Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

mustafakarasan, 5 saat önce yazdı:

bu grub4doste ventoy ve grub2 geçiş dışında bir menü yok galiba kurulum yapabilmek için falan.

o 3 adet iso varya indirme linkinde onları görünen ventoy surucusune atıp onlardan boot edince pe gibi işletim sistemi acılacak oradan istediği işlemi yaparsın.

acemi anlatımı işine yarayabilir :)

recsin, 4 dakika önce yazdı:

o 3 adet iso varya indirme linkinde onları görünen ventoy surucusune atıp onlardan boot edince pe gibi işletim sistemi acılacak oradan istediği işlemi yaparsın.

acemi anlatımı işine yarayabilir :)

Onları biliyorum. Kullanıyorum benim demek istediğim grub4dos kısmında içerik yok sadece menüler arası geçiş var 

• 2 hafta sonra ...
köylü, 3 saat önce yazdı:

ventoy 1.0.54 sürümüne güncellenmiştir

Güncel sürüm için teşekkürler üstadım. İso attığımız kısmı fat32 olarak biçimlendirip öyle atsak isoları acaba bazı uefi kurulumlarda windows kurulumda disk bulunamadı hatası için çözüm olmaya yetermi sizce?

köylü, 3 saat önce yazdı:

ventoy 1.0.54 sürümüne güncellenmiştir

Abi Sana bişey sorucam benim kendi dosyalarımla FAT32 yani EFI kısmım 120 - 150 Mb arasında yani ben 1 GB bırakmak istemiyorum bunu nereden editlerim ? hani 1000Mb değilde 150 yada 100MB yada lazım oldu 250MB yapmak istiyorum hani hex editörüyle yapabilirmiyim ? Şuan senin son versiyondaki dosyayı herhangi bir editörle açmayı denediğimde Exe'nin orjinali bile çalışamaz hale geliyor Fakat orjinal dosyalarda istediğim gibi Düzenleme yapabiliyorum Örneğin  aşağıdaki resim gibi, kısaca bana EFI KISMININ dosya boyutunu nasıl değiştireceğimi söyleyebilirmisin, farklı bişeyla alakalı, buna benzer başka bir konuda hex editörle filanca satırı değişin düzenlerseniz sorun hallolur gibi bişey demiştin ya :) onun gibi bişey bekliyorum açıkcası mümkünmü bilmiyorum ama senin Exe ile olmuyor bu...

2qht7n6.png

EASMurat, Bir saat önce yazdı:

Abi Sana bişey sorucam benim kendi dosyalarımla FAT32 yani EFI kısmım 120 - 150 Mb arasında yani ben 1 GB bırakmak istemiyorum bunu nereden editlerim ? hani 1000Mb değilde 150 yada 100MB yada lazım oldu 250MB yapmak istiyorum hani hex editörüyle yapabilirmiyim ? Şuan senin son versiyondaki dosyayı herhangi bir editörle açmayı denediğimde Exe'nin orjinali bile çalışamaz hale geliyor Fakat orjinal dosyalarda istediğim gibi Düzenleme yapabiliyorum Örneğin  aşağıdaki resim gibi, kısaca bana EFI KISMININ dosya boyutunu nasıl değiştireceğimi söyleyebilirmisin, farklı bişeyla alakalı, buna benzer başka bir konuda hex editörle filanca satırı değişin düzenlerseniz sorun hallolur gibi bişey demiştin ya :) onun gibi bişey bekliyorum açıkcası mümkünmü bilmiyorum ama senin Exe ile olmuyor bu...

Please register to see this content.

hocam o dediğinizi @köylüüstadın editlediği 1 gb versiyonu değilde ventoyun kendi son versiyonunu kurarsanız otomatik oluyor diye biliyorum 150mb civarı birşey oluyordu sanırım

Senkron2, 38 dakika önce yazdı:

hocam o dediğinizi @köylüüstadın editlediği 1 gb versiyonu değilde ventoyun kendi son versiyonunu kurarsanız otomatik oluyor diye biliyorum 150mb civarı birşey oluyordu sanırım

Yanlışın var..! Kendi işim için yani özel kullanım için, farklı farklı denemeler ve farklı bir yapı oluşturuyorum bunun içinde bana 150MB felan lazım ama orjinal yapı 150mb değil, Sadece boyut 32MB :) Ondan mustafa abi  yani köylü 1GB'lık modifiye yaptı ya zaten, bende bu EFI kısmının ayarlamasını kendim yapmak istiyorum yani ihtiyacıma göre 250mb'a belkide 1,5 gb'a çıkarmak istediğimde editlenecek kısmı öğrenmek istedim, hex editörüylede basitce yapabileceğim yer varmı, yada bunu nasıl yapabilirim diye sordum.

• Like 1

• Editor

@EASMurathex düzenlemeyle olucak bir şey değil bu ben her sürümde 1gb lık exeyi ventoy yapımcısının verdiği kaynak kodlarla visual studyo ile yeniden build ediyorum ve upx ile sıkıstırıyorum universalextrack le normal sıkıştırmamış haline getirebilirsin disk boyutu için centos ta kaynak kodlarla yeniden build ediyorum build etmeden önce dosya editleme işi var 32 mb tan büyük diskte çalışması için editlemek gerekiyor her güncellemede değişiğyor ve yeniden göden gecirmek gerekiyor

Senkron2, 6 saat önce yazdı:

Güncel sürüm için teşekkürler üstadım. İso attığımız kısmı fat32 olarak biçimlendirip öyle atsak isoları acaba bazı uefi kurulumlarda windows kurulumda disk bulunamadı hatası için çözüm olmaya yetermi sizce?

olabilr tabiki ama 4gb engeline takılabilirsin 4gb küçükse iso olur

ByChilavert, 4 saat önce yazdı:

Merhaba @köylü üstadım 1.0.53 versiyonunda flash belleğimdeki sürümü gösteriyordu ama 1.0.54 te flash belleğimin sürümünü göstermediği için güncelleme yapamıyorum.

mbr de bende sorun yok gpt olarak denemedim disk yapısında değişiklik yapmadıysan yani fat bölümünü küçültüp büyültmediysen güncelle butonu aktif olması lazım

• Like 3
  • Thanks 1

Hi all,

Any help please to update my ventoy flash disk created with the "köylü" ventoy_v1.46 (64mb) to the latest version v1.54.

cause all the new modified ventoy versions created since v1.50 are all in 1GB partition size. any tricks to modify the 1GB version into 64mb or other FAT16 partition size ?

I know that I can format my flashdisk with bootice and create two new partitions (FAT16 and NTFS) by choosing the size that I want but what is the next steps ? and if I decide to format all the iso and wims inside my disk will be deleted, copy and paste again and again 😞

thanks for your help.

tarrik, 16.10.2021 - 13:12 yazdı:

Hi all,

Any help please to update my ventoy flash disk created with the "köylü" ventoy_v1.46 (64mb) to the latest version v1.54.

cause all the new modified ventoy versions created since v1.50 are all in 1GB partition size. any tricks to modify the 1GB version into 64mb or other FAT16 partition size ?

I know that I can format my flashdisk with bootice and create two new partitions (FAT16 and NTFS) by choosing the size that I want but what is the next steps ? and if I decide to format all the iso and wims inside my disk will be deleted, copy and paste again and again 😞

thanks for your help.

Could you please check the links again? The are not only 1gb versions of ventoy in the yandex”s file structure.

And, in addition, updating ventoy may not be a solution. What are the things that you can not do in earlier versions of ventoy? 

• Editor

ventoy json dosyasını fat bölümünden çalıştırıp windows11 sistem gereksimlerini atlatmak için aşağıdaki linkteki json dosysını ventoyun gizli fat bölümündeki ventoy klasörüne koyunuz ve aşağıdaki verdiğim grub.cfg dosyasını fat bölümündek grub klasörüne atıp eskisi ile değiştiriniz

Edited by köylü
  • Like 1

• Editor
mustafakarasan, 11 dakika önce yazdı:

sayın köylü üstadım yukarda resim paylaştım ventoy güncellemesi ile ilgili bunda ne çözüm yapabilirim acaba

paylaşımlarını ve hata iletilerini görüyorum fakat bende ve diğer arkadaşlarda güncelleme sorunu olmayınca cöüm üretemiyoruz sen disk bölümlerini gösteren bir caps al at ve fat bölümünü olduğu şekilde upload et inceleyeyeyim içerisinde boot.wim veya wimkur gibi bir dosya varsa onları ayır atma upload ve download çok sürmesin

Edited by köylü

mustafakarasan, 1 saat önce yazdı:

yeniden kurdum bu şekil oldu.bu kezde vtoy efi kısmını aktif edemedim.vtoyefi üzerine dokununca erişebilir yap gelmiyor.ben güvenli yükleme ve gpt yapısı ile kurdum bilginiz olsun.

887711384_Ekran.png.61e7a199bc8e65161062598dd73cbc5f.png

bu şekilde boot ediyormu ediyor ise herhangi bir winpe çalıştır ordan bölümlere erişebilecekmisin veya kurulumda gpt değilde normal mbr kurulum yapıp bootice ile tekrar bakarmısın efi kısmı etkinleşecek mi, test amaçlı kullandığın sistem ile ilgili problem olabilir.