Jump to content

Windows 11: Sorunlar-Çözümler-Güncel Bilgi

TornadoEffect
 Share

Recommended Posts

va7eyla, 2 saat önce yazdı:

Please register to see this content.

Ekran görüntüsü aldığım yerdeki 1 yazan yeri,

Yani, Bing yapay zeka, copilot kısmı kaldırıp, 

Bir önceki, bing görselini nasıl geri getirebilirim acaba?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla...

Böyle bir şey yazmışlar, deneyebilir misiniz?

343761454_2023-9-2319-43-35.png.64d50dc4ed97428e10590cc5dfe8559f.png

Eğer takip ettiyseniz Windows 11 21h2 sürümü olan bilgisayarımın son güncellemelerde masaüstü ekranının siyah olduğu sorununu yazmıştım. 22h2 ye yükseltme denemesindede Tpm ve eski işlemci uyarısı ile yükseltme yapmadığını söylemiştim.

En son bir arkadaş 22h2 yi sorun çıkarmayacak şekilde temiz format atma şeklinden bahsetmişti. Fakat epey araştırmalarımdan sonra 22h2 nin oldukça sorunlu olduğunu ilk önce updateden güncelleme şeklinde dağıtıldığını ama bariz sorunlardan dolayı güncelleme nin durdurulduğunu okudum. Hatta bundan sonra güncelleme ile verilmeyeceğini isteyenlerin iso olarak kurulum yapabileceklerini de okudum. 

Yani bu kadar sorunu okuyunca 22h2 den şüphe ettim ve soğudum. Tabi biz sadece kullanıcı düzeyinde bilgi sahibiyiz. Daha bilgili arkadaşların bu konudaki görüşlerini de almak isterim..?

Ve sonuncu olarak bu 22h2 sorunlu ise onun yerine temiz format atılabilecek en ideal sürüm hangisidir? Aynı zamanda tabi bu bilinen Tpm ve eski işlemci engelini çıkarmayacak..?

Edited by abdulhey_
Sürüm no düzeltme

abdulhey_, 20 dakika önce yazdı:

Eğer takip ettiyseniz Windows 11 21h2 sürümü olan bilgisayarımın son güncellemelerde masaüstü ekranının siyah olduğu sorununu yazmıştım. 22h2 ye yükseltme denemesindede Tpm ve eski işlemci uyarısı ile yükseltme yapmadığını söylemiştim.

En son bir arkadaş 22h2 yi sorun çıkarmayacak şekilde temiz format atma şeklinden bahsetmişti. Fakat epey araştırmalarımdan sonra 22h2 nin oldukça sorunlu olduğunu ilk önce updateden güncelleme şeklinde dağıtıldığını ama bariz sorunlardan dolayı güncelleme nin durdurulduğunu okudum. Hatta bundan sonra güncelleme ile verilmeyeceğini isteyenlerin iso olarak kurulum yapabileceklerini de okudum. 

Yani bu kadar sorunu okuyunca 22h2 den şüphe ettim ve soğudum. Tabi biz sadece kullanıcı düzeyinde bilgi sahibiyiz. Daha bilgili arkadaşların bu konudaki görüşlerini de almak isterim..?

Ve sonuncu olarak bu 22h2 sorunlu ise onun yerine temiz format atılabilecek en ideal sürüm hangisidir? Aynı zamanda tabi bu bilinen Tpm ve eski işlemci engelini çıkarmayacak..?

Bu kadar uğraşmaya ve bu kadar detaylı bilgileri okumaya gerek yok. Windows 10 kurun rahat edin.

Ben de ara sıra windows 11 kuruyorum ama görüyorum ki gereksiz, sistemi yorucu, eski sistemler için kurulsa bile sistemi kasıntıya uğratmaktan başka birşey değil.

Yeni sistemlere göre ise bile, yeni sistemlere windows 11 kuracağınıza, windows 10 kurun, Win 11 deki yaşadığınız çoğu sorun, sorun olmaktan çıkacaktır...

Saygılarımla...

va7eyla, 2 saat önce yazdı:

Bu kadar uğraşmaya ve bu kadar detaylı bilgileri okumaya gerek yok. Windows 10 kurun rahat edin.

Ben de ara sıra windows 11 kuruyorum ama görüyorum ki gereksiz, sistemi yorucu, eski sistemler için kurulsa bile sistemi kasıntıya uğratmaktan başka birşey değil.

Yeni sistemlere göre ise bile, yeni sistemlere windows 11 kuracağınıza, windows 10 kurun, Win 11 deki yaşadığınız çoğu sorun, sorun olmaktan çıkacaktır...

Saygılarımla...

Anladım . Şimdi baktım da sürümlere değil kaç olduğuna bakmak gerekiyor galiba. Çünkü 10 ve 11 aynı tarihte desteği bitiyor.

Gerçi ben kaç olduğu olsada mesele Windows 11 desteği mantıken 10 a göre daha uzun olur diye onu kurmuştum. Ama ikiside 2025 Ekim'de bitiyormuş. 

Eskisi gibi zırt pırt formatta atmıyorum. Atmak istemiyorum daha doğrusu. Çünkü baya temel şey kuruyorum, yedekleme sonra tekrar programları kurma baya bir sürüyor. Sadece TV kartı uygulamasını kurmak en az yarım saat sürüyor.  Birde her zaman sağlıklı kurulmayabiliyor. Yada iyi olan setup ı bulamayabiliyorsun.  Aslında bir kere bile bilgisayarcıya format attırmadım. Sadece kaç yılıydı Türk Telekom kampanyadan Casper bilgisayar almıştım. İlk kurulumu iyi bir servis yapmıştı. Gerçi ram o zaman 384 mb mıydı bir sürü güvenlik programı kurmuştu kasılmadan dolayı bilgisayar zor çalışıyordu.  İşte ondan sonra format merakı başlamıştı. Benim arkadaşlarım ın bilgisayarlarına attığım formatlar bilgisayarcının attığından daha sağlam oluyordu. Neyse teşekkür ederim.

Önemli bir şeyi söylemeyi unuttum. Piyasa ekonomik ahlakı hızla bozuluyor maalesef. Bu dururmu önüne geçilirmi bilmiyorumda yalnız şuna eminim bu piyasada çok uyanık tüketici olmak gerekiyor!  Konu dışına çıkmak istemiyorum ama 3-4 yıldır çok önemli olmayan bir inşaat meselesi var kesin haklıyım fakat inşaatçı küçük düşmemek adına bile bile kabul etmek istemiyor. Sırf haklıyken suçlu düşmemek adına sinirli zamanlarımda telefon açmamaya özen gösteriyorum. Çünkü biliyorumki piyasada o kadar çok yerini haketmeyen insan varki! Ve bu yeni bir şey değil!  O yüzden daha önce düştüğüm hatalara düşmek istemiyorum.  Bırakın korkak desinler saf desinler bizde o kendini insan sananlar gibi olmayalım yeterki.!  Çünkü bir şey travma haline gelirse onu icabında ömür boyu unutamıyorsun.  Saygılar. Biraz uzattım kusura bakmayın.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

• TornadoEffect changed the title to Windows 11: Sorunlar-Çözümler-Güncel Bilgi

10 Ekim'de 21h2 nin destek süresi bittiği için 22h2 updateden verilecek herhalde. Updateden verilirse yine Tpm, eski işlemci sorunları çıkarmı? 

Biz temiz fomat atarken en uzun süre nasıl kullanırım ona göre atmaya çalışıyoruz. Microsoft ta bize iki yılda bir yeni bilgisayar almaya zorluyor. :) hele bu yeni çıkan 23h2  bir sürü özellikle geliyor. Daha teknik önizleme aşamasında ama bakalım bilgisayarımızda daha neleri beğenmicekler :)

Windows 11 ile Windows 10 un destek süreleri 2025 Ekim de bitiyor. Windows 11 in olası sorunları nedeniyle yamalı bohça gibi kullanmaktansa Windows 10 kurmaya karar verdim. Halihazırda kurulu Windows 11 enterprise x64 memnundum ama ne yaptıysam güncelleme sonrası sinyal veren siyah masaüstü ekranı sorununu aşamadım.

Ne dersiniz arkadaşlar? Windows 10 un 2025 Ekim e kadar kullanabileceğim en ileri yapısı hangisi? sürüm olarak uefi Enterprise kuruyorum genelde..?

YAGMURADAM, Bir saat önce yazdı:

abdulhey_, Windows 10 21H2 IOT Enterprise LTSC sürümü yanılmıyorsam 2031 veya 2032 yılına kadar güncelleme desteği alıyor. Bende bu sürüm kurulu. Gayet iyi. Bilgilerinize.

2031 e kadar destek süreceği bilgisinden eminmisiniz? Benim anladığım 21h2 yapısı olarak 22h2 ile desteğinin aynı tarihte son bulacak olması. Süre olarak ayrıcalığı bu yani.

Bakın burada Google dan aratınca direkt önüme geldi:

Ayrıca Özellik olarak bu sürümün normal Enterprise ten farkı nedir? Teşekkürler.

Ek bilgi; ha, 2019 ve 2021 de çıkan var bu sürümün sizin dediğiniz Genişletilmiş ek süre sonu 2019 da çıkan 2029 da 2021 de çıkan 2032 de bitiyor. Ama 2021 de çıkan temel destek bitiş süresi 2027.

Ama her sürümde zaten böyle değilmi yani bildiklerimiz örneğin Ekim 2025 te bitiyorsa özellik desteği bitiyor güvenlik desteği bir kaç yıl daha sürmüyormu? 

Yani sonuç olarak 2021 de çıkan temel destek 2027 de biteceği için tercih edilebilir. 

Birde bunları nereden indiriyoruz. Uup dump eskisi kadar güvenli değil yazısı okudum bir iki tane. Ne kadar doğru bilmiyorum?

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

2031 e kadar destek süreceği bilgisinden eminmisiniz? Benim anladığım 21h2 yapısı olarak 22h2 ile desteğinin aynı tarihte son bulacak olması. Süre olarak ayrıcalığı bu yani.

Bakın burada Google dan aratınca direkt önüme geldi:

Ayrıca Özellik olarak bu sürümün normal Enterprise ten farkı nedir? Teşekkürler.

Ek bilgi; ha, 2019 ve 2021 de çıkan var bu sürümün sizin dediğiniz Genişletilmiş ek süre sonu 2019 da çıkan 2029 da 2021 de çıkan 2032 de bitiyor. Ama 2021 de çıkan temel destek bitiş süresi 2027.

Ama her sürümde zaten böyle değilmi yani bildiklerimiz örneğin Ekim 2025 te bitiyorsa özellik desteği bitiyor güvenlik desteği bir kaç yıl daha sürmüyormu? 

Yani sonuç olarak 2021 de çıkan temel destek 2027 de biteceği için tercih edilebilir. 

Birde bunları nereden indiriyoruz. Uup dump eskisi kadar güvenli değil yazısı okudum bir iki tane. Ne kadar doğru bilmiyorum?

• Like 1

Abdulhey_ son çıkacak olan 23H2 yi indirin. Onun IOT sürümü var. Onu indirip yükleyin. Ne güncellemelerle uğraşın ne de yeni sürüm zırvalıklarıyla. 5-6 aydır her güncellemeyi yükledim. Ben ciddi bir değişiklik görmedim. Güncellemelerle uğraşılacak gibi değil. Bende win 8.1, win10 ve win11 yüklü. İnan bana win11 sinirlerimi bozuyor. win10 ondan daha kararlı. Eğer ben uzun süre bir işletim sistemi kullanayım diyorsan birini seçmelisiniz. win10 IOT Enterprise LTSC 2032 yılına kadar desteği var. Sadece bu sürüme özel. Diğer sürümler en fazla 2027 yılına kadar destek var. Win11 diyorsanız o zaman 2024'ün 2. yarsında çıkacak olan LTSC sürümünü bekleyin derim. Bilgilerinize.

YAGMURADAM, 15 dakika önce yazdı:

Abdulhey_ son çıkacak olan 23H2 yi indirin. Onun IOT sürümü var. Onu indirip yükleyin. Ne güncellemelerle uğraşın ne de yeni sürüm zırvalıklarıyla. 5-6 aydır her güncellemeyi yükledim. Ben ciddi bir değişiklik görmedim. Güncellemelerle uğraşılacak gibi değil. Bende win 8.1, win10 ve win11 yüklü. İnan bana win11 sinirlerimi bozuyor. win10 ondan daha kararlı. Eğer ben uzun süre bir işletim sistemi kullanayım diyorsan birini seçmelisiniz. win10 IOT Enterprise LTSC 2032 yılına kadar desteği var. Sadece bu sürüme özel. Diğer sürümler en fazla 2027 yılına kadar destek var. Win11 diyorsanız o zaman 2024'ün 2. yarsında çıkacak olan LTSC sürümünü bekleyin derim. Bilgilerinize.

22h2 ıot enterprise de 2032 ye kadar destek veriyor işte. 23h2 yi niye beklicez? Birde ıot ile ltsc ayrı sürüm anladığım kadarıyla doğrumu? Birde hangisi unuttum kurunca hemen güncellemeleri kapatın deniyor. Hangisi ve niye güncellemeleri kapatıyoruz?  

22H2 IOT Enterprise'nin 2032'ye kadar desteği konusunda bilgim yok. Ben 3 ayrı işletim sistemi kurdum. Hepsinde de windows update devredışı. Ne gereği var? Sürüm manyağı oluyor bilgisayar. Açık bırakınca bazı ayarlarınız bozulabiliyor. Ben size ikisinden birini seçin demiştim. Win10 veya Win11.

En karalı çalışan sürümler LTSC sürümleridir. O yüzden LTSC diyorum size. Saçma sapan özelliklerle uğraşmazsınız. Şimdilik win10 veya win11 kurun. Win11 LTSC geldiğinde onu kurun. Kafanız rahat olur.

YAGMURADAM, 10 dakika önce yazdı:

22H2 IOT Enterprise'nin 2032'ye kadar desteği konusunda bilgim yok. Ben 3 ayrı işletim sistemi kurdum. Hepsinde de windows update devredışı. Ne gereği var? Sürüm manyağı oluyor bilgisayar. Açık bırakınca bazı ayarlarınız bozulabiliyor. Ben size ikisinden birini seçin demiştim. Win10 veya Win11.

En karalı çalışan sürümler LTSC sürümleridir. O yüzden LTSC diyorum size. Saçma sapan özelliklerle uğraşmazsınız. Şimdilik win10 veya win11 kurun. Win11 LTSC geldiğinde onu kurun. Kafanız rahat olur.

🙂 ya işte güncellemelerde uyarı veriyor bilgisayarınızda güncel güvenlik güncellemesi yok güncelleyin diye. Bu yüzden hem güncelleyebileyim hem uzun süre kullanabileyim amacım bu. Yoksa benim Windows 11 enterprise de 21h2 de güncellemede sorun çıkıyor. Yani öyle oluyorsa bende kapatayım hatada almam 2025 ekime kadar kullanayım.?

Aynı konu dhaberde var orada ki ustada ltsc saçma ıot kurun demiş   ee kim e uyacam ben şimdi. Aslında ıot ne ltsc ne o da açıklanıyor. Ltsc uzun kullanım için ıot ta endüstriyel kullanım için benim anladığım..

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

🙂 Yukarıda aynı linki verdim. Siz ne için vermiştiniz?   Dikkat ederseniz o kadar açıklama yapıyorum  sizse aynı linki vererek neyi anlatmak istediniz?  

Yukarıda verdiğin link bilgileri Iot Enterprise için Iot Enterprise Ltsc değil. Arada fark var.

Kullanıcı desteği farklı sürümler. 

Bu arada Iot Enterprise Ltsc öneririm. Uzun vade için.

MrRush, 7 dakika önce yazdı:

Yukarıda verdiğin link bilgileri Iot Enterprise için Iot Enterprise Ltsc değil. Arada fark var.

Kullanıcı desteği farklı sürümler. 

Bu arada Iot Enterprise Ltsc öneririm. Uzun vade için.

Google da konuyu araştırırken yine tnctrde denk geldim farkları bir arkadaş tablo olarak vermiş Microsoft tan sanırım tablo. Iot enterprise en özellikli sürüm ve bir sürü endüstriyel özellik var. Normal kullanıma uygun değil demiş. Gerçi sadece Enterprise sürümünde de bir çok şeyi kullanmıyoruz ama alışkanlık olmuş bende en üst sürüm diye onu kuruyorum. Ama burada meselemiz uzun süreli kullanım dı ve güncellemeleride yapabilmek. İnceledikçe daha çok kafam karıştı. Uzun süreli kullanım ve güncelleme için uygunsa kurayım gitsin ya.

Fakat tam karar veriyorum bu seferde iot Enterprise nin sonuna ltsc ekleniyor 😊 mesela siz öyle tavsiye etmişsiniz. Yani sonunda ltsc okacakmı yoksa sadece ıot Enterprise mi olmalı?

abdulhey_, 10 dakika önce yazdı:

İyi bakalım öyle olsun. 🙂 dediğim gibi benim için bazı özellikler olsun birde güncelleme yapabileyim ve uzun süre ömrü olsun. Bunlar olur değilmi IOT Enterprise Ltsc sürümde? 

Aynen.