Jump to content

Windows 11: Sorunlar-Çözümler-Güncel Bilgi

TornadoEffect
 Share

Recommended Posts

D21B500K, 16 saat önce yazdı:

Soru 1  Windows 11 de olan sağ tık menüsünü Windows 10 daki gibi yapabiliyor muyuz?

Soru 2 Windows 11 de sağ tarafta sistem tepsisinin olduğu  ayarlar bölümünde ses, wifi ve diğer ayarlara tıklayınca gecikmeli olarak ekrana geliyor bu nedenle Windows 10 daki gibi her ayar bağımsız olarak sistem tepsisine eklenebilir mi yada bunu hızlandırmanın bir yolu var mı?

Buyrun sağ tık menüsünü Windows 10 gibi olması için

Link: 

Please register to see this content.

• Like 1

D21B500K, 18 saat önce yazdı:

Soru 1  Windows 11 de olan sağ tık menüsünü Windows 10 daki gibi yapabiliyor muyuz?

Soru 2 Windows 11 de sağ tarafta sistem tepsisinin olduğu  ayarlar bölümünde ses, wifi ve diğer ayarlara tıklayınca gecikmeli olarak ekrana geliyor bu nedenle Windows 10 daki gibi her ayar bağımsız olarak sistem tepsisine eklenebilir mi yada bunu hızlandırmanın bir yolu var mı?

Soru 1 :

Kolaylıkla sordum.net den Windows 11 Classic Context Menu uygulamasıyla yapabilirsiniz.

Get the Classic (old) Context Menu on Windows 11

Soru 2 : Bunlar ile yapabilirsiniz. Başkaları da vardır. Bunlar aklıma gelenler.

Explorer Patcher :

Startisback++  :

OpenShell :

• Like 1

va7eyla, 8 saat önce yazdı:

Haşa, ne olduğu belirsiz değil. Hiç kullanmadım ve öğrenmek için sordum aslında. Sizin daha iyi bildiğinizin farkındayım.

WinAero eski bir yazılım. Windows 7 den beri belki de öncesinde vardı. Bu yazılımı mutlaka incele. Herşey elinin altında olacak. 

• Like 1

MrRush, 1 saat önce yazdı:

WinAero eski bir yazılım. Windows 7 den beri belki de öncesinde vardı. Bu yazılımı mutlaka incele. Herşey elinin altında olacak. 

Tamamdır. Teşekkürler. Yakın zamanda inceleyeceğim. Sıfır ve orijinal kurulum yaptığım bir sistemde.

Merhaba, Windows 11 enterprise 64  uefi yüklü bilgisayarımda son güvenlik güncelleştirmelerini yükleyince son aşamada masaüstü gelince fare, görevçubuğu ve bir kaç temel düğme oluyor siyah ekranda ve ekran komple sinyal verir gibi yanıp sönüyor.  Bir arkadaş 22h2 yüklemen sorunu çözebilir dedi. bende temiz formatla uğraşmak yerine Yükseltmeyi deneyecektim Pc sistem denetim durumu uygulamasını yükledim microsofttan şu resimdeki iki hatayı verdi: Ne yapmam gerekir? Updateyi geçici olarak kapatmıştım uygulama açmam gerektiğini söyleyince 12 Eylül 22000 .2416 güncelleştirmesi yüklendi o arada bir ümit onu yükleyip denicem. olmazsa zaten çözüm yolunu biliyorum, güvenli önyükleme ile pc yi açıp son güvenlik güncelleştirmesini kaldırmak..

abdulhey_, 31 dakika önce yazdı:

Merhaba, Windows 11 enterprise 64  uefi yüklü bilgisayarımda son güvenlik güncelleştirmelerini yükleyince son aşamada masaüstü gelince fare, görevçubuğu ve bir kaç temel düğme oluyor siyah ekranda ve ekran komple sinyal verir gibi yanıp sönüyor.  Bir arkadaş 22h2 yüklemen sorunu çözebilir dedi. bende temiz formatla uğraşmak yerine Yükseltmeyi deneyecektim Pc sistem denetim durumu uygulamasını yükledim microsofttan şu resimdeki iki hatayı verdi: Ne yapmam gerekir? Updateyi geçici olarak kapatmıştım uygulama açmam gerektiğini söyleyince 12 Eylül 22000 .2416 güncelleştirmesi yüklendi o arada bir ümit onu yükleyip denicem. olmazsa zaten çözüm yolunu biliyorum, güvenli önyükleme ile pc yi açıp son güvenlik güncelleştirmesini kaldırmak..

Son güncelleştirmeyi yüklemek bir şeyi değiştirmedi yine aynı sorun..  Temiz format mı tek çözüm acaba?

abdulhey_, 8 saat önce yazdı:

Son güncelleştirmeyi yüklemek bir şeyi değiştirmedi yine aynı sorun..  Temiz format mı tek çözüm acaba?

Evet. W11 Tpm sınamasını geçemediği için sayar, yükseltirken Tpm atlayamıyoruz. Sıfırdan yeni sürüm indirip kurarsanız atlar ve kurulur, tabi müdahale ile. En sağlamı güvenlik güncelleştirmesini kaldırmak. Üst sürüm istiyorsanız format ve yeni isoyla kurulum.

W11 microsoftun sitesinden indirip,

Rufusla Tpm atlayarak usb ye yazdırabilirsiniz,

rufus_ayarlari.png

rufus_ile_windows11_kisitlama_kaldir.png

Edited by cmlacla

cmlacla, 29 dakika önce yazdı:

Evet. W11 Tpm sınamasını geçemediği için sayar, yükseltirken Tpm atlayamıyoruz. Sıfırdan yeni sürüm indirip kurarsanız atlar ve kurulur, tabi müdahale ile. En sağlamı güvenlik güncelleştirmesini kaldırmak. Üst sürüm istiyorsanız format ve yeni isoyla kurulum.

W11 microsoftun sitesinden indirip,

Rufusla Tpm atlayarak usb ye yazdırabilirsiniz,

Teşekkürler. 👍 fakat çoğu yerde rüfusun bu sürümünün sorun çıkardığını yazıyor ne diyorsunuz bu konuda? Ayrıca ben mbr değil gpt kurulum yapıyorum bu konuda da ne tavsiye edersiniz?

abdulhey_, 50 dakika önce yazdı:

Teşekkürler. 👍 fakat çoğu yerde rüfusun bu sürümünün sorun çıkardığını yazıyor ne diyorsunuz bu konuda? Ayrıca ben mbr değil gpt kurulum yapıyorum bu konuda da ne tavsiye edersiniz?

Ventoy multiboot programını kullanmak en mantıklısı olacaktır rufus ile sadece bir tek sistem kullanılabilmekte sınırlı yani. 

forjest, 52 dakika önce yazdı:

Ventoy multiboot programını kullanmak en mantıklısı olacaktır rufus ile sadece bir tek sistem kullanılabilmekte sınırlı yani. 

Merhaba forjest kardeşim.  Ventoyu hızlıca okudum ne olduğunu yani. Eski multiboot format diskleri gibi galiba değilmi? Barış seven miydi o arkadaşın sistemleri gibi..  

İşte bende yükseltme yolu ile 2h22 geçmeye çalışınca tpm sorunu ve i7 3. Nesil işlemcimi eski görüp yükseltmeye olanak vermedi .

Benim bölümüm belli temiz formatta. Yani orayı siliyorum uefi olarak hazırlayıp rüfus ile flash belleğe yazdırıp oraya yüklüyorum. En son uup tan kendim iso oluşturup bu şekilde yüklemiştim. Tpm içinde bir şey yapmıştım ama hatırlamıyorum. Yani bu kadar, sanırım rüfus bunun için yeterli olur..? Fakat yukarıda arkadaşın verdiği son sürüm rüfus iyide çoğu kişi sorun çıkartıyor eski rüfus sürümünü kulanın demiş..?

Daha önce sen demiştin diye hatırlıyorum. Ben güncellemeleri komple kapatıyorum kafam rahat oluyor denmişti. 🙂 yada öyle yapıp hiç uğraşmasammı?

• Like 1

Burdan eski sürümlerden birini seçebilirsiniz :

Ventoyla ancak modifiye iso yazıp tpm yi aşablirsiniz yada elle kurulumda müdahale edeceksiniz.

nasıl olduğunu anlatmıştım :

En sağlam, temiz yol budur aslında. Nete bağlayalım ekranını da geçebilirsiniz, orjinal isoyla : 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OOBE]
"BypassNRO"=dword:00000001

Fark etmez sayar eskiyse (10 yaş ve daha eski) mbr olsa iyi olur, yanına ikinci sistemi kurunca açılışta ikisinide rahatça görür. Ben de sizin gibi seçiyorum sorun olmaz.

• Like 1

abdulhey_, 19 saat önce yazdı:

Aşağıdakini reg yapıp kurulu sisteme uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatıp güncelleme yoluyla veya güncel iso setup u ile yükseltmeye devam edebilirsiniz.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup]
"AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU"=dword:00000001
Edited by TR_by

TR_by, Bir saat önce yazdı:

Aşağıdakini reg yapıp kurulu sisteme uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatıp güncelleme yoluyla veya güncel iso setup u ile yükseltmeye devam edebilirsiniz.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup]
"AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU"=dword:00000001

Sıkıntı çıkmaz değilmi? İşlemci yi eski diyor birde..?

Arkadaşlar Laptop da orijinal Windows 10 Enterprise 64bit kurulu. Windows 10 Enterprise nin Windows 11 karşılığı hangi sürümdür acaba. Format atmak istiyorum. 

Özellikler:  i5-4210U CPU - 8 GB Ram.- 2 GB Ekran kartı - 512 GB SSD HDD

Edited by mhtozk

mhtozk, Bir saat önce yazdı:

Arkadaşlar Laptop da orijinal Windows 10 Enterprise 64bit kurulu. Windows 10 Enterprise nin Windows 11 karşılığı hangi sürümdür acaba. Format atmak istiyorum. 

Özellikler:  i5-4210U CPU - 8 GB Ram.- 2 GB Ekran kartı - 512 GB SSD HDD

Windows 11 Enterprise sürüm mevcut zaten onu kurabilirsiniz, yada Pro sürüm kursanız da internete bağlanınca muhtemelen gömülü key ile Enterprise olarak etkinleşir. veya Enterprise lisans anahtarınızı girdiğinizde Enterprise sürüme dönüşüp etkinleşir.

Aşağıdaki dosyayı indirip rar'dan çıkardıktan sonra, (en az 22H2 kurulu sistem gerekli) klasörü C ana dizinine kopyalayıp, internet bağlantısı varken klasör içerisindeki uup_download_windows.cmd dosyasını yönetici olarak çalıştırırsanız Eylül güncel, Netframework3,5 aktif, güncelleme kalıntıları temizlenmiş, diğer sürümler bulunmayan Windows 11 Enterprise iso'su aynı klasör içerisinde oluşacak, bununla format atabilirsiniz.

İndirme linki:  

1478345090_Ekrangrnts2023-09-20231420.png.368e72187eec1c232916d3a749403f56.png

Edited by TR_by
  • Like 1

TR_by, 19.09.2023 - 23:07 yazdı:

Çıkmaz diye düşünüyorum.

Dediğiniz yöntemi emin olmak için 2 kez denedim yine aynı uyarıyı verdi. Tpm ve işlemci sorunu yani.. Bu konuda başka yapılabilecek bir şey yok herhalde? Olsaydı iyi olacaktıda en kısa yol olarak olmadı maalesef.

abdulhey_, 13 dakika önce yazdı:

Dediğiniz yöntemi emin olmak için 2 kez denedim yine aynı uyarıyı verdi. Tpm ve işlemci sorunu yani.. Bu konuda başka yapılabilecek bir şey yok herhalde? Olsaydı iyi olacaktıda en kısa yol olarak olmadı maalesef.

Size kesin çözüm sunayım o zaman;

Elinizdeki Windows 11 isosu sources içinden install.wim alın, yüksetlme dosyaları silinmemiş orjinal Windows 10 isosu (W10 iso yapı numarası farketmez) sources içerisine atın, (Windows 10 install.wim veya esd silmeyi unutmayın öncesinde) normal şekilde formata başlayın, kurulum sırasında yükseltme şeklinde kurun, sorunsuz yükseltme yapmış olacaksınız.

TR_by, 8 dakika önce yazdı:

Size kesin çözüm sunayım o zaman;

Elinizdeki Windows 11 isosu sources içinden install.wim alın, yüksetlme dosyaları silinmemiş orjinal Windows 10 isosu (W10 iso yapı numarası farketmez) sources içerisine atın, (Windows 10 install.wim veya esd silmeyi unutmayın öncesinde) normal şekilde formata başlayın, kurulum sırasında yükseltme şeklinde kurun, sorunsuz yükseltme yapmış olacaksınız.

Teşekkürler evet pratik bir çözüm gibi.. denicem..

• Like 1

laptop 12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12700H   2.70 GHz

rtx 3050 ti 

intel ve nvida çift ekran kartı var

win 11 pro kurulu  22H2

eski laptop i5 işlemci win 7 ultimate daha iyi çalışıyor..

23h-H2 win 11 e de bakalım böylemi olacak..

windows 11 şuan vista gibi facia...bence...

by_bozkurt, 23 saat önce yazdı:

Merhaba,

Windows 11'de; görünüm kısmında ayrıntılar listesini eski sürümlerdeki şekli ile yapmak mümkün mü?

Altta bulunan Ayrıntılardan bahsediyorsan mümkün. StartAllBack kullanabilirsin. 

MrRush, 13 dakika önce yazdı:

Altta bulunan Ayrıntılardan bahsediyorsan mümkün. StartAllBack kullanabilirsin. 

Yok hocam alttaki bar değil. Onu önceden açtım. Win10 ve öncesinde resimdeki ayrıntılar listesinin yazı puntosu daha ufaktı. Liste çok büyük geliyor şimdi.

by_bozkurt, 23 saat önce yazdı:

Merhaba,

Windows 11'de; görünüm kısmında ayrıntılar listesini eski sürümlerdeki şekli ile yapmak mümkün mü?

expolorer/görüntüle/göster/kompakt görünüm seçeneğini açmanız lazım.

• TornadoEffect changed the title to Windows 11 Sorunları Ve çözümleri
  • TornadoEffect changed the title to Windows 11: Sorunlar-Çözümler-Güncel Bilgi