Jump to content

Windows 7 Hakkındaki Herşey Bu Başlıkta

Bultar
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar benim sorunum Windows 7 deki flash belleği takınca Tara ve düzelt (önerilen), Taramadan devam et uyarısını kaldırmak istiyorum. Her seferinde sorması sıkıcı oluyor. Ama otomatik kullanını kapatmadan uyarıyı kapatmak istiyorum.Şimdiden teşekkürler.

[img]http://screendash.com/14566.png[/img]

• 3 hafta sonra ...
  • Replies 862
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Bultar' date='10 Ocak 2009 - 13:47 ' timestamp='1231595855' post='396293']
[color="black"]Merhaba Arkadaşlar[/color]

Malumunuz M$ ın yeni işletim sistemi Windows 7 hakkındaki yaşadığınız sıkıntılar gözlemlediğiniz yenilikler. Programlarda yaşadığınız sıkıntılar, kurulum süreci vsvs hakkındaki izlenimlerinizi burada paylaşalım..

Ben başlıyayım.

[color="#2F4F4F"]x64 Windows 7 Beta Build 7000 Kurdum. Donanım kurulumlarında hiç sıkıntı yaşamadım. USB Webcam gibi yazıcı gibi yada Fingerprint sensor gibi donanımları hatasız bir şekilde kurdu. (Vista driverlarıyla kurabildim.). Kurulum yaklaşık 16 dakika sürdü T7700 ve 4 GB ram ile.[/color]

[color="#8B0000"]İlk izlenim :

Görsellik şahane hibernate modundan pc nin açılması sadece birkaç sn. Resource Monitor de son derece ayrıntılandırılmış. Onun dışında UAC nin yönetimi kesinlikle çok çok daha iyi. Ağ Yönetimide hoşuma gitti Vistadaki gibi uğraştırmıyorsunuz bişeyleri paylaşmak için. Taskbar biraz ilginç. Çalışan programlarının duruşunu "Always Combine" olarak ayarladığınızda özellikle anlık konusmalarda ileti alıp almadığınızı anlamıyorsunuz bile. Yani öncekiler gibi insanın gözünüze bak diye sokmuyor. O sırada başka şeylerle meşgulseniz görmüyorsunuz bile :) . Action Center olayıda güzel. Neyin uyarılıp neyin uyarılmayacağı çok basitçe ayarlanabiliyor. Firewall muazzam derecede geliştirilmiş. Neredeyse Tüm protokolleri düzenlemenize ve nasıl davranması gerektiğine (ınbound outbound rules) karar verebiliyorsunuz. Hemde bunları her durum için ( private - domain - public ) ayrı ayrı tanımlayabiliyorsunuz. Üstüne henüz ne işe yaradığını çözemediğim büyük olasılıkla domain ortamları için olan fazla gelişmiş ayarlarda mevcut. Kurcalamaya devam ettiğim sürecede bu post'u güncelleyeceğim.[/color]

[color="#0000FF"]Kurduğum programlar, oyunlar : Winamp, Firefox, Klite Codec pack, Bs Player, mkv merge, IDM ve NOD32, MSN ve Winrar

Winrar 3.72 - WinRAR x64 (64 bit) 3.90 beta 1 - 7z465 x64 - Winamp 5.541.2189 - Eset Nod 32 V3 - V4 (x64) - Eset Smart Security V4 (x64) - Internet Download Manager 5.16 Buildleri ve 5.17 Build 2 - BsPlayer Pro 2.35.985 - KLite Codec Pack - 4.17 (?) -4.7 - 4.8 - VLC - MKV Merge - Gordian Knot Pack - UltraISO.Premium.Edition.v9.2.0.2536 - Daemon Tools 4.30.4.0027 - Autocad 2009 x64 - Solidworks 2009 x64 - Ansys 11 x64 - Nero 8 - Office 2007 + SP1 - Mozilla Firefox 3.0.10 - Adobe Reader - Adobe Master Collection CS4 ( kurduklarım flash - dw - photoshop - Premiere ve beraberindekiler) - Foxit Reader - Logitech Setpoint - Authentec Fingerprint - Damn NFO Viewer - CCleaner 2.16 2.17 - Toshiba Bluetooth Stack Driver - Windows Live messenger 14.0.8064.206 - Whereisit - HamachiSetup-1.0.3.0-tr - Nokia PC Suite - Hashtab (x64) - TeamViewer 3 ve 4 - utorrent - WinDjView-1.0.1 - [/color]

Oyunlar :

PES 2009
Warcraft 3
World of Warcraft

Deneyipte Kuramadıklarım : Acronis True Image Home 2009 - Daemon Tools

Kurarken Mavi Ekran Aldığım : Acronis True Image Home 11 -- Onun sayesinde memory dup olayının gayet hızlandığını söyleyebilirim :) --

[color="red"]Güncelleme 1 :[/color][color="#000000"] Startup Recovery olayı gayet iyi çalışıyor. Sistemi 6 7 kere göçerttikten sonra hala çalışabilmeside cabası :) -birde beta..[/color]

[color="red"]Güncelleme 2 :[/color] [color="#000000"]Eski sürücüleri kullanan (özellikle sanal sürücü ve CD yazma ile alakalı programlar Clone CD Daemon Tools gibi) Programların neredeyse tamamı Windows 7'ı göçertiyor. Kullanacak olanlar uzak dursunlar diyebilirim
[/color]
[color="red"]Güncelleme 3 :[/color] [color="#000000"]Sanal Sürücü için Ultra ISO kullanıyorum. Gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca Catia V6 R2009 da x64 de sistemde sorunsuz şekilde çalışmakta.[/color]

[color="red"]Güncelleme 4 :[/color] [color="#000000"]BSPlayer da video görüntülenemiyor. Yeni tema ile bir uyumsuzluk mevcut. Temayı kapatıp klasik görünüme geçince BS Playerda normal bir şekilde çalışıyor. Tema ile çalışması için yapmanız gerekenler BS playerı acın Ctrl + P yi basın Görüntüye tıklayın. Görüntü Hareketlendirmesi kartına geçip Hareketlendirme Modunu aşağıdakilerden biri yapın:

* Dahili hareketlendirici DirectDraw yüzeyi
* Üstyüzey karıştırıcı
* EVR ( Gelişmiş Görüntü hareketlendirici).

Artık videoları sıkıntısızca izleyebilirsiniz.[/color]

[color="red"]Güncelleme 5 :[/color] [color="#000000"]Bu küçük bir tavsiye. Fazla alışmamaya bakın Windows 7'a. Kesinlikle bağımlılık yapıcı. Yeni görünüme ve özelliklere alıştıktan sonra eskiye donmek işkence gibi gelebilir. Şöyle söylebilirimki artık XP veya Vista kurulu makinenin başını oturdummu kesinlikle hiç zevk almıyorum.[/color]

[color="red"]Güncelleme 6 :[/color] [color="#000000"]7048 den 7068 e upgrade ettim. Sanırım 1.5 saatten fazla sürdü. 0 dan kursam 15 dk sürecekti. Bunu yapacaklara tavsiyem uyurken bıraksınlar pc lerini... Çok bariz fark olarak login sayfasına yenilik gelmiş. Birde önceki sürümde masaüstümdeki bazı exe lerin sahipleri yoktu. Hiç bir türlüde owner lık alamıyordum. Her denememde access denied mesajı veriyordu. Yeni sürümde böyle bir sorun şimdilik gözükmüyor. Sanırım bu sürümü RC çıkana kadar kullanacağım[/color].

[color="red"]Güncelleme 7 :[/color] [color="#000000"]Solidworks, Autocad 2009 ve AnSYS de sorunsuz çalışıyor.(Tümü 64 bit) Bunları kurarken başıma gelen en büyük sıkıntı AnSYS in cracki ile ilgili oldu. License Server'ı Service olarak başlatmaya denediğimde Servis başarılı olarak birtürlü başlatılamıyor. Her ne kadar bu sıkıntının Windows 7 tabanlı olduğunu düşünmesemde sıkıntı sıkıntıdır ve bilgilendirmekte fayda var.[/color]

[color="red"]Güncelleme 8 : (15.04.2009)[/color] [color="#000000"]Bugün 7068 den 7077 ye update ettim. Yaklaşık 2 saat sürdü(60gb program vs yüklü). Gözle görülür değişiklikleri zaten arkadaşlar yazmışlar. Birde ilginç birşey yaşadım. Upgrade ettikten sonra aktivasyon için uğraştığımda hata verdi. 7048 den 7068e upgrade ederken böyle birşey yaşamamıştım ( 80072EFD hatası) Eset Smart Security nasıl yapmış bilmiyorum ama bir şekilde engelliyormuş bu aktivasyon işlemini. Silip aktive ettikten sonra tekrar kurdum. Onun dışında herşey kusursuz. Kullandığım programlar vs vs herşey çalışıyor.[/color]

[color="red"]Güncelleme 9 : (16.04.2009)[/color] [color="#000000"]Bugün başıma gene ilginç sayılabilecek birşey geldi. Arkadaşlarım ağdan benim bilgisayarımdaki dosyaları kendi bilgisayarına kopyalarken bilgisayar donuyordu. Sorunun 7077 sürümündenmi yoksa Microsoft Update den gelen Atheros Ethernet kartı sürücülerindenmi (2.4.7.17 sürücüleri) kaynaklandığını ararken cevabı bulmam pekde uzun sürmedi. Yanlız ilginç olan driverları sildiğim halde (system32/drivers klasoru) hala anı driverları yüklemesi idi. Birazdaha araştırınca sürücülerin kopyalarının winsxs klasöründe bulunduğunu keşfettim. Oradaki sürücüleri tekrardan kullanıyordu. Tabi onlarıda silmek biraz eziyet oldu. Çünkü dosyanın sahibi ya SYSTEM idi yada TrustedInstaller dı. Her dosyanın tek tek ownerlığını alıp sildikten sonra eski driverlarla kurabildim. Şu an için bir sorun yok.[/color]

[color="red"]Güncelleme 10 : (03.05.2009)[/color] [color="#000000"]7100 x64 versiyonu 0 dan kurdum. 7048 7077 ye kadar upgradeler ile geldim. Gerçek RC yi 0 dan kurup görmek gerekir diye düşündüm. İlk dikkatimi çeken bugüne kadar kurarken görmediği donanımları özellikle ethernet kartımın Windows 7 ile kurulmuş gelmesiydi. Ondan sonra 64 bit Türkçe paketini kurdum. Herşey güzel gidiyor şimdilik benim için. Herkesin denemesi lazım bence. Birde performans ile ilgili bence kesinlikle Vistadan daha iyi. Özellikle kendi gözlemlerimden yola çıktığımda ağ performansının ve paylaşımın çok daha kolay ve iyi olduğunu söyleyebilirim. Tabiki genel bir değerlendirme yapmak için erken. Neticesinde kıyasladığımız sürüm RC sürümü diğer yanda ise SP1 + onlarca güncelleştirmesi olan bir işletim sistemi..[/color]

[color="red"]Güncelleme 11 : (03.05.2009)[/color] [color="#000000"]Parmak izi sürücülerini kurmuştum ( Authentec AES1610 ) ama hiç denemek nasip olmamıştı. Şu an itibariyle yazılımınıda kurdum ve parmak iziyle sıkıntısızca login olabiliyorum.[/color]

[size=3][color="#556B2F"]Windows 7 da Sürücü ve Klasör Paylaşımları : [/color][/size]

[color="#000000"]Arkadaşlar paylaşım gayet basit. Herhangi bir şekilde Firewall engellemediği sürece klasor ve dosyaları paylaşmak cok kolay. Sürücü paylaşımı yukarıda verilmiş. Klasor paylaşımınıda ben vereyim.

Klasöre sağtık - Share With - Specifik People ı seçiyoruz. Alttaki ekran karşımıza geliyor. Üstteki yere Everyone yazıp Add butonuna tıklıyoruz. Daha sonra alttanda gerekli izinleri ayarlayıp share dediğimizde işlem tamamdır :(

[img]http://www.tnctr.com/uploads/monthly_04_2009/post-106-1240190088_thumb.jpg[/img]

Bir önemli noktada ağ konumuzunu ayarlamanız. Home veya Work network seçmelisiniz. Aksi halde paylaşım klasörleri hiçbir şekilde gözükmeyecektir.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/monthly_04_2009/post-106-1240190825_thumb.jpg[/img]

Gene Network And Sharing centerdaki Advanced Sharing Settingse girdiğinizde Ayarlar şu şekil olmalı (hiç değilse bende böyle ve XP ve Vistalar sorunsuzca görüp dosya alabiliyorlar.)

* Turn on discovery Network
* Turn on File and Printer Sharing
* Turn on sharing so anyone with network adress...
* Use 128bit...(recommended)
* Turn off password protected sharing.[/color]
[/quote]
?

• 5 hafta sonra ...

Service packsiz windows 7 ile format attığımda laptop'uma otomatik ses kartı driver'i yükleniyor.Fakat Windows 7 SP1 dvd si ile format attım birçok sorun çıkarttı.İlki dokunmatik ışıklı tuşlarım çalışıyor fakat ışıgını sonduremıyorum ve ses kartı driver'imi kurmamış.Bunun nedenleri ne olabilir.

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra ...

arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var! wordde bir tez hazırladım,ve sıkıştırıp kaydettim,daha sonra ayrı bir word sayfasından konuya uygun lan kısımları kesip yapıştırdım.tam tez bitti derken kapatayım dedim ve değişiklikleri kaydet kutucuğu geldi tamam dedim.ardından bilgileri aldığım word sayfası içinde bir kutucuk çıktı ne yazdığını farketmedim ve kapattım.herhalde ki ben tezde yaptığım değişiklileri iptal edip eski haliyle değiştirdim die düşünüyorum.Bu durumda ne yapmam gerek alabilme şansım varmı sizce. ( recuva die bir programla yapmaya çalıştım ama maalesef işe yaramadı.başka şansım yoksa yeniden bir tez hazırlamam gerekecek yardımcı olursanız beni büyük bir eziyetten kurtarmış olacaksınız)

[quote name='denizutku35' date='10 April 2011 - 09:37 ' timestamp='1302428264' post='990668']
ultimate ve enterprise sürümü arasındaki fark nedir hangisi sürümü indirirsek video ve çizim programlarında daha iyi performans ve güvenle çalışabilriz?
[/quote]
evet bende bunu cok merak ediyorum Enterprise ile Ultimate arasında ne gibi farklılıklar var ? Enterprise şuan kullanıyorum ama sanki Ultimate daha bi iyiydi..

windows 7 de windows live messenger 2009 sürümünü kullanmak mümkün müdür ? 2011 sürümünü hiç sevmedim ve bilgisayar dan kaldırdım. 2009 sürümü kullanmak istiyorum bu konuda bilen birisi yardımcı olabilir mi ? teşekkür ederim.

[quote name='EhuA16' date='17 April 2011 - 18:04 ' timestamp='1303052658' post='994440']
evet bende bunu cok merak ediyorum Enterprise ile Ultimate arasında ne gibi farklılıklar var ? Enterprise şuan kullanıyorum ama sanki Ultimate daha bi iyiydi..

windows 7 de windows live messenger 2009 sürümünü kullanmak mümkün müdür ? 2011 sürümünü hiç sevmedim ve bilgisayar dan kaldırdım. 2009 sürümü kullanmak istiyorum bu konuda bilen birisi yardımcı olabilir mi ? teşekkür ederim.
[/quote]
Enterprise lisanslamada kolaylık sağlıyor kurumsal olarak. Başka bir farkı yok. 7 kullanacaksan Home Basic en fazla Premium kullanın ...

• 1 ay sonra...

Sor bakalım yardımcı olacaklardır arkadaşlar.

[quote name='thall' date='11 June 2011 - 11:48 ' timestamp='1307792924' post='1027764']
Arkadaşlar şuan laptop'umda kurulu W7 ultimate var 7 gün içinde aktifleştirmen gerekiyor. Bu konuda acemiyim yardımızı bekliyorum.
[/quote]
Windows 7 Loader Diye Arama Yap Forumda Çıkacaktır.

Evdeki üç bilgisayarıma kurumumun lisanslı win7 professional sürümünü kurdum. İlkinin lisansını onayladı fakat sonraki iki tanesinin lisansını kabul etmedi. Ben de bunun üzerine winloader 1.9 ile her iki bilgisiyarı da lisansladım. Fakat şimdi iki bilgisayar da güncelleme yapmıyor. Microsoft update'yi çalıştırdığımda uzun süre arayıp çeşitli hata uyarıları veriyor. Bazen elle windows updateden güncelleştirmeleri denetle dediğim zaman windows güncelleştirmeleri denetleyemiyor çünkü bu bilgisayardaki güncelleştirmeler sistem yöneticisi tarafından denetleniyor diyor ve yine güncelleme olmuyor. Bir de hata uyarılarına genelde saatle alakalı olarak çözümler sunulmuş, fakat bunların hiçbiri işe yaramadı. Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olacak arkadaş varsa müteşekkir olurum.

[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/22/12030.jpg[/img]benim bi sorum olacak size aşağıda fotoğrafını verdim pencere arası geçişleri windows 7 de nasıl yapabilirim acaba bilen varmı ?

[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/22/12030.jpg[/img]benim bi sorum olacak size aşağıda fotoğrafını verdim pencere arası geçişleri windows 7 de nasıl yapabilirim acaba bilen varmı ?

İlk kez windows 7 ultimate çektim, o yüzden sormak istediğim bir kaç şey var. ilk çekimden sonra windows 7 ne kadar yer kaplıyor diye baktım, 15gb yer kaplıyor. bu sizde de böyle mi? ram tüketimide 900 mb civarı drıverları çekince. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

[quote name='Rihanna' date='03 July 2011 - 12:53 ' timestamp='1309697591' post='1040018']
RAM biraz yüksek 15 GB olayına gelince normal ;)
[/quote]

Nash'in paylaştığı orjinal 64bit sürümü çektim. sence kaç olmalıydı.

[quote name='henryblack' date='03 July 2011 - 16:19 ' timestamp='1309702796' post='1040067']
Nash'in paylaştığı orjinal 64bit sürümü çektim. sence kaç olmalıydı.
[/quote]
64 ise sıkıntı yok ben 32 Bit sanmıştım :)

arkadaşlar ben tam ekran video izlerken görev çubuğu bir anda görünüyor sebep ne olabilir altyazılı film izlerken çok büyük sorun oluyor ve sürekli oluyur 5-10 sn de bir oluyor bazen dursada 2-3 sn aralıklarlada olabiliyor
[spoiler][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1309704375__asdad.jpg[/img][/spoiler]

sebep ne olabilir :S

Edited by thegun27

[quote name='Rihanna' date='03 July 2011 - 14:39 ' timestamp='1309703999' post='1040079']
64 ise sıkıntı yok ben 32 Bit sanmıştım :)
[/quote]

Allah razı olsun Rihanna, içim rahatladı sayende. Birde 32bit ne kadar ram tüketiyor? sence hangisi daha performanslı 32 mi 64 mü?

[quote name='henryblack' date='03 July 2011 - 17:00 ' timestamp='1309705206' post='1040090']
Allah razı olsun Rihanna, içim rahatladı sayende. Birde 32bit ne kadar ram tüketiyor? sence hangisi daha performanslı 32 mi 64 mü?
[/quote]

[quote name='ibocan06' date='04 July 2011 - 19:15 ' timestamp='1309799730' post='1040613']
64 daha performanslıdır
[/quote]
Her zaman 64-Bit daha performanslıdır diyemezsin 64 Bit'in performanslı olabilmesi için donanım şarttır en azından 3 GB RAM'in olmalı eğer 3 GB'nin altında bir RAM miktarına sahipsen performans için 32-Bit'i seçmen gerekir ;)

[quote name='apoet' date='22 June 2011 - 18:09 ' timestamp='1308766146' post='1033974']
[/quote]
windows + tab tusuna bas

[quote name='ersinbakar' date='07 July 2011 - 16:17 ' timestamp='1310048254' post='1042203']
arkadalar ben bir windows 7 entegreli işletim sistemi indirdim bunun içindeki temaları almak istiyorum yol gösterirseniz sevinirim...
[/quote]
C>Windows>Resources>Themes klasörü içerisindeki bütün dosyaları al onlar tema dosyalarıdır.

[quote name='Rihanna' date='08 July 2011 - 17:00 ' timestamp='1310144418' post='1042922']
C>Windows>Resources>Themes klasörü içerisindeki bütün dosyaları al onlar tema dosyalarıdır.
[/quote]

ama dvd içinden çıkartacağım windows7 yüklemeden ?

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...