Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

peki özür dileyerek affınıza sığınarak  şunu dile getireyim.biz şimdi her güncellemede fat32 kısmı siliniyor ordaki boot.wim dosyasını hep yeniden eklememiz gerekiyor.peki siz bunu dediğiniz gibi direk ntfs veya exfat neyse bu alana yönlendirseniz ozaman biz güncelleme yaptıkmı ntfs veya exfat kısmı silinmediği için hiçbir dosya kaybetmeden bir daha boot.wim kopyalama derdi olmadan güncellemeleri sıkıntısız yapmış oluruz.ne dersiniz olmazmı acaba

• Editor

o konuyu düsündüm daha önce öyle bir şey yapılırsa ventoyu kırmaya gerek yok 32 mb lık sürüm yeter ayrıca bahsettiğin olayı yapmak için exeyi yeniden yazıp dizayn etmek gerekir uzun iş anlayacağın Ayrıca illada güncellemeyi programla yapmana gerek yok ventoy.disk.img dosyasını 7 ziple fat bölümüne kopyaalaman yeterli eski içeriği silebilirsin veya silmeden de aynı dosyaların değişikliğine onay verebilirsin ve boot wim ve 1.bölümdeki düzenlemeyi herkes istemeyebilir boot.im şart değil biliyorsun sistemde ben bir alternatif olarak ekledim bir sürü yol var

Edited by köylü
  • Like 3

bir sorum olucak ventoyun hiç bir ayarını kurcalamadım normal secureboot destekli ve gpt stilinde usb hazırladım 2 farklı marka usb denedim oluşan bölümede orjinal elimdeki iso dosyalarını kopyaladım ve sorunsuz boot edebiliyorum secureboot u da rahat geçiyor ve menüde eklediğim isoları direk görebiliyorum fakat sorunum şu win10 veya win11 ikisindede (orjinal microsofttan indirilen isolar) windows kurarken disk ekranına geldiğinde bilgisayarın hdd sini görmüyor birçok pc de denedim sonuç aynı, acaba isoları grub4dos ta yaptığımız gibi bir tool ile işlemden geçirmekmi gerekir.

byhabit, 3 saat önce yazdı:

bir sorum olucak ventoyun hiç bir ayarını kurcalamadım normal secureboot destekli ve gpt stilinde usb hazırladım 2 farklı marka usb denedim oluşan bölümede orjinal elimdeki iso dosyalarını kopyaladım ve sorunsuz boot edebiliyorum secureboot u da rahat geçiyor ve menüde eklediğim isoları direk görebiliyorum fakat sorunum şu win10 veya win11 ikisindede (orjinal microsofttan indirilen isolar) windows kurarken disk ekranına geldiğinde bilgisayarın hdd sini görmüyor birçok pc de denedim sonuç aynı, acaba isoları grub4dos ta yaptığımız gibi bir tool ile işlemden geçirmekmi gerekir.

bu bilinen bir sorun maalesef. Rufus ile yazdırılan solo sistemlerde hiç böyle bir sorun olmazken ventoyda yaşanıyor, sanırım sebebi ventoyun veya isoların olduğu dosya sisteminden kaynaklanıyor MBR veya GPT olması.

Kizil_Baron, 1 saat önce yazdı:

köylü hocam uefı desteklemeyen driver yükleme iso su var elimde 8 gb kadar bunu ventoya attığım zaman uefı olan anakartlarda görür mü ?

Uefi anakartta Ventoy'u uefi olarak boot edebilirsiniz. Ancak Uefi desteği olmayan iso dosyasını kuramazsınız.

• Like 1

• 2 hafta sonra ...
  • Editor
mustafakarasan, 20 dakika önce yazdı:

köylü üstad ventoy 1.62 1gblik dosyayı eklemişsiniz.indirdim 1.61 1gb olan sistemimi güncelledim.ama denemelerimde dikkatimi çeken legacyde ventoy açıyor ama uefide grubfm açıyor.normalde uefidede ventoy açılıyordu

evet bir değişiklik yaptım daha test asamasında burada paylaşmamıştım sorun çıkmazsa grub2fm den başalayacağım efide legacydede grubdostan başlatabilirsiniz bootice ile grubdos mbrsi yüklemeniz yeterli

ventoy dan başlamasında sıkıntı yoktu sizin projede daha seri oluyordu.grubfmden başlama konusunda siz daha iyi bilirsiniz.

grubdosdan başlama olayı benim kendi multiboot dosyam ile alakalıydı sağolun sizin sayenizde o işi çözdük çok teşekkür ediyorum.ventoy ben seri olarak teknik serviste sizin 1gblik dosyayı kullanıyorum sorunsuz kuruyor

köylü, 3 saat önce yazdı:

evet bir değişiklik yaptım daha test asamasında burada paylaşmamıştım sorun çıkmazsa grub2fm den başalayacağım efide legacydede grubdostan başlatabilirsiniz bootice ile grubdos mbrsi yüklemeniz yeterli

Mirim illaki güncellemek mi gerekiyor her yeni güncelleme çıktığında? Çok elzem mi güncellenmezse usb çalışmaz iş göremez hale mi geliyor? 1-2 haftada bir güncelleme gelmiş. Baktığımda sürekli güncelleme var.  Güncellemeden kullanamıyor muyuz? Bilgilendirirseniz ona göre kullanmaya başlayacağım.

Beyonder, 15 dakika önce yazdı:

Mirim illaki güncellemek mi gerekiyor her yeni güncelleme çıktığında? Çok elzem mi güncellenmezse usb çalışmaz iş göremez hale mi geliyor? 1-2 haftada bir güncelleme gelmiş. Baktığımda sürekli güncelleme var.  Güncellemeden kullanamıyor muyuz? Bilgilendirirseniz ona göre kullanmaya başlayacağım.

Sistemdeki güncellemelerin neler olduğu,nelerin değiştiğine her versiyonda sitesinden kontrol edebilirsiniz. Mümkün olduğunca yeni güncellemeler hakkında bilgi verici videolar çekiyoruz. Eğer ;

*yapılan yeni değişiklikler sizin işinize yaramayan ve gerekli olmadığına inandığınız şeylerse,

*Mevcut VENTOY sürümü her türlü işinizi görüyorsa ve sizin kullandığınız her ISO yada WIM dosyası çalışmakta ise

O zaman her güncellemede flash belleğinizi güncellemenize gerek yoktur.

Mesela Win11 kurmaya çalışıyorsunuz ama Win11 de TPM kontrolüne takılıyorsunuz diyelim. TPM kontrolünü kolayca aşmak için ventoy.json dosyasına aşağıdaki ifadeyi eklemeniz gerekli ve yeterlidir.

{ "VTOY_WIN11_BYPASS_CHECK": "1" },

Bu değişiklikler kişiden kişiye ve gereksinimlere göre değişir. Bu sistemi sadece bizler değil dünyanın dört bir yanından insanlar kullanıyor ve yaşadıkları sorunları ve isteklerini yapımcıya rapor ediyorlar. Yapımcı da yaşanan her soruna ve isteğe uygun olarak projeye yeni özellikler ekliyor,düzeltmeler ve düzenlemeler yapıyor. 

Örneğin;mevcut flashınızda ubuntu 2020 var ve ventoyda çalışıyorsa size göre sorun yoktur ama başka bir kullanıcı ubuntu 2021 versiyonunu çalıştırmak istiyor ama VENTOY bu ISO yu çalıştıramıyorsa o zaman yapımcı bu ISO için gereken düzenlemeleri yapıyor ve projeye yenilikleri ekliyor.

Yani burada kullanıcılardan gelen GERİ DÖNÜTLER çok önem arz ediyor. 

Burada kişisel olarak, sizin sistemden beklentileriniz karşılanmışsa; devamlı güncelleme yapmanıza gerek yoktur

• Like 2

crasadure, 38 dakika önce yazdı:

Sistemdeki güncellemelerin neler olduğu,nelerin değiştiğine her versiyonda sitesinden kontrol edebilirsiniz. Mümkün olduğunca yeni güncellemeler hakkında bilgi verici videolar çekiyoruz. Eğer ;

*yapılan yeni değişiklikler sizin işinize yaramayan ve gerekli olmadığına inandığınız şeylerse,

*Mevcut VENTOY sürümü her türlü işinizi görüyorsa ve sizin kullandığınız her ISO yada WIM dosyası çalışmakta ise

O zaman her güncellemede flash belleğinizi güncellemenize gerek yoktur.

Mesela Win11 kurmaya çalışıyorsunuz ama Win11 de TPM kontrolüne takılıyorsunuz diyelim. TPM kontrolünü kolayca aşmak için ventoy.json dosyasına aşağıdaki ifadeyi eklemeniz gerekli ve yeterlidir.

{ "VTOY_WIN11_BYPASS_CHECK": "1" },

Bu değişiklikler kişiden kişiye ve gereksinimlere göre değişir. Bu sistemi sadece bizler değil dünyanın dört bir yanından insanlar kullanıyor ve yaşadıkları sorunları ve isteklerini yapımcıya rapor ediyorlar. Yapımcı da yaşanan her soruna ve isteğe uygun olarak projeye yeni özellikler ekliyor,düzeltmeler ve düzenlemeler yapıyor. 

Örneğin;mevcut flashınızda ubuntu 2020 var ve ventoyda çalışıyorsa size göre sorun yoktur ama başka bir kullanıcı ubuntu 2021 versiyonunu çalıştırmak istiyor ama VENTOY bu ISO yu çalıştıramıyorsa o zaman yapımcı bu ISO için gereken düzenlemeleri yapıyor ve projeye yenilikleri ekliyor.

Yani burada kullanıcılardan gelen GERİ DÖNÜTLER çok önem arz ediyor. 

Burada kişisel olarak, sizin sistemden beklentileriniz karşılanmışsa; devamlı güncelleme yapmanıza gerek yoktur

Windows 11i bir yıldan önce kurmam. Bir yıl idare eder beni bu çalışma. Detaylı açıklama için teşekkürler.

• Editor

Açıklama için @crasadurehocama tesekkürler herhangi bir sorun yoksa ihtiyacınızı karşılıyorsa güncellemeden devam edebilirsiniz şimdi yeni bir güncelleme paylaşıyorum güncellemede ventoy fm ve norml ventoy var açılışta ventoy fm veya ventoy file manager menüsü karşılar sizi istediğinizden devam edebilirsiniz vhd ile işi olanlar birinci bölüme ventoy klasörü oluşturup içerisine ventoy_vhdboot.img dosyasını koyması gerekir diğer json dosyası ventoy_grub.cfg dosyası ve ventoy_wimboot.img dosyası yine vtoyefi sürücüsündedir

cwc90r4.png

5nyoabs.png

odzv75a.png

Please register to see this content.

• Like 6
  • Thanks 3

köylü, 22 dakika önce yazdı:

Açıklama için @crasadurehocama tesekkürler herhangi bir sorun yoksa ihtiyacınızı karşılıyorsa güncellemeden devam edebilirsiniz şimdi yeni bir güncelleme paylaşıyorum güncellemede ventoy fm ve norml ventoy var açılışta ventoy fm veya ventoy file manager menüsü karşılar sizi istediğinizden devam edebilirsiniz vhd ile işi olanlar birinci bölüme ventoy klasörü oluşturup içerisine ventoy_vhdboot.img dosyasını koyması gerekir diğer json dosyası ventoy_grub.cfg dosyası ve ventoy_wimboot.img dosyası yine vtoyefi sürücüsündedir

Tebrikler üstad çok güzel olmuş, Eline sağlık. 

• Like 1

ustalar bu multiboot işini uefi ve legacy olarak ikiye ayırıp kolaylaştırsak  daha kullanışlı olmazmı?

hepsi bir arada olsun derken bir işlem yaparken bir yere kadar gidiyoruz aksaklık çıkarsa en başa donuyoruz zaman kaybı olmuyor mu?

iki sistemolsun iki flash/hdd hazırlasak biri bios biri uefi

yanlısmı dusunuyorum?

Edited by recsin

köylü, 9 saat önce yazdı:

Üstad paylaşmış olduğun dosya ile gerçek makinada deneme yaptım. pc deki diger bölümleri görüyor ama içindeki iso lara dosyalara ulaşılamıyor.  Daha sonra grubfm_ventoyfm.iso dosyasını dizine atıp ventoy üzerinden o dosyayı boot yaptım. Hem harddiskleri gördü. hemde sergei strelec i boot etti.