Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

red_d, Bir saat önce yazdı:

PBR kısmında "GRLDR" değil de "BOOTMGR" yazıyor, sanırım o kısmı değiştiriyoruz doğru mudur? "BOOTMGR" => "GRUBFM" gibi.

EDİT: Denemeyi yaptım, hatta orijinal dosya isimlerine sadık kalmak adına "grubfm" nin adını "bootmgr" yaptım (boyuttan anladığım kadarıyla "grubfm" bir "bootmgr" dosyası). Bootice ile her zamanki gibi flaşı 2 ye böldüm, fat32 kısmı "active" yaptım, mbr ve pbr yi ayarladım. Şu an anlamadığımı tek bir hata alıyorum, her şeyi ayarladıktan sonra fat32 kısmı görünmesin diye ntfs kısmını her zaman "set accesible" (erişilebilir) yaparım. fat32 kısmı erişilebilir iken boot etmede sorun yok, hem sanalda hem reelde grum2fm açılıyor ama ntfs kısmını erişilebilir yaptığımda resimdeki gibi oluyor. Denemeler legacy olarak yapıldı.

deb.JPG.36ef1b857d54d8d7d0d9e551beafe6e3.JPG

Please register to see this content.

Disk 3 Gibi Yaparsan İki modda sıkıntısız çalışır. FAT32 Kısmı Active Olacak Resimde Gözükmemiş. İkiside Gözükür Durumda Gizlemeye Gerek Yok.

Edited by ÇILGIN_06

ÇILGIN_06, 11 dakika önce yazdı:

Disk 3 Gibi Yaparsan İki modda sıkıntısız çalışır. FAT32 Kısmı Active Olacak Resimde Gözükmemiş. İkiside Gözükür Durumda Gizlemeye Gerek Yok.

fat32 kısmı gizlemiyorum, ben win8.1 kullandığım için flaşın sadece 1 bölümü erişilebilir-görünür oluyor, windows 10 da tüm bölümler görünürü gelir.

iskader, 13 dakika önce yazdı:

pbr düznelem kısmında  bootmgr değil grup4dos seçilmesi gerekiyor.  ben o şekilde yaptım oldu.

zaten menude grub4dos seçilirse grldr çıkıyor.

deneyelim mantıklı.

EDİT: grub4dos denedim ama yine aynı ekran geldi. ntfs kısmı erişilebilir yapınca bu şekilde oluyor.

Edited by red_d

BOOTABLE USB Bellekleri neden GPT değilde hep MBR seçiyoruz.

GPT seçersek ne olur MBR seçince ne oluyor.

Nette araştırdım detaylı bilgi bulamadım. Tüm bilgiler windows kurulumundaki disk yapılarının kar zararlarını anlatıyor.

Bu konu hakkında bilgi verebilecek varmı.

ÇILGIN_06, 19.05.2020 - 13:02 yazdı:

BOOTABLE USB Bellekleri neden GPT değilde hep MBR seçiyoruz.

GPT seçersek ne olur MBR seçince ne oluyor.

Nette araştırdım detaylı bilgi bulamadım. Tüm bilgiler windows kurulumundaki disk yapılarının kar zararlarını anlatıyor.

Bu konu hakkında bilgi verebilecek varmı.

• Sabit Disk (II) : Disklerde Bölme ve Genişletme (Birleştirme) Prensipleri
  • Please register to see this content.

• Like 2

crasadure, 28 dakika önce yazdı:
  • Sabit Disk (II) : Disklerde Bölme ve Genişletme (Birleştirme) Prensipleri
  • Please register to see this content.

Üstadım bilgiler için teşekkürler. Hepsini Okudum Bazı Bilgilerin Zamanla Unutulduğunu Tazelenmesi Gerektiğini Anladım.

LEGACY=>BİOS sistemlerin MBR üzerinden Boot Edilebildiğini Unutmuşum.

MultiBoot için MBR Şart onu anladım.

Peki MultiBoot değilde sadece UEFI Boot kullanacaksak GPT yada MBR farkı ne olur onu hala çözemedim.

ÇILGIN_06, 19.05.2020 - 14:02 yazdı:

Üstadım bilgiler için teşekkürler. Hepsini Okudum Bazı Bilgilerin Zamanla Unutulduğunu Tazelenmesi Gerektiğini Anladım.

LEGACY=>BİOS sistemlerin MBR üzerinden Boot Edilebildiğini Unutmuşum.

MultiBoot için MBR Şart onu anladım.

Peki MultiBoot değilde sadece UEFI Boot kullanacaksak GPT yada MBR farkı ne olur onu hala çözemedim.

Edited by crasadure

awengers44, 18.05.2020 - 10:48 yazdı:

Grub2 file manager ventoy güncellendi. v7.2.1 ayrı paylaşım yapmayı bıraktım aslında ama @crasadure hoca linux,da olan sıkıntıyı henüz gidermedi sanırım o yüzden toplu paketi buraya ekliyorum.

Bu sürümü her zaman için ayrı bir yerde muhafaza etmenizi özellikle tavsiye ediyorum ;) kullanınca farkını anlayacaksınız.

ventoy_v7.2.1.jpg.cf2004e8d133adc4074bf8caf8e8d3b4.jpg

https://yadi.sk/d/rKtl3zCftmZEEw

Dosya: grub2-filemanager-ventoy_v7.2.1.7z   12,2 MB
 MD5: e9224710e2bd6aaf1186fa2f51f6cf01

fark nedir usta ben çözemedim 2 tane grubfm dosyası var.

derbeder58, 19.05.2020 - 15:18 yazdı:

fark nedir usta ben çözemedim 2 tane grubfm dosyası var.

İkisi de aynı şu anda ...fark yok. Güncellemeyi uyguladık. Güncel link ilk konu başlığında mevcut. Hangisini dilerseniz onu kullanabilirsiniz.

• Like 1
  • Thanks 1

Üstadlar kolay gelsin  cevabı eksik kaldığı için tekrar sormak istiyorum.

Grub2 dosyaları ile flash belleğe manuel kurulum yapmak istiyorum

1 - Flashı 2 bölüm yapıp hazır scriplerin yaptığı gibi  1. bölüm fat32 2. bölümü ntfs yapıyorum.  botice ile mbr yi windowsnt mbr 6 yapıp pbr kaydını bootmgr yapıyorum ve sistem legacy de düzenli bir şekilde çalışıyor.  

2- Ama birinci bölümü ntfs ikinci bölümü fat32 yaptığımda dosyaları fat 32 kısmına atıp fat32 bölümünü aktif yapıyorum. Yine aynı şekilde  bootice ile mbr yi windowsnt mbr 6 yapıp, pbr kaydını ikinci bölüm olduğu için mbr1 e bootmgr yapıyorum . Ama legacy de aşağıdaki hata çıkıyor. 

Anlamak istediğim fat32 2. veya nebileyim 3. bölüm  olduğu zaman bootmgr dosyasının değişmesi mi gerekiyor.  Bilmediğimiz başka bir konu mu var. Amacım elimdeki harddiski hazırlamak istediğimde harddisk sonuna alan açıp  grup file maneger kurmak.

Ha şunu diyebilirsiniz ilk kısma alan ayır istediklerin zaten olur Ben süreci öğrenmek istiyorum.

iskader, 2 saat önce yazdı:

Anlamak istediğim fat32 2. veya nebileyim 3. bölüm  olduğu zaman bootmgr dosyasının değişmesi mi gerekiyor.  Bilmediğimiz başka bir konu mu var. Amacım elimdeki harddiski hazırlamak istediğimde harddisk sonuna alan açıp  grup file maneger kurmak.

Ha şunu diyebilirsiniz ilk kısma alan ayır istediklerin zaten olur Ben süreci öğrenmek istiyorum.

Bende sizin gibi tüm metodları denedim ancak olmad en son  USB Bellek Yapılandırması  MBR0=NTFS  MBR1=FAT32 Yaptıktan Sonra MultiBoot_v1.7 ile Sadece Fat32 Kısmını Gösterip Grub2_v2.05 Kurduğumda USB bellek  iki moddada hatasız çalıştığını gördüm. Mevcut durumun MBR ve PBR resimleri aşağıda belki size yardımcı olur.

2020-05-20_11h46_50.jpg.bf53043fc9ad0d0a6d16663717207ee4.jpg

MBR Kaydı

2020-05-20_11h47_16.jpg.4e8aab55ed4559547cd01b2894cc1b8e.jpg

PBR ==> NTFS Kaydı

2020-05-20_11h47_40.jpg.67165d9dd95312b808ca93362c278e56.jpg

PBR ==> FAT32 Kaydı

• Like 1

ÇILGIN_06, 17 dakika önce yazdı:

Bende sizin gibi tüm metodları denedim ancak olmad en son  USB Bellek Yapılandırması  MBR0=NTFS  MBR1=FAT32 Yaptıktan Sonra MultiBoot_v1.7 ile Sadece Fat32 Kısmını Gösterip Grub2_v2.05 Kurduğumda USB bellek  iki moddada hatasız çalıştığını gördüm. Mevcut durumun MBR ve PBR resimleri aşağıda belki size yardımcı olur.

MBR Kaydı

PBR ==> NTFS Kaydı

PBR ==> FAT32 Kaydı

Cevap için teşekkür ederim. Bölümleme hariç mbr pbr ile işlem yaptınızmı

Bölümleme sonrası sadece MultiBoot_v1.7 yi mi kullandınız.

Edited by iskader

iskader, 39 dakika önce yazdı:

Cevap için teşekkür ederim. Bölümleme hariç mbr pbr ile işlem yaptınızmı

Bölümleme sonrası sadece MultiBoot_v1.7 yi mi kullandınız.

Bölümledikten Sonra FAT32 Active yaptım ve MultiBoot_v1.7 Kullanarak Grub2_v2.05 Kurdum.

Başka Birşey Yapmadım. (USB Belleğin MBR ve PBR kayıtlarına Hiçbirşey Yapmadım.)

Üstadlardan Müsait Olan Bu İşlemin Detayını Anlatırsa Memnun Oluruz.

Gerektiğinde Bootice ile Manuel Olarakda Yapabiliriz.

Edited by ÇILGIN_06
  • Thanks 1

UZUNLAR, 1 dakika önce yazdı:

Yukarıda bu hususu belirttim ve linki sildim bakalım, GoogleDrive yi  kandırabilirsem yeni linki yazacam  :) 

cmd uzantılı dosyayı exe uzantılı dosya çevirme yerine sıkıştırıp yükleyin googlede sıkıntı olmaz

ÇILGIN_06, 2 saat önce yazdı:

Bölümledikten Sonra FAT32 Active yaptım ve MultiBoot_v1.7 Kullanarak Grub2_v2.05 Kurdum.

Başka Birşey Yapmadım. (USB Belleğin MBR ve PBR kayıtlarına Hiçbirşey Yapmadım.)

Üstadlardan Müsait Olan Bu İşlemin Detayını Anlatırsa Memnun Oluruz.

Gerektiğinde Bootice ile Manuel Olarakda Yapabiliriz.

burayı bir inceleyin yine olmaz ise daha sonra yardımcı olurum.

serhat100, 17 dakika önce yazdı:

burayı bir inceleyin yine olmaz ise daha sonra yardımcı olurum.

Üstadım O Konuyuda inceledim  Ellerine Sağlık güzel sistem Grub4Dos gfxlerinden  Kullandım.

Altay Grub2fm Multiboot V8 2020 Sistemin USB Disk Yapılandırması Yapmak istediğimin aynısı tek farkı İstediğim USB Belleğin iki kısmınında Görünür (Harf Atanmış)  olması. (Mümkünmü emin Değilim Multi_Boot Paketleri Denerken İstediğim Sistem Oldu) 

Manuel MBR ve PBR Ayar Yapılandırmasında (Altaydr Dosyasından)  Hazır Sektör Bilgisi Yüklendiği için nereye ne yazıldığı Bilgisine Ulaşamıyorum.

ÇILGIN_06, 5 dakika önce yazdı:

Üstadım O Konuyuda inceledim  Ellerine Sağlık güzel sistem Grub4Dos gfxlerinden  Kullandım.

Altay Grub2fm Multiboot V8 2020 Sistemin USB Disk Yapılandırması Yapmak istediğimin aynısı tek farkı İstediğim USB Belleğin iki kısmınında Görünür (Harf Atanmış)  olması. (Mümkünmü emin Değilim Multi_Boot Paketleri Denerken İstediğim Sistem Oldu) 

Manuel MBR ve PBR Ayar Yapılandırmasında (Altaydr Dosyasından)  Hazır Sektör Bilgisi Yüklendiği için nereye ne yazıldığı Bilgisine Ulaşamıyorum.

her iki bölüm Görünür olması harf atanmış olması boot olması için önemli değil önemli olan sıralamadır bootice ile baktığında usb nin  (0) ntfs  grub2 de (hd0,msdos1) dir. (1) fat32 de (hd0,msdos2) olur fat32 2. sırada yani (hd0,msdos2) olmalı yoksa legacy de boot olmaz yani ntfs kısmında dosyaları arayacağından bulamaz ve hataya düşer 

mbr manuel onarma ve geri yükleme  

11-Flash belleğe MBRsini yapalım.PNG

12-Flash belleğin mbr geri yükle .PNG

13-Flash belleğin mbr onar.PNG

aLTaydr normal g2ldr dosyasıdır 

Bootice /DEVICE=V: /mbr /restore /file=EFI32\aLTaydr /sectors=68 /keep_dpt:0 /quiet

serhat100, 37 dakika önce yazdı:

aLTaydr normal g2ldr dosyasıdır 

Bootice /DEVICE=V: /mbr /restore /file=EFI32\aLTaydr /sectors=68 /keep_dpt:0 /quiet

Üstadım /Boot/Grub/ Dizinindeki Orjinal g2ldr dosyasını gösterdiğiniz adımları uygulayarak yükledim LEGACY Mod açılmadı

2020-05-20_15h43_30.jpg.3c7a54256ae3fa74e1120cf948d6f370.jpg

2020-05-20_15h56_44.jpg.caed66e15824540de32722184015f641.jpg

Sizde 68 Söktör vardı Bende 719 ikisinide denedim sonucu aynı

ÇILGIN_06, 7 dakika önce yazdı:

Üstadım /Boot/Grub/ Dizinindeki Orjinal g2ldr dosyasını gösterdiğiniz adımları uygulayarak yükledim LEGACY Mod açılmadı

2020-05-20_15h43_30.jpg.3c7a54256ae3fa74e1120cf948d6f370.jpg

2020-05-20_15h56_44.jpg.caed66e15824540de32722184015f641.jpg

Sizde 68 Söktör vardı Bende 719 ikisinide denedim sonucu aynı

i386-pc içerisindeki core.img ı kullanın mbr onarma için, tam olarak anlamadım ki siz yeni bir multiboot mu yapıyorsunuz yoksa var olan bir sistemde değişiklik mi onu bir netleştirirsen ona göre yazacam  normalde @By_FaRuK üstadın bu iş için hazırladığı ilk defa multiboot oluşturacaklar için çok güzel bir program onun ile yeni bir multiboot istediğiniz tarzda yapabilirsiniz 

https://www.tnctr.com/topic/642741-multiboot-utility-tr-en-v17/

serhat100, 1 saat önce yazdı:

i386-pc içerisindeki core.img ı kullanın mbr onarma için, tam olarak anlamadım ki siz yeni bir multiboot mu yapıyorsunuz yoksa var olan bir sistemde değişiklik mi onu bir netleştirirsen ona göre yazacam  normalde @By_FaRuK üstadın bu iş için hazırladığı ilk defa multiboot oluşturacaklar için çok güzel bir program onun ile yeni bir multiboot istediğiniz tarzda yapabilirsiniz 

@By_FaRuK üstadın Grub2_v2.05 Olan Menülü Sistemini Kullanıyorum.  İhtiyaçlarıma göre içeriğine değişiklikler yapıyorum.

Üstadın sistem USB Belleği Tek Part Olarak Düzenliyor benim isteğim ise  NTFS + FAT32   Olarak  2 Part. (4gb büyük iso'lar yüzünden NTFS ve UEFI yüzünden FAT32)

USB Belleği Multi_Boot Olarak Otomatik  (Hazır cmd yada exe kullanmak)  Ayarlamak Yerine Manuel   Ayarlamak İstiyorum. (Yani USB Belleğe 2 Part Olarak Grub2 nasıl yüklendiğini öğrenmek istiyorum)

Anlayışınız için teşekkürler.

Grub2 File Manager-Ventoy MultiBoot v.7.2.0-Modifiyeli

Önce Antreman USB Diskinizde deneyiniz !!

USB Diskinizi 1GB FAT32 ve geri kalan bölümü NTFS olarak biçimlendirip
otomotik kurulumu tamamlayacaktır.

• Thanks 1