Jump to content

Privatemre Usb Multiboot | 04.11.2021 Güncellendi !

Emre028
 Share

Recommended Posts

Theogus45, 1 dakika önce yazdı:

Masaüstü pc de haricihdd sizin sistem calismadi yoksa harici hdd cslisiuor onda ptoblem yok... 

Ayni masaustune sandik 32,gb usb ile sizin sistemle kurulum yaptım. 

Harici hdd sizin sistem ile laptop ve netbookta sizjn siztem ile de calisiyor sadece masaustu pc de sizin sistem harici hdd deki calismadi. Usb portta da siknti yok olsa sandisk usb ile masaustune sizin sistem ile kurulum yapamazdım. 

Ayrica harici hdd sizin sistem de kurulumda problem olsa laptop ve netbookta da calismazdi sizin sistem onlarda calsiti

Evet böyle daha güzel oldu. Çünkü ben uzun zamandır kullanıyorum bu sistem yapısını paylaşmak bu zamana denk oldu. Zaten daha öncede paylaşma niyetim vardı.

Theogus45, 35 dakika önce yazdı:

Masaüstü pc de haricihdd sizin sistem calismadi yoksa harici hdd cslisiuor onda ptoblem yok... 

Ayni masaustune sandik 32,gb usb ile sizin sistemle kurulum yaptım. 

Harici hdd sizin sistem ile laptop ve netbookta sizjn siztem ile de calisiyor sadece masaustu pc de sizin sistem harici hdd deki calismadi. Usb portta da siknti yok olsa sandisk usb ile masaustune sizin sistem ile kurulum yapamazdım. 

Ayrica harici hdd sizin sistem de kurulumda problem olsa laptop ve netbookta da calismazdi sizin sistem onlarda calsiti

Öncelikle çalışmadı tabiri çok geniş bir kapsam ve çalışmadı tabirinin detayını bilmeden kimse yorum yapamaz. 

Sorun hakkında daha detaylı bilgi verirseniz mümkünse ekran görüntüsü v.s. daha net ve çözüm odaklı cevaplar alabilirsiniz.

• Like 1

Hiç kullanmadığımı düşünüyorum gözümden kaçmıştır. Geri bildirim için teşekkür ederim. Ancak düzeltme yayınlamayı şuan düşünmüyorum. Sistemin yapılış amacı sistem kurmak yedeklemek ve kurtarmak bu işler gördüğü sürece sorun yok :) Yarın itibariyle iş hayatı tekrar başlıyor Multibootu daha fazla kullanma şansım olacak eğer orda farklı bir hata yada sorunla karşılaşırsak sistem için yeni bir güncelleme paylaşırız bunlar basit şeyler konudada belirtttiğim gibi sistem geliştirilmeye açık bilinçli kullanıcı istediği her yeri değiştirir :) 

• Like 1

Emre028, 38 dakika önce yazdı:

Buyur hocam ? :) 

Harici kutu içindeki 1 tb lık diske ventoy ile kurulum yapıyorum. İşlem başarılı olarak bitiyor.

Başka hiç bir işleme başlamadan önce Qemu ile test ediyorum bir sorun yok.

Ancak gerçek pc ye takıp boot ediyorum, grub > ekranında kalıyor.

Bu durumu nasıl aşabilirim?

Bu arada 32 gb lık usb ye kurulum yapıyorum. Sorunsuz boot ediyor. Harici kutu içindeki diski boot edemiyorum.

Edited by By_FaRuK

By_FaRuK, 11 dakika önce yazdı:

Harici kutu içindeki 1 tb lık diske ventoy ile kurulum yapıyorum. İşlem başarılı olarak bitiyor.

Bunu bir arkadaşım daha belirtti TB cinsinden olanlarda nedense bu sorun var, henüz aşamadım bir yöntem bulamadım ama birkaç bişey var aklımda henüz kafamda oturtamadım :)  çözüm bulursam eğer hem sizinle hemde bu konu altında paylaşırım :) 

Emre028, 4 dakika önce yazdı:

Bunu bir arkadaşım daha belirtti TB cinsinden olanlarda nedense bu sorun var, henüz aşamadım bir yöntem bulamadım ama birkaç bişey var aklımda henüz kafamda oturtamadım :)  çözüm bulursam eğer hem sizinle hemde bu konu altında paylaşırım :) 

Her türlü testi yapabilirim hocam. Bilgi vermeniz yeterli.

• Like 1

By_FaRuK, 27 dakika önce yazdı:

Bu arada 32 gb lık usb ye kurulum yapıyorum. Sorunsuz boot ediyor. Harici kutu içindeki diski boot edemiyorum.

Hocam ventoy yapımcısı konu hakkında daha evvel forum sayfasında bildirimde bulunmuştu ve paylaşım sayfasında ise konuya detaylıca yer verdi.

Qemu ve gerçek makina testinde ventoy sistemde görülecek bios aynı değildir. 

Please register to see this content.

Boş verin ventoy'un uygulamasını :D bizim sistem size sınırlama getirmez legacy\efi full paket..  hem sadece ventoy,da değil tüm sistemler dahil  :whistle:istediğiniz gibi müdahele edip değişiklik yapın, her şey serbest :hi:

• Like 1
  • Thanks 1

By_FaRuK, 3 saat önce yazdı:

Hocam bende bunu anlatmaya çalışmıştım... 

Tb lik hdd ile ilgili bir durum soz konusu degil.. Harici hdd ile ilgili bir sorun bu. Bende harici 250gb hdd kurdum bu multiboot sistemi dedigin gibi grub ekranında kaliyor fakat 32gb flash bellege kurdum onda problem yok boot edip kurulum yapiyor... 

Ayrica ventoyun resmi kendi sitesinde sinde de belirttigi uzere 256gb uzeri bellekler ile ventoy da sorun oluyor diyor

Bakınız 👆

Yani bu duruma suan icin yapilabilecek pek bir sey yok gibi görünüyor 

Theogus45, 24 dakika önce yazdı:

Hocam bende bunu anlatmaya çalışmıştım... 

Tb lik hdd ile ilgili bir durum soz konusu degil.. Harici hdd ile ilgili bir sorun bu. Bende harici 250gb hdd kurdum bu multiboot sistemi dedigin gibi grub ekranında kaliyor fakat 32gb flash bellege kurdum onda problem yok boot edip kurulum yapiyor... 

Ayrica ventoyun resmi kendi sitesinde sinde de belirttigi uzere 256gb uzeri bellekler ile ventoy da sorun oluyor diyor

Bakınız 👆

Yani bu duruma suan icin yapilabilecek pek bir sey yok gibi görünüyor 

Bu sorunu yapımcının çözeceğini düşünüyorum ilerleyen sürümlerde müsait zamanda longpanda ile mailleşerek yda forumunda konu açarak çözüme kavuşturmak gerekiyor :) şimdilik alternatif çözüm olarak şunu yapabilirsiniz ;

ilk aklıma gelen en basit haliyle

grub fm suite - mephistooo2 ile yada grub2 installler - by Faruk - ile diskinizi kurup Multiboot.isoyu flaşa atıp kurulum sağlayabilirsiniz. Geçici bir çözüm olarak sunuyorum mobildeyim şuanda işlerim çok yoğun zamanım olmuyor ilgilenmeye çalışıyorum elimden geldiğince :) 

@By_FaRuK geçici çözüm sende gizli en basit yöntem bu :) onun dışında boot efi dosyalarının yolunu değiştirebilirsin hocam başka aklıma gelmiyor. @awengers44 hocamın dediği gibi seçenek bol sistemin ana dosyası olan Multiboot.İSO her türlü kurulumun yedeğin üstesinden gelir :) 

Evt ventoy bu aşamaya kadar geldiyse bu sorunu da çözecektir mutlaka. Ufak bir sorun aslında lakin hem data hem multiboot icin kullanilabilmesi ventoyu tercih sebebi yapıyor.. Hal boyle iken hem data hem multiboot deyince de bellegin boyutu haliyle yüksek olma durumuna geliyor ve bu 256gb sınır oLayi kitliyor.... Bekleyip gorecegiz... 

Theogus45, 30 dakika önce yazdı:

Evt ventoy bu aşamaya kadar geldiyse bu sorunu da çözecektir mutlaka. Ufak bir sorun aslında lakin hem data hem multiboot icin kullanilabilmesi ventoyu tercih sebebi yapıyor.. Hal boyle iken hem data hem multiboot deyince de bellegin boyutu haliyle yüksek olma durumuna geliyor ve bu 256gb sınır oLayi kitliyor.... Bekleyip gorecegiz... 

belirttiğim gibi Multiboot lite yada full sürümündeki isoyu boot ederek grub2fm den Multibootun tüm özelliklerini eksiksiz kullanabilirsiniz :) 

@Emre028 hocam, şu aralar işlerim yoğun. Farklı projelerle uğraşıyoruz. Sizin olsun, awengers üstadın olsun, köylü üstadın olsun, serhat100 üstadın olsun yaptığı çalışmalar gerçekten muazzam çalışmalar. Açık konuşmak gerekirse çok vakit bulamadığım için ve sizlerin bu güzel çalışmalarınızı gördüğüm için ben pek girişimiyorum artık. Ancak benimde aklımda bir çalışma var. Bu tarz sorunları görünce bende biraz farklı çalışma yapacağım galiba. Alternatifler her zaman iyidir.

Bakalım yakında belki bende farklı bir çalışma ile paylaşım yapıyor olabilirim.

Sizin bu çalışmanız gerçekten çok başarılı. Tek kusuru (sizden kaynaklanmıyor) ventoy un yüksek boyutlarda sorun çıkarması. Bu da dediğiniz gibi yapımcının düzelteceği bir durum. Çünkü ventoy yapımcısı kendi bootloader ini kendi yaptığı için yapımcı dışında hiç kimse bu sorunu düzeltemez.

Sizin çalışmanız üzerinde çalışıp farklı bir çözüm bulmaya çalışacağım müsaadenizle hocam.

• Like 3
  • Thanks 1

@By_FaRuK sizin Grub2fm 'in çalışması için yapmış olduğunuz bir arayüz vardı. Ona Ventoy ve Grub4dos 'u da eklerseniz (başka artı özellik ve ayarlamalar da olabilir) çok güzel bir çalışma olur.

Bir de Ventoy, Grub2fm ve Grun4dos 'da güncelleme çıktığında, bu güncellemeleri arayüzde manuel olarak yapabileceğimiz ve ikinci güncellemede USB Diskimizi, tekrardan biçimlendirmeden, bu güncellemeleri yapabileceğimiz bir çalışma olursa çok iyi olur. Biliyorsunuz çok güncelleme çıkıyor. 

Tabi ki bunlar bir öneri. Takdir sizin...

Edited by hakarakurt
  • Like 1

Hazırlamış olduğunuz ventoy dosyasını yeni yükleyebildim. Yüklerken sizin kurulum yönteminizi değil GPT disk yapısı ve SecureBoot destekli kurulum yaptım. Secureboot desteği açık sistemde gerekli sertifikayı yüklememe rağmen her boot işleminde sertifika hatasına takıldım. Aynı sorunu köylü'nün çalışmasında da yaşayıp kendisine belirttiğimizde grubx64.efi dosyasının orjinalini yayınlamıştı. köylü'den edindiğimiz dosyayı sizin sisteminizde de denedim ve sorunu aşabildim. Modifiye ederken ne yapıldı bilmiyorum ama çok öenmli değilse orjinal dosya ile secureboot aktifken sıkıntı yok bilginiz olsun.

İyi çalışmalar...

• Like 1

BiNARY, 56 dakika önce yazdı:

Hazırlamış olduğunuz ventoy dosyasını yeni yükleyebildim. Yüklerken sizin kurulum yönteminizi değil GPT disk yapısı ve SecureBoot destekli kurulum yaptım. Secureboot desteği açık sistemde gerekli sertifikayı yüklememe rağmen her boot işleminde sertifika hatasına takıldım. Aynı sorunu köylü'nün çalışmasında da yaşayıp kendisine belirttiğimizde grubx64.efi dosyasının orjinalini yayınlamıştı. köylü'den edindiğimiz dosyayı sizin sisteminizde de denedim ve sorunu aşabildim. Modifiye ederken ne yapıldı bilmiyorum ama çok öenmli değilse orjinal dosya ile secureboot aktifken sıkıntı yok bilginiz olsun.

İyi çalışmalar...

Şuan mobildeyim bu haftasonu pek Bilgisayar başına geçmeye zamanım yok. O dosyayı isterseniz buraya ekleyin bende konu altında belirteyim :) 

Emre028, 19 dakika önce yazdı:

Şuan mobildeyim bu haftasonu pek Bilgisayar başına geçmeye zamanım yok. O dosyayı isterseniz buraya ekleyin bende konu altında belirteyim :) 

Tabiki. Bu arada Dism++ yöntemi ile kurulum çok işime yaradı esd sıkıştırma yapmıştım iso yöntemiyle kurulumda %67 de kalıyordu Dism++ ile UEFI ve Legacy sorunsuz kurulum yapabildim. Bu gün şu ana kadar 3 farklı sisteme kurulum yaptım multiboot sorunsuz çalışıyor ekteki dosyadan sonra. Emeğinize sağlık.

• Thanks 1

BiNARY, 2 saat önce yazdı:

Tabiki. Bu arada Dism++ yöntemi ile kurulum çok işime yaradı esd sıkıştırma yapmıştım iso yöntemiyle kurulumda %67 de kalıyordu Dism++ ile UEFI ve Legacy sorunsuz kurulum yapabildim. Bu gün şu ana kadar 3 farklı sisteme kurulum yaptım multiboot sorunsuz çalışıyor ekteki dosyadan sonra. Emeğinize sağlık.

Dün akşam aynı konudan arkadaşlarada bahsetmiştim. Bu sistemde en eski makineye bile dism++ yada wintohdd ile(diğer yöntemlerlede kurabilirsiniz en fazla bu iki yöntemi kullanıyorum) kurulum yapabilirsiniz. Kurulum süresi uzar sadece :) 

• Emre028 changed the title to Privatemre Usb Multiboot | 04.11.2021 Güncellendi !
  • sk8er_boi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...