Jump to content

I7-6700k Işlemci Ile Windows 11 Ve 10 Performans Testleri

amd_turkey
 Share

Recommended Posts

@ByOs'a öncelikle teşekkür ediyorum bu dikkat çekici konuyu bizimle paylaştığı için :) 

PJ09RD.png

Kasım 2021'in incisi forumun gözbebeği yolda :)  Yukarıdaki grafiklerde de görüldüğü üzere 1607 gerçekten değeri hakediyor. @amd_turkey her zaman savunmuşumdur abi biliyorsun LTSB sürümlere bakış açımı uzun ömürlü ve sağlam sürümlerdir.

• Like 4

Emre028, 31.10.2021 - 12:01 yazdı:

@ByOs'a öncelikle teşekkür ediyorum bu dikkat çekici konuyu bizimle paylaştığı için :) 

Please register to see this content.

Kasım 2021'in incisi forumun gözbebeği yolda :)  Yukarıdaki grafiklerde de görüldüğü üzere 1607 gerçekten değeri hakediyor. @amd_turkey her zaman savunmuşumdur abi biliyorsun LTSB sürümlere bakış açımı uzun ömürlü ve sağlam sürümlerdir.

win10 pro ve win11 pro geldiğine göre win10 ltsb yolda galiba @Emre028 sabırsızlıkla bekliyoruz😉

theArcher, 39 dakika önce yazdı:

win10 pro ve win11 pro geldiğine göre win10 ltsb yolda galiba @Emre028 sabırsızlıkla bekliyoruz😉

Daha var ona aklımda netleşmedi henüz projenin detayları.. 

Edited by Emre028
  • Thanks 1

Aşağıdaki sisteme LTSB mi mantıklı Win 11 mi sizce arkadaşlar ? @Emre028 @amd_turkey

1 MSI B460M PRO DDR4 S+V+GL 1200p (mATX)
2 Intel i3-10100F 3.6GHz 4.3 GHz 6MB LGA1200P 
3 Kingston A2000 250GB SSD m.2 NVMe SA2000M8/250G
4 DarkFlash Pollux Mesh 650W 80+Br Mid Tower GG 
5 Philips 23,8" 242V8A/00 IPS MM Gaming Monitör 4ms 
6 GSkill RipjawsV 16GB 3000MHz 3000C16S-8GVRB 2 Adet 
7 GameGaraj U185 16GB USB2.0 NT03U185N-016G-20WH 
8 Inno3D GTX1650 Twin x2 OC 4GB 128Bit GDDR6

Edited by Maddox67

Maddox67, 15 dakika önce yazdı:

Aşağıdaki sisteme LTSB mi mantıklı Win 11 mi sizce arkadaşlar ? @Emre028 @amd_turkey

İnce ayarlı 10 akar.

• Thanks 1

Ne amaçlı kullanacaksınız? Tamam 2d/3d testleri yüksek Ltsb nin ama,  güncel oyunlar son sürüm windows 10 istiyor.

11 için beklenilmesi taraftarıyım. Özellikle driver sorunları gördü Emre028,  windows 10 sürücülerini zorlama ile dahi 11 de çalıştıramadı..

• Thanks 2

Bu arada Anakart üreticileri  Windows 11 için Bios güncellemesi yayınladı. Anakart üreticisinin Bios güncellemelerini kontrol etmekte yarar var.

Sürüm tavsiyesi olacaksa Ltsc olur. 

Edited by MrRush
  • Thanks 1

amd_turkey, 1 saat önce yazdı:

Ne amaçlı kullanacaksınız? Tamam 2d/3d testleri yüksek Ltsb nin ama,  güncel oyunlar son sürüm windows 10 istiyor.

11 için beklenilmesi taraftarıyım. Özellikle driver sorunları gördü Emre028,  windows 10 sürücülerini zorlama ile dahi 11 de çalıştıramadı..

Amacım internette sörf bir de csgo ve pubg steam oynuyorum ara sıra. Sizce ben hangisini kurayım ? 

Sistemim 

Bu testi kim yapdıysa bir şeylerde yanlış yapdıgı kesin gözuyle bakıyorum..
Çunkü..
Win11'in Win10'dan gözle gorulur ve hissedilir bir hız farkı oldugu kanıtlanmıştır.
Microsoft bile Win11'in neden bu kadar hızlı olduguna dair açıklamaları mevcuttur.

Ayrıca..
Win10'un lst surumlerinin normal surumlere nazaran çok daha hızlı oldugunu test etmeye bile gerek yok..

Burda ki sonuc bence şu şekilde olmalıydı..

1.sırada LSTB
2.sırada LSTC
3.sırada WİN11
4.sırada 21H2

YADA

1.sırada LSTB
2.sırada WİN11
3.sırada LSTC
4.sırada 21H2

MANTIKEN BU SIRALAMA OLMASI LAZIMDI.
NEDEN BU SONUCU HERKES KABUL EDİP NORMAL BİR ŞEYMİŞ GİBİ DAVRANIYOR.???

Edited by orj_inal

orj_inal, 55 dakika önce yazdı:

Bu testi kim yapdıysa bir şeylerde yanlış yapdıgı kesin gözuyle bakıyorum..
Çunkü..
Win11'in Win10'dan gözle gorulur ve hissedilir bir hız farkı oldugu kanıtlanmıştır.
Microsoft bile Win11'in neden bu kadar hızlı olduguna dair açıklamaları mevcuttur.

Ayrıca..
Win10'un lst surumlerinin normal surumlere nazaran çok daha hızlı oldugunu test etmeye bile gerek yok..

Burda ki sonuc bence şu şekilde olmalıydı..

1.sırada LSTB
2.sırada LSTC
3.sırada WİN11
4.sırada 21H2

YADA

1.sırada LSTB
2.sırada WİN11
3.sırada LSTC
4.sırada 21H2

MANTIKEN BU SIRALAMA OLMASI LAZIMDI.
NEDEN BU SONUCU HERKES KABUL EDİP NORMAL BİR ŞEYMİŞ GİBİ DAVRANIYOR.???

Hayır, sizin gibi düşünenler var. Ryzen testlerine baktıysanız öyle %10 falan değil, maksimum +-%5 fark var. Hatta dediğiniz gibi win11 oyun testlerinde falan daha iyi duruyor.

Amaç burda tartışmak, kesin doğru kabul etme olayı yok

amd_turkey, 16 dakika önce yazdı:

Hayır, sizin gibi düşünenler var. Ryzen testlerine baktıysanız öyle %10 falan değil, maksimum +-%5 fark var. Hatta dediğiniz gibi win11 oyun testlerinde falan daha iyi duruyor.

Amaç burda tartışmak, kesin doğru kabul etme olayı yok

Dostum zaten biz de tartışıyoruz.. Ve dedigim gibi bu test sorunlu gibi geldi bana. 

Uzman kişilerin testlerine bakmak lazım,  haklısın.

Aynı koşulları sağlamak lazım, birinde antivirüs açık biri kapalı olmaz. 

Bir testi birden fazla çalıştırıp sapmalarına bakmak lazım.

Velhasıl bi 6700k üzerinden genelleme yapamayız, anlaşıldı :)

Maddox67, 4.11.2021 - 15:24 yazdı:

Amacım internette sörf bir de csgo ve pubg steam oynuyorum ara sıra. Sizce ben hangisini kurayım ?

Ltsb de driver sorunu yaşarsınız, ddr5x-ddr6 vramlı gpuların driverini kurdurtmuyor maalesef. En mantıklısı (19H2 1909) sürüm güncel + performans ayarlı win10 olur.

bulamazsan veya yapamazsan da şuanki güncel w10 serisi yüklemen çokta uçuk kaçık aman aman bir fark hissettirmez sistemin leş değil gayet güncel iyi düzeyde bir bilgisayar.

Edited by Senkron2

w11 yeni daha çok işi var bütün oyunları bir yere tutmak amaç oda uzun iş makina ne ile iyi ise onla devam etmek iyidir abimin laptobuna hafif sürümler kurdum hep ağır çalıştı solidsahareden indirdigim w10 iso sundan x64 pro kurdum cihaz seri çalışıyor nasıl bir iş anlamıyorum abimin bile cok iyi diyor bir dahakine bu sekil yükle dedi anakart ve cihazlarda nasıl bi ayar var anlamıyorum 2000 yılındaki kasaya xp kurar w7 kuruyoruz donar w10 kurduk süper calışıyor makinanız hangi sürümle rahat çalışıyorsa onu kurun boşa da zaman kaybı olmasın o testler ileride değişir hepinize kolay gelsin

Senkron2, 12 saat önce yazdı:

Ltsb de driver sorunu yaşarsınız, ddr5x-ddr6 vramlı gpuların driverini kurdurtmuyor maalesef. En mantıklısı (19H2 1909) sürüm güncel + performans ayarlı win10 olur.

bulamazsan veya yapamazsan da şuanki güncel w10 serisi yüklemen çokta uçuk kaçık aman aman bir fark hissettirmez sistemin leş değil gayet güncel iyi düzeyde bir bilgisayar.

Aynen dediğiniz oldu bende bir tane windows 10 kurdum dediğiniz 19h2 forumda bakacağım bakalım tavsiye ettiğiniz varsa direk onu da kurabilirim.

Bir ara herşeyimiz aynıydı hatırlarsanız :D sattım o bilgisayarı bunu aldım sıfır bu da bana yetiyor.  

• Haha 1

Konuyu technopat üzerinden de inceledim tüm Windows sürümleri ve sürücüler güncel, eşit şartlarda yapılmış. Testte hata yok gibi duruyor. W11 in öne geçtiği yer işlemci argoritması yani şöyle ki ön plandaki işleme daha çok öncelik veriyor yada en son açılan işe öncelik veriyor gibi. Genel performans da LSTB de en yüksek verimi alırsınız. Tarafsız testlerin hepsinde sonuçlar böyle çıkmıştır. Kişilerin testleri hep bu yönce ancak yanlış oluyor, birilerinden reklam için para alan kurumların yaptıkları hileli testler daha çok rağbet görüyor. 😅 ilginç bir durum. Bütün sistemleri kullanan tecrübe eden birisi olarak LSTB kullanıyorum, performansından da çok memnunum ve bu teste de tamamen katılıyorum. Paylaşan emek veren arkadaşa da teşekkür ederim. 

• Thanks 1

Maddox67, 6 saat önce yazdı:

19h2 forumda bakacağım bakalım tavsiye ettiğiniz varsa direk onu da kurabilirim.

En güncel 19H2 1909 yapı Türkçe.  İndirdiğin dosyayı winrar ile açabilirsin download ile ilgili olan cmd yi çalıştırman yeterli internet ve harddiskindeki yazım hızına bağlı olarak işlem süresi değişebilir fakat bittiğinde farkına varacaksındır zaten 0 tuşuna basman gerekiyor diyecektir. Sonrasında sistemin ürettiği iso yu rufus ile yazdırır kurarsın. Ellenmemiş full güncel olduğunu unutma. Eğer performans incelik admin ayarları vs olsun dersen yarın özel mesaj atabilirsin teamwiever alpemix vs üzerinden halleder yardımcı olurum. Forumda bu sürüme ait güncel çalışma göremezsin ancak böyle yapabilirsin selametle :hi:

Edited by Senkron2
  • Like 1
  • Thanks 1

• 3 hafta sonra ...

by os arkadaşımız konusuna ilave yapmış. Win11 318 sürümü ile, ltsb ile aynı puanı almış.

Windows 11 - yeni çıkan 22000.318 sürümü ile işlemci uyumsuzluğuna rağmen 2016 ltsb performansına ve düşük gecikme değerine ulaşmayı başarmıştır.

Lstc 2021 sürümü de Windows 10 - 21TH2 sürümü ile aynı performansı göstermiştir.”

Edited by amd_turkey
  • Like 1