Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

@zeki ural
Ilgili wim içindeki tema klasörüne temalarını ekleyince çalışması lazım.
Ilgili çalışmayı güncelleyecektim ama ordan oraya atlıyoruz.
Haliyle multimedia sürümü çıkmadı :(
Ins. bir gün ilgili konuya yeniden dalıp güzel bir şekilde sonuçlandırırım.
7Pelisini @by_köylü arkadaşımız yapmıştı.
Forumda olması lazım...

@EKE58
Çok teşekkürler. Şuan bu projenin önündeki en büyük soruna çözüm buldun.
Umarım sorun yaşayan arkadaşlarımızda işe yarar.

Tekrardan teşekkürler...

Ah üstad tam elime bir laptop geçti sağlam bi test yapayım dedim :) oda @eke arkadaşın dediği gibi büyük ihtimal ahciden kaynakalanıyor olabilir. win 7yi normal cd den kurdum ahci sorunu acronisle yedek almaya çalışırken karşıma çıktı maalesef hp g6 da bios da ahci ayarı olmadığı için testi tekrarlayamadım. zaten bu kadar deneyen arkadaş olumlu sonuç almış biz kaideyi bozmayalım teşekkürler.

gfx resimleri hangi kriterlere uygun olmalı.
[img]http://img694.imageshack.us/img694/1984/1305766275800x600onepie.jpg[/img]
ben bu resmi ekledim ama düzgün bir görüntü elde edemedim .

böyle bişey açtı ekranda..

[img]http://img819.imageshack.us/img819/4010/adszhgs.jpg[/img]

ben bunu qemu"den çektim ,gerçek makinada denedim aradaki fark biraz daha beyaz tonlar vardı okadar.

Edited by zeki ural

@zeki ural

Öncelikle resim çıkmamış...
Genel bir çalışma için 800x600 çözünürlülük iyidir.
Benim paylaştığım gfxler zaten 800X600 çözünürlülükteydi.

Eklenen resimin düzgün çalışması için, renk derinliğinin uygun olması lazım.
En basit olarak mevcut sorunsuz resmi gimp ile açıp, kendi hazırladığın resmi daha önce açtığın resmin üzerine sürükle ve kayıt et.
Gimp otomatik olarak renk derinliğini vs. ayarlayacaktır...

En basit ve güvenli yöntem bence bu!

Edited by blue_life

bugün ayrı ayrı 2 adet toshiba notebook geldi bazı küçük arızalar ve sistem yükleme için,

toshiba satalite a300 windows xp yükledim usb -hdd den arada xp isosunu göstermemi istedi .onun dışında herşey normal bitti..
toshiba satalite u405 bu modelde sıkıntı vardı.usb"den gösterdiğim imajlar disk algılama ekranında dondu kaldı. biostan sata ide
ayarlarıyla bütün olasılıkları denedim nafile olmadı ..vakit olmadığı için mecburen cd"den formatlamak zorunda kaldım . bu modeli not aldım ..
bunun haricinde formatladığım yazmadığım masaüstü kasalar var ,sorunla karşılaşmadım kasalarda.. ilk defa bu toshibada oluyor .biosta sata ile alakalı sadece 2 seçenek vardı.

win 7 kurulumu hazırlıyorum 32 ve 64 bit karışık sürümler olan dvd imajı bunu tüm sürümleri içinde nasıl hazırlarız. tek tek ayrı imajlar şeklindemi hazırlanır bu .

şu mübarek günler geceler çok değerli ,ramazanı dolu dolu yaşayanlardan olun inşallah .muhabbetle

Edited by zeki ural

@zeki ural

Bazen iso dosyasının bulunamama sorunu; sistem tarafından usb sürücülerin geç tanımlanmasından kaynaklanıyor.
Yani program iso dosyasını sürücülerde aradığı zamanda, usb sürücüsüne henüz harf atanmadığından bu sorun çıkıyor.
Bu sorun için ilgili düzeltme bir sonraki sürümde yapılacaktır.

Ikinci sorunu tam anlayamadım. Donma tam olarak hangi aşamada oldu.
Kurulumun ilk safasında mı donma meydana geldi?
Burayı biraz daha açabilirmisin?

Ben halen xp sevenlerdenim. Bu nedenle Vista & Win7 ile fazla ilgilenmiyorum.
Usb ortamından farklı win7 & Vista kurmak istiyorsan, yine sana iso dosyasından kurulum yapmanı öneririm.
Imzaman ilgili konuya ulaşabilirsin... Büyük ihtimal işini görecektir.
[hr]
Cümleten, bende hayırlı bir Ramazan geçirmenizi Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim...

• Editor

[quote name='zeki ural' date='22 August 2011 - 18:51 ' timestamp='1314028273' post='1067866']
win 7 kurulumu hazırlıyorum 32 ve 64 bit karışık sürümler olan dvd imajı bunu tüm sürümleri içinde nasıl hazırlarız. tek tek ayrı imajlar şeklindemi hazırlanır bu .

şu mübarek günler geceler çok değerli ,ramazanı dolu dolu yaşayanlardan olun inşallah .muhabbetle
[/quote]
Windows7 ile alakalı kısma cevap vereyim herhangi bir aio dvdsini içinde hem x64 hem x86 olan imajlarını ayırmadan tek imaj olarak normal windows7 ekler gibi ekleyebilirsin

ilk mavi ekranda kurulum için sürücüler yükleniyor ,sonrasında ekran kararıyor siyah ekranda imleç sayıyor daha sonra imleçde kayboluyor öylece kalakalıyor .normalde imleç geldiği zaman harddisk algılama ve sonrasında eğer hdd"yi görürse tekrar mavi ekrana döner hdd"nin bölümlerini ve boyutlarını gösterir bu olmuyor.firadisk"i de denedim ama bu toshiba satalite u405"e kuramadım usb"den xpyi. inşallah eğer yine bu model bişey düşerse özellikle bu proje için bir kaç deneme yapmayı düşünüyorum..
blue_life
bende xp ve ubuntu kullanıyorum ,win 7&vista"yı müşterilerim için sormuştum. arada win 7 kurup deniyorum belli bir kıvama gelince kullanmayı belki düşünebilirim eğer güncellemeler devam etmezse xp"de. yüklediğim makina başına düşünecek olursak eğer xp hala %75 %80
diyebilirim..i7 işlemcili çift ekran kartlı gıcır gıcır orjinal sistemi içinde birçok makina geldi xp kurulumu için, artı internet cafeler hala daha xp"nin egemenliğindeler..

Edited by zeki ural

@zeki ural

Şimdi oldu. Ilgili sorunu sadece sen yaşamadım malesef.
Seninle birlikte 5-6 arkadaşın test ettikleri pclerde ilgili sorun çıktı.

Nadir çıkan bir sorun diye düşünüyorum. Sorunu malesef test ettiğim pclerde rastlamadığım için çözemiyorum.
Sorunu çözmek için haliyle farklı farklı şekillerde, bir çok deneme yapmak gerekiyor.
@by_köylü ile bazı denemeler yaptık ama sonuca ulaşamadık. Sorun çıkan pc yanımda olmayınca haliyle basit bir test bile çok zaman alıyor.
Bu nedenle şimdilik bu sorunun peşini bıraktım. :(

Ins. yakın bir zamanda ilgili sorunu bende yaşarım.

Daha önce sorunun kullandığımız winvblock/firadisk sürücüsünden kaynaklandığını düşünüyordum.
Lakin @by_köylü nün bilgisayarında farklı bir yöntem kullandık (ramdisk.sys ile yaptık) ve yine ilgili sorun çıktı.

Tahminimce yüklenen depolama birimlerine ait sürücüler sorun çıkarıyor.
Bir şekilde takılma oluyor...

Şuanda projedeki en büyük ve en önemli sorun... Diğer sorunlar çözülebilir basit sorunlar...

evet arkadaşlar cihazın adı HP pavilion dv6 güncel bir notebook ,
İşlemci Intel® Core™ i5-460M İşlemci
• 2,53 GHz, Düzey 3 önbellek 3 MB
Yonga kümesi Intel® HM55 yonga seti
Bellek 3 GB DDR3 (1 x 1024 MB + 1 x 2048 MB)
320 GB SATA Sabit Disk Sürücüsü
Grafik ATI Mobility Radeon™ HD 5650 Grafik Kartı (değiştirilebilir), 1 GB DDR3 ayrılmış olan 2234 MB'ye kadar toplam grafik belleği

bügün bu leptop"a 4 xp imajı ile ayrı ayrı testler yaptım.cihazın sata ide diye herhangi bir ayarı da yok biosta (amerikan markalarının en sevmediğim özelliklerinden biri) bildiğim kadarıyla yanlışım varsa affola..

WinVBlock ve Firadiski de ayrı ayrı denedim .disk algılamada siyah ekranda kalıyor.
eke58"in xp imajları sanırım güncel sata drıverlarını ihtiva ediyor ,drıver sorunu değil gibi .
bakmayın saat 23:14 yazdığına gece 02:32 yazdım bunları, davulcu geçiyor .sahuru ifa ediyor millet.tabi bizde beraber ,hepinize iyi ramazanlar.

Edited by zeki ural

Mukemmel bir calisma olmus.Biraz once denedim ve windows xp yi sorunsuz hemde cok hizli sekilde yukleyebildim. Daha once usb den windows xp yuklemeyle ilgili yazilan yazilari verilen programlari denemistim ancak petousb programi benim usb mi gormuyordu 2 gb dan fazla oldugu icinmis galiba nedeni.bir cozumude yok yeni usb almak lazim okadar arastirdim sonunda burayi buldum.Tebrikler cok guzel bir calisma olmus.Cok isime yaradi tesekkurler. :good:

[quote name='zeki ural' date='24 August 2011 - 02:14 ' timestamp='1314141248' post='1068681']
evet arkadaşlar cihazın adı HP pavilion dv6 güncel bir notebook ,
İşlemci Intel® Core™ i5-460M İşlemci
• 2,53 GHz, Düzey 3 önbellek 3 MB
Yonga kümesi Intel® HM55 yonga seti
Bellek 3 GB DDR3 (1 x 1024 MB + 1 x 2048 MB)
320 GB SATA Sabit Disk Sürücüsü
Grafik ATI Mobility Radeon™ HD 5650 Grafik Kartı (değiştirilebilir), 1 GB DDR3 ayrılmış olan 2234 MB'ye kadar toplam grafik belleği

bügün bu leptop"a 4 xp imajı ile ayrı ayrı testler yaptım.cihazın sata ide diye herhangi bir ayarı da yok biosta (amerikan markalarının en sevmediğim özelliklerinden biri) bildiğim kadarıyla yanlışım varsa affola..

WinVBlock ve Firadiski de ayrı ayrı denedim .disk algılamada siyah ekranda kalıyor.
eke58"in xp imajları sanırım güncel sata drıverlarını ihtiva ediyor ,drıver sorunu değil gibi .
bakmayın saat 23:14 yazdığına gece 02:32 yazdım bunları, davulcu geçiyor .sahuru ifa ediyor millet.tabi bizde beraber ,hepinize iyi ramazanlar.
[/quote]

Evet bende aldığım hatayı hp laptop da almıştım. dediğinizi gibi ahci ayarı yok (çok illet bi durum Bluexp de bile harddiski görmüyordu)

Malesef ilgili sorun için bir şey yapmıyorum. :(
Umarım yakın bir zamanda çözülür...

Ayrıca @zeki ural, ayrıntılı bilgi için teşekkürler.
Kısaca bu tip sorun çıkaran bilgisayardlarda bios ayarlarını iyi karıştırmak lazım.
Gereksiz aygıtları devre dışı bırakmak vs.
Sorunun nedenini tespit edersek, haliyle çözümüde kolaylaşacaktır.

Sorun büyük ihtimal ilgili anakartların kullandığı (heralde depolama) donımlarına ait sürücülerin, takılması.
Winvblock/firadisk hatırladığım kadarıyla aynı sata sürücüsü gibi işlemler yapıyordu.

Kısaca boot işlemlerini yazmak istiyorum.
Menüden ilgili xp kur seçeneğini seçtiğimizde, daha önceden hazırladığımız boot.gz dosyasını rame yükleniyor.
Aslen yüklediğimiz boot.gz içindeki boot.iso dosyası.
Grub4dos gzip ile sıkıştırılmış imajları algılayabilmektedir.
Boot.iso dosyasını sıkıştırmamızın nedeni, daha hızlı rame yüklenmesi içindir.

Tabi rame yüklerken, grub4dos bu ramdaki alanı kontrol etmek için bir sürücüye atıyor...
Kodlardaki (0xFF) ile sistemdeki en son cd/dvd sürücüsünü ifade etmektedir (öyle hatırlıyorum)
Rame yükleme tamamlanınca, bu ramdaki alandan I386/Setupldr.bin vs. dosyası çalıştırılıyor.

Xp kur başlayıp işte mavi ekranda donanım sürücülerini vs.vs. yüklüyor.
Sonra işte malum siyah ekranda mevcut donanımlar için uygun sürücüleri tespit edip kullanıyor.

Işte burda, anakarta ait bir donanım sürücüsü sorun çıkartıyor.
Belki ramdeki ilgili alanı, bu anakarta ait sürücülerden birisi yüklemeye çalışıp, başarısız olunca da takılıyor.
[hr]
Bu tip sorun yaşadığınız bilgisayarlara ait bilgileri @zeki ural gibi verirseniz sevinirim.
Şimdi bir işe yaramasada, ilerde sorunun çözümünde katkısı olacaktır.

Bu gün yeni paketi yayınlayabilirim. Iso dosyasının bulunamaması sorunları için düzeltme yapıldı.
Tabi bazı bir çok düzeltmede mevcut.
Aslında paket hazır, lakin yayınlamadan önce gerçek donımda test yapmam lazım.

Kolay gelsin arkadaşlar...

Paket güncellenmiştir arkadaşlar...
Kısaca bir çok ufak çaplı düzenlme ile birlikte, ikinici kurulum ekranında iso dosyasının bulunamaması sorunu için önlem alınmıştır.
Eğer iso dosyası bulunmaz ise, ekrana bir pencere çıkıyor ve 10 geriye doğru sayıyor.
Saniye bitince tekrar iso dosyasını arıyor. Yine bulamaz ise geri sayım tekrar.
Tabi kullanıcı isterse, select tuşuyla iso dosyasını gösterebilir...
[img]http://i.imgur.com/tlXNz.jpg[/img]

@zeki ural

Ayrıca boot.gz içindeki, boot.iso dosyasını direk cd ye yazdırıp denemen aslında iyi olur.

Hocam güncelleme için çok teşekkürler.
iso dosyası bulunamaması hatası aslında Nt5SetupFromIso.ini dosyasından kaynaklanıyor.
Galiba arkadaşlar içerikdekinden farklı olarak iso,yu adlandırdıkları için iso dosyası bulunamadı hatası alıyorlar.
Mesela ben içeriğe yaptığım müdahelede [b]IsoFileLocation =EGO\XP.ISO[/b] böyle adlandırdım kalsörüde ona göre düzenledim ve her hangi bir hata almadan tüm kurulumları gerçekleştiriyorum.
Zaten iso dosyası oluşturulması esnasında tekrar bu isim sorulmakta ama bazı arkadaşlar galiba gözden kaçırmışlar ki bu hatayı alıyorlar.
Diğer taraftan mavi ekrana düşmesi zaten donanım çakışmasındandır siyah ekranda kalması eğer sistemde bir sorun yok ise yine donanım sorunudur.
Burda bakılması gereken öncelikle işletim sistemi ekran kartı ram ve power supply,dir.
Bu bahsettiklerim seninle ilgili değil kullanan arkadaşlarla ilgilidir yanlış anlaşılmasın.
İlk yayımlandığından beri çalışmanı kullanmakta ve oldukçada faydalanmaktayım her hangi bir sorun yaşamadım tabi test çalışmalarında bizden kaynaklı yada çalışmanın ufak tefek sorunlar vermesi başka.
Sonuca ulaşma yolunda oldukça hızlı ilerlemektesin ama ben hala önce verdiklerini halen kullanmaktayım son yaptığını kullanmadım ama ondada bir sorun oluşacacağını zannetmiyorum.
[center]Şimdi hazırlıyacağım yeni sistemim ise şöyle.
0-Standart xp kurulum elle ilerlemeli standart sata-raid
1-Standart xp kurulum standart sata-raid
2-Standart xp kurulum intel sata-raid
3-Standart xp kurulum full sata-raid
4-Görsel xp kurulum standart sata-raid
5-Görsel xp kurulum intel sata-raid
6-Görsel xp kurulum full sata-raid
[/center]Şimdiye kadar hazırladığım çoklu xp,lerde sorun olmadan tüm kurulumlar başarılı bir şekilde yüklenmiştir.
Selam ve Dua ile...:))

Edited by awengers44

@dilardi

Heralde bayramdan sonra, windows boot menüsü için mevcut programı güncelleyeceğim (duruma göre yeniden yazacağım).
Win7/Vista/Xp vs. üzerinden win7/Vista kurulumunu yapmak için ilgili programı kullanırsın.

NT6 hdd installer hakkında bilgim yok, lakin ilgili programda aynen grub4dos benzeri bir şey kullanıyordur...
Biz zaten multiboot menülerimizde grub4dos üzerinden, vista/win7 kurulumunu yapabildiğimizden bu program ile vakit kaybetmek benim için mantıksız.

@awengers44

Öncelikle testlerin için teşekkür ederim. Önemli bir aksilik çıkmaz ise yeni sürüm çıkması çok uzun sürecek artık.
Bir ara ilk mesajdaki yazıyı güncelleyip noktayı koyacağım. Siyah ekran sorunun saymazsak bence proje başarıya ulaşmıştır. :yahoo:

Bazen usb sürücüleri windows geç algılayabilir. Bu durum bir bilgisayarda olurken, bir diğerinde olmayabiliyor.
Biz yinede bunun için önlem almış olduk. :)
Iso dosyası bulunana veyahut kullanıcı iso dosyasını seçene kadar 10 saniye aralıklarla iso dosyasını arayacak.

Mavi ekran konusu son paketlerde hiç çıkmadı ama şu siyah ekran konusu canımı çok sıktı :(
Oda çözülseydi gerçekten süper olacaktı :(
Keşke bende böyle bir sorun çıksaydı da çözüm için testler yapabilseydim. Ama olmayınca olmuyor.
Şimdilik peşini bıraktım...

Selam ve Dua ile :good:

• Editor

[quote name='zeki ural' date='24 August 2011 - 12:35 ' timestamp='1314178510' post='1068858']
eke58 veya by_köylü"den rica etsek acaba bu proje için güncel sata drıverli bir mini xp imajı yapılabilirmi acaba..

Gereksiz aygıtları devre dışı bırakmak vs. evet bunu denerim
[/quote]
sevgili kardesim xp bbölümünde en güncel sata driverların entegre edildiği gereksiz bileşenlerin cıkarıldığı köylü temiz xp sp3 2 isimli agustos güncel calısmam var 320mb boyutunda ben denedim ama maalesef benim pc sorunlu cünkü daha evvel değişik yöntemlerden defalarca usb den xp kurduğum programlarda su anda hata veriyor disklerimde problem var problem olduğu için bu siyah ekran olayını asamadık programa gelince sorun yok değişik marka ve model pclere blue_life nin programı ile xp kurdum senin denemelere katkıya devamınla bu sorunda asılacaktır zannedersem program için tekrar tesekkürler blue_life ellerine sağlık

blue_life hoca

dediğiniz denemenin sonucu olumlu .by_köylü"nün 320 mblik sata entegreli isosuyla denedim.

usb"den yine eskisi gibi siyah ekran ,boot.iso"yu cd"den boot edince normal bir şekilde 290 gb olarak sata hdd"yi gördü ve partitionları listeledi..

@zeki ural

Aynen boot.isoyu cdden de kullanabilirsin.
Lakin usb sürücülerinin sistem tarafından tanıtılması için, usb sürücüsünün pcde takılı olması gerekecektir.

Peki rica etsem, usb flash diskini vs. takıp tekrar cd/dvd den deneyebilirmisin?
Bakalım siyah ekranda takılacak mı?

Edited by blue_life

sahura kadar uyanığım işyerindeyim .makinaya boş bir hdd bağlayıp kurulum başlatıcam .aynı mesajdan sonucu yazarım.
şuan saat 00:11

boot.iso"yu cd"den başlattım taktığım 160 gb hdd"yi gördü .formatlayıp dosyaları kopyaladı. sonrasında usb hdd"den isoyu görüp dosyaları
kopyaladı kuruluyor şuan .kurulum bitti.windows açılışta mavi ekran verdi.belki hdd bozuktur diye başka bir hdd deneyecem..saat 00:44

tekrar başka bir disk ile denedim sonuç yine aynı mavi ekran ..kurulumun 13.dakikasından sonra mavi bir pencerede (preparing the drıverpacks now sistem belirtilen dosyayı bulamıyor) diye bir yazı çıkıyor .saat 01:11 :(

Edited by zeki ural