Jump to content

Windows 11 - Kurulumda Tpm 2.0 Ve Secure Boot Kapatma [rehber]

kinqrude
 Share

Recommended Posts

• Editor
haruni, 10 dakika önce yazdı:

Köylü kardeş, /index:2 olarak mı kalacak? Yani benim iso tek sürümden oluştuğu için index:1 girmem gerekiyormu? Teşekkürler...

iso içindeki boot.wimden bahsediyorum orjinalse 2 index vardır isonun içindeki boot.wim dosyasını masaüstüne çıkar cmd yi masaüstünde çalıştır

Bu konu da Chris Titus' un videosunu izledim. Anladığım kadarıyla fırsatçılar piyasa da cirit atıyorlar. Tpm sorunu yaşayanlar için Tpm çipleri satmaya başlamışlar. Ve fiyatı 25 dolarla 100 dolar arasında değişiyormuş. Asıl bana komik gelen kısım, bir malı satan kişi nasıl satarım diye düşünmesi gerekirken konu Microsoft olunca herkes nasıl alırım diye kara kara düşünüyor. Korona v.s bitti herkes nasıl windows 11 yüklerim derdinde :) Win11 kafanızı yormayın derim. Bırakın da biraz Microsoft kafa yorsun...

Spoiler

• Like 3

kinqrude, 23 saat önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba. Bu yöntem ile artık dosya falan değiştirmeden, TPM 2.0 veya Secure Boot desteklemeyen anakartınızda kurulum problemi yaşamayacaksınız.

1.  Kurulum ekranına geldiğinizde, SHIFT + F10 kombinasyonu ile Komut İstemini açıyorsunuz.

2. Komut İstemi satırına, regedit komutunu yazıp, Kayıt Defteri Düzenleyicisini açıyorsunuz.

3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup altında LabConfig isimli bir anahtar oluşturuyorsunuz.

3. TPM zorunluluğunu kaldırmak için, HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig altında BypassTPMCheck adlı ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturuyorsunuz.

4. Secure Boot zorunluluğunu kaldırmak için de HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig altında BypassSecureBootCheck adlı ve değeri 1 olan bir DWORD girdisi oluşturun.

5. İşlem bu kadar. Komut İstemini kapatıp, daha önceden nasıl Windows kurulumu yapıyorsanız aynı şekilde kurulumu yapıyorsunuz.

Windows 11'i modifiye eden arkadaşlar bu girdileri eklerlerse benim gibi 6 senelik H87 gibi TPM 2.0 desteği olmayan kişilerde Windows 11 kurabilir. Pentium D 925 üzerinde Windows 11 rahatça kullanılabiliyor.

Bu yöntemle kendi oluşturduğum insider iso dosyasıyla kurulum başlatabildim. Teşekkür ediyorum.

• Thanks 1

Adımları bir bir uyguladım. Benim tek sorunum tpm idi. Maalesef yinede izin vermedi kuruluma.

Diye yazmadan önce, doğru yazdığınıza emin olun ve kontrol ediniz :) şuan sorunsuz kurulum devam ediyor.

Teşekkürler..

Edited by efem360
Yaşlandık hatalarımız oluyor

HARBİKIZ, 15 saat önce yazdı:

Çin veya rusya  IP si ile yapılan indirmelerde TPM koşulu aranmayacağı açıklandı.

Çünkü onlarda TPM kullanımı yasakmış. 

Please register to see this content.

Bilgisayarın önyükleme ortamının sağlığını ve güvenliğini izlemenin yanı sıra, TPM'nin diğer işlevleri şunları içerir:

1. E-posta ve dosya sistemleri gibi bilgisayarınızdaki belirli uygulamaları izlemek,

2. Şüpheli değişiklikler tespit edildiğinde bir kullanıcı erişimini reddetme,

3. Güvenilir bir üçüncü tarafa uzaktan erişim verilmesi.

4. Tüm bilgisayar bileşenleri için sistem güncellemelerini doğrulama.

TPM, bilgisayar ağındaki tüm Bilgisayarların yalnızca doğrulanmış bir kaynak tarafından güncellenmesini sağlar. Üstteki maddeler sebebiylemidir bilinmez fakat Çin , Rusya gibi ülkelerde TPM YASAKTIR. 

• Like 1

Bu reg kaydını :  

Please register to see this content.

İlk kurulum ekranı geldiğinde shift+f10 yaparak komut satırına girin sonra regedit yazıp regedite girin sol üstte dosya menüsünde "al" tıklayıp, nerede ise gösterip,  içeri alın. Kayıt eklendi mesajından sonra komut satırını ve regedit'i kapatıp. Kuruluma devam edin.

Yada @köylü üstadın verdiği cmd yi "boot.wim" dosyasına uygulayıp, kaydedip kullanın.