Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

serhat100, 13 dakika önce yazdı:

Link düzgün sıkıntı yok şimdi denedim yandex linki kopyala yeni sekmede aç birde öyle denermisin.

Dediğin gibi yapınca indrebildim üstad, tekrardan eline sağlık severek kullanıyorum , sen olmasan grub2 kullanamazdım çözememiştim çok sağol.

Konu Dışı Ancak Bilgi Mahiyetinde Sormaktayım Bilgisi Olan Varsa Cevaplayabilirmi.

Grub4Dos Dosyası Olan GRLDR İsimli Dosyayı Bootice ile Edit Yapabiliyoruz.

Grub2  Dosyası Olan G2LDR İsimli Dos yayı  Windows'da nasıl Edit Yapabiliriz.

Please register to see this content.

ÇILGIN_06, 2 saat önce yazdı:

Konu Dışı Ancak Bilgi Mahiyetinde Sormaktayım Bilgisi Olan Varsa Cevaplayabilirmi.

Grub4Dos Dosyası Olan GRLDR İsimli Dosyayı Bootice ile Edit Yapabiliyoruz.

Grub2  Dosyası Olan G2LDR İsimli Dos yayı  Windows'da nasıl Edit Yapabiliriz.

G2ldr sonradan editlenmez oluştururken düzenleme yapılır düzenleme şekli ile ilgili yazı bahsettiğim programda olması gerekir di diye hatırlıyorum veya forumdan arkadaşlar yardımcı olurlar

@serhat100

hocam iyi bayramlar uzun zamandır bu multiboot sistemlerine merak salmış durumdayım sizin sisteminiz bana çok sade ve güzel geldi ellerinize emeğinize sağlık lakin tüm adımları birebir uygulamama rağmen bi türlü kurulumu gerçek manasıyla tamamlayamadım bayram bayram sizin ve arkadaşların kafasını cahilliğimizle belki şiişiricez ama inş. kusurumuza bakmazsınız

1-usb ye sizin dediğiniz şekilde yavaş format atarak yönetici olarak ''Altay_Grub2FM'' yi çalıştırdım ama en son MBR YÜKLEME bölümünde pc bir gece açık kalmasına rağmen kurulumu tamamlayamadı. bende MBR bölümünü sizin resimli anlatımlarda gösterdiğiniz şekilde harfiyen uyarak yaptım ama sonuç negatif?

2-Bunun üzerine manuel kuruluma geçtim resimlerden adım adım ilerledim sonuç facia ?

2 işlemdede şunu farkettim resimlerdeki efı klasörüyle beninim efi klasöründeki dosyalar aynı değil bu arada defender kapalı ve virüs programı yok sistemim 10 64 bit zaten VM neyi UEFI modda çalıştırınca sıkıntı yok ama LEGACY e geçince aşşağıdaki sıkıntıyı alıyorum yardımcı olursanız çook ama çook sevinirim şimdiden iyi bayramlar...

secren shot adresi 

danger_fou, 5 saat önce yazdı:

@serhat100

hocam iyi bayramlar uzun zamandır bu multiboot sistemlerine merak salmış durumdayım sizin sisteminiz bana çok sade ve güzel geldi ellerinize emeğinize sağlık lakin tüm adımları birebir uygulamama rağmen bi türlü kurulumu gerçek manasıyla tamamlayamadım bayram bayram sizin ve arkadaşların kafasını cahilliğimizle belki şiişiricez ama inş. kusurumuza bakmazsınız

1-usb ye sizin dediğiniz şekilde yavaş format atarak yönetici olarak ''Altay_Grub2FM'' yi çalıştırdım ama en son MBR YÜKLEME bölümünde pc bir gece açık kalmasına rağmen kurulumu tamamlayamadı. bende MBR bölümünü sizin resimli anlatımlarda gösterdiğiniz şekilde harfiyen uyarak yaptım ama sonuç negatif?

2-Bunun üzerine manuel kuruluma geçtim resimlerden adım adım ilerledim sonuç facia ?

2 işlemdede şunu farkettim resimlerdeki efı klasörüyle beninim efi klasöründeki dosyalar aynı değil bu arada defender kapalı ve virüs programı yok sistemim 10 64 bit zaten VM neyi UEFI modda çalıştırınca sıkıntı yok ama LEGACY e geçince aşşağıdaki sıkıntıyı alıyorum yardımcı olursanız çook ama çook sevinirim şimdiden iyi bayramlar...

secren shot adresi 

bu arada yanlış yazmışım LEGACY de sistem OK ama UEFİ de linkte vermiş olduğum hatayı alıyorum

varmı yardımcı olacak bir yiğido  

danger_fou, 6 saat önce yazdı:

@serhat100

secren shot adresi 

Hayırlı bayramlar. Sıkıntı değil eleştiriye olumlu yada olumsuz açığım illaki sorunlar ile karşılaşılabilir sorunlarınızı yazarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım aslında sorun ile karşılaşılmayacak kadar fasih ve anlaşılır ama herhalde dikkatlerden kaçıyor yazılan ve görseller harfiyen uygulansa sonuca ulaşılır ama işte ufak bir ayrıntı atlanılınca sonuç alınamıyor neyse şimdi birincisi belleğinizi doğru tanımladınızmı yani sürücü no su (belleğinizin mbr yapısı bazan fazla format ve bölümlemden ötürü bozulabiliyor ve buda doğru yapılanmasına engel oluşturuyor) doğru giriniz mbr kısmın oluşturulması saniyeler içerisinde olur bu kadar uzun sürmesi belleğin mbr si bozulmuş düzeltmenin birçok yolu var disk programlarından yararlanarak düzeltebilirsiniz 2. Sıradaki belirttiğiniz şeyler ilk sırada yazığımla alakalı efide boot olması legacy de olmaması hep bu yüzden 

Anlamadığım sizin bahsettiğiniz efi içeriği aynı değil derken, indirdiğiniz fat32 klasör içeriğini belleğinizin fat32 bölümüne yapıştırın. Mbr onarma legacy ile ilgili belleğinizin mbr sini düzelt öyle yap. Kolay gelsin. 

• Like 3

danger_fou, 9 saat önce yazdı:

@serhat100

secren shot adresi 

Bende güncellemeden sonra çalıştırdım başarılı olamadım otomatik kurulumda , Lakin manuel anlatımını tek tek yaptım sıkıntısız oldu bende ....

Ben şöyle yaptım manuel kurulumdaki adımları tek tek uyguladım flash belleğe sonrada üstad ın vermiş olduğu fat32 klasörünü küçük alana ( fat32 ) ntfs klasörünü de büyük alana ( ntfs )
attım.

Edited by neskali
  • Like 1

neskali, 55 dakika önce yazdı:

Bende güncellemeden sonra çalıştırdım başarılı olamadım otomatik kurulumda , Lakin manuel anlatımını tek tek yaptım sıkıntısız oldu bende ....

Ben şöyle yaptım manuel kurulumdaki adımları tek tek uyguladım flash belleğe sonrada üstad ın vermiş olduğu fat32 klasörünü küçük alana ( fat32 ) ntfs klasörünü de büyük alana ( ntfs )
attım.

Hayırlı olsun güle güle kullan. Fat32 ve ntfs klasör içerisindekileri usb belleğin ilğili bölümlerine koyalım (artık küçük ayrıntıları dahi yazmak gibi gerekiyor düşüncesindeyim) 

• Like 2

serhat100, 15 dakika önce yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullan. Fat32 ve ntfs klasör içerisindekileri usb belleğin ilğili bölümlerine koyalım (artık küçük ayrıntıları dahi yazmak gibi gerekiyor düşüncesindeyim) 

Teşşekürler Üstad tekrardan eline emeğine sağlık , (artık küçük ayrıntıları dahi yazmak gibi gerekiyor düşüncesindeyim)  kısmına katılıyorum , herhangi bi konuda herkesin bilgisi ve seviyesi , tecrübesi aynı değil ....

• Like 1

serhat100, 6 saat önce yazdı:

Hayırlı bayramlar. Sıkıntı değil eleştiriye olumlu yada olumsuz açığım illaki sorunlar ile karşılaşılabilir sorunlarınızı yazarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım aslında sorun ile karşılaşılmayacak kadar fasih ve anlaşılır ama herhalde dikkatlerden kaçıyor yazılan ve görseller harfiyen uygulansa sonuca ulaşılır ama işte ufak bir ayrıntı atlanılınca sonuç alınamıyor neyse şimdi birincisi belleğinizi doğru tanımladınızmı yani sürücü no su (belleğinizin mbr yapısı bazan fazla format ve bölümlemden ötürü bozulabiliyor ve buda doğru yapılanmasına engel oluşturuyor) doğru giriniz mbr kısmın oluşturulması saniyeler içerisinde olur bu kadar uzun sürmesi belleğin mbr si bozulmuş düzeltmenin birçok yolu var disk programlarından yararlanarak düzeltebilirsiniz 2. Sıradaki belirttiğiniz şeyler ilk sırada yazığımla alakalı efide boot olması legacy de olmaması hep bu yüzden 

Anlamadığım sizin bahsettiğiniz efi içeriği aynı değil derken, indirdiğiniz fat32 klasör içeriğini belleğinizin fat32 bölümüne yapıştırın. Mbr onarma legacy ile ilgili belleğinizin mbr sini düzelt öyle yap. Kolay gelsin. 

Hocam yardımlarınız için çook teşekkürler

birçok programla 64 gb lık usb mi yavaş şekilde formatladım,  win10 64 bit sitemimde Altay_Grub2FM  yi yönetici olarak çalıştırdım. OlmuyorOlmuyor Olmuyor 

NTFS_USB bölümünü oluşturuyorü dosyaları kopyalıyor, ama EFI_BOOT bölümünde kalıyor ve komut dosyanız kendisini tamamlıyamıyor.(Altay_Grub2FM MBR kuruluyor... bölümünde kalıyor]

manuel kurulumda ise herşeyi harfiyen yapmama rağmen UEFI sistemde bu hatayı alıyorum 

LEGACY sistemde ise usb stabil bi şekilde çalışıyor

Editör Notu:

Resim linkinizi düzenledim, lütfen bundan sonra sadece reklamsız resim linkini ekleyin.

Edited by mephistooo2

Efi de bootx64.efi dosyasını okumuyor gözüküyor pc zannedersem leptop muhtemel ki secureboot engeline takılıyor şu önerimi denermisiniz qemu de efi boot testi yapıp yapmadığını denermisin eğer qemu ile boot edip gerçek pc de yapmıyorsa secureboot engeli veya usb belleğin bölümlemesinde bir hata var deriz. 

Birde şu efi içeriği aynı değil olayını netleştirmelisin. 

10-Flash bellek fat32 içeriği.PNG

Bu resimden hareket ile kıyaslıyorsan ona takılma önemli olan fat32 bölümdeki EFI klasörünün içeriğinin doğru olması

Son olarak burda NTFS kısmı aktif gözüküyor 

16-Flash belleğimizin son hali.PNG

Doğrusu fat32 kısmını etkinleştir yani aktif olmalı fat32 seçimi yap etkinleştir yap Act. A harfi fat32 kısmında olmalı ama sıralama aynen resimdeki gibi olsun. 

Edited by serhat100
  • Like 1

• 4 hafta sonra ...

Arkadaşlar Güncelleme Geliyor...

Grub2 File Manager + Ventoy (İlk boot grub2fm den F7 tuşu ile ventoya,  ventoydan F2 ile Grub2fm ye geçişler verilmiştir.:yahoo:)

versiyon 7.3 + 1.0.13 =  Altay Grub2fm Multiboot V8.3 2020 

GÜNCELLENİYOR...........

• Like 6
  • Thanks 2

serhat100, 18.06.2020 - 16:00 yazdı:

Arkadaşlar Güncelleme Geliyor...

Grub2 File Manager + Ventoy (İlk boot grub2fm den F7 tuşu ile ventoya,  ventoydan F2 ile Grub2fm ye geçişler verilmiştir.:yahoo:)

versiyon 7.3 + 1.0.13 =  Altay Grub2fm Multiboot V8.3 2020 

GÜNCELLENİYOR...........

Güncellendi link ilk sayfada 

• Like 6
  • Thanks 1

serhat100, Bir saat önce yazdı:

Güncellendi link ilk sayfada 

Ellerine sağlık ? çok güzel ve birbiri ile uyumlu mükemmel bir multiboot olmuş ;) 

Otomatik kur bende olmadı maalesef hata verdi.. 89.satırda mbr restore adresi EFI32 olarak verilmiş, düzelttim ama yine yüklenmedi.

Hiç sorun değim mbr elle yükledim ve efi\bios geçişleri mükemmel :clapping:menü düzenlemelerin ve geçişlerin süper üstad.

Benim cihaz sadece efi destekli olması rağmen ilk defa legacy,de grubfm ile disklere kadar sorunsuzca kur ekranı geldi ve dosyaları yükleme hızı çok çok iyi.

• Like 1
  • Thanks 1

awengers44, 5 dakika önce yazdı:

Ellerine sağlık ? çok güzel ve birbiri ile uyumlu mükemmel bir multiboot olmuş ;) 

Otomatik kur bende olmadı maalesef hata verdi.. 89.satırda mbr restore adresi EFI32 olarak verilmiş, düzelttim ama yine yüklenmedi.

Hiç sorun değim mbr elle yükledim ve efi\bios geçişleri mükemmel :clapping:menü düzenlemelerin ve geçişlerin süper üstad.

Benim cihaz sadece efi destekli olması rağmen ilk defa legacy,de grubfm ile disklere kadar sorunsuzca kur ekranı geldi ve dosyaları yükleme hızı çok çok iyi.

Teşekkür ederim üstadım. İşin ehli bilir, böyle bir test ve geri bildirim almak mutlu etti beni. Var olasın kadirşinast arkadaşım. Otomatik kur işi @mephistooo2 üstad da herhalde bir gözden geçirir oda hata alırsa. 

• Thanks 1

@serhat100 üstad;

otomatik kurulum dosyasında  W ve V harflerine sabit sürücü harfi atama yerine Multiboot Toolkit de mevcut olan şu kodlar kullanalabilirsiniz....

:get.freeDrive
    set "freedrive="
    :: http://wiki.uniformserver.com/index.php/Batch_files:_First_Free_Drive#Final_Solution
    for %%a in (Z Y X W V U T S R Q P O N M L K J I H G F E D C) do (
        cd %%a: 1>>nul 2>&1 & if errorlevel 1 set freedrive=%%a
    )
exit /b 0

:check.letter
    echo.
    echo %_lang0123_%
    call :get.freeDrive
    :: get volume number instead of specifying a drive letter for missing drive letter case
    for /f "tokens=2" %%b in (
        'echo list volume ^| diskpart ^| find /i "MULTIBOOT"'
        ) do set "volume=%%b"
    vol %~1 >nul 2>&1
        if errorlevel 0 if exist "%~1" set "volume=%~1"
    :: assign drive letter
    (
        echo select volume %volume%
        echo assign letter=%freedrive%
    ) | diskpart >nul
exit /b 0

Bu kodlar ile boşta olan sürücü harfleri belirlenmekte ve partisyonlara hangi sürücü harfi boşta ise o harf verilmekte... mephistooo2 de bu kodlamayı Grub2FM_Suite projesinde kullandı üstad....

:NTFSLetter
    set "ntfsdrive="
    for %%a in (Z Y X W V U T S R Q P O N M L K J I H G F E D C) do cd %%a: 1>>nul 2>&1 & if errorlevel 1 set ntfsdrive=%%a
	exit /b 0

:FAT32Letter
    set "fat32drive="
    for %%a in (Z Y X W V U T S R Q P O N M L K J I H G F E D C) do cd %%a: 1>>nul 2>&1 & if errorlevel 1 set fat32drive=%%a
	exit /b 0

sizinde kullanmanızı tavsiye ederim

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Thanks 1

serhat100, 23 dakika önce yazdı:

Hocam zahmet olmazsa düzenleyip paylaşabilirmisin p.tesi den önce mümkün değil. 

Buyur üstad senin kodları düzenledim küçük hatalar vardı.. iki defa test ettim sorunsuz yüklendi ve boot etti :) şifre aynı ilk sayfaya veya kendi yandex diskine eklersin.

Boş harf atamasıyla ilgili üstadın kodlara bakarım ayrıca.

• Like 3
  • Thanks 5

awengers44, 11 saat önce yazdı:

Buyur üstad senin kodları düzenledim küçük hatalar vardı.. iki defa test ettim sorunsuz yüklendi ve boot etti :) şifre aynı ilk sayfaya veya kendi yandex diskine eklersin.

Boş harf atamasıyla ilgili üstadın kodlara bakarım ayrıca.

Teşekkür ederim cmd kodlarındaki hata giderilerek link yenilenmiştir. Sorun yaşayanlar  yeniden indirsinler. 

• Like 3

Benim gibi daha önce yapmış olanlar , efi içeriğini usb den komple silip yeni paylaşılandaki efi içeriğini kopyala yapıştır yaparsa  çalışıyor  şimdi denedim sonuç olmulu .

Emeğine sağlık üstad.

flash belleği manuel olarak  anlatıltığı şekilde yaptım. iso klasörüne elimdeki windows isolarını kopyaladım pyi boot edip isolara ulaşdım isodan windows ünyükleye tıkladım altay cmd ekranı çıktı pencereyi kapatmayın diye bir uyarı vardı bekledim ardından pc yeniden başladı windows kuruluymuna geçmedi.

uA_18, Şimdi yazdı:

flash belleği manuel olarak  anlatıltığı şekilde yaptım. iso klasörüne elimdeki windows isolarını kopyaladım pyi boot edip isolara ulaşdım isodan windows ünyükleye tıkladım altay cmd ekranı çıktı pencereyi kapatmayın diye bir uyarı vardı bekledim ardından pc yeniden başladı windows kuruluymuna geçmedi.

Legacy bios,da boot ettiyseniz kullandığınız iso dosyası grubfm sistemi ile uyumlu değildir veya ram yetersiz olunca sistem res atar. Alternatif kurulum menüsüne geçiş yapıp ventoy boot ile kurmayı deneyiniz.

• Thanks 2

UZUNLAR, 3 saat önce yazdı:

@serhat100  üstad, çokkk güzel olmuş, ellerine sağlık.  Müthiş başarı....   :) 

Teşekkür ederim, tnctr den başka hiç bir yerde yoktur. 

Üstad eline sağlık çok güzel olmuş. 

neskali, 2 saat önce yazdı:

Benim gibi daha önce yapmış olanlar , efi içeriğini usb den komple silip yeni paylaşılandaki efi içeriğini kopyala yapıştır yaparsa  çalışıyor  şimdi denedim sonuç olmulu .

Emeğine sağlık üstad.

EFI klasöründekileri belleğin fat32 kısmına çıkardımı güncellenmiş olur ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur 

• Like 2
  • Thanks 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...