Jump to content

Bir Kez Windows 7 ile Başlatınca Bios Onu Birinci Sıraya Alıyor.

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

250 gb SSD de Windows 10 ve Windows 7 kurulu. Bios şifresi atanmış durumda. Genelde Windows 10 u kullanıyorum Boot Windows 10 a ayarlıyken hızlı başlatıda aktif edince direkt Windows 10 ile başlıyor.

Fakat bir kez Windows 7 ile başlatırsam otomatik olarak BIOS Windows 7 yi ilk sıraya alıyor. Ve Boot o şekilde kalıyor. Varsayılan olarak Windows 10 u sistem ayarlarından (mscondifde olabilir) birinci varsayılan a ayarlasamda Boot Windows 7 Boot u ile açılıyor. Ta ki BIOS tan sıralamayı değiştirene kadar.

Yani kendiliğinden bu şekilde Windows 7 ye ayarlanıyorda Windows 10 a ayarlamama rağmen niye Windows 10 Boot a geçmiyor? Bunu Windows tan ayarlamanın bir yolu yokmu? 

Ayrıca bunu BIOS tan elle ayarlayınca boot sorunları çıkabiliyor. Bootun bozulması veya üçüncü parti yazılımlarla ayarlamak benim için format sebebi demek.

efe34, 2 saat önce yazdı:

2 ayrı diskte mi işletim sistemleri?

Öyle değilse biostan seçme seçeneği olmaz??

easybcd harici bir şey mesela BCD mi kullanıyorsunuz?

Hayır söylediğim gibi 250gb tek SSD de. Dedim ya üçüncü parti bir şey kullanmam. Yani doğal hali sistemin. 

Ama sistemin ilk halinden kalma 1tb lık Toshiba harddisk var. Ama onu sadece depo olarak kullanıyorum.

• Normal şartlarda işletim sistemlerinin önceliklerini belirlemede sanıyorum kurulumdan kaynaklı olsa gerek.1.w7 sistemini, 2.w10 sistemini en son kurmak çözüm olabilir.
  • W7 , 2. sistem olarak kurulduğundan dolayı disk üzerindeki boot kaydıda w10 sistemin geçişini engelliyorda olabilir ya da boot kaydını atamadığından es geçiyordur.
  • Aslında efe34 hocamın dediği gibi
    Please register to see this content.
     boot kaydı önyükleyisi kullanılarak,çoklu sistemlerin sıralaması adı vb. detayları bu program üzerinden derlenebilir. Uefi desteklemediğini biliyorum. Legacy MBR sistemse eğer zaten sorun yok. :) 
Spoiler

7gp0xr.png

• Like 1

forjest, 11 dakika önce yazdı:
  • Normal şartlarda işletim sistemlerinin önceliklerini belirlemede sanıyorum kurulumdan kaynaklı olsa gerek.1.w7 sistemini, 2.w10 sistemini en son kurmak çözüm olabilir.
  • W7 , 2. sistem olarak kurulduğundan dolayı disk üzerindeki boot kaydıda w10 sistemin geçişini engelliyorda olabilir ya da boot kaydını atamadığından es geçiyordur.
     boot kaydı önyükleyisi kullanılarak,çoklu sistemlerin sıralaması adı vb. detayları bu program üzerinden derlenebilir. Uefi desteklemediğini biliyorum. Legacy MBR sistemse eğer zaten sorun yok. :) 
  İçeriği Görüntüle

7gp0xr.png

Her iki kurulumda uefi. Fakat böyle Windows 7 öne geçtiğinde  bios ayarları da değişiyor du gibi hatırlıyorum. Bios a bir daha bakayım. Ayrıca sistem ayarlarından Windows 10 varsayılan yaptım ama yine bir inceleyeyim. 

Yahu Windows 7 yi önce veya sonra kur illaki bir sorun çıkıyor. Uefi bioslarla uyumlu olmadığından olabilir. Veya Windows 10 ile uyumlu olmayabilir. Belki ikisinide mbr kurunca sorun olmayabilir. 

Birde neyin neden olduğunu bilmek gerekiyor. Mesela Windows 10u hızlı başlata ayarlarsan sistem seçme sayfasını es geçiyor. Aslında burda biosla Windows arasındaki ilişki de önemli. Çünkü hızlı baslatı iptal edersen sistem seçme sayfası ama Windows 7 tipinde hep çıkıyor. Ayrıca biosta yaptığın ayarlarda yeniden devreye giriyor; örneğin bilgisayarı açma seçenekleri.. tuş kombinasyonu şeklinde ayarlamıştım ancak ayarladığım şekilde açılıyor. Diğer ayarda hangi tuşa basarsan bas açılıyor. V.s. ..

abdulhey_

• Bios üzerinde yapılması gerekli olan gözden kaçan bir ayar varsa iyice incelemek gerekli. Yoksa sorun devam ediyorsa bios ilişkili veya efi sistem ön yükleme ayrıştırma vb. işlemler yapılamıyor demekki. Diğer taraftanda bana göre legacy sistemler bios mode hala daha sorunsuz ve kullanışlı diye düşünüyorum. Windows yanında linux vb. sistemler bazında.
  • +'larının yanısıra (-)  yönleride yok değil. Bu hususlarda çok fazla bilgim yok ancak yaşanılan sorunlar sistemsel çakışmalar çoklu multi sistemlerde daha çok efi özellikli anakartlı sistemlerde daha çok ön plana çıkıyor anladığım kadarıyla bir keresinde windows efili sisteme linux kurdum  sadece windows açılıyordu legacy modda kurulumlarını yapınca her iki sistemde şakır şakır çalıştı.
  • Donanımı iyi olan bir pc için "efi legacy" arasında uçurum derecesinde bir fark yaratmayacağını düşünüyorum. Eğerki sorunsuz şekilde birden fazla olan sistemleri rahat şekilde bootable olarak menüde istediğim ayarlarla,konfigüre ederek bana daha iyi hizmet edecekse eğer ben bu özellikte kullanmaya devam ederim önemli olan işimi rahat şekilde görmesi kanaatimce. :) 
  • Like 1

Dostum uefi modu anakartta aktifse her anakart aynı davranmasada çoğunda gördüğün özellik var bootu kafasına göre ilk target yaptığı yere alıyor ordan start veriyor sana sormuyor bile :) benimde başıma monster bilgisayarda gelmişti. Windows 7 yerine özel bir tercih sebebi yoksa performansı hemem hemem aynı olan windows 8.1 emb pro ve windows 10 dual sistem yapmanı tavsiye ederim. Sorun olacağını sanmam ama tercih senin

MrRush, 49 dakika önce yazdı:

Disk bölüm düzeninin bir resmini eklermisin?

Spoiler

529045966_diskblmleri.PNG.21f9f64eb8219c6986ede1aed399d0c9.PNG

SSD üzerinde Disk sıfır: C : Windows 10, D : Windows 7.  Disk1 : Orjinal 1 tb lık HDD depo olarak kullanıyorum. ( Konu haricinde bir şey dikkatimi çekti sistem sanki yeni kurulmuş gibi bazı ayarlar.. Yeni son güncellemedenmi acaba yada neden olabilir?)

Senkron2, 44 dakika önce yazdı:

Dostum uefi modu anakartta aktifse her anakart aynı davranmasada çoğunda gördüğün özellik var bootu kafasına göre ilk target yaptığı yere alıyor ordan start veriyor sana sormuyor bile :) benimde başıma monster bilgisayarda gelmişti. Windows 7 yerine özel bir tercih sebebi yoksa performansı hemem hemem aynı olan windows 8.1 emb pro ve windows 10 dual sistem yapmanı tavsiye ederim. Sorun olacağını sanmam ama tercih senin

Amacım popülerliğinden, sevdiğimden dolayı dolayı windows 7 kullanmak.

Evet Biostan baktım bootmanager son sıraya geçmiş ilk sırada dvd rom ikinci sırada ise bootmanager olmayan aynı disk. Bootmanager olanı dvd romdan sonra ikinci sıraya aldım direkt windows 10 bootable ile açıldı.

Ama eminimki windows 7 yi ne zaman açarsam yine aynı sorun/durum oluşacak. Neyse böyle elle düzelticez yine.. Sağolun.

abdulhey_, 44 dakika önce yazdı:

Evet Biostan baktım bootmanager son sıraya geçmiş ilk sırada dvd rom ikinci sırada ise bootmanager olmayan aynı disk. Bootmanager olanı dvd romdan sonra ikinci sıraya aldım direkt windows 10 bootable ile açıldı.

Ama eminimki windows 7 yi ne zaman açarsam yine aynı sorun/durum oluşacak. Neyse böyle elle düzelticez yine.. Sağolun.

Anladığım kadarıyla sistem önceliği seçimini Windows üzerinden yapıyorsunuz. W10 da var mı yıllardır kullanmadığım için var mı yok mu bilmiyorum bile ama 7 de var

Sistem uefi olsa bile easybcd önceliği kusursuz ayarlıyor

Bir de easyuefi var cracklisi de var hatta www.2baksa.net de hiç kullanamadığım bir program

Linux uefiler için grub kullanıyorum ya da en son Manjaro Linux sürümünü kuruyorum 7-8 işletim sistemi var sistemde-manjaro kusursuz ayara gerek yok en son başlattığınız sistemden başlıyor hep

forjest, 4 saat önce yazdı:
  İçeriği Görüntüle

7gp0xr.png

destekliyor hocam uefi hatta legacy linux bile  destekliyor (mac i hatırlayamadım)

Edited by efe34
  • Thanks 1

@efe34 daha önce iki sistemi ayrı HDD lere kurmuştum yine benzer sorunlar olunca forjest usta nın tavsiyesi ile grub win2 kullanmıştım diye hatırlıyorum. 

Aynı disk üzerinde kurulu iken sistemler üçüncü parti yazılım kullanmak istemiyorum.  Yine forjest in dediği gibi Windows 7 Boot dosyası nı bulamıyor yada kısıtlı olabilir. Çünkü BIOS ta bir işlem yapıp bootu düzeltmeden Windows 7 de iken çıkınca  tam anlayamıyorum ama ingilizce boot dosyası bulunamadı herhangi bir tuşa basıp çıkınmı ne öyle bir diyor key yazıyor sonunda. Sonra ara tuşuna basınca yine aynı uyarıyı yazıyor sürekli. Ama bilgisayar ı yeniden başlatıp biosa girip Windows 10 un olduğu bootmanageri ön sıraya alıp başlatınca direkt Windows 10 Boot ile sorunsuz başlıyor. Aslında sizden iyi bilemem herhalde ama mantıken Windows 7 de boot değiştirme dosyası yok sanırım.  Olay tümden burdan kaynaklanıyor olmalı. 

Bu arada sistemi Windows üzerinden ayarlamıyor veya seçmiyorum. Çünkü Windows 7 yi açtığım anda olay meydana geliyor zaten.

abdulhey_

Normal şartlarda birden fazla sistem aynı yöntemlerle (uef,-legacy) kurulmuş oldukları halde açılmıyorsa eğer farklı bir soruna işaret eder benim aklıma ilk olarak w7 boot dosyalarının eski ve yeni sistemlerle uyumlu olmadığını düşündürüyor ya uygulamalarla disklere bağlanarak sıralamalar değiştirilerecek ya da, w7 iso içerisinden sources\install.wim dosyası w8 iso kalıbınına dahil edilerek 8 üzerindeki boot dosyalarıyla kurulum denenerek işlem yapılacak (madem uygulamalar kullanılmak istenmiyor) poweriso,ultraiso ile minimum w8 iso kalıbına w7 wim dosyaları ile değiştirerek 8 boot dosyalarını kullanarak işlem denenmeli bence düzeleceğe kanaati oluştu.Desteklemiyor diye w7 kullanılacaksa eğer kurmamak olmaz. :) 

efe34, 8 saat önce yazdı:

destekliyor hocam uefi hatta legacy linux bile  destekliyor (mac i hatırlayamadım)

Demekki yeni versiyonlarına dahil etmişler efi özelliğini ben eski sürümlerinden olmadığını anımsayarak yorum beyan ettim bilgilendirme için teşekkür'ler. :) 

forjest, 33 dakika önce yazdı:

abdulhey_

Normal şartlarda birden fazla sistem aynı yöntemlerle (uef,-legacy) kurulmuş oldukları halde açılmıyorsa eğer farklı bir soruna işaret eder benim aklıma ilk olarak w7 boot dosyalarının eski ve yeni sistemlerle uyumlu olmadığını düşündürüyor ya uygulamalarla disklere bağlanarak sıralamalar değiştirilerecek ya da, w7 iso içerisinden sources\install.wim dosyası w8 iso kalıbınına dahil edilerek 8 üzerindeki boot dosyalarıyla kurulum denenerek işlem yapılacak (madem uygulamalar kullanılmak istenmiyor) poweriso,ultraiso ile minimum w8 iso kalıbına w7 wim dosyaları ile değiştirerek 8 boot dosyalarını kullanarak işlem denenmeli bence düzeleceğe kanaati oluştu.Desteklemiyor diye w7 kullanılacaksa eğer kurmamak olmaz. :) 

Demekki yeni versiyonlarına dahil etmişler efi özelliğini ben eski sürümlerinden olmadığını anımsayarak yorum beyan ettim bilgilendirme için teşekkür'ler. :) 

efi olarak boot etmiyor zaten yani Windowsun mavi ekranı göründüğündeki gibi kare şekiller şeklinde değil- ilk açılışta siyah ekran şeklinde

bir de sitesine baktımuefi desteği olan var ücretli easybcd nin

• Thanks 1

MrRush, 5 saat önce yazdı:

İki sistemin içinden de boot önceliğini windows 10'a ayarladınmı?

Windows 7 ye geçtiğindeki durumdan bahsediyoruz. Öyle ise Windows 10da Windows 7 ye otomatik öncelik ayarlanmıştır. Yani evet ilk baktığımda öyle idi. Ama Windows 7 ye ayarladım bir şey değişmedi.

Ama Windows 7 ye bakmadım. Yada bakmaya gerek duymadım çünkü zaten Windows 7 Boot ile açılıyor. 

Bootmanager biosta Windows 10 diskinde  Windows 7de sadece aynı diskin adı yazıyor.  Bu yüzden Windows 7 ye geçtimi boot Windows 10 a devredemiyor diye düşünüyorum.

Tam nedenini hatırlamıyorum ama bazan Windows 7 ile açılırken ingilizce bootmanager bulunamadı gibi bir şey yazıyor.  Yani boot ilerlemiyor ilk başta böylece kalıyor. Bu açılmayacak diye bir çıkarım yapsam boşuna format bile atabilirim. Ama biliyorumki biostan bootmanager e ilk sıraya ayarlayınca sorunsuz biçimde Windows 10 Boot ile açılıyor. Bunlarda Windows 7de Boot devretme dosyalarının olmadığını kanıtlıyor sanki.

• 2 hafta sonra ...