Jump to content

Winrar' La .exe Program Yapımı

Azerbeycan82
 Share

Recommended Posts

WİNRAR İLE PORTATİF .EXE PROGRAMI YAPIMI-RESİMLİ ANLATIM

Günümüzde 8. Nesil ve yukarısı labtopların SSD diskleri 120-240-256-480-500-GB ……olarak orijinal olarak üretilmete olup,bazılarında 1TB lık ve yukarısı sonradan takma HDD diskler bulunmaktadır. Winrar ile yapılan Portatif programlar HDD ye yüklemeden USB flash diskler ve harici diskler üzerinden direk olarak çalışabilmektedirler. İşte Küçük 120GB lık bu SSD diskli laptoplar için süper bir çözüm yoludur. Bu portatif çalışan programları Full olarak,katılımsız,crecli veya serialli olarak bir sefere özgü pc ye yükleyerek Winrar programı ile portatif .EXE yaparak harici disklerde kullanılacağı için pc ye yüklenen programlarıda kaldırarak SSD diski hafifleterek hızlandırmaktır esas amaç.

Ben daha önceden Windows 7-8-8.1 de pc için ençok kullanılabilen programları WİNRAR ile yapmıştım. Şimdi hem Windows 10 hemde Windows 11 (x64) de aşağıdaki 10 adet resimli anlatımla uyguladım,ancak direk olarak bir türlü çalıştıramadım.

Winrar 6.11_x64 le yaptığım programlar direk çalışması gerekirken çalışmıyor,masa üstü veya herhangi bir yere içeriğini açtıktan sonra EXE dosyasında çalışıyor. 10 Adet resimli menüyü inceleyerek ilgili üstadların öneri bilgi ve becerilerine sunuyorum.Teşekkürlerimle.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

Edited by Azerbeycan82
  • Like 3
  • Thanks 3

8.ci resimde ki ayarlar alttaki gibi olmalı, Güncelleme sekmesine gelip Dosyaları çıkart ve güncelle tüm dosyaların üzerine yazı seçiyoruz , eğer bu seçenekleri işaretlemezsek dosyayı her çalıştırma da temp'de aynı dosyalar var değiştirilsin mi gibi sorulara maruz kalırsınız.

image.png.f378a07f1f24c99cde6c6e433fdf79e8.png

• Like 3
  • Thanks 1

HARBİKIZ, 3 saat önce yazdı:

8.ci resimde ki ayarlar alttaki gibi olmalı, Güncelleme sekmesine gelip Dosyaları çıkart ve güncelle tüm dosyaların üzerine yazı seçiyoruz , eğer bu seçenekleri işaretlemezsek dosyayı her çalıştırma da temp'de aynı dosyalar var değiştirilsin mi gibi sorulara maruz kalırsınız.

image.png.f378a07f1f24c99cde6c6e433fdf79e8.png

Üstad,winrarla 100 ze yakın .EXE programı yaptım "AppData" içerisinde oluşan program isminin dışında herhangi bir sorguya raslamadım. Değerli, yorumlu katkılarınızdan ve bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.

Edited by Azerbeycan82
  • Like 2

TR_by, 4 saat önce yazdı:

En önemli kısmı atlamışsınız, sadece paketleme yapmışsınız.

1.png.44ca7c1d5b1857bfc9e5e29f23399666.png

2.jpg.2230a0ac03ed37feba85dc1cea626df2.jpg

TR_by : Üstad ben çok önceden winrarla .EXE program yaparken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "Kurulum" kısmı winrar programının altında gözüküyordu. Winrar 6.11 de gözükmediği için atlamışım. Uyarı ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Birde rica etsem bu adresteki yazılımı incelermisiniz?

Eski Winrar programı kurulum ara yüzü.

Please register to see this content.

Edited by Azerbeycan82

Azerbeycan82, 15 dakika önce yazdı:

Üstad,winrarla 100 ze yakın .EXE programı yaptım "AppData" içerisinde oluşan program isminin dışında herhangi bir sorguya raslamadım. Değerli, yorumlu katkılarınızdan ve bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.

Azerbeycan82  ,  Sağ olsun forjest  ve daha ismini sayamıyacağım yüzlerce usta sayesinde bu sitede herkes bir şeyler öğrenip deneyip bilgilendi, kimileri  kendini daha da geliştirip kalfa seviyesine geldi nacizane bende böyle sorunlarla karşılaştığım için yazayım dedim, haddimizi aştıysak affola.

• Like 2
  • Thanks 1

2.gif.72645fbe42bfaf6a1fd63785ae58b20a.gif

6. resimde ayıklanacak yola birşey yazmamalısınız. Zaten exeniz tempe açılacak, program files zaten işaretli oraya yazdığınız ismi @TR_by iletisindeki yere yazmalısınız. Yalnız o  resimdeki gibi uzantısız çalışmaz sizin yazdığınız gibi tam adı.exe uzantısıyla birlikte. Çünkü tempe açılacak exe ordan tam adıyla çalışıp, program files'a çıkartacak. Eğer tempe açmaz da başka yere açmış olsaydınız, yine o yerden tam adı ve uzantısıyla belirtmeniz gerekir. (c:/a/b.exe gibi).   

Spoiler

2.jpg.183d667df3a7f5ec12c373b70cd664d4.jpg                                                                                                             764476039_2022-10-1113-58-11.jpg.2c83dbe8ebc325fa9fb7e8563d25833a.jpg

Exe daha da az yer tutsun diyorsanız, bu resimdeki yerleri gösterdiğim gibi yapın.

3.jpg.9e44fb399c4ce945f16df9630e6289a7.jpg

Edited by semsibey
Spoiler
  • Like 1
  • Thanks 1

• Azerbeycan82 changed the title to Winrar' La .exe Program Yapımı
MamLeter, Bir saat önce yazdı:

Yalnız o  resimdeki gibi uzantısız çalışmaz sizin yazdığınız gibi tam adı.exe uzantısıyla birlikte

Çalışmaz derken, klasör içeriğinde aynı isimde uzantısı farklı olan başka dosya olsa dediğiniz durum oluşabilir de, klasör içeriğinde böyle bir durum olmadığından direk bdcut.exe dosyası çalışacaktır, yinede direk bdcut.exe olarak uzantısıyla birlikte yazmak daha doğru olacak tabi ki.

• Like 2

MamLeter, 6 saat önce yazdı:

2.gif.72645fbe42bfaf6a1fd63785ae58b20a.gif

6. resimde ayıklanacak yola birşey yazmamalısınız. Zaten exeniz tempe açılacak, program files zaten işaretli oraya yazdığınız ismi @TR_by iletisindeki yere yazmalısınız. Yalnız o  resimdeki gibi uzantısız çalışmaz sizin yazdığınız gibi tam adı.exe uzantısıyla birlikte. Çünkü tempe açılacak exe ordan tam adıyla çalışıp, program files'a çıkartacak. Eğer tempe açmaz da başka yere açmış olsaydınız, yine o yerden tam adı ve uzantısıyla belirtmeniz gerekir. (c:/a/b.exe gibi).

2.jpg.183d667df3a7f5ec12c373b70cd664d4.jpg                                                                                                             764476039_2022-10-1113-58-11.jpg.2c83dbe8ebc325fa9fb7e8563d25833a.jpg

Exe daha da az yer tutsun diyorsanız, bu resimdeki yerleri gösterdiğim gibi yapın.

3.jpg.9e44fb399c4ce945f16df9630e6289a7.jpg

MamLeter : sözlük boyutu "64mb" olarak ve "Katı arşiv oluştur" seçenekleri uygulandığı zaman,EXE dosyasının boyutunun bırak küçülmesi aksine PC de kayıtlı boyutunun üstünde bir yer kaplamakta olup,yanlış bilgi ise lütfen bilğilendirirmisiniz?

• Like 1

Azerbeycan82, 28 dakika önce yazdı:

MamLeter : sözlük boyutu "64mb" olarak ve "Katı arşiv oluştur" seçenekleri uygulandığı zaman,EXE dosyasının boyutunun bırak küçülmesi aksine PC de kayıtlı boyutunun üstünde bir yer kaplamakta olup,yanlış bilgi ise lütfen bilğilendirirmisiniz?

Yanlış bilgi yok. 100 üzeri yaptığını söylediğin için bildiğini sanıyordum. Tamamı şöyle :

610453493_2022-10-1121-24-55.jpg.3f4a4af7c22b4d8f74d15d4bb4bf6bdf.jpg

• Like 2

Kolay kurulabilen ya da free/ücretsiz programların katılımsız yapımında daha çok kullandığım winRAR programı bu işlerde çok iyi eskiden beridir. Kurulmuş olan programı yeniden paketleyerek (repack) yaparak, kurulumsuz direkt çalışan programlarda rahat şekilde hazırlanabilmektedir. winRAR ve 7zip sfx paketleme yöntemleri piyasadaki şu ana kadar en iyi ikili uygulamalar. winRAR daha pratik olduğundan kullanımı vs. tercih edilmektedir. Kısaca güzel bir programlar bu işler için.

Bilgi: Zamanım olursa eğer, winRAR ile katılımsız ve portable paketleme yöntemleriyle ilgili olarak bir video çekebilirim. Daha iyi anlaşılması bakımından. :) 

Saygılarımla.

• Like 4

forjest, 8 saat önce yazdı:

Kolay kurulabilen ya da free/ücretsiz programların katılımsız yapımında daha çok kullandığım winRAR programı bu işlerde çok iyi eskiden beridir. Kurulmuş olan programı yeniden paketleyerek (repack) yaparak, kurulumsuz direkt çalışan programlarda rahat şekilde hazırlanabilmektedir. winRAR ve 7zip sfx paketleme yöntemleri piyasadaki şu ana kadar en iyi ikili uygulamalar. winRAR daha pratik olduğundan kullanımı vs. tercih edilmektedir. Kısaca güzel bir programlar bu işler için.

Bilgi: Zamanım olursa eğer, winRAR ile katılımsız ve portable paketleme yöntemleriyle ilgili olarak bir video çekebilirim. Daha iyi anlaşılması bakımından. :) 

Saygılarımla.

Video çok faydalı olacaktır bekliyoruz.

forjest, 16 saat önce yazdı:

Saygılarımla.

forjest : Üstadım winrar 6.11/Autolt 3.3.12.0 programlarıyla  katılımsız program video uygulaması düşündüğünüzü belirtmektesiniz. O çok değerli bilgi,beceri ve araştırmalarınızın yanına birde yukarıda adı geçen her iki programla "KATILIMSIZ PROGRAM" yapımını resimlerle de anlatabilirmisiniz? Teşekkürlerimle kolay gelsin.

• Like 2