Jump to content

Windows 11e Güncellerken Gereksinimlerden Kurtulmak Yeni Yol

shaolin
 Share

Recommended Posts

Bildiğiniz gibi bilgisayarınız Windows 11'e uyumlu değil ise Windows 10'dan yükseltmek zor bir iş.
Bunu atlamak için yeni bir yol var.

Windows 11 ISO dosyasını indirin ve sağ tuş Windows Explorer ile açın.
Windows yeni bir sürücüye ISO dosyasını açacaktır.

Daha sonra Başlat'a cmd yazıp sağ tuş yönetici olarak çalıştırın.
ISO dosyası E sürücüsüne açıldığını düşünelim.(Bilgisayarımdan önceden hangi sürücüde olduğunu tespit edin)
O zaman şu komutu uygulayın.
E: yazıp entere basın. Daha sonra.
setup /product server yazıp entere basın kurulum başlar.
Endişe etmeyin ekranda server kuruluyor yazsa da aslında Home ya da Pro kuruluyor sisteminize göre.
İleri ileri diyerek devam edin.
Böylece gereksinimleri atlayarak yükseltme yapabilirsiniz.

Not: Eski bir Windows 11 sürümünden yükseltme için de kullanabilirsiniz.

Edited by shaolin
  • Like 5
  • Thanks 2

• shaolin changed the title to Windows 11e Güncellerken Gereksinimlerden Kurtulmak Yeni Yol

Ya anlamıyorum,nedir bu 11 yükleme sevdası.

zaten  donanımın eski ise 11 tam bir vista faciası  gibi

12 nesil 16 gb ram var kasım kasım kasılıyor pc..

her defasında windows 10 a dönüyorum..

• Like 3

italyano43, 3 saat önce yazdı:

Hayatımda bir kez kasılma yaşadım x32 bit sistemime 64 bit lik bir sürüm kurmuştum denemek için. ☺️ birde bir alışkanlığım var sekme temizlemem. Doğal olarak tarayıcı açılırken zorlanıyor tabi. Kaldıki 100 sekme açık olsa belirli bir ram yer tabi ama açıldıktan sonra işlemci yükü yüzde 20 yi geçmez.

Siz nasıl bu kadar kastırıyorsunuz oyun falanmı oynuyorsunuz?

• Like 3
  • Haha 1

cmlacla, 12 saat önce yazdı:

Please register to see this content.

Son canary sürümünde yamalandı. 

Yamalandığı sürüme kadar rahatça güncelleme yapılır diye düşünüyorum. Yani iş görür bence. Sonuçta amaç W10'dan W11' geçmek. Ya da Windows 11 eski sürümden yeni sürüme geçmek.

Örneğin evdeki bir laptopum Windows 11 1758 sürümde kalmıştı. Sanırım defender sildiğim için vs oldu. Hiçbir şekilde güncelleme almadı. Bu yolla yeni sürüme geçti. Defender kısmı da tekrar geldi.

Edited by shaolin

Evet. Haklısınız. Forumda durum güncellemelerim de, zaten paylaşmıştım bende. Defenderi son sürümüyle rahatça defedebilirsiniz. Kodlayıcı stili değiştirdi, artık güvenli kaldırıyor, defender bölümü de duruyor, ama kendi zararsız.

cmlacla, 58 dakika önce yazdı:

Evet. Haklısınız. Forumda durum güncellemelerim de, zaten paylaşmıştım bende. Defenderi son sürümüyle rahatça defedebilirsiniz. Kodlayıcı stili değiştirdi, artık güvenli kaldırıyor, defender bölümü de duruyor, ama kendi zararsız.

Evet bu script ile kaldırmıştım eskiden. Full kaldırınca gıcık oluyor bazen Microsoft. Yeni sürümleri daha güvenli. Ama Microsoft'a da güven olmaz :)

• Like 1
  • Haha 1

shaolin, 16 saat önce yazdı:

Bildiğiniz gibi bilgisayarınız Windows 11'e uyumlu değil ise Windows 10'dan yükseltmek zor bir iş.
Bunu atlamak için yeni bir yol var.

Windows 11 ISO dosyasını indirin ve sağ tuş Windows Explorer ile açın.
Windows yeni bir sürücüye ISO dosyasını açacaktır.

Daha sonra Başlat'a cmd yazıp sağ tuş yönetici olarak çalıştırın.
ISO dosyası E sürücüsüne açıldığını düşünelim.(Bilgisayarımdan önceden hangi sürücüde olduğunu tespit edin)
O zaman şu komutu uygulayın.
E: yazıp entere basın. Daha sonra.
setup /product server yazıp entere basın kurulum başlar.
Endişe etmeyin ekranda server kuruluyor yazsa da aslında Home ya da Pro kuruluyor sisteminize göre.
İleri ileri diyerek devam edin.
Böylece gereksinimleri atlayarak yükseltme yapabilirsiniz.

Not: Eski bir Windows 11 sürümünden yükseltme için de kullanabilirsiniz.

İyiymiş çalışırsa. Bu Tpm ve eski işlemci uyarılarını aşıyormu yani? Ama hangi diski gösterirsek ona "sıfırdanmı kuruyor" yani c de çalıştırıp c ye kursak oluyormu? Eski veriler komple gidip sıfırlanıyormu yeni sürüme?

abdulhey_, 37 dakika önce yazdı:

İyiymiş çalışırsa. Bu Tpm ve eski işlemci uyarılarını aşıyormu yani? Ama hangi diski gösterirsek ona "sıfırdanmı kuruyor" yani c de çalıştırıp c ye kursak oluyormu? Eski veriler komple gidip sıfırlanıyormu yeni sürüme?

Evet gereksinimlere bakmıyor.

Dosyaları ve programları koru en başta çıkıyor. Herşey aynen duruyor.

Sıfırlayarak da atıyor sanırım seçeneklerde vardı.

Edited by shaolin
  • Like 1

forjest, 12 dakika önce yazdı:

En temizi sıfırdan boot ederek sistemi kurmak olacaktır. Yükseltme yapacak olanlar yedeklerini alsınlar. Daha sonra formata başlayabilirler.

Tabiki sıfırdan kurulum en temizi ve performanslısı. Ama bazı lisanslı windows'u olanlar, içinde programları vs olup silmek istemeyenler güncelleme yoluna sıcak bakıyorlar. Ayrıca sıfırdan format atmayı bilmeyenler uğraşmak istemeyebiliyorlar.

Alternatif en azından güzel bir yol.

• Like 1

shaolin, 3 saat önce yazdı:

Tabiki sıfırdan kurulum en temizi ve performanslısı. Ama bazı lisanslı windows'u olanlar, içinde programları vs olup silmek istemeyenler güncelleme yoluna sıcak bakıyorlar. Ayrıca sıfırdan format atmayı bilmeyenler uğraşmak istemeyebiliyorlar.

Alternatif en azından güzel bir yol.

Bu yolları bir iki kez denersin muhtemelen illaki bir şeyler ters gider sonra bir daha denemezsin. Çünkü en sağlamı orjinal iso ile temiz formattır. Bu yüzden soruyorum ama diğer yandan tecrübelerim deneme diyor 🙂

Ama sıfırdan kurulum sorunsuz yapılabilecekse bir alternatif olabilir.

• Like 1

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

Bu yolları bir iki kez denersin muhtemelen illaki bir şeyler ters gider sonra bir daha denemezsin. Çünkü en sağlamı orjinal iso ile temiz formattır. Bu yüzden soruyorum ama diğer yandan tecrübelerim deneme diyor 🙂

Ama sıfırdan kurulum sorunsuz yapılabilecekse bir alternatif olabilir.

Yani acemi çok. Adam sadece kullanıyor. Gerisinden bir haber. Herkes forumlarda youtubeda teknik konularda gezmiyor.

italyano43, 22.10.2023 - 21:09 yazdı:

eski nesil bir i5 işlemci + 8gb ram + 128 ssd ve on board ekran kartı var bende 11 kurdum kütür kütür. 10 ile arasında zerre fark yok.

KaYRa, 3 saat önce yazdı:

eski nesil bir i5 işlemci + 8gb ram + 128 ssd ve on board ekran kartı var bende 11 kurdum kütür kütür. 10 ile arasında zerre fark yok.

hayırlı akşamlar

benim sistem daha eski rufus-4.3 boot edip kurdum sıkıntısız kullanıyorum yalnız defender tpm yi belirliyor.  

italyano43, 22.10.2023 - 21:09 yazdı:

Hocam imzadaki cihazı kullanmaktayım. Win11 performansı Win10'a göre kat kat fazla.

Win10'da işlemci sıcaklığı problemi yaşamaktaydım, Win11'e geçiş yaptım nerdeyse 20 derece fark etti.

Arayüz alışılabildik değil fakat ek yamalarla kullanıyorum..

shaolin, 23.10.2023 - 12:42 yazdı:

Evet gereksinimlere bakmıyor.

Dosyaları ve programları koru en başta çıkıyor. Herşey aynen duruyor.

Sıfırlayarak da atıyor sanırım seçeneklerde vardı.

Kardeş  ben  Enterprise 22631.2428  olarak uup tan çektim  İso yu.  Dediğin gibi sağ tıklayıp windows gezgini ile aç dedim  bilgisayarımda olmayan F isimli sanırım sanal sürücü oluşturdu.  şimdi ben dosyaları koruyarak C yi buna yükseltmek istiyorum . o zaman komut satırına C :  mi yazıcaz ? yani sen E de ise E yi yazın gibi yazmışsın. burada anlamadım ben? çünkü olaya hakim değilim ama Bu mantık olarak olmayan bir sürücüde sanal sürücü oluşturarak yani nereye işlemi uygulayacaksak diğer deyişle hangi bölümü yükselteceksek orayı göstermek gerekmiyormu? Yani E deyse E yi gösterin dediğini anlıyorum ben bu mantıklı gelmedi bana. Olayı bilen kişi olarak buna açıklık getirirmisin? Teşekkürrler..

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

Kardeş  ben  Enterprise 22631.2428  olarak uup tan çektim  İso yu.  Dediğin gibi sağ tıklayıp windows gezgini ile aç dedim  bilgisayarımda olmayan F isimli sanırım sanal sürücü oluşturdu.  şimdi ben dosyaları koruyarak C yi buna yükseltmek istiyorum . o zaman komut satırına C :  mi yazıcaz ? yani sen E de ise E yi yazın gibi yazmışsın. burada anlamadım ben? çünkü olaya hakim değilim ama Bu mantık olarak olmayan bir sürücüde sanal sürücü oluşturarak yani nereye işlemi uygulayacaksak diğer deyişle hangi bölümü yükselteceksek orayı göstermek gerekmiyormu? Yani E deyse E yi gösterin dediğini anlıyorum ben bu mantıklı gelmedi bana. Olayı bilen kişi olarak buna açıklık getirirmisin? Teşekkürrler..