Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

Grub2 File Manager v7.0 Final modifiyeli olarak hazırlanmıştır.

@crasadure Hocanın paylaşımı esas alınmış olup grub2 ekler ve kodlar ona aittir.

https://yadi.sk/d/tJsjfE-RY_aiNw

Dosya: grubfm-tr_v7.0final_modifiyeli.zip 
 Boyut: 14 mb
 MD5: 05381c1cb5e7925721e1223ee667deb3

Edited by awengers44
Legacy grubfm.iso değiştirildi.
  • Like 2

mephistooo2, 10.03.2020 - 15:41 yazdı:

Grub2FM USB Kur (MokManager)

Bir önceki Grub2 FM USB Kur betiğinde grub dosyaları kullanılarak secureboot atlatılabiliyordu ancak tüm donanımlarda çalışma ihtimali düşüktü.

Bu scriptte ise yine tüm donanımlarda çalışmama ihtimali var ancak kurulumdan sonra USB diskin FAT32 kısmındaki SecureBoot.cer dosyasını BIOS'a tanıtarak sorunsuz bir şekilde UEFI modunda secure boot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SecureBoot.cer dosyasının BIOS'a tanıtılması işleminden sonra artık o makinada tekrardan bu işlemi yapmanıza gerek yoktur, Grub2FM direkt olarak secureboot açık iken önyüklenecektir.

Normalde sorun yaşanan bilgisayarın BIOS'undan secureboot ayarı kapatılabilir ancak az da olsa bazı bilgisayarların BIOS'unda bu ayar yoktur. Böyle bir durumda MokManager ile secureboot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SECUREBOOT (MOKMANAGER) GRUB2FM'NİN GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM'ye ait derlenmiş önyükleme dosyalarından

grubfm.iso dosyasını
USB kök dizin\boot\ klasörüne

grubfmx64.efi dosyasının adını grubx64_real.efi olarak değiştirdikten sonra
USB.kök.dizin\efi\boot\ klasörüne

grubfmia32.efi dosyasının adını grubia32_real.efi olarak değiştirdikten sonra
USB.kök.dizin\efi\boot\ klasörüne

kopyalamanız yeterlidir.

Güvenli Önyüklemeyi atlatmak için Super UEFIinSecureBoot Disk dosyaları kullanılmıştır.

Super UEFIinSecureBoot Disk v3 Github Linki:

RAR Şifre: www.tnctr.com

(RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.)

RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.

RAR Dosya Boyutu: 10 MB

Link:

Please register to see this content.

Hocam , Grub2FM USB Kur... programlarını  Grub2 File Manager v7.0 Final-Modifiyeli olarak güncellenirse iyi olurdu...

• Editor
34ero, Bir saat önce yazdı:

Hocam , Grub2FM USB Kur... programlarını  Grub2 File Manager v7.0 Final-Modifiyeli olarak güncellenirse iyi olurdu...

Grub2FM USB Kur için ayrıca güncellemeye gerek yok, USB klasör içindeki ilgili klasörlere son versiyon Grub2FM'ye ait dosyaları kopyalayın, oldu bitti işte :)

• Like 2

ULUMANITU_, 2 saat önce yazdı:

Herkese merhaba vaktinizi almadan  orijinali ile modifiyeli olanın farkı nedir kısaca müsait olup bilen varsa cevaplarsa sevinirim teşekkürler

Modifiyeli Grub2 File Manager Özellikleri:

1. Her tür uzantılı dosyayı (wim,esd,iso,vhd,vb) flash bellek içinde arama fonksiyonu eklenmiştir.Grub2 file manager ana ekranında klavye kısayolu olarak "f"harfine basarak dosyaları arama ekranına ulaşabilirsiniz.

2. Bazı özel WinPE ISO ları (Sergei Strelec,Anhdv,DLC Boot,BobOmb,HkBoot,HirenBoot,Kmpe)UEFI ve LEGACY sistemlerde ISO üzerinden boot edebilme ve çalıştırabilme

özelliği entegre edilmiştir. Bu kodlamadaTnctr den belirttiğim arkadaşların katkısı mevcuttur(@serhat100 @mephistooo2 )

Edited by crasadure
  • Like 2
  • Thanks 3

tamircin, 57 dakika önce yazdı:

hocam flash bellekten değilde isodan boot nasıl edebiliriz. uefi ve lagacy olarak.

İsteğiniz önceki yazışmalarda mevcut. Lütfen önce mevcut yazışmaları inceleyerek sorularınızı sorunuz

https://www.tnctr.com/topic/662953-grub2-dosya-yöneticisi-grub2-file-managerg2fm/?do=findComment&comment=2092527

• Editor
tamircin, 9 saat önce yazdı:

hocam flash bellekten değilde isodan boot nasıl edebiliriz. uefi ve lagacy olarak.

Grub2FM'nin iso formatında kullanılması pek tercih edilmez diye düşünüyordum. :)

Bir önceki Grub2FM iso dosyası eski sürümdür ve bu sürümü UltraISO tarzı programlarla güncellenemiyordu çünkü efi modunda önyükleme bozuluyordu.

Artık bu sorunu da hallettim, Grub2FM'ye ait bir güncelleme geldiğinde buradan indirdiğiniz iso dosyasını UltraISO vb. program ile açıp güncellenmiş dosyaları kopyalayarak tekrardan güncel Grub2FM iso dosyasını oluşturabilirsiniz.

Grub2 File Manager MBR & UEFI  |  ISO

MBR modunda Grub4Dos üzerinden grubfm.iso dosyası, UEFI modunda XorBoot üzerinden grubfmx64.efi dosyası önyüklenir.

SecureBoot desteklenmez . (Tek başına SecureBoot desteklenmez ancak AIO MutiBoot, MutiBoot Toolkit, XorBoot vb. multiboot yapıları üzerinden secureboot açık iken önyüklenebilir.)

ISO dosyası içeriğindeki Grub2FM dosyaları, @crasadure üstadın son derlediği modifiye dosyalarıdır...

ISO Dosya Boyutu: 16 MB

Edited by mephistooo2
  • Like 4

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

Grub2FM'nin iso formatında kullanılması pek tercih edilmez diye düşünüyordum. :)

Bir önceki Grub2FM iso dosyası eski sürümdür ve bu sürümü UltraISO tarzı programlarla güncellenemiyordu çünkü efi modunda önyükleme bozuluyordu.

Artık bu sorunu da hallettim, Grub2FM'ye ait bir güncelleme geldiğinde buradan indirdiğiniz iso dosyasını UltraISO vb. program ile açıp Grub2FM'ye ait güncellenmiş dosyaları kopyalayarak tekrardan güncel Grub2FM iso dosyasını oluşturabilirsiniz.

MBR modunda Grub4Dos üzerinden grubfm.iso dosyası, UEFI modunda XorBoot üzerinden grubfmx64.efi dosyası önyüklenir.

SecureBoot desteklenmez . (Tek başına SecureBoot desteklenmez ancak AIO MutiBoot, MutiBoot Toolkit, XorBoot vb. multiboot yapıları üzerinden secureboot açık iken önyüklenebilir.)

ISO dosyası içeriğindeki Grub2FM dosyaları, @crasadure üstadın son derlediği modifiye dosyalarıdır...

bu çalışmayı da konu başına alırsak iyi olurdu...

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Artık bu sorunu da hallettim, Grub2FM'ye ait bir güncelleme geldiğinde buradan indirdiğiniz iso dosyasını UltraISO vb. program ile açıp Grub2FM'ye ait güncellenmiş dosyaları kopyalayarak tekrardan güncel Grub2FM iso dosyasını oluşturabilirsiniz.

hocam bu iso yu da diğer çalışmanızda ki gibi usb ye atarken iki bölüm olarak  atacak bir program ilave etseniz  kullanım açısından iyi olurdu...

• Editor
34ero, 37 dakika önce yazdı:

hocam bu iso yu da diğer çalışmanızda ki gibi usb ye atarken iki bölüm olarak  atacak bir program ilave etseniz  kullanım açısından iyi olurdu...

Neden, ne gerek var...?

Söylediğiniz şekilde yaparsak USB diske kurulum ile aynı olur ki zaten öyle bir çalışma var...

• Thanks 1

emeğine sağlık usb ye Grub2 Dosya Yöneticisini ilk yüklerken  Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur (@mephistooo2) dosyalarımı  yoksa  Grub2FMUSB Kur (MokManager) (@mephistooo2) dosyalarımı kullanılacak.   Grup2 sistemine geçmek için tüm videoları seyrettim ancak hepsi birbirine karıştı.  En güncel hali ile legacy ve uefı de çalışacak usb kurulumu yapan tek bir paket paylaşmanız mümkünmüydü.

Edited by ÇILGIN_06

mephistooo2, 10 saat önce yazdı:

Artık bu sorunu da hallettim, Grub2FM'ye ait bir güncelleme geldiğinde buradan indirdiğiniz iso dosyasını UltraISO vb. program ile açıp güncellenmiş dosyaları kopyalayarak tekrardan güncel Grub2FM iso dosyasını oluşturabilirsiniz.

hephistooo2 hocam teşekkürler

• Editor
ÇILGIN_06, 9 saat önce yazdı:

emeğine sağlık usb ye Grub2 Dosya Yöneticisini ilk yüklerken  Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur (@mephistooo2) dosyalarımı  yoksa  Grub2FMUSB Kur (MokManager) (@mephistooo2) dosyalarımı kullanılacak.   Grup2 sistemine geçmek için tüm videoları seyrettim ancak hepsi birbirine karıştı.  En güncel hali ile legacy ve uefı de çalışacak usb kurulumu yapan tek bir paket paylaşmanız mümkünmüydü.

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur

ve

Grub2FMUSB Kur (MokManager)

ikisi de aynı amaca hizmet eder. İkisi de USB/ HDD diskelere Grub2 Dosya Yöneticisini yükler...

Siz sadece ikisinden birini tercih edeceksiniz...

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

ÇILGIN_06, Bir saat önce yazdı:

Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 ile virtualBox da usb boot etmeye çalıştığımda bu hatayı alıyorum. Neti araştırdım ancak çözüm bulamadım yardımcı olurmusunuz.

1.yol: Hata mesajına tamam deyip , Oracle Vm Virtual Box programı üzerinden sanal makineyi çalıştırmayı deneyin.

2.yol: Bu konuda çözüm yolu olarak önceden video çekmiştim..linki inceleyin

Edited by crasadure
  • Thanks 1

crasadure, 3 saat önce yazdı:

1.yol: Hata mesajına tamam deyip , Oracle Vm Virtual Box programı üzerinden sanal makineyi çalıştırmayı deneyin.

2.yol: Bu konuda çözüm yolu olarak önceden video çekmiştim..linki inceleyin

yardımınız sayesinde mevcut startwm hatasını düzelttim ve yeni bir hata geldi

VirtualBox/Hyper-V conflict: WHvSetupPartition failed - VERR_NEM_VM_CREATE_FAILED

yeni hatayıda  

video ile düzelttim teşekkürler.

• Like 1