Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

köylü, 13 saat önce yazdı:

Arkadaşlar ventoyfm i çıkan sorunlardan dolayı kaldırdım belki daha sonra tam sorunsuz rayına oturduktan sonra tekrar ekleyebilirim şimdi eski düzene döndük eski bildiğimiz düzene dönmek isteyenler yeniden indirip güncelleme yapsınlar güncellemede birinci bölümdeki dosyalarınız korunur yeniden ekledim linki

çıkan sorunlar  nedir acaba.sıkıntı büyükmü

g4dos komutlarını menu.lst dosyasına yazarken 1gb lık bölümü değilde diğer ana dizindeki iso klasöründeki isoları göstermek için örnek bir komut satırı verebilirmisiniz isoları gösteremedim ben,

anlatımlarada baktım ama bu ayarı bulamadım

byhabit, 1 saat önce yazdı:

g4dos komutlarını menu.lst dosyasına yazarken 1gb lık bölümü değilde diğer ana dizindeki iso klasöründeki isoları göstermek için örnek bir komut satırı verebilirmisiniz isoları gösteremedim ben,

title satırının altına

root (hd0,3)

Yazıp kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örnek diskin 3. bölümü oluyor. Hangi bölümü istiyorsanız onu yazacaksınız.

Edited by By_FaRuK

byhabit, 2 saat önce yazdı:

G4dos kısmında grub2 file manager uygulaması var,onu kullanın...hem partionları görürsün hemde istediğin dosyayı onunla çalıştırabilirsin. Koda ne gerek var ki

• Like 1

By_FaRuK, Bir saat önce yazdı:

title satırının altına

root (hd0,3)

Yazıp kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örnek diskin 3. bölümü oluyor. Hangi bölümü istiyorsanız onu yazacaksınız.

Malesef bu komut olmadı file not found yazdı.

crasadure, 26 dakika önce yazdı:

G4dos kısmında grub2 file manager uygulaması var,onu kullanın...hem partionları görürsün hemde istediğin dosyayı onunla çalıştırabilirsin. Koda ne gerek var ki

haklısın ustam onuda kullanıyorum zaten ana menüdende grub2filemanageri açıyorum ama bazen onunda açmadığı isolar oluyor

onun için grub4dosun menüsünüde bi elden geçirip hazırlıyayım dedim kenarda hazır çalışır dursun gerekirse onlada iso açarım diye düşündüm o kadar önemli değil yani 

çoğunlukla işimi görüyor bu şekilde zaten tam kavrayamasamda fırsat buldukça kurcalayıp öğrenmeye çalışıyorum sizin yardımlarınız ile teşekkür ederim emeklerinize

• Editor
byhabit, 3 saat önce yazdı:

title Windows Iso Kurulumu
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=Win11_Turkish_x64.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don

• Like 2

• Editor
mustafakarasan, Bir saat önce yazdı:

ventoyfm li 1gblik dosyada dediniz ya hatalar var projeyi durdurdum diye.onda sadece venoy fm kısmı çalışamsında sıkıntı var galiba diğer şekli ile normal şekilde kullanabilirmiyiz acaba

evet diğer kısımda sorun yok ventoyfm de sorun var  diğer şekilde normal kullanılabilir

Edited by köylü
  • Like 1

Extralarge, 23 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar sıfır 64 GB USB belleği bir türlü Ventory ile oluşturamadım. Devamlı %22 den sonra bellek aygıt bulunamadı hatası verip çıkıyor. USB Bellek sistemden kayboluyor ondan sonra. Manuel oluşturamazmıyım sorun nereden kaynaklı ?

Aşağıdaki yöntemle ventoy u kurmayı deneyin. Kurmuyorsa o zaman flash belleğinizin firmware yazılımı alakalı bir sorun olabilir. 

• Like 1

mustafakarasan, 23 dakika önce yazdı:

dandik usblerde bu sıkıntılar oluyor geçen arkadaşta 32gblik getirdi çakma birşey hiçbir multiboot kuramadım.kuruldu diyor ama bakıyorsun diskin ikinci kısmı yok.harf atayım diyorsun olmuyor.ne denediysem olmadı

Markalı hocam, dandik değil 

köylü, 4 saat önce yazdı:

title Windows Iso Kurulumu
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=Win11_Turkish_x64.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don

teşekkür ederim bu  g4dos kod çalıştı legacy sistemde denedim çalışıyor,

sadece f4 ile windowskur startiso startwim menüsünden açılmadı birtürlü uefide de denedim tekrar indirip deniycem bakalım ondan daha tam emin değilim 

Extralarge, 7 saat önce yazdı:

Arkadaşlar sıfır 64 GB USB belleği bir türlü Ventory ile oluşturamadım. Devamlı %22 den sonra bellek aygıt bulunamadı hatası verip çıkıyor. USB Bellek sistemden kayboluyor ondan sonra. Manuel oluşturamazmıyım sorun nereden kaynaklı ?

sandisk 3.2 ultralarda da aynı sorun var.

mustafakarasan, 17 saat önce yazdı:

F4 ile Windows kur çalışması İçin efi bölümündeki boot klasörü içine boot.wim dosyası eklemeniz lazım

byhabit, 19 saat önce yazdı:

teşekkür ederim bu  g4dos kod çalıştı legacy sistemde denedim çalışıyor,

sadece f4 ile windowskur startiso startwim menüsünden açılmadı birtürlü uefide de denedim tekrar indirip deniycem bakalım ondan daha tam emin değilim 

sorundan emin değildim ama bilgisayar ile alakalıydı sanırım başka bilgisayara sorunsuz kurdum sadece 1 bilgisayarda kuramamıştım o an denk geldiği için paylaşmıştım ama sorun yok şu an, ama efi klasöründeki boot klasörüne eklemedim ana dizindeki boot klasörüne boot.wim dosyasını kopyalamıştım ordan çalıştırdım, efi klasöründeki boot klasörünemi kopyalamam gerekiyor acaba?

Edited by byhabit

Extralarge, 21 saat önce yazdı:

En eski donanımlardan en yeni donanımlara kadar uyumluluk sağlayan hiçbirinde problem yaşatmayan tek marka Kingstondur. Seçiminizi ona göre yaparsanız multibootu oluşturduğunuz zaman kurulum yapacağınız bilgisayarın anakartına görede seçmez sorunsuzca işlerinizi halledebilirsiniz. Bilgisayar haricinde linux yazılımlı uydu alıcı vs işleride yapıyorum hobi olarak hangi donanımlı cihaza takarsam takıyım sadece kingston bellekler sorunsuz çalışıyor diğer markalar Sandisk dahil Samsung usbler dahil donanım görmeyebiliyor tanıyor ama içine girmiyor vs. vs.

• Editor
byhabit, 2 saat önce yazdı:

sorundan emin değildim ama bilgisayar ile alakalıydı sanırım başka bilgisayara sorunsuz kurdum sadece 1 bilgisayarda kuramamıştım o an denk geldiği için paylaşmıştım ama sorun yok şu an, ama efi klasöründeki boot klasörüne eklemedim ana dizindeki boot klasörüne boot.wim dosyasını kopyalamıştım ordan çalıştırdım, efi klasöründeki boot klasörünemi kopyalamam gerekiyor acaba?

Doğru yere kopyalamışsın

@köylüüstadım 1.0.62 1gb ve 1.0.62Grubfm 1GB olan var nedir aradaki fark forumdaki yazılarıda okudum ya atladım yada göremedim ona göre sıfırdan kurulum yapmak istiyorum açıklama eklemeniz mümkünmü rica etsem

Edited by Senkron2

Senkron2, 17 dakika önce yazdı:

@köylüüstadım 1.0.62 1gb ve 1.0.62Grubfm 1GB olan var nedir aradaki fark forumdaki yazılarıda okudum ya atladım yada göremedim ona göre sıfırdan kurulum yapmak istiyorum açıklama eklemeniz mümkünmü rica etsem

1.0.62 1gb : standart ventoy 1.0.62 nin fat kısmı 1 gb lık ayrılmış sürümü

1.0.62 1gb grub2fm standart ventoy 1.0.62 nin fat kısmı 1 gb lık ayrılmış sürümünün grub2 file manager eklenmiş hali.

• Thanks 1

Emre028, 5 dakika önce yazdı:

1.0.62 1gb : standart ventoy 1.0.62 nin fat kısmı 1 gb lık ayrılmış sürümü

1.0.62 1gb grub2fm standart ventoy 1.0.62 nin fat kısmı 1 gb lık ayrılmış sürümünün grub2 file manager eklenmiş hali.

teşekkürler @Emre028bey grub2fm + olarak bulunduğuna göre onu kurmak daha mantıklı öyleyse :D sağolun

mustafakarasan, 6 saat önce yazdı:

bu gün teknik servise lenovo ideapad3 bir laptop geldi.biosa giriyorum boot kısmında usb takınca linpus kingston gibi geliyor ama başlatmıyor boot edilmiyor.ama aynı laptopda kmboot kurulu usb ile boot edip format atıldı.ventoylu olan bellek linpus gibi birşey yazıyor ama iş yapmıyor

Ventoy diski oluştururken mbr-gpt seçimini değiştirip ventoyu güncelleyin. Büyük ihtimalle çalışacaktır.