Jump to content

Ssd Diskim Resmen Kilitlendi.

naturel
 Share

Recommended Posts

Ssd diskimde bütün bilgilerim duruyor içeriğinden hiçbir Bilgi ne silinebiliyor ne eklenebiliyor ne format atılıyor ne bölüm eklenebiliyor. 3. parti bütün disk programlarını denedim Fakat  değişiklik olmuyor.

Ssd alacak imkanım yok. 

Ekteki diski nasıl formatlayabilirim yada sıfırlayabilirim.

Please register to see this content.

Diskin tamamen ölmediyse eğer,

Diskpart ile sıfırlanacağını düşünüyorum.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır.
list disk yaz

select disk diyerek diskin numarasını belirterek seç

clean yazarak diski sil

Eğer silme işlemi yapıldıysa bu defa da bölüm oluşturman gerekecek.

create partition primary yaz

Daha sonra select partition 1 yaz

Akabinde active yazarak diski oluşturmuş olursun

Son olarak formatlamak için ise;

format fs=ntfs quick yazıp işlem bittikten sonra da assign dersen işlem tamamlanmış olur

Deneyip sonucu paylaşırsan sevinirim.

Edited by Dj Demir
  • Like 1

Dj Demir, 1 dakika önce yazdı:

Diskin tamamen ölmediyse eğer,

Diskpart ile sıfırlanacağını düşünüyorum.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır.
list disk yaz

select disk diyerek diskin numarasını belirterek seç

clean yazarak diski sil

eğer silme işlemi yapıldıysa bu defa da bölüm oluşturman gerekecek. onu da;

create partition primary yaz

daha sonra select partition 1 yaz

akabinde active yazarak diski oluşturmuş olursun

son olarak formatlamak için ise;

format fs=ntfs quick yazıp işlem bittikten sonra da assign dersen işlem tamamlanmış olur

O da işe yaramadı onu en başta denedim.

Şüphelendiğim bir nokta var normalde sürekli format atarım. Son sistem kurulumunda Microsoft hesabımı kullandım. 

Ya disk arızalı yada microsoft hesabından şüpheleniyorum.

naturel, 1 dakika önce yazdı:

O da işe yaramadı onu en başta denedim.

Şüphelendiğim bir nokta var normalde sürekli format atarım. Son sistem kurulumunda Microsoft hesabımı kullandım. 

Ya disk arızalı yada microsoft hesabından şüpheleniyorum.

Hesapla alakalı olacağını hiç sanmıyorum.

Denk gelmiştir.

SSD ömrünü bitirmiş o halde.

Geçmiş olsun.

Edited by Dj Demir
  • Like 1

naturel, Şimdi yazdı:

Kesin disk arızalı diyebilirmiyiz o zaman Üstad?

kullanıma bağlı kaç kere formatladın ne kadar veri indirdin  240gb diske 1 tb ömür veriliyor bu kadar veri yazıldıysa ömrü bitmiştir madem çok format atıyorsun 1 veya 2 tb ssd al bir kaç yıl daha uzun kullanırsın  ben yedek 2 tb alıp kenara koyacağım ilerde çok pahalanıyor gün geçtikçe iyi forumlar kolay gelsin

• Like 1

amd_turkey, 16 dakika önce yazdı:

Devamlı format atanlar, ssd niz varsa ömrümden yiyorsunuz diye boşuna demiyoruz.. 

Ben de hazırladığım sistemleri SSD li gerçek cihazda test edip duruyorum, benimki de ölecek mi şimdi? doğruyu söyleyin! :Q

• Like 3
  • Haha 3

TR_by, 5 dakika önce yazdı:

Ben de hazırladığım sistemleri SSD li gerçek cihazda test edip duruyorum, benimki de ölecek mi şimdi? doğruyu söyleyin! :Q

ölecek vakti gelince boşuna demiyorum sana 3 ayda bir sistem yap diye 1 tb &20 yedim 3 yılda iyi çok indirme yapmıyorum atık :diablo:

• Like 2

TR_by, 14 dakika önce yazdı:

Önce okuma yazma hızları düşecek, sonra kaçınılmaz son. Önemli verileri her zaman yedekleyin

naturel, 25 dakika önce yazdı:

Sanmıyorum ama garantisi var mı? 

• Haha 1

amd_turkey, Şimdi yazdı:

Önce okuma yazma hızları düşecek, sonra kaçınılmaz son. Önemli verileri her zaman yedekleyin

Üstadım inan test bilgisayarına Ssd takalı kaç yıl oldu unuttum, o kadar da sistem test ettim, gebermiyor namussuz.

• Like 2

TR_by, 14 dakika önce yazdı:

Üstadım inan test bilgisayarına Ssd takalı kaç yıl oldu unuttum, o kadar da sistem test ettim, gebermiyor namussuz.

pek belli olmuyor bu namussuzlara 240 gb samsug hard disk vardı sıfır laptobum vardı 4 yıl kullandım anakart yanınca söküp ikinci el pc bulup kullanmaya devam ettim 5 yıl daha kullandım diski ölümleri bile değişik oluyor allah tan verileri hariciye koyarım yada lazım olanları flaş belleğe 1.5 tb veri ömrü var diyor diskin üstünde yazıyor aslında bilen anlar zaten o diske ben tam 68 tb veri yazmıştım diskin anakartını söküp başkasına verdim diski de hatıra olarak baş köşemde saklıyorum ben ölünce çöpe atarlar artık gören bu ne diyor gülüyor ama en uzun kullandığım hard disk olduğu için anlamazlar şansına artık tr_bay iyi fotumlar.

naturel, 49 dakika önce yazdı:

Şaka bir yana kardeşim belki ihtimal senin cihazda bir sorun olmuş diyelim sata görmüyor diyelim başka bir cihaza takıp format atmayı dene diski sildirmezse zaten ölmüş demektir yenisine can kurman devamlı format atmayın 

Ben şöyle formatlıyorum sürücüleri günceller sonra windows updateyi kapatıyorum devamlı güncelleme şişiriyor örnek önce iniyor dosya sonra kuruyor 1 gb veri indi 1 gb yazdı ettimi sana 2 gb hoppa sevmedim bunu bu nedenle en geç 3 6 ay sonra güncel çalışma varsa indirip kurarım.

Devamlı format atarım diyorsan dediğim gibi 1 veya 2 tb al daha uzun kullanırsın yanmadığı kırılmadı ve su ya düşmediği sürece kolay gelsin iyi forumlar.

• Like 1

ssd ömrü hemen tükenmez ya genelde vaad ettiğinin üstünde bir ömür verir özellikle tabi bilgisayardaki hizmetleri güncellemeleri dikkatli bir şekilde kapalı tutuluyorsa.

Ancak bence ürün remark bir ürün olabilir. Piyasada böyle çok ürün var en sonra Ram almıştım o da remarktı iade edip orjinal aldım.İnsan aldanabiliyor birebir aynısını satıyorlar satıcı bile anlamıyor.

Ucuz diye etrafta satılıyor.

• Like 1

bu olay tüm ssd disklerde olan birşeydir.disk arızalanmış.bu durumda içindeki bilgileri sil desen bile geri gelir.format atılmaz.garantisi var ise servis değişim yapıyor.servislerde bu sorunu diskin yazılımını güncelleyerek çözüyor.diskin bir yazılımını bulabilme imkanın olursa o şekil çözersin.ssd disklerin kronik sorunlarından biride budur.

• Like 1

mustafakarasan, 4 saat önce yazdı:

bu olay tüm ssd disklerde olan birşeydir.disk arızalanmış.bu durumda içindeki bilgileri sil desen bile geri gelir.format atılmaz.garantisi var ise servis değişim yapıyor.servislerde bu sorunu diskin yazılımını güncelleyerek çözüyor.diskin bir yazılımını bulabilme imkanın olursa o şekil çözersin.ssd disklerin kronik sorunlarından biride budur.

Aslında aradığım cevap buydu.  Bulmaya çalışayım.

gokhan3535, 10 saat önce yazdı:

Hocam Selam,

Active Kill Disk ile dos ortamında ssd'yi sıfırlayıp tekrar yapılandır istersen.

Onuda denemiştim teşekkür ederim.

naturel, 09.04.2023 - 23:15 yazdı:

Ssd diskimde bütün bilgilerim duruyor içeriğinden hiçbir Bilgi ne silinebiliyor ne eklenebiliyor ne format atılıyor ne bölüm eklenebiliyor. 3. parti bütün disk programlarını denedim Fakat  değişiklik olmuyor.

Ssd alacak imkanım yok. 

Ekteki diski nasıl formatlayabilirim yada sıfırlayabilirim.

Öncelikli olarak, geçmiş olsun. Yapılan hiç bir şey maalesef işe yaramayacaktır. Alınan hata kısaca şu sanırım anlattığınız üzere format vs. işe yaramaz attığınızı sanırsınız ama dosyalar yerinde duruyordur, partition programları ile işlem yapanız da işlemi tamamlarsınız fakat sonuç yine aynıdır fark etmeyecektir. Aynı sorun benim (2) flash ve (1) TB SSD başına gelmişti düzeltmiştim. Özü maalesef CONTROLLER VENDOR da (Biz Chip Diyelim) bir sorunun meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Genelde yaygın olarak Alcor , Innostor , Phison ve SMI Controller Vendorları yaygın olarak kullanılır bu flashlar içinde geçerlidir. Öncelikli olarak SSDnizin vendorlardan hangisi ve chipsetini bulmalı ve ona göre onarma işleminize yön vermelisiniz. Bu işlem için ChipGenius (İşe yaramazsa sitede alternatifleri mevcut fakat en yaygın olanıdır, nettende alternatiflerini bulabilirsiniz.) kullanmalısınız son versiyonunu, kaynak web sitesini ve Benim KingStone Flash için yaptığım incelemeyi aşağı ekliyorum. FLASH için de aynı işlem yapılabilir. Netten zaten ayrıntılı bilgilere de ulaşabilirsin, seni biraz uğraştıracak ama olur inşallah.

QT18Bd.jpeg

Kaynak site:

CHİPGENİUS

BU ARADA: Hala duruyorsa senden isteğim benim adıma ATA FIRINDAN (1) simit, Birde küçük yaş pasta ye lütfen. Aptipaşa'da çorap fabrikası vardı duruyor mu? :):) 

Edited by Alphonso_Elric
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1

samsung 850 evo 250gb ssdme 7 yıldır format atarım. ilk 3yıl içerisinde çoğu zaman günde 3kez format atmışlığım da var. sonraki 3 yılda ayda 4-5 kez format. son 1 yılda ise emre üstat ve tr üstatın yeni sistemleri çıktıkça formatı basıyorum. eski hızı yok ancak takır takır çalışıyor meret.

burdan da çıkan sonuç şudur ki taaa o zamanlar da söyleniyordu: "ssdler 2ye ayrılır. samsung ve diğerleri...."

Edited by Django
  • Like 3

Sorun çözüldü mü bilmiyorum, bende WD SSD var ve kendi sitesinde SSD programı var. Bu programla SSD'de Disk silme işlemi yapılıyor. Bu disk silme işlemi normal bir şey değil. PC'den ya da format esnasında yapılan işlemlerden değil.

Bildiğiniz SSD'yi fabrika ayarlarına döndürüyor. Ama arkadaşların belirttiği gibi, ömrü bitmişse işe yaramayabilir.

Öncelikle o disk markasının böyle bir programı var mı ona bakın.

Saygılarımla... :) :)

• Like 1