Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

mustafakarasan, 5 saat önce yazdı:

birşey dikkatimi çekti bilmediğimden soruyorum.sistem gerçekten çok güzel oldu elinize kolunuza sağlık diyorum.diyelimki aioboot veya ventoy dosyası güncellendi onları nasıl güncelleyeceğiz.dosya değişerekmi yoksa kurulum dosyası üzerindenmi

Ventoy ile aioboot dosyaları manuel güncelleyebilirsin ama geçişleride ayarlamalısın yoksa stabilitesi bozulur Grub2fm ise manuel olmaz illa benim yapmam gerekiyor. 

Emre028, Bir saat önce yazdı:

Hasan hocam hayırlı geceler.. Gpt uyumlu BIOS'larda sorunsuz boot edebiliyorken Legacy MBR BIOS'ta boot edemiyorum. Hata görüntüleri paylaşıyorum. @awengers44 hocamla birlikte denedim config dosyasını silince boot oluyor ancak bu seferde isoları görüyor boot etmiyor. wim dosyalarını ise hiç görmüyor. config menüsünü atlamanın veyahut legacyde boot etmenin başka bir yolu var mıdır ?

Please register to see this content.

Emre028 hocam config dosyası kesinlikle olması gerekiyor. Onu pas geçtiğimizde bahsettiğin sorunlar çıkar. Bu ekran Legacy\MBR\CSM zaten 

Neyse yarın sana bir config dosyası vereyim onda sorunu aşacağına inanıyorum. Hayırlı geceler. 

• Like 1

awengers44, 8 dakika önce yazdı:

@34ero Hocam fat dosya boyutunu kontrol edin tamam ise cmd ekranı kapatabilirsiniz. Arka planda kalan betik,ler sebep oluyor sanırım. 

tamamdır hocam biraz yavaş yükledi bende biraz aceleciyim herhalde :) 

emeğinize sağlık ...

Edited by 34ero
  • Like 1

mustafakarasan, 41 dakika önce yazdı:

aioboot exe dosyasını çalıştırdım denmek için güncelleme geldi güncelle dedim direk aioboot geliyor sistemi bozdum :)

AIOCreator.exe çalıştırma işi @UZUNLAR hocanın başının altından çıktı :D iptal edip çalışmasını engellemekle en iyisini yapmıştı @serhat100 hoca ama ben ekledim bazı ihtiyaçlar sebebiyle oda beni kırmadı, görüyorum ki eklemekle hata etmişim.

• Like 2
  • Haha 2

mustafakarasan, 6 dakika önce yazdı:

Anlamadığım için soruyorum. Aioboot çalıştırdım kmpe projesini entegre edeyim dedim alan yetersiz dedi. Aioboot ile entegrasyon nasıl olacak fat32 alanı az olduğu için bir işe yaramayacakmı aioboot projesi

Artık dosya entegre etmeyi unutun. Bu sistemlerde sadece seçiminizle iso wim vs bir çok uzantılı dosyayı çalıştıracak desteği vermekte, alternatif ve çok geniş destekli üç multiboot sistem bir arada. Sadece programları çözmeye çalışarak farklı farklı dosyaları çalıştırın ve programlar arasında tercihlerinizi kendinize göre belirleyin.

• Like 1

awengers44, 11 saat önce yazdı:

AIOCreator.exe çalıştırma işi @UZUNLAR hocanın başının altından çıktı :D

Üstad, sabah sabah benin güldürdün.  :D    :D   

AIOBOOT :  Bu zamana kadar gelmiş geçmiş ve yakın gelecekte   eşi benzeri yapılamayacak bir  MULTİBOOT'tur.

Ventoy        :   " Rüfus "  un   biraz gelişmişi olup,   Rüfus dan   3 tane fazlalığı olan UCUBE bir  SÖZDE  Multiboottur.    :D   :D   :D  

• Haha 2

mustafakarasan, 17 saat önce yazdı:

aioboot exe dosyasını çalıştırdım denmek için güncelleme geldi güncelle dedim direk aioboot geliyor sistemi bozdum :)

Bootice ile mbr onar dan altaydr yi göster onar yap tekrar normal açılışı geçer. 

• Like 1

mustafakarasan, 46 dakika önce yazdı:

yaptım bunu legacyde düzeldi ama efide aioboot direk açıyor

İndirdiğin 7z dosyanın içinden efi/boot klasörü içinden bootx64.efi yi al usb efi/boot içindeki ile değiştir oda düzelir. 

• Thanks 1

mustafakarasan, 1 saat önce yazdı:

yaptım bunu legacyde düzeldi ama efide aioboot direk açıyor

serhat100, Bir saat önce yazdı:

İndirdiğin 7z dosyanın içinden efi/boot klasörü içinden bootx64.efi yi al usb efi/boot içindeki ile değiştir oda düzelir. 

@mustafakarasan  sonuç olumlu ya da olumsuz ne oldu acaba ?   :)   

• Haha 1

mustafakarasan, 18 dakika önce yazdı:

Ben tamda bu tarz düşünüp efi klasörünü indirdiğin dosya içindeki efi klasörü ile komple değişmiştim. Bu şekilde düzeldi çalıştı.  Demekki bootx64.efi değişmesi yeterliymiş. Teşekkürler

peki üstad,  win32 de UEFI yi deneme şansın var mı ?  sanal PC kullanıyorsan .... 

mustafakarasan, 17 saat önce yazdı:

Ben tamda bu tarz düşünüp efi klasörünü indirdiğin dosya içindeki efi klasörü ile komple değişmiştim. Bu şekilde düzeldi çalıştı.  Demekki bootx64.efi değişmesi yeterliymiş. Teşekkürler

Az önce aynı şekilde deneme yaptım. Güncelleme yapıldı. aLTaydr dosyası ile mbr geri yükledim ve bootx64.efi dosyasını güncelledim.  Sistem boot etti.

Ama aynı zamanda main.cfg dosyasını atmazsanız seçeneklerden ventoy a ve altay g2 ye geçişler siliniyor. Tabi sistemi yeniden başlatablirsiniz  yada gerekli kodları menü klasörü içerisindeki main.cfg ye ekleyebilirisiniz güncellemeden etkilenmez.

• Like 2

Bu projeyi ; Öncelikle kendi adıma herkese şiddetle tavsiye ederim.

AIO v.xxxxx  den  v.xxxxxx ye güncelleme YAPILDIKTAN SONRA !!! ;

1. EFI\boot\  içinde ki   aiobootx64.efi  VE   aiobootia32.efi  dosyalarını siliyoruz.
2. EFI\boot\  içinde ki   grubx64.efi dosyasının  adını   aiobootx64.efi  VE   bootia32.efi dosyasının   adını  aiobootia32.efi  olarak değiştiriyoruz.

( 1. ve 2. madde her ihtimale karşı... Yapımcı içeriğini değiştirmiş olabilir diye... )

3. İndirdiğimiz 7z dosyanın içinden
   a) bootx64.efi
   b) grubx64.efi
   c) bootia32.efi
   d) grubia32.efi   
   dosyalarını kopyalayıp Flash Belleğimizin  EFI\boot  klasörünün içine yapıştırıyoruz.
4. İndirdiğimiz 7z dosyandan AIO\grub\Main.cfg  dosyasını Flash Belleğimizde ki AIO\grub içine yapıştırıyoruz.

AIO v.9.9.2 olarak güle güle kullanıyoruz :)

tabi ben bu şekilde tek tek yapmadım resimde ki 3 no'lu seçenek ile güle güle kullanıyorum. :)

3 no'lu seçenek aynı zamanda AIOBOOT 'un  AIOCreator.exe aracı ile ya da başka bir şekilde yanlışlıkla bootloader yüklendiğinde/bozulduğunda...
projeye ait grub2 bootloaderini geri yükler.

Please register to see this content.

• Like 2
  • Thanks 1

Bu projeyi ; Öncelikle kendi adıma herkese şiddetle tavsiye ederim.
   AIO v.xxxxx  den  v.xxxxxx ye güncelleme YAPILDIKTAN SONRA !!! ;
1. EFI\boot\  içinde ki   aiobootx64.efi  VE   aiobootia32.efi  dosyalarını siliyoruz.
2. EFI\boot\  içinde ki   grubx64.efi dosyasının  adını   aiobootx64.efi  VE   bootia32.efi dosyasının   adını  aiobootia32.efi  olarak değiştiriyoruz.
   ( 1. ve 2. madde her ihtimale karşı... Yapımcı içeriğini değiştirmiş olabilir diye... )
3. İndirdiğimiz 7z dosyanın içinden
   a) bootx64.efi
   B) grubx64.efi
   c) bootia32.efi
   d) grubia32.efi   
   dosyalarını kopyalayıp Flash Belleğimizin  EFI\boot  klasörünün içine yapıştırıyoruz.
4. İndirdiğimiz 7z dosyandan AIO\grub\Main.cfg  dosyasını Flash Belleğimizde ki AIO\grub içine yapıştırıyoruz.

AIO v.9.9.2 olarak güle güle kullanıyoruz [emoji4]
tabi ben bu şekilde tek tek yapmadım resimde ki 3 no'lu seçenek ile güle güle kullanıyorum. [emoji4]
3 no'lu seçenek aynı zamanda AIOBOOT 'un  AIOCreator.exe aracı ile ya da başka bir şekilde yanlışlıkla bootloader yüklendiğinde/bozulduğunda...
projeye ait grub2 bootloaderini geri yükler.

aLTay_AIO.png.fca325ade640d7f582ffe836b11efd10.png
Yine yaptın yapacağını@uzunlar abi :D
Birde şu tapatalk olayını kullanabilsek daha iyi olacak.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...