Jump to content

Android Destekli Chromeos intel Tabanlı Pc'ler için

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Video'yu izledim anladığım kadarıyla bu chromeos sınırlandırılmış herkes kuramasın diye işi zorlaştırmışa benziyorlar arkadaş cinnamon mint'e,chrome başlatıcı ve kurucu dosyalarını monte ederek bir şekilde yüklemeyi köprü oluşturarak yapabilmiş başarmışta. Ancak , cihazlar üzerindeki donanımsal farklılıklara göre bir  tercih yapma gereksinimi olduğuda anlaşılıyor. Yoksa chrome'u yüklemekle tek başına yeterlimi sağlıklı bir seçenekmi bilemedim. Geçmişten tek bildiğim konularıda  geçti burada projesi durdurulan RemixOS vardı piyasada büyük ses getirmişti ilk çıktığında oda el çekti piyasadan.
  • Farklı adlarda benzer sistemlerde olmasına karşın çoğununda temeli Androidx86 linux kernellerine dayalı şekilde hazırlanmakta ve yapılandırılmakta olan sistemler bildiğimiz kadarıyla. chrome değilde,chromium üzerinde kurulabilir google'dan bağımsız bir opensource çalışma gördüm chromium tabanlı fena durmuyor. :) 
  • Eğerki sistem kurulmuşsa şayet şuanda systemback adlı uygulama kullanılarak iso image'ı oluşturulup bootable bir iso  kalıbı alınabilir.Alınan iso kalıbı yapılandırmaların evvelinden tam şekilde özelleştirme sonrası olması ve sistem özelleştirmelerinin kernele entegre edilmesi gerebilir.
  1. Systemback yedek alır iso oluşturur,kurulmuş sistemleri isoya çevirir: 
    Please register to see this content.
     (Debian,ubuntu,mint türevleri sistemlerde çalışır.) 
  2. " deb paketleri: sudo dpkg - i systemback.deb komutuyla kurulabilir. | tar.gz içeriklerinden çıkan .sh dosyalarıda sudo ./install.sh  komut girdileriyle kurdurabilir. "
  3. Yedek almanın diğer güzel bir yöntemide CloneZilla kullanılarak olabilir. Ancak alınan yedek sadece recovery backup gibi yüklenebilir. (Universal olarak backuplar kullanılır)
  4. Acronis aomei ile yedek image'lar kullanılarak alınabilir. yine aynı şekilde universal modlarla bir ihtimal donanım farklılıkları intel,amd gözetmeksizin kullanılabilir.

Daha evvel chromeos tabanlı bir sistem kurmadım kullanmadım ancak,linux üzerinde de artık mobilize sistemler uygulamalarda kullanılabilmekte yani bir apk dosyası veya g.playstore'da çalıştırılabilir uygulamaların bulunduğuda bir gerçek bununla ilgili bir uygulama var adı aklıma gelmedi denemiştim daha evvel mağazasıda içerisindeydi. :) 

• Like 2

@mephistooo2 Hocam sistemi deneyip tecrübe edinmek istedim, grubfm ile linuxmint sorunsuz yüklenirken dosyaları disk içine yedekleyip kurulumu data diskimden kurup yedeklerimi sağlama almak istedim ancak komutla başlatıp chromeOS terminal output hatası alıp kur başlatamadım. Kurulumu illa linuxmint,i usb,ye kurup ChromeOS video,da olduğu gibi kurulması gerekiyor ise leptop,da olan her iki diskin silinme tehlikesi varmı yoksa disk nosu belirleyip kurma şansımız oluyormu bilemedim :) eğer tüm diskleri silecekse ancak daha sonra masa üstü bir pc,de deneyim şansım olacak. Bir diğer merak ettiğim konu ise dokunmatik ekrana sahip olan cihazlarda desteği nasıl acaba. Paylaşım için teşekkürler üstad.

• Editor

@awengers44

Kurulum aşamasında aldığınız hatalarla ilgili pek bir fikrim yok.

Linux sistemlerinde diskler /sda /sdb /sdc seklinde belirtiliyor... Hangi diske kurmak istiyorsanız, o diskin de hangi ismi aldığını LinuxMint ile hazır gelen Gnome Disk Utulity yada GParted ile öğrenebilirsiniz.

Örneğin:

sudo bash chromeos-install.sh -src ChromeOS.img -dst /dev/sda

kısmındaki /sda kısmını yüklemek istediğiniz diskin adı ile değiştirmelisiniz. Doğru diski seçtiğinizden emin olun, çünkü disk komple formatlanacaktır.

Ayrıca konu mesajında disk bölümleme işini aşamadığımı söylemiştim, onu da hallettim.

ChromeOS yüklendikten sonra LinuxMint'a hazır gelen GParted ile disk bölümleme yapıldığında ChromeOS kesinlikle önyüklenemiyor, mecbur baştan kurmak zorunda kalıyoruz.

Ben de arayışlar neticesinden KDE Partition Manager ile bu işlemin yapıldığını öğrendim, ancak bu programda root hakkı istiyor.

KDE Partition Manager kurulum kodu:

sudo apt-get install partitionmanager

Linux Live sistemlerinde root parolası belli değil, onu da aşağıdaki kodla değiştirebiliyoruz.

sudo passwd root

Bu kodu Terminal üzerinden yazdıktan sonra şifremizi belirliyoruz.

KDE Partition Manager uygulamasının kısayolunu Başlat Menüsü üzerinden masaüstüne atıyoruz, sonrasında Masaüstü ortamını root yetkisiyle bir pencere (Windows daki explorer yani :)) içinde açıp KDE Partition Manager  uygulamasını da otomatik olarak root yetkisi ile çalıştırmış oluyoruz. Böylece ChromeOS kurulumundan sonra diskin son kısmı olan adı da STATE olan kısmı KDE Partition Manager ile istediğimiz şekilde bölümleyebiliyoruz.  (Bu işlem diskin boyutuna göre uzun sürebilir)

Tabi buna ihtiyaç duyuyorsanız yapmalısınız, ben 1 TB'lık diskimi komple ChromeOS tarafından kullanılmasını istemediğim için bu işleme biraz kafayı takmıştım.

ChromeOS'a 80 GB verdim, aslında bu işletim sistemine göre bu boyut çok bile :)

Normalde kurulumdan sonra ChromeOS sadece 2-3 GB yer kaplıyor, kendi içinden Linux sistemini de etkinleştirirseniz o da 1,5 GB yer kaplıyor...

ChromeOS tan çok memnunum :) Yağ gibi akıyor, hem Android hem Linux bir arada ve aynı anda :)

Edited by mephistooo2
  • Like 1
  • Thanks 1

@mephistooo2 Hocam teşekkür ederim kurulum yaptım ama maalesef oluşturduğum partitiona yükleme yapmadım ancak tek parça yapınca oldu ve data ntfs diskime ulaşamıyorum :) 

Çok seri çalışıyor sistemin yedeğini alıp tekrar windows,a geçiş yapıyorum, kısmet olursa hem windows hemde chromeos tek disk içinde geçiş yapmaya çalışacağım.

Desteklerin için teşekkür ederim.

Ayrıca kamera, dokunmatik ekran ve tablet modu çalışıyor herhangi bir sorun yok. Hp envy x360

• Like 1

• Editor
awengers44, 4 saat önce yazdı:

@mephistooo2 Hocam teşekkür ederim kurulum yaptım ama maalesef oluşturduğum partitiona yükleme yapmadım ancak tek parça yapınca oldu ve data ntfs diskime ulaşamıyorum :) 

Çok seri çalışıyor sistemin yedeğini alıp tekrar windows,a geçiş yapıyorum, kısmet olursa hem windows hemde chromeos tek disk içinde geçiş yapmaya çalışacağım.

Desteklerin için teşekkür ederim.

Ayrıca kamera, dokunmatik ekran ve tablet modu çalışıyor herhangi bir sorun yok. Hp envy x360

Tebrik ederim, hayırlı olsun...

ChromeOS, bir disk bölümüne yüklenemiyor, direkt diske yükleniyor...

1-2 günden beri deniyorum ChromeOS'un yüklü olduğu diskin yedeği alınabiliyor ama geri yüklense de önyüklenemiyor...

İmaj alma işlemi için R-Drive Image ve DiskGenius kullandım... Acronis hata veriyor, AOMEI Backupper da ChromeOS'un yüklü olduğu diskteki tüm bölümleri görmüyor...

ChromeOS üzerinden Windows disklerine erişilemiyor maalesef...

ChromeOS'un kurulu olduğu diske Windows 10 yüklemek için önce HDD'ye ChromeOS yüklenmeli, ardından KDE Partition Manager ChromeOS'un diski bölümlendirilmeli.

KDE ile oluşturulan NTFS disk için Windows 10'un önyükleme dosyaları için de ayrıca bir EFI bölüntüsü oluşturulmalı. Bu işlemi DiskGenius veya AOMEI Partition ile yapabilirsin.

EFI bölüntüsü oluşturma işlemi klasik Windows 10 kurulumu ile yapılırsa ChromeOS'un EFI bölüntüsü bozulur, bunun için EFI bölünütüsü elle oluşturulmalı ve bu bölüntü üzerinde sağ tıklarak  DiskGenius ile de Modify Partition Parameters işlemi ile bu bölüntüye EFI karakteri kazandırılmalı son olarak da en önemlisi Windows 10 kesinlikle, Dism++ ile yüklenmeli.

Neden Dism++?

Çünkü Dism++ önyükleme dosyalarının nereye oluşturulacağını kullanıcıya soruyor...

Dualboot olayını da XorBoot ile yapmalısın, aslında grub2 ile de olur ama en kolay ve sorunsuz yöntem kesinlikle XorBoot...

Bunları yaparsan tek diskte hem ChromeOS hem de Windows 10'u kullanabilirsin.

Umarım anlatabilmişimdir.

Aklıma gelmişken HP ENVY X360 AMD işlemcili değil mi? Eğer öyleyse demek ki ChromeOS AMD'ye kurulabiliyor :)

Edited by mephistooo2
  • Like 1

Çok güzel anlattın üstad teşekkür ederim :) sistemin imajını alırken test ettim sadece terabyte unlimited uefi ile sorunsuz aldı ama onda,da hata ettiğimi sonradan fark ettim. Zira imaj alırken disk veya dosya olarak değil sistem olarak alsaydım geri yükledikten sonra kernel hatası alıp sistemin çökmesine sebep olmazdı sanırım. Acayip bir sistem yapısı var önce anlamaya sonra çözmeye çalışıyorum :DÇok uğraştım ama windows,a geçmem gerektiğinden ntfs disklere erişim için istediğim gibi zaman ayıramadım ama nasip olursa tekrar ChromeOS kurmaya başlayıp ardından Windows kurmaya çalışacağım. Senin tecrübe ve deneyimlerinden istifade etmek benim ve diğer kullanmak isteyen kişiler için büyük bir nimet oldu, ellerine sağlık Allah zeval vermesin. 

• Like 1

Hayır hocam i5 6500u işlemci var. Ama kafeye geçince AMD sistemde denerim orda disk sıkıntısı yok. 

10 dakikada yükleniyor ve çok seri çalışıyor ama benim cihaza sahibinden uygulaması yüklenmedi, uyumlu değilmiş :)

Ayrıca kullacakların bilgisine, sistem çalılıyorken sağ tarafta çıkış yapılması durumunda gmail şifresi ile tekrar oturum açılacak. 

Edited by awengers44

awengers44, 8 saat önce yazdı:

Hayır hocam i5 6500u işlemci var. Ama kafeye geçince AMD sistemde denerim orda disk sıkıntısı yok. 

10 dakikada yükleniyor ve çok seri çalışıyor ama benim cihaza sahibinden uygulaması yüklenmedi, uyumlu değilmiş :)

Ayrıca kullacakların bilgisine, sistem çalılıyorken sağ tarafta çıkış yapılması durumunda gmail şifresi ile tekrar oturum açılacak. 

AMD de çalışmıyor yazılı : Üstad ilk mesajda: doğruysa fiyasko

inten son x79 sistemimi birine verdim-xeon(771>775) modifiye işlemcili kartlar var sadece elimde :  (

• Video'yu detaylı olarak izleme ve incelemeye ancak vaktim oldu. Video'yu anlatan arkadaş sanıyorum ugandalı ingilizce'side uganda şivesindeydi :D  zaten türkçeyi zor anlıyoruz ingilizcede zor iş. Anladığım ve anladığımız kadarıyla chromeOS'in dosyalarını bir sisteme entegre ederek onun üzerinden özellikle linux mint cinnamon'u kullanmış,video'da dikkat edilirse eğer,linux mint'in iso boyutu boşaltılmış bir iso boyutuydu daha evvel'den videoda görünmesede işlemden geçmişe benziyor.İlla mint olmasına gerek yok , install.sh komutları ve chromeos'in dosyalarını boyutu daha düşük olan bir linux'e ekleyerek'te live başlatılıp online işlemlerle chromeos mevcut sistem üzerinden kurulup yedeği alınabilir iso için.
  • Pinguy iso builder programı bana göre çalışır gibi geliyor diyorum denemediğim ve tecrübe etmediğim bir işlem sanal sistemlerden kullanmak sadece tüm diske kuruyorsa eğer risk almamak için mutlaka o şekilde ilk etapta sistemi konfigüre etmek gerekli. Eğerli genel kitleye uygun şekilde bir sistem iso image'ı alınacaksa eğer kişiselleştirilmemiş olan ya da root haklarına sahip bir iso image'nın alınmasıyla ancak mümkün olacaktır bu işlemler chromeos'in intel ve laptop cihazları ayrıcalıkları olması işi biraz komplike hale sokmakta.
  • Çalışması işleyici google playstore android destekli olması cazibesi ve ayrıcalığıda tartışmasız güzel özellikler gerçektende bende merak ettim doğrusu. Eğerki yapılandırılmış bir iso yedek image'ı alınıp kullanıma sunulabilecekse bende indirip kullanmayı herkez gibi isterdim iyice analiz etmek  gerekli bu sistemi uğraştıracağa benzemekte. :) 
  • Yedek image'lar alınması için bahsi geçen uygulama yinede buraya ekleyeyim lazım olabilir: 

efe34, 24.04.2020 - 09:49 yazdı:

AMD de çalışmıyor yazılı : Üstad ilk mesajda: doğruysa fiyasko

inten son x79 sistemimi birine verdim-xeon(771>775) modifiye işlemcili kartlar var sadece elimde :  (

Biliyorum hocam sadece test edip bizde sonucu yazalım istedik :) ama düşük donanımlı intel sistemler üstünde çalıştırıp işe yarar hale getirebilirsiniz.

engo, 1 saat önce yazdı:

herşey tamam arkadaşlar ama bu chrome os u nasıl root yaparız bana çok lazım her yere baktım ama pek bilgi yok.

Her şey tamam,dan kastınız nedir ? bilirsek belki faydamız olur.

forjest, 35 dakika önce yazdı:
  • Video'yu detaylı olarak izleme ve incelemeye ancak vaktim oldu. Video'yu anlatan arkadaş sanıyorum ugandalı ingilizce'side uganda şivesindeydi :D  zaten türkçeyi zor anlıyoruz ingilizcede zor iş. Anladığım ve anladığımız kadarıyla chromeOS'in dosyalarını bir sisteme entegre ederek onun üzerinden özellikle linux mint cinnamon'u kullanmış,video'da dikkat edilirse eğer,linux mint'in iso boyutu boşaltılmış bir iso boyutuydu daha evvel'den videoda görünmesede işlemden geçmişe benziyor.İlla mint olmasına gerek yok , install.sh komutları ve chromeos'in dosyalarını boyutu daha düşük olan bir linux'e ekleyerek'te live başlatılıp online işlemlerle chromeos mevcut sistem üzerinden kurulup yedeği alınabilir iso için.
  • Pinguy iso builder programı bana göre çalışır gibi geliyor diyorum denemediğim ve tecrübe etmediğim bir işlem sanal sistemlerden kullanmak sadece tüm diske kuruyorsa eğer risk almamak için mutlaka o şekilde ilk etapta sistemi konfigüre etmek gerekli. Eğerli genel kitleye uygun şekilde bir sistem iso image'ı alınacaksa eğer kişiselleştirilmemiş olan ya da root haklarına sahip bir iso image'nın alınmasıyla ancak mümkün olacaktır bu işlemler chromeos'in intel ve laptop cihazları ayrıcalıkları olması işi biraz komplike hale sokmakta.
  • Çalışması işleyici google playstore android destekli olması cazibesi ve ayrıcalığıda tartışmasız güzel özellikler gerçektende bende merak ettim doğrusu. Eğerki yapılandırılmış bir iso yedek image'ı alınıp kullanıma sunulabilecekse bende indirip kullanmayı herkez gibi isterdim iyice analiz etmek  gerekli bu sistemi uğraştıracağa benzemekte. :) 
  • Yedek image'lar alınması için bahsi geçen uygulama yinede buraya ekleyeyim lazım olabilir: 

Üstad ben nasıl kurdum onu anlatayım size :)

Videoyu baştan sona sessiz izledim ve dosyaları indirdim, linux mint iso dosyasını data diskime kopyaladım ve chromeos için gerekli dosyaları,da usb içine kopyaladım

ile sistemi boot edip başlattım. 

Aksi takdirde linux mint boot edilen disk kısmı kullanıma kapatılıyor.

Daha sonra ise verilen komutlarla diskime ChromeOS sistemi kurdum ama burda dikkat edilmesi gereken asıl husus üstteki mesajda olduğu gibi sudo bash chromeos-install.sh -src ChromeOS.img -dst /dev/sda komutu ile başlatıyoruz ama install.sh dosyamızı farklı bir disk birimine kurmamız gerekiyorsa linuz mint disk aracı ile diskimizi biçimlendirip adını gerekiyora değiştiriyoruz. install.sh komutunda varsayılan sda ama sizin diskin adı sda1 veya sda2 olabilir emin olmadan kurmayın ve sistem tüm diski kullanıyor bölümlendirme yapıp ayrı bir disk partitionuna kuramıyoruz. Sistem diskin tamamını kullanıyor ve disk tamamen siliniyor bilgine hocam ;)Kde partition manageri daha sonra ChromeOS,a yükledim ama root etmedi bir türlü ve diski bölümlendiremedim, o yüzden tekrar windows,a döndüm ama dün akşam kubuntu 20.04 plasma kurdum. Windows ve Kubuntu beraber tek diskte sorunsuzca çalışıyor.. Kubuntuyu çok sevdim kullanmaya devam edeceğim inşaAllah.

• Like 3

• Editor
awengers44, 45 dakika önce yazdı:

;)Kde partition manageri daha sonra ChromeOS,a yükledim

KDE Partition Manager uygulaması Linux Mint e

komutu ile kurulacak...

KDE Partition Manager uygulamasının kısayolunu Başlat Menüsü üzerinden masaüstüne atıyoruz, sonrasında Masaüstü ortamını Masaüstü üzerinde boş bir yerde sağ tıklayarak seçeneklerden root yetkisiyle bir pencere (Windows daki explorer yani :)) içinde açıp KDE Partition Manager  uygulamasını da otomatik olarak root yetkisi ile çalıştırmış oluyoruz.

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

KDE Partition Manager uygulaması Linux Mint e

komutu ile kurulacak...

KDE Partition Manager uygulamasının kısayolunu Başlat Menüsü üzerinden masaüstüne atıyoruz, sonrasında Masaüstü ortamını root yetkisiyle bir pencere (Windows daki explorer yani :)) içinde açıp KDE Partition Manager  uygulamasını da otomatik olarak root yetkisi ile çalıştırmış oluyoruz.

Teşekkür ederim hocam, saatlerce uğraştım programda diskleri göremedim :D linux komutları arasında boğuldum ve en sonunda pes edip kubuntu kurdum. Ben her defasında ChromeOS içinde kde partition manager,i kuruyordum. Çok enteresan bir sistemi var hiç bir disk programı diski bölmeyi başaramıyor, sadece disk genius yapıyor gibi duruyor ama oda işlem sonunda hata raporu verip işlemi yapamadığını söylüyor. Windows ve Kubuntu diskte kurulu ve imaj alıp geri yüklemede terabyte unlimited sorunsuz çalıştı. Şimdi bu bilgiyle Chrome OS kurma atağı tekrardan başlıyor.. Genel olarak edindiğim tecrübeden son bir bilgi vereyim, diskte olan efi kurulu sistemlerinizde boot seçenekleri için extra programa ihtiyaç kalmadan güncel yapılarda kurulan herhangi bir linux sistem grub2 2.04 boot,a eklenmiş olarak geliyor ve bu işlem beraberinde boot sıkıntısını gideriyor. Bios ayarlarına girip linux tabanlı kurulu disk partitionu,nu 1.ci sıraya alıp F10 ile kaydedin ve açılışta GRUB ekranında ilk sırada linux sistem 3.cü sırada ise windows bulunmaktadır.

Ben de Chrome OS yüklemeyi başaradım.

Yalnız ben sizlerin aksine laptoptaki HDD yerine 32 Gb lık USB belleğe yükledim.

Oldukça hızlı.Google hesabımla da oturum açtım. Bu mesajı da Chrome OS tan yazıyorum.

Laptopum MSI GV62

Dokunmatik özelliği yok. Laptopta zaten Windows 10, Manjaro ve Linux Mint Cinnamon yüklüydü.

Linux larda Disk Utility ile Chrome OS yüklü diski ve bölümleri görebiliyorum.

Ancak Chrome OS ile laptoptaki HDD lerin NTFS ve Ext4 bölümlerine erişemiyorum.

Bakalım bir yolunu bulabilecekmiyim.

Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

FydeOS v9.2

Kurulum için sistem gereksinimleri:

X86 mimarisi Intel grafik modellerine uyum
"Chromium OS sürümü-R80-12739.B'ye dayanmaktadır."
Vizyon Tarihi 2020/04/20

İndirme linki:  | Kaynak: 

Bilgi: Internet'de dolaşırken tesadüfen denk geldim ChromeOS Tabanlı sistem tarafımdan henüz denenmedi ancak,indirip sonucu belirten arkadaşlar olursa faydalanırız ben detayları kaynak ve indirme linklerini ilave ettim. ChromeOS tabanını kullanıyor sistem FydeOS sistemi.

İndirme işlemi + Yazdırma ve kurulumu hakkında videosu

Spoiler

Edited by forjest
  • Like 1

forjest, 22 dakika önce yazdı:

FydeOS v9.2

Kurulum için sistem gereksinimleri:

X86 mimarisi Intel grafik modellerine uyum
"Chromium OS sürümü-R80-12739.B'ye dayanmaktadır."
Vizyon Tarihi 2020/04/20

İndirme linki:  | Kaynak: 

Bilgi: Internet'de dolaşırken tesadüfen denk geldim ChromeOS Tabanlı sistem tarafımdan henüz denenmedi ancak,indirip sonucu belirten arkadaşlar olursa faydalanırız ben detayları kaynak ve indirme linklerini ilave ettim. ChromeOS tabanını kullanıyor sistem FydeOS sistemi.

İndirme işlemi + Yazdırma ve kurulumu hakkında videosu

İçeriği Görüntüle

Dünden beri bende bu tür sürümleri araştırıyorum. Buna da denk geldim. Türkçe dil desteği olmadığı için kurulumdan vazgeçtim. Klavye kullanırken sıkıntı oluşuyor. Kurulum dosyasını da indirmiştim.,

Birazdan Chrome Os sistemin kurulumuna geçicem. Kopyalama işlemi devam ediyor.

16gb flash bellek kullanıyorum.

Edited by MrRush
  • Like 1

MrRush

İngilizce çok önemli değilde google playstore falan varmıydı sistemde ben henüz indirip denemedim ondan soruyorum. ChromeOS taban almışsa eğer dil güncellemesi vb. ayarlarda mutlak olması gereklidir settings ayarlarında yoksada dezavantaj olur gerçi yeni bir başlangıç olan sistem daha ileri versiyonlarında tıpkı deepinos gibi dilleride dahil ederler herhalde.

Buna benzer farklı sistemler varsa bulup ekleyeyim ben alternatif denemek isteyenler olabilir. :D 

forjest, 9 dakika önce yazdı:

MrRush

İngilizce çok önemli değilde google playstore falan varmıydı sistemde ben henüz indirip denemedim ondan soruyorum. ChromeOS taban almışsa eğer dil güncellemesi vb. ayarlarda mutlak olması gereklidir settings ayarlarında yoksada dezavantaj olur gerçi yeni bir başlangıç olan sistem daha ileri versiyonlarında tıpkı deepinos gibi dilleride dahil ederler herhalde.

Buna benzer farklı sistemler varsa bulup ekleyeyim ben alternatif denemek isteyenler olabilir. :D 

Kendi mağzası var oradan playstore kurabiliyorsun. Videolar var youtube ta oaradan incelemiştim.

Edited by MrRush
  • Like 1

ChromX (Chromium OS) – Exton Build 181218 – with YouTube working fast and responsive

NetFlix,Spotify,Chrome,Gimp,Flatpak Playstore destekli Android.

chromeos-desktop-screenshot-small.jpg
indirme linki + Kaynak link:

Spoiler

Kaynaklinki: 

Bilgi: Sistemle ilgili tüm detayları yazdırma vd. özelliklerini kaynak linkten inceleyebilirsiniz arkadaşlar işe yarar olması bakımından konuya dahil edilmiştir alternatifler iyidir herkese göre farklı beğeneceği sistemleri buraya konu altına bulduğum taktirde eklemeye çalışacağım..

• Like 1

akillialtay1995, 3 dakika önce yazdı:

Ben baktım. En son 3.6.1 sürümü çıkmış. Bu arada bu PhoenixOS Live çalıştıralabiliyor mu?

Evet şimdi baktım linkleri başlıkla düzelttim. Android sistemleri hiç denemedim şimdiye dek bir fikrim yok. ChromeOS konusuna binaen, bu vesileyle herkesin işine yarayacak şekilde bildiklerimi yararlı olanları eklemeye çalışıyorum. Ancak tahminim live özelliği olmadığını düşünüyorum androidx86 üzerine inşaa edildiğinden. Exton sistemde live vardır direkt linux 4.14 kernel üzerine inşaa etmiş yapımcısı Phoenix daha çok mobilize android tarafında daha ağır basıyor öyle zannediyorumki arayüz vb. bakımdan diğerlerinden sanki bana daha iyi göründü kuran ve deneyimleyen arkadaşlarımız olursa eğer, en azından sanal makineler üzerinden deneme vb. hepimiz bilgi sahibi oluruz açıkcası bende ilk fırsatta denemek istiyorum bu sistemide. Şu an int. sorunlarım var download yapma şansım yok ne yazıkki ondan dolayı bir işlem yapamamaktayım şu an için saygılarımla.