önce bu hataları dosyayı her iki klasöre de kopyalayarak aşıyordum ki sen de öyle yapmışsın.Valla tek tavsiye edebileceğim şey yaptıklarını yeniden gözden geçirmen.

• 2 hafta sonra ...

@morning

Kardaş olayı çözdüm şöyleki.

Mesela bir tane hazırlayacağımız full eklentili ve drivers ne varsa bu sistemin hazırlanmasını bitirdikden sonra (702mb geçmiyecek CD için)

diğer olmasını istediğimiz işletim sistemi kurulumlarınıda bu hazırladığımız üzerinden hareketle çözüyoruz.

2.Sistem mesela full driver lite olsun bunda hazırladığımızı o klasöre kopyalayıp ordan istemediğimiz eklentileri svcpack içerisiden

çıkararak ekleriz tabi burda eklentilerimzin real adonn olmaması önemli çıkartmak imkansıza yakın.

3.Sadece lite olsun hem driver yok hem olması gereken eklentiler dışında tüm diğer eklentiler çıkartılmış driver çıkartmak için

driverpacks oem klasörünü ve I386 içersinden winnt.sif içindeki

[GUIRunOnce]

command9="%SystemDrive%\DPsFnshr.exe" bu bölüm silinecek,ki kurulumda hata vermesin.

4.Bu şekilde hafızanızda olmasını istediğiniz tüm değişik xp kurulum sistemleri hazır olmuş olur hayal gücünüzü zorlayın.

5.Unutulmaması gereken kesinlikle full olarak hazırladığınız sistemdekiler dışında başka bir dosya yada eklenti eklerseniz 702mb

dosya sınırı aşılmış olur bilmeyenler için bunu söylüyorum zaten morning videoda bu konuya özellikle değinmiş bir hatırlatma nLite ile iso

yapma kısmına gelince loader yerine morning vermişti Multi menüyü acmak için bir tusa basın.. bunun için (msldr.bin)i gösterin.

Ayrıca benim yapmak istediğim asıl Tinyxp üzerindeki kurulum mantığı hareket metodu aynı ama sistemin hazırlanışı ve kurulumun diğer

aşamalarıdır bu sistemi inceliyorum bakalım ne çıkar.

Not:Bilmeyen olabilir svcpack içerisinden eklentiyi çıkartdığınızda i386 içinden svcpack.in_ bunun içindende düzenleme yapmanız gerekir.

morning tekrar teşekkürler kardaş senin yabancı dilin var bu tiny xp üzerine biraz gitsek nasıl olur.

TinyXP kurulum mantığı da benim verdiğimden çok farklı değil, sadece menü cdshell ile hazırlanmış.ama adamlar biraz farklı bir yöntem uygulamışlar.cdshelli bir ara incelemiştim ancak hiç bir şey beceremedim.tinyxpnin de cdshelle hazırlandığını görünce pek üstüne gitmedim.CDshell çok karışık :S

easybootla linux dağıtımlarını da çalıştırabilirsem (damn small linux msela) artık olay bitmiştir olacak benim için :D bir türlü çalıştıramadım bir tek ubcd ve pardus çalışıyor, ama dsl gibi sistemler çalışmıyor.

Edited by morning

biz xp üzerine giderkensen şimdi dönmüş ünix tabanlı sistemleremi daldın :D Allah rast getirsin.

benim linux ile ilgili pek fazla ilgim yok çünkü en son yayınlanan dahil istediğim gibi bir çalışma ve driver desteği sağlamadı o yüzden biraz aramız soğuk.:)

benim de aklıma TinyXP'deki dsl'den geldi :D

Ben de linuxa pek sıcak bakamıyorum maalesef ama dsl gibi livecdler ilgimi çekiyor.Ethernet kartlarının yarısını filan tanıyor,boyutu da küçük o yüzden.

• 2 hafta sonra ...

tskler dedikleriniz yaptim oldu yanlız winnt.sif gormedi tek.. o neden oldu bilmiyorum

Benim Sormak istedigim internette dolasan xpcdleri var .. dark edition olması lazım adam onda yapmıs hem sata hemde normall..

ben bunun gibi nasıl yapabilir.. sadece boot dosyaları cıkartmak istiyorum ozaman boyut sadece 30 mb falan artıyor..

ornek : i386 sabit olacak easybootan cift boot olacak sata ve normal diye 2'side i386 yı gorecekler ama .. satayı sectigimde boot'u sata klasöründen gorecek dosya kopyalama bittinde i386 devam edecek.. bunu cok denemiştim hep dosya hatası oluyordu.. bilmiyorum anlatabildimmi .. bunu nasıl yaparız ?

işte benim de anlattığım bu. harddiskte fazla yer kaplar ama cdye atacağınız zaman ufacık olur.Misal dediğiniz gibi dark edition.

edit:winnt.sif görmemesi sorununa yukarıda değinmiştim ama... önce konuyu okusaydınız keşke

Bu videyu çektiğim zaman denemeleri satasız XP'lerle yapıyordum ve sonradan kurulumun Katılımlı olduğunu ve sata sürücülerin yüklenmediğini farkettim.

bu nedenle,rarın içinden çıkan wxp.batı kullanmadan önce sağ tık>Düzenle diyerek tüm her şeyi silin ve aşağıda yazdıklarımı yapıştırın.

@echo off
   copy /Y i386\VGA*.FO*
   copy /Y i386\C_*.NL*
	 copy /Y i386\*.SY*
   copy /Y i386\BIOSINFO.IN*
   copy /Y i386\BOOTFIX.BI*
   copy /Y i386\BOOTVID.DL*
   copy /Y i386\DRVMAIN.SD*
   copy /Y i386\HAL.DL*
   copy /Y i386\HALAACPI.DL*
   copy /Y i386\HALACPI.DL*
   copy /Y i386\HALAPIC.DL*