Jump to content

Android Destekli Chromeos intel Tabanlı Pc'ler için

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Chrome OS dan yazıyorum.

USB belleğe yükleyecekler install.sh dosyasını bir metin editörü ile açıp son satırda sdX yerine USB belleklerinin bulunduğu sürücüyü yazsınlar. sdb sdc gibi.

USB belleğinizin hangisi olduğunu bulmak için Linux Mint de Gparted veya Gnome Disk Utility çalıştırarak bakabilirsiniz.

Linux altında USB bellekteki disk bölümlerini inceledikten sonra yeniden Chrome OS ile açmak istediğimde uzun bir onarma faslı başladı.

Anlaşılan Chrome OS Linux ile disk bölümlerine erişildiğini anlıyor. Açılışta yeniden Google oturum açma bilgilerini istedi.Yani sistem bir nevi sıfırlandı.

PlayStore kurulu geliyor. İstediğiniz uygulamayı kurabilirsiniz.

Klavyede TR olarak seçilebiliyor. Aynı Android telefonlar gibi. Androidden bir eksiği yok fazlası var.

MrRush, 16 dakika önce yazdı:

Chrome Os yüklendikten sonra açılış uzun mu sürüyor?

Chrome logosunda takılı kalıyor gibi benim sistemde.

Bende de Chrome logosundan önce bekletmişti epy ama Logoda fazla bekletmedi.

• Like 1
  • Thanks 1

• Editor
forjest, 6 saat önce yazdı:

PhoenixOSInstaller-v3.6.1 (Based on Android7.1)

İçeriği Görüntüle

ISO Dosyası: 

Windows üzerinden kurulum: 

Kaynak: 

FydeOS daha önceden yükledim ve kullanılmasını tercih etmem, mesaj doğrulaması olmadan kurulum yapılamıyor, ayrıca Türkçe dil desteği yok. Geliştiricileri Çinliler, neden benim cep telefon numaramı merak ediyorlar :hım:

PhonenixOS en sevdiğim Android tabanlı işletim sistemlerinden biridir. Gayet stabildir. Kurulumu kolaydır ve Windows ile birlikte çok kolay bir şekilde dualboot olarak kullanılabilir.

Ayrıca PhonenixOS'un modifiye versiyonu da var.

Kurmak isteyenler için not: modifiyenin yüklenebilmesi için orijinaline ihtiyaç var:

Modiye olanın yüklenebilmesinin mantığı şu şekilde: orijinalini yüklüyorsunuz sonra da modifiye olan dosyaları orijinali ile değiştiriyorsunuz.

Spoiler

Please register to see this content.

Edited by mephistooo2
  • Like 1

• Editor
MrRush, 1 dakika önce yazdı:

Masaüstü sistemlerde boot logosunda takılanlar. Muhtemel sorun ekran kartıdır.

Onboard gpu ya geçiş yaptığımda kurulum ekranı geldi.

ATI'yi bilmiyorum ama NVDIA ekran kartlarında kullanılamıyor, bundan dolayı masaüstü bilgisayarımda ChromeOS kullanamıyorum...

mephistooo2, 38 dakika önce yazdı:

ATI'yi bilmiyorum ama NVDIA ekran kartlarında kullanılamıyor, bundan dolayı masaüstü bilgisayarımda ChromeOS kullanamıyorum...

Nvidia kullandığım kart. İmaj yedek içeriğini incelediğimde de zaten düşük kartların firmware ve sürücü bilgilerini görünce ekran kartından olabileceği aklıma geldi.

Donma ve ksma sorunu için çözünürlük düşürme bende çözüm oldu.

Edited by MrRush

Şuan tek diskte, ChromeOS + Windows 10 + Kubuntu 20.04 olarak hepsinde sıkıntısız boot alıyor ve tüm işlevleri aktif. Sadece herhangi bir şekilde diske müdahale olursa ChromeOS açılışta sistem yeni kurulmuş gibi check ediyor, ki oda zaten çok uzun sürmüyor, başka bir sorun yok. @mephistooo2 hocam xorboot ile istediğim gibi olmadı bende EFI\Boot\Grub.cfg ye kubuntu kodları ekleyip bios,dan açılışı varsayılan olarak ChromeOS a verip buradan diğer sistemlere geçiş yapıyorum :)

• Like 1

Ayrı bir ssd içine kurulum yaptım 2.sdd de Windows 10 kurulu.

Boot için varsayılan sistemi win10 olarak ayarladım. Androide geçmek için açılışta  F8 ile kururlu olduğu diski gösteriyorum ve kullanıma geçiyorum.

Chrome OS sistemi beğendim. Seri ve stabil. Emulatörlere benzemiyor tabii. 

Edited by MrRush

• Editor
MrRush, 56 dakika önce yazdı:

Ayrı bir ssd içine kurulum yaptım 2.sdd de Windows 10 kurulu.

Boot için varsayılan sistemi win10 olarak ayarladım. Androide geçmek açılışta için F8 ile kururlu olduğu diski gösteriyorum ve kullanıma geçiyorum.

Chrome OS sistemi beğendim. Seri ve stabil. Emulatörlere benzemiyor tabii. 

XorBoot ile disk seçimine gerek kalmadan dualboot yapabilirsin...

Edited by mephistooo2
  • Like 1

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

@awengers44 Tekrardan hayırlı olsun ve tekrardan tebrik ederim :D

XorBoot olmamış ama Grub2 ile olmuş, önemli olan olması :D

Çok teşekkür ederim hocam :D  şimdilik her şey yolunda boot böyle güzel oldu ;) Beklediğimin ötesi oldu sisteme dokunmadan ne kadar muhafaza ederim derdim bu artık..

Terabyte image linux 3.3.8 full iso dosyası olarak hazırladım kullanmak isteyenler sistemin geri yüklendiğinde çalışıp çalışmadığını test edebilirler.

Ben disk olarak imajı aldım ama geri yüklemedim..

Grub2 File Manager ile iso dosyasını gösterip Uefi\Legacy çalıştırabilirsiniz sorunsuz.

https://yadi.sk/d/aJ09UYKGEZyzmQ

• Like 2

mephistooo2, 31 dakika önce yazdı:

XorBoot ile disk seçimine gerek kalmadan dualboot yapabilirsin...

Sırf ayrı ayrı 2 farklı sistemi boot etmek için 2.ssd yi aldım. Ben böyle iyiyim.

Yedekleme için disk klonlama araçlarını incelemek lazım.

Edited by MrRush

Arkadaşlar terabyte linux ile aldığım komple disk imajı,nı geri yükledim ve ChromeOS hariç diğer sistemler boot etti. Maalesef başka bir yedekleme aracı temin etmek gerekiyor. Ancak diğer taraftan bu yedekleme aracında olan müthiş özellik ise sıkıştırma çok yüksek ve geri yükleme,de oldukça hızlı :)

Başka backup\restore programı tavsiye eden olursa denerim inşaAllah. 

@mephistooo2 Üstad tüm disk birimleri sağlam ama boot ederken kernel yükleme hatası alıyorum.

Spoiler

Edited by awengers44
Resim eklendi.
  • Like 2

• Editor
awengers44, 52 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar terabyte linux ile aldığım komple disk imajı,nı geri yükledim ve ChromeOS hariç diğer sistemler boot etti. Maalesef başka bir yedekleme aracı temin etmek gerekiyor. Ancak diğer taraftan bu yedekleme aracında olan müthiş özellik ise sıkıştırma çok yüksek ve geri yükleme,de oldukça hızlı :)

@mephistooo2 Üstad tüm disk birimleri sağlam ama boot ederken kernel yükleme hatası alıyorum.

Ben de birçok imaj programı denedim ama hepsinde de ChromeOS açılışta kernel hatası verdi...

Bence ChromeOS'un imajı alınamıyor... :)

Bu arada herkese hayırlı sahurlar... :)

• Like 4

Chrome OS destek sitesinde de sormuşlar yedek olayını, olumsuz yanıt vermişler.

Bu arada dün farklı bir Recovery imajıyla formatladım. Acer i5 özellikli bir Chromebook recovery imajı, dedim ki donanımıma daha yakın olsun. Değişen pek birşey göremedim.

Yüklerken bir önceki kurulumda kurduğum programları da kurdu uğraştırmadı yani. Bu yanı iyimiş.

• Like 1

awengers44, 27.04.2020 - 01:18 yazdı:

İçeriği Görüntüle

CloneZilla yedekleme aracı neredeyse tüm dosya tipleri ve image'ların yedeklerini almakta alternatif olarak denenmediyse eğer iş görecektir. Kendim daha evvel bir kaç kez kullandım işini layıki ile yapan bir disk klonlama aracı bu arada Türkçe dil desteğide mevcut üstad. :) 

CloneZilla_Stable versiyonu: 

• Thanks 1

forjest, 25 dakika önce yazdı:

CloneZilla yedekleme aracı neredeyse tüm dosya tipleri ve image'ların yedeklerini almakta alternatif olarak denenmediyse eğer iş görecektir. Kendim daha evvel bir kaç kez kullandım işini layıki ile yapan bir disk klonlama aracı bu arada Türkçe dil desteğide mevcut üstad. :) 

CloneZilla_Stable versiyonu: 

Çok teşekkür ederim hocam :) alternatif araçlara ihtiyaç vardı. 

Kısmet olursa yarın sistemi test eder sonucu burada yazarım. 

• Like 1

awengers44, 11 dakika önce yazdı:

Çok teşekkür ederim hocam :) alternatif araçlara ihtiyaç vardı. 

Kısmet olursa yarın sistemi test eder sonucu burada yazarım. 

Programın bu işi çözeceğini düşünüyorum memnun kalacaksındır inş. saygılarımla.

• Like 1

Hali hazırda phoenix os kullanıyorum. Aramızda Chorome OS içinde Android oyun kurup oynayan var mı? Açıkçası denemek isterim. Örneğin bu videoda çok daha basit şekilde yüklenmiş. 

Farkı ne anlamadım. 

Edited by 1573

1573, 5 saat önce yazdı:

Hali hazırda phoenix os kullanıyorum. Aramızda Chorome OS içinde Android oyun kurup oynayan var mı? Açıkçası denemek isterim. Örneğin bu videoda çok daha basit şekilde yüklenmiş. 

Farkı ne anlamadım. 

Oyunlarla aram yok. Benim oğlana sordum telefonda açılmayan ağır oyunları. İndirdik ve kurduk sıkıntısız oynanıyor. Sadece fare ve klavye düzenini bilmek gerekli.

Link videosunda bulunan farklı bir kullanım ve kısıtlı. Bir tür sanal ChromeOs Windowsun yanına kuruluyor.

Chrome Os anlamak için Chrombook cihazları incele.

Konuda bunların kullandığı imajı pcde nasıl kullanıldığı anlatılıyor video olarak. 

Edited by MrRush

Android-x86_x64 Bit / SÜRÜM: Android 9.0 R2

Giriş: Oynanmamış el değmemiş olarak bilgisayarlarına bu şekilde kurmak isteyenler için eklenmiştir. Android sistemlerin masaüstü,laptop,netbook,tablet vb. cihazlara kurulabilen işletim sistemidir. Google playstore,Google chrome birçok uygulamalar üzerinde yüklü geliyor tanımlanan hesaplarla telefonlardaki gibi mouse klavye kullanımı ile rahat şekilde giriş yapmaya olanak sağlayan geliştirmeleri an ve an sürekli güncellenen sistemlerden. Bir çok dağıtımlarda üsttede verdiğim dağıtımlara benzer şekilde, farklı adlarda android-x86 _tabanları kullanarak kendi sistemlerini özelleştirerek üzerlerine inşaa edilmektedir.

Alıntı

indirme linkleri:

32bit: 

64bit: 

Kaynaklinki: 

Kurulum videoları

Spoiler

• Like 1

• Editor
1573, 18 saat önce yazdı:

Farkı ne anlamadım. 

Bu videodaki Google ChromeOS değil  ve android desteği yok...

Bu sadece kaynak dosyalardan derlenmiş ChromiumOS...

forjest, 28.04.2020 - 02:06 yazdı:

Programın bu işi çözeceğini düşünüyorum memnun kalacaksındır inş. saygılarımla.

Hayırlı sabahlar hocam :)

Yazmayı ihmal ettim kusura bakmayın, şahsen tam olarak clonezilla,yı anlamadım ancak gördüğüm kadarıyla ChromeOS sistem disk yapılarını tanımıyor. Part değilde disk kalıbı alıp denemek istedim ama beceremedim doğrusu :D her defasında Part bölümleri geldi bende sistemi test edemeden vazgeçtim. Bu arada grub2 file manager clonezilla,yı debian seçeneği ile sorunsuz çalıştırdı. 

mephistooo2, 27.04.2020 - 02:11 yazdı:

Ben de birçok imaj programı denedim ama hepsinde de ChromeOS açılışta kernel hatası verdi...

Bence ChromeOS'un imajı alınamıyor... :)

Bu arada herkese hayırlı sahurlar... :)

Chrome OS un imajını almayı başardım.

Bunun için Gnome Disk Utility programını kullandım. Ancak program sektör by sektör image aldığı için 32 GB lık flash belleğimin boyutu kadar img uzantılı bir dosya oluşturdu.

Ben kurulumu USB belleğe yapmıştım.

Daha önce de  Pipo X8 Android+ win10 cihazımın imagını aynı programla almıştım.