Jump to content

Windows 10 Disk Kullanım Sorunu (sizde'de Aynı Sorun Var'mı)

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhabalar Sayın Arkadaşlar.Geçenlerde windows 10'da disklerle ilgili bir problem yaşadığımı fark ettim.Bunu gerçekten yazarak anlatmak kolay olsada net olarak sorunumu belirtmek için video çektim.Videodaki olayı Microsoft'u arayarak ortalama 2 hafta öncesinde durumu belirttim ve onlarda şaşırdı eğer gerçekte böyle bir sorun varsa aciliyette düzeltmemiz lazım dedi.ben size döneceğim dedi ve ortalama 1 hafta içerisinde dönüş yaptı ve böyle bir sorunun olmadığını belirtti.bende bugün bu sorun hakkında video çektim ve microsoft'a yarın göndereceğim buraya koyduğum video ile birlikte arkadaşlar.aynı videoyu sizinlede paylaşıp fikirlerinizi almak ve deneme imkanınız varsa sizinde deneyim görüşlerinizi ve varsa çözüm önerilerinizi almak isterim.

Konuyu üstün körü anlatmak gerekirse.tüm disklerin sıfır ve hatasız olduğunu düşünün'ki öyle şuanki aktif sistemim.c diski ssd disk.diğer 2 diskim ise normal hdd.onlarda 500 gb'lık diskler.c dışındaki diskler arası kopyalama yaparken c diskinde herhangi bir şey açmaya çalıştığımda tıpkı videodaki gibi mesela skype açmaya çalıştığımda çok uzun sürüyor sanki c diski yapıyor kopyalamayı gibi.yani c diski hiç kullanılmadığı halde diğer diskler kopyalama yaparken c diski görev yöneticisinde kullanım sıfır yazdığı halde herhangi bir şey açmaya çalıştığımda kullanım yükseliyor normal olarak c diskinin ancak açılması uzun sürüyor.ama kopyalama yapmaz isem gayet normal çalışıyor diskler.günlük hayatta oyun oynarken yada adobe tarzı programlar kullanırken herhangi bir sorun teşkil etmiyor ancak bu sorun gerçekten bence büyük bir sorun.videoda görsel olarak anlatım anlamanız için daha çok yardımcı olacaktır.mümkünse tamamını izlerseniz çok memnun olurum arkadaşlar.zaten 10 küsür dakikalık video tam anlamı ile sorunu anlayabilmeniz için.bu konunun özetidir.

ViDEO LiNKi : 

• Like 2

C disk samsung nvme 970 evo d disk 1 tb wd blue e disk 3 tb wd green f disk 10 tb wd red pro nas server disk. Kullandığım windows 1809 enterprise. Denedim aynı şekilde bendede işlemler çakılıyor dostum. C ile alakası olmayan disklerin arasında kopyalama varken C diskte işlem yapmaya çalışınca çakılıyor. Fakat sorun windows ile alakalı değil diskler arası okuma yazma yı kontrol eden bir yazılım var adı rapid storage. Bunu kurduktan sonra özellikle bu çakılmalar oluyor

Senkron2, 58 dakika önce yazdı:

C disk samsung nvme 970 evo d disk 1 tb wd blue e disk 3 tb wd green f disk 10 tb wd red pro nas server disk. Kullandığım windows 1809 enterprise. Denedim aynı şekilde bendede işlemler çakılıyor dostum. C ile alakası olmayan disklerin arasında kopyalama varken C diskte işlem yapmaya çalışınca çakılıyor. Fakat sorun windows ile alakalı değil diskler arası okuma yazma yı kontrol eden bir yazılım var adı rapid storage. Bunu kurduktan sonra özellikle bu çakılmalar oluyor

kopyalama progralarının çoğu stabil değil.

roadkills yapımı kullanıyordum yıllardır ( Roadkil's Unstoppable Copier) en son 2010 da güncellenen- fastcopy sorunsuz şu an (>free)

Edited by efe34

Merhabalar Senkron2.Mesajıma dönüş sağladığın için teşekkür ederim ve ayrıca deneyip sende gözünle bu olayın böyle bir sorunun var olduğunu başkasınında farkına varması gerçekten mutlu etti beni :) .rapid storage programından kaynaklanıyor demişsin.peki bu programı kaldırıp denedinmi peki düzeliyormu bu çakılma olayı.test etme şansın oldumu.benim anakart driverları içerisinde böyle bir program yok veya dışarıdan haricen böyle bir program yüklemiyorum.senden dönüş bekliyorum.iyi geceler dilerim.

Merhaba efe34.kopyalama programlarının çoğu stabil değil demişsin hatta kullandığın programı tavsiye etmişsin.şimdi kafama takılan 2 soru var onları sorayım sana.

1-) sendeki programı veya alternatiflerini kullandığımızda videoda belirtmiş olduğum sorun düzeliyormu ? 

2-) şayet düzeliyorsa windows'un kendi kopyalama sisteminde bir tutarsızlık mı var diyorsun mesela videodaki gibi c diskini  kullanmadığı halde  yavaş çalıştırması gibi ?

3-) yoksa yazdığın cevap konumuz dışında sadece bir kopyalama programı tanıtımımı :) 

1-) Senkron2'nin dediği programı iyice araştırıp anakart driverlarım yüklenirken içindemi yüklüyor kontrol sağlayacağım
2-) efe34'ün dediği kopyalama programını indirip kopyalama yaparken c diskini test edeceğim

Olumlu ve olumsuz sonuçlarımı yazacağım buraya arkadaşlar.

• Like 1

Windows defender koruma kapalı olsada,Yüklü olan Avast Antivirüs programının, dosyaların transferinde,kontrollü olarak taramalı işlem yaptığından,SSD disk üzerinde yüklü olan uygulamaların açılmasında geç tepkime vermesi, bundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.Diskler koruma alanı dışına bırakılarak veya AV deaktif edilerek denenebilir.

Aygıt Yöneticisi,Disk sürücüleri,Disk özellikleri ilkeler sekmesinden ön bellek kullanımını kapatarak,SSD üzerinden uygulamaların hızlı çalışması belki bu sayede sağlanabilir.Denemek gerekli.Harici takılı olan normal HDD'lere disk birleştirmeleri yapmakta performansı artırır.Bunun için Auslogics Disk Defrag  tavsiye edebilirim.

Spoiler

FZVMpv.png

Anakart modelinize uygun olan,daha evvel'den sorun yaşatmayan, windows 10 sürümünün güncellenmiş olanına terfi ederek,işlemlerinizin daha sağlıklı olması için,bu şekilde devam etmek.Ya da modlanmış olan güncel bir performans sistemlerinden herhangi birini kurarakta denemek çözüm olabilir.Bilindiği üzere msdn normal windows üzerinde yığınla çalışan gereksiz bir dünya servis hizmetlerinin olmasının dezavantajları oluyor sonradan işlemler yapılsada bir süre sonra tekrardan kendini aktive etmekte hizmetler.

Kendim Windows 10 Ltsb 2016 Enterprise sürümünü kullanmaktayım. 1. 256SSD Disk 2.External harici 500gb seagate disk. 3.Westerndijital 500 GB dvd-room'a monteli "Üç_bölüntülü 1.Bölüntü Ntfs Data olarak kullanıyorum (2 disk_Linuxler için)" ayrı disk takılı.Disklerden disklere büyük dosyaları transfer işlemlerimde.Uygulamaların ssd disk üzerinden gecikme yapmadan açılmakta kendim bizzat test yaptım.Herhangi bir sorun göremedim.

Spoiler

dy6CDN

X6Dhyo

Sonuç olarak en son çıkan geliştirilmiş versiyonu yüksek çıkan windows 10 sürümlerinin,farklı model marka vb. şekilde donanımsal özelliklere verdiği ve yaşattığı uyumluluğun yanısıra, uyumsuzluklardan kaynaklı durumların olmasınında normal karşılanması gerekli diye düşünüyorum ondandırki sürekli olarak üst sürümler,updateler,fix ve yamalar yayımlanmakta sürekli olarak.W10_ final olamadı bir türlü. Yerli yabancı forumlarda da,benzer şekilde yavaşlamaların harici hdd,takılı olan donanımlarda sistem ağırlaşmalarının olduğu belirtikmekte çeşitli farklı varyasyonlarda sorun ve iletiler mevcut özellikle son çıkan w10 versiyonlarında ya da,ilk çıkan ,alpha,preview,beta ve insider w10 sürümlerinde kalıcı nihai bir çözüme rastlamadım açıkcası. :) 

canhayelmert3, 7 saat önce yazdı:

Merhabalar Senkron2.Mesajıma dönüş sağladığın için teşekkür ederim ve ayrıca deneyip sende gözünle bu olayın böyle bir sorunun var olduğunu başkasınında farkına varması gerçekten mutlu etti beni :) .rapid storage programından kaynaklanıyor demişsin.peki bu programı kaldırıp denedinmi peki düzeliyormu bu çakılma olayı.test etme şansın oldumu.benim anakart driverları içerisinde böyle bir program yok veya dışarıdan haricen böyle bir program yüklemiyorum.senden dönüş bekliyorum.iyi geceler dilerim.

Hiç driver tanıtmadan denemiştim evet kopyalama yaparken büyük tekli dosyayı 120 mb/sn de kopyalıyorsa mesela c sürücüde işlem yapmaya çalışınca rahatça herşeyi yapabiliyorsun çakılma olmuyor ama kopyalama hızı dalgalanıyor örneğin 120 mb/sn den 70 90 80 gibi sistemi meşgul etme oranına göre oradan kısıp size izin veriyor windows balans ayarını daha iyi yapıyor intel rapid storageye göre. İşim gereği server bilgisayarlar ve çok fazla farklı konfigürasyonla deneme yapan biriyim aşina olduğum bir durum açıkcası. Çoğununda driverını geçtim biosunda bu özellik aktif bunuda göz önünde bulundurmalısınız. Driver yüklemeden sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum fakat mutlaka biostan kontrol etmelisiniz açıkmı değil mi bu özellik kullandığınız boardın biosunda varmı diye.

Kullandığınız windows sürümü nedir .? Microsoft disk kullanım problemleri olduğunu kabul etti Windows 10 da aylar önce hatta güncellemede yayınladılar 2004 sürümü 1909 sürümü için yanılmıyosam , belliki 

tam  çözememişler yada çözdükleri güncellemeyi daha vermemişler .

Çözebilen varmı bilmiyorum ama microsoftun çözmesini beklemekten başka çaresi yok onun dışında.

Sırayla herkese cevap vermek gerekirse...(dikkatlice okuyunuz)

efe34 için bilgilendirme

Roadkil's Unstoppable Copier ve fastcopy programlarını önermişsin.dün gece 2 programıda test etme imkanı buldum.

ilk önce fastcopy programını yükledim 2 farklı fiziksel diski d ve e sürücüsünde 240 gblık tek parça bir dosya kopyalama işlemi başlattım onu kopyalarken c  diskinde(ssd) herhangi bir işlem yapmaya başladım mesela videodaki gibi skype açtım.ama maalesef tıpkı windowsun kopyalaması gibi bu kopyalama programındada sorun çözülmedi.ancak tek fark kopyalama yaparken kopyalamada dalgalanma olmuyor aynı hızda durmadan kopyalıyor.

2.program önerisi olan Roadkil's Unstoppable Copier programını kurdum.yine aynı diskler üzerinde 2 farklı fiziksel disk üzerinden d-e diski üzerinden 240gblık tek parça bir dosya başlattım kopyalamaya.o kopyalarken c diskinden(ssd) skype açtım ve inanılmaz bir şekilde açması gereken hızda açtı.kesinlikle artık 2 farklı fiziksel disk üzerinde kopyalama yaparken c diski etkinlenmiyordu diğer disklerden.bu program benim sorunumu komple çözmüş durumda diyebilirim.ancak şuanda tek sorunum şu "Roadkil's Unstoppable Copier" bu programı windows varsayılan kopyalama programı olarak kullanabilirmiyiz ? efe34 ve diğer tüm kullanıcılara bu sorum olacaktı.

efe34 arkadaşıma teşekkür ediyorum alternatif bir yollada olsa çözüm bulabildiğimize sevindim.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
forjest için bilgilendirme

seninde aslında düşündüğün gibi windows 10'da çoğu şey etki edebileceğini düşündüğümden dolayı bu denemeler yapmadan önce windows 10 üzerindeki tüm güvenlik duvarlarını kapattım.dahili olarak gelen windows defender komple sildim.herhangi bir virüs ve anakart driverları vb. hiçbir programı yüklenmedi bilgisayara.ancak maalesef yine kopyalama yaparken bu sorun meydana geldi.sonra düşündümki ne yaparsam yapayım sistemsel kaynaklanan bu sorunu herşeyi silerek ve kapatarak çözemeyeceğimi anladım.

sonra seninde belirttiğin "Aygıt Yöneticisi,Disk sürücüleri,Disk özellikleri ilkeler sekmesinden ön bellek kullanımını kapatarak,SSD üzerinden uygulamaların hızlı çalışması belki bu sayede sağlanabilir.Harici takılı olan normal HDD'lere disk birleştirmeleri yapmakta performansı artırır.Bunun için Auslogics Disk Defrag  tavsiye edebilirim." yazındaki bu olayıda başka forum sitelerinde okumuştum ve çoktan uygulamıştım ama maalesef sonuç elde edemedim maalesef.

buradaki yazınızda belirttiğiniz "Anakart modelinize uygun olan,daha evvel'den sorun yaşatmayan, windows 10 sürümünün güncellenmiş olanına terfi ederek,işlemlerinizin daha sağlıklı olması için,bu şekilde devam etmek.Ya da modlanmış olan güncel bir performans sistemlerinden herhangi birini kurarakta denemek çözüm olabilir.Bilindiği üzere msdn normal windows üzerinde yığınla çalışan gereksiz bir dünya servis hizmetlerinin olmasının dezavantajları oluyor sonradan işlemler yapılsada bir süre sonra tekrardan kendini aktive etmekte hizmetler." buradaki yazınızdakileride uyguladım fazlası ile maalesef sonuç olumsuz.

sonrasında siz "Windows 10 Ltsb 2016 Enterprise sürümünü kullanmakta" olduğunuzu belirttiniz.Ben düne kadar windows 10 ltsc versiyonunu kullanıyorum ve her çıkan güncellemeleri alıyordum.Ancak Windows 10 ltsc ilk derlemesinden son çıkan derlemesine kadar hepsinde test ettim hepsinde kopyalama sorunu olduğunu gördüm.ancak maalesef ltsb 2016 sürümünü kullanmadım.dediğiniz gibi belki bu versiyonda bu sorun yoktur.ama bu seferde oynadığım oyunlar yeni versiyon windows 10 istediğinden dolayı minimumda 1903 ve üstü istemekte olduğundan ltsb sorunumu çözsene geçiş yapamamaktayım.zurnanın zırt dediği yerde efe34 kullanıcı arkadaşımız imdadıma yetişti diyebilirim.kopyalama programı kullanarak denemek aklıma gelmemişti.çünkü geçmiş zamanda teracopy isimli program ile 4tb tek parça bir dosyayı hatalı kopyalama yapmış ve zamanımı boşa harcamış bir program olarak bu tip program ve alternatiflerini kullanmamaya yemin etmiştim :) ama dün "Roadkil's Unstoppable Copier" programını kullandıktan sonra 2 farklı fiziksel disk arasında kopyalama yaparken ve kopyalamada dalgalanma yapmadan ssd c diskini rahat bıraktığını fark ettim ve sorunum çözülmüş oldu.şu anda tek sorunum ise bu programı windows varsayılan kopyalama programı olarak çalıştırmak kaldı.bu konuda yardım edebilirseniz memnun olurum.

ekstra olarak bu yaşadığım sorunu microsofta bildirdiğimde böyle bir sorunun olmadığını belirtmiş olmaları garibime gitti.telefon ile belirtmiştim bu sorunu sanırım ya ben anlatamadım derdimi yada onlar anlamadı dediğimi.onun için detaylı videoyu onlarada göndereceğim.

forjest arkadaşıma teşekkür ediyorum üşenmemiş bir dünya yazı yazıp ilgilenmiş teşekkür ederim.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

senkron2 için bilgilendirme

dediğin gibi bios'umuda kontrol edeceğim o aklıma gelmemişti.kontrol edip varsa kapatmayı ve tekrar kopyalama yapıp dener haberdar ederim.efe34'ün paylaştığı kopyalama programına devam edicez artık çare yok.

senkron2 arkadaşımda konu üzerinde durumu takip'te bulunduğu için teşekkür ederim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
neskali için bilgilendirme

Videoyu izledi iseniz orada tüm gerekli bilgi verilmektedir ancak yinede buradanda belirteyim.windows 10 2004-19041.508 sürümünü kullanmaktayım.Microsoft ile telefon ile görüşmemde böyle bir sorunu söylediğimde disk ve cpu %100 sorunlarının kısmen devam ettiğini belirtmişti aslında tam anlamıyla düzelmedi demişti ancak hala üzerinde çalıştıklarını söylemişti ama benim durumum disk ve cpu %100 sorunu değil buna benzer ama değil.çünkü windows 10 dediğin zaman genel olarak bu 2 sorun geliyor insanın aklına açıkcası microsofttaki arkadaşta böyle zannetti ancak olayı anlatınca videodaki gibi eğer böyle bir sorun varsa acil düzeltilmesi lazım dedi.1 hafta sonra geri dönüş yaptığında gerekli incelemeler sonucu böyle bir sorunun olmadığını belirtti ve garibime gitti.bende bu konuyu "tnctr.com" sitesine sormak istedim bakalım yaşayan varmı diye.yaşayan arkadaşlarımız varmış ama microsoft bu sorunu nasıl yaşamadı hayret ediyorum.bende takıntı vardır her zaman son sürüm olsun diye oyun oynamasam ltsb versiyonuna geçeceğim diğer arkadaşımızın dediğine göre o sürümde sorun yokmuş ama sırf oyun için geçemiyorum maalesef.seninde dediğin gibi microsoftun çözmesini beklemekten başka çözüm yok.bugün microsoftu arayıp videoyu gönderip böyle bir sorunun varlığını kabul ettirmeye çalışacağım yoksa uzun yıllar böyle bir sorun her yeni çıkan sürümde yanında gelecek acil düzeltilmesi lazım.

• Like 2

@canhayelmert ben yıllarca kullandım o programı. ,

RC : son 20h1 sürümüne kadar sıfır hata diyebilirim ama 2010 sonrası. güncelleme olmadı

fastcopy şu linkteki ilk denediğim program

teracopy berbat

ücretli olan crackliler de berbat: kopyarken windowsu uykuya geçirecek kadar

edit. oyunlar konusunda en ufak bilgim yok

link buyrun

Spoiler

Please register to see this content.

Edited by efe34

efe34 kopyalama programı tanıtımı derken kötü niyetle kesinlikle yazmadım yanlış anlaşılmak istemedim.şaka mahiyetinde yazdım bunu bilmeni isterim.kalbini kırdıysam özür dilerim.zaten sonunada gülücük koyarak güldürü mahiyetinde yazdım.mesela roadkil paylaşımın gerçekten çok işime yaradı ve kısmen sorunumu çözdü.tek sorun sağ tık eklentisi yapmadan direk windowsun yerine bu programı direk kullanmak istiyorum ama bu pek mümkün gözükmüyor kopyalama programı olarak gibime geliyor. :) ama yinede el elden üstündür.bilen bulan vardır illaki bu yöntemide belki.efe34 ve diğer mesajlarıma cevap veren arkadaşlar bilmenizi isterim'ki gerçekten vermiş olduğunuz bilgiler benim için çok kıymetli.vermiş olduğunuz bilgiler çözüm olur olmaz hiç önemli değil.bir çaba gösteriliyor o bile kıymetli benim gözümde.gördüğünüz gibi bende konular açıp insanlara destek vermeye çalışıyorum.eğer istemeden kalbini kırdığım veya yada yanlış bir kelime anlamı kullanıp aslında düzgün yazmadığım bir kelime varsa gerçekten özür dilerim.

Kopyalama programının  varsayılan yapılması konusu.  beni aşar ben sıradan bir son kullaniciyim ve en büyük hobim bu işler.  Ama farzederek yazıyorum. Windows kapalı kaynak yazılım. 1 kaç gün önce xp kodları sızdırıldı. Ve halen dünyada %1.26 oranında olan Xp kulkanicilari tehdit altindaymis.

Ki bu programlar Windows alt yapisini kullanıyorlardır varsayıyorum . Ücretli crackli iki tane indirdim geçen deneme için kaldırmayı unuttum. . Gece yatarken uzun süren arşiv kopyalama başlattım . Hem saçma sapan kopyalamis hem uykuya geçmiş Windows açtığımda da atla atlama gibi bir çok seçenek sundu. Tıpkı popüler teracopy gibi ki. Sergei strelec winpe lerinde hiç eksik olmaz.

Entegre edebilecek bir sürü deha var forumda sorunu çözecek de konu açabilirsiniz. Kolay gelsin.

Edited by efe34

efe34 verdiğin tüm bilgiler için çok teşekkür ederim.konu incelemelerim ve araştırmalarım devam etmektedir.bu olayı bir kopyalama programı ile değilde orjinal sistemi düzeltme üzerine gidiyorum daha çok.çünkü dediğin gibi bu ekstra kopyalama programlarına hiç güvencim yok.çünkü ben oyun-film arşivcisiyim.genel olarak arşivlerimide film olsun oyun olsun boxset şeklinde bir araya getirip vhd olarak tutuyorum.ve ister istemez boyut yükseliyor.en düşük mesela nfs serisi oyunlar boxset tek parça birleştirerek vhd yaptım 300 gb'a yakın bir dosya.şimdi güvenipte nasıl bu programların eline insafına bırakayım bu dosyayı :) onun için biraz daha sabırlı davranıp bu işi microsoft tabanlı veya kendi imkanlarımız ile araştırarak tam anlamı ile çözmeye karar verdim.ekstra bilgi edinirsem herkes ile paylaşacağım buradan.

canhayelmert3, 2 saat önce yazdı:

efe34 verdiğin tüm bilgiler için çok teşekkür ederim.konu incelemelerim ve araştırmalarım devam etmektedir.bu olayı bir kopyalama programı ile değilde orjinal sistemi düzeltme üzerine gidiyorum daha çok.çünkü dediğin gibi bu ekstra kopyalama programlarına hiç güvencim yok.çünkü ben oyun-film arşivcisiyim.genel olarak arşivlerimide film olsun oyun olsun boxset şeklinde bir araya getirip vhd olarak tutuyorum.ve ister istemez boyut yükseliyor.en düşük mesela nfs serisi oyunlar boxset tek parça birleştirerek vhd yaptım 300 gb'a yakın bir dosya.şimdi güvenipte nasıl bu programların eline insafına bırakayım bu dosyayı :) onun için biraz daha sabırlı davranıp bu işi microsoft tabanlı veya kendi imkanlarımız ile araştırarak tam anlamı ile çözmeye karar verdim.ekstra bilgi edinirsem herkes ile paylaşacağım buradan.

Oyun bilgim yok. kopyalarken asıl amaç yedek mi?

@efe34 Microsoft RichCopy 4.0.217 Programın son sürümü bu görünmekte sanıyorum sınırlı ücretli bir program.Net üzerinde de lisanslı olan göremedim kendim genellikle teracopy'nin portable olanını kullanırdım daha iyileri varsa eğer bende terfi edebilirim. Alternatif olan güçlü kopyalama uygulaması olarak ne önerirsiniz efe hocam? :) 

efe34, Bir saat önce yazdı:

Oyun bilgim yok. kopyalarken asıl amaç yedek mi?

aynen şöyle izah edeyim.1 adet downloader makinem var.120ssd windows için 4tb'da oyun birikimi için kullandığım disk var.7/24 eski yeni güncel oyun indiriyorum.bu disk ne zaman dolmaya başlarsa hemen o diski 16tblık diğer disklerime depolama yapıyorum.elimde 2 adet 16tb nas disk var.2side birbirinin kopyası.herhangi bir bozulma durumunda yedeğim olsun diye.hatta yakın zamanda bir tane daha 16tb nas disk alıp onuda yedek olarak kopyalamalarımı yaptıktan sonra kenara koyacağım.kısaca herşey yedeğin yedeği. :) yeni bir disk alırsam içi boş mecburen clone yapıyorum en mantıklısı olarak.sonra ilerde yeni oyun vb.bir durum olursa artık diski dışardan takıp gerekli eklemeleri kopyala yapıştır ile yapıyorum.hatta biliyorsunuz'ki oyun dosyaları çok fazla adet olduğu için.mesela pubgmobile oyununu ele alalım.23bine yakın dosyası var.ve haliyle kopyalaması uzun sürüyor.bende buna istinaden genişleyebilen vhd sanal disk oluşturup oyunları tek parça haline getiriyorum.aslında iso olarak yapmakta mümkün.ama amacım.oyuna çift tıkladığımda direk kendine bilgisayarımın içinde bir sanal disk açıp oyuna direk erişim veriyor.ama isoda öyle bir durum yok.illa dosyayı gerçek fiziksel diske kopyalamak zorundasınız.çünkü isolar salt okunur olduğu için mesela onlar oyunlar salt okunur bir dizinde çalışmaz çünkü oyunu her açtığınızda kendince işlemler yapar güncelleme yapar ve bunu salt okunur bir düzende yapamaz.ama sanal vhd diskler salt okunur olmadanda kullanabiliyorsunuz.tıpkı fiziksel disk gibi.bütün olay budur.

Kompleks bir yapı. İlk mesajdan tekrar başlayayım okumaya. Ama kopyalama programı ve)veya klonlama şart gibi. . Klonlama da acronis t i tercih ederim.. Kopyalama da fastcopy. Eassos ? İsminde bir program indirdim yeni klonlana vs iyi gibi görünüyor. Denemedim acronis ihtiyacımı gördü. Okuduktan sonra ise yarayacak gibiyse linkleri atarim

Edited by efe34

Beğendiğim&bahsettiğim fazla  denememeye vakit bulamadığım program bu

Eassos DiskGenius / ex. PartitionGuru / 5.3.0.1066

Ana Özellikler:
 • Kayıp bölümleri kurtarın.
 • Kayıp dosyaları kurtarın.
 • Hem MBR hem de GPT olmak üzere bölüm yönetimi.
 • Dosyaları kurtarmanın ötesinde silme.
 • Windows'un ve bölümlerinin yedeklenmesi ve kurtarılması.
 • Önyüklenebilir USB kurtarma sürücüleri oluşturun.
 • Sanal disklerin yönetimi VMware, VirtualBox ve Virtual PC.
 • Bölüm tablosunun yedeklenmesi ve geri yüklenmesi.
 • Bir bilgisayarı programın DOS sürümü ile önyükleme yeteneği.
 • Önyüklenebilir disk modunda USB-FDD ve USB-ZIP oluşturma özelliğini destekler.
 • ".img" ve ".ima" görüntü dosyası formatları desteği.
 • Bölümleri kopyalama desteği. Üç kopyalama modu sağlar:
    Tüm Sektörleri Kopyalayın, Tüm Geçerli Sektörleri Kopyalayın ve Tüm Dosyaları Kopyalayın.
 • Hızlı bölüm ve hızlı biçimlendirme işlevi sağlar.
 • FAT12 / FAT16 / FAT32 / NTFS dosya sistemlerini destekler. Dahili dosya işlemleri,
    kopyalama, silme, klasör oluşturma vb.
 • Dosya sistemindeki EXT2 / EXT3 dosyalarını okuyabilir. Linux Mantıksal Hacim Yönetimi (LVM2) desteği.
 • Sürücü adlarının atanmasını veya silinmesini destekler.

Please register to see this content.

kırılmış olanı özelden yolluyorum denemk isterseniz

Edited by efe34

forjest, ‎25‎.‎09‎.‎2020 - 06:17 yazdı:

Windows defender koruma kapalı olsada,Yüklü olan Avast Antivirüs programının, dosyaların transferinde,kontrollü olarak taramalı işlem yaptığından,SSD disk üzerinde yüklü olan uygulamaların açılmasında geç tepkime vermesi, bundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.Diskler koruma alanı dışına bırakılarak veya AV deaktif edilerek denenebilir.

Aygıt Yöneticisi,Disk sürücüleri,Disk özellikleri ilkeler sekmesinden ön bellek kullanımını kapatarak,SSD üzerinden uygulamaların hızlı çalışması belki bu sayede sağlanabilir.Denemek gerekli.Harici takılı olan normal HDD'lere disk birleştirmeleri yapmakta performansı artırır.Bunun için Auslogics Disk Defrag  tavsiye edebilirim.

İçeriği Görüntüle

FZVMpv.png

Anakart modelinize uygun olan,daha evvel'den sorun yaşatmayan, windows 10 sürümünün güncellenmiş olanına terfi ederek,işlemlerinizin daha sağlıklı olması için,bu şekilde devam etmek.Ya da modlanmış olan güncel bir performans sistemlerinden herhangi birini kurarakta denemek çözüm olabilir.Bilindiği üzere msdn normal windows üzerinde yığınla çalışan gereksiz bir dünya servis hizmetlerinin olmasının dezavantajları oluyor sonradan işlemler yapılsada bir süre sonra tekrardan kendini aktive etmekte hizmetler.

Kendim Windows 10 Ltsb 2016 Enterprise sürümünü kullanmaktayım. 1. 256SSD Disk 2.External harici 500gb seagate disk. 3.Westerndijital 500 GB dvd-room'a monteli "Üç_bölüntülü 1.Bölüntü Ntfs Data olarak kullanıyorum (2 disk_Linuxler için)" ayrı disk takılı.Disklerden disklere büyük dosyaları transfer işlemlerimde.Uygulamaların ssd disk üzerinden gecikme yapmadan açılmakta kendim bizzat test yaptım.Herhangi bir sorun göremedim.

İçeriği Görüntüle

dy6CDN

X6Dhyo

Sonuç olarak en son çıkan geliştirilmiş versiyonu yüksek çıkan windows 10 sürümlerinin,farklı model marka vb. şekilde donanımsal özelliklere verdiği ve yaşattığı uyumluluğun yanısıra, uyumsuzluklardan kaynaklı durumların olmasınında normal karşılanması gerekli diye düşünüyorum ondandırki sürekli olarak üst sürümler,updateler,fix ve yamalar yayımlanmakta sürekli olarak.W10_ final olamadı bir türlü. Yerli yabancı forumlarda da,benzer şekilde yavaşlamaların harici hdd,takılı olan donanımlarda sistem ağırlaşmalarının olduğu belirtikmekte çeşitli farklı varyasyonlarda sorun ve iletiler mevcut özellikle son çıkan w10 versiyonlarında ya da,ilk çıkan ,alpha,preview,beta ve insider w10 sürümlerinde kalıcı nihai bir çözüme rastlamadım açıkcası. :) 

Merhaba hocam. Bende 128 gb. liteon ca1-8d128 ssd var. Bu ssd ye ait bir program (samsung magician) gibi bulamadım. Performansı fena değil. Ama kanımca böyle bir programı olsa en azından trim modu, rapid mod, ahcı ayarlarını yapabilirim. Bu ssd için uygun bir program bulabilirmiyim ? ve de ahcı driver ını nasıl bulabilirim ? Rapid modu nasıl açabilirim ?

Birde bazen formattan sonra çok yüksek değerler alıyorum ve makine uçuyor adeta (1800 e 700 gibi) bazen de ağırlaşıyor (1200 e 200 gibi) sebebi nedir ?

Teşekkürler

kerem2018, 4 saat önce yazdı:

Merhaba hocam. Bende 128 gb. liteon ca1-8d128 ssd var. Bu ssd ye ait bir program (samsung magician) gibi bulamadım. Performansı fena değil. Ama kanımca böyle bir programı olsa en azından trim modu, rapid mod, ahcı ayarlarını yapabilirim. Bu ssd için uygun bir program bulabilirmiyim ? ve de ahcı driver ını nasıl bulabilirim ? Rapid modu nasıl açabilirim ?

Birde bazen formattan sonra çok yüksek değerler alıyorum ve makine uçuyor adeta (1800 e 700 gibi) bazen de ağırlaşıyor (1200 e 200 gibi) sebebi nedir ?

Teşekkürler

Merhabalar değerli kardeşim.

• Bende bir kaç aydır daha, ssd diske sahip cihaz kullanmaktayım.Hem windows hem SSD disk sağlığı için kendi yapılandırdığım windows 10 işletim sistemini kurdum kullanıyorum yani demem odurki. ek ilave bir yazılıma gerek kalmaktasızın ssd ile ilgili sorunları gündeme getiren tüm fonksiyonları,yapılandırdığım windows üzerinden başından yaptım sorunsuz şekilde seri ve akıcı olarak kullanmaktayım. SSD disk işini görüyorsa geri kalan software kısmına takılmamak lazım. Üretici firmalar kendi özelleştirdikleri  yazılımları genel olarak sunmadıklarından dolayı farklı markalarda firmwire uygulamaları kullanamamakta son kullanıcı ne yazıkki.İlla satacak sana bir marka. :) 
  • SSD'disklerle ilgili olarak detaylı ve etraflıca bir konu açmak gerekli gibi görünmekte bunu unutmayayım bir ara forumda ssd 'disklerle alakalı neler var,neler yok durumları inceleyip bilgi belge yazılım vb.harici farklı markalara yönelik neler yapılabilir şeklinde argümanları inceleyip konuya iliştiririz bende dahil olmak üzere tüm değerli üye Arkadaşlarımızda bundan yararlanmış olurlar hem.
  • Bu arada en son  hazırladığım windows10 çalışmamda disk birleştirmeleri,depolamalar,ssd ile ilgili olan optimizasyonları yapılmış sistem gerekirse eğer. Buradan konuyu incelemenizi öneririm saygılar.
  • Like 1

kerem2018, 8 saat önce yazdı:

Teşekkürler

Bu konuyu incelemelisin.

Rapid Storage  ağ ortamı dosya aktarımı için gerekli. Harci gerek yok.

• Like 3

Windows 10 un yıllardır özellikle ugun fiyatlı laptoplarda ki disk kullanımı sorunlarından çok çekmiş biriyim,  laptoplarda mekanik disk varsa disk kullanımı %100 e vuruyor ve yapmak istediğiniz işlemleri bile yapamıyorsunuz, ssd bir nebze rahatlatıyor.

sezgin91, 35 dakika önce yazdı:

Windows 10 un yıllardır özellikle ugun fiyatlı laptoplarda ki disk kullanımı sorunlarından çok çekmiş biriyim,  laptoplarda mekanik disk varsa disk kullanımı %100 e vuruyor ve yapmak istediğiniz işlemleri bile yapamıyorsunuz, ssd bir nebze rahatlatıyor.

Bir nebze ?

Bence en az 5 kat hız farkı var aılış kopyakama vs. (oyun konusunu blmiyorum:): test etmedim: gerek de duymadım, Arkadaşların aldığı laptoplarda (hala niye mejanik disk kullanılıyorsa, ilk yaptığım iş, mekanik diski SSD ie değiştirmek, X570 üst düzey amd kartlı 8-16 çekirdek işlemcili AMD sistemerde bile sistem berbat oluyor, denemek için bir defa kurdumm:

Öldü denilen 775 soketler: ofis kullanımlarında hala aktif çalışıyorlar,  (Bill Gates ve Tröstlerin işie gelmediği için, hala mekanik diskli PC satıldığını düşünüyorum)

Birde takibime almışım bu konuyu. Silmemişim şimdi farkettim

1. mesajdaki sorun SSD&mekanik HDD sorunu değil bu arada

Kopyalamada örneğin isodan klasöre çıkarılmış bir klasörün kopyalama süresi bir ISO dosyasına göre daha uzun sürüyor. 

Büyük dosyaları sıkıştırıp kopyalamak daha mantıklı gibi. HDD den hddye aktarımlar daha pratik olabilir.

Edited by MrRush