Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

ÇILGIN_06, 1 saat önce yazdı:

Üstadın sistem USB Belleği Tek Part Olarak Düzenliyor benim isteğim ise  NTFS + FAT32   Olarak  2 Part. (4gb büyük iso'lar yüzünden NTFS ve UEFI yüzünden FAT32)

Merhaba, uygulamanın şu anki halinde usb bellek üzerinde bir biçimlendirme işlemi yaptırmıyorum. Kullanıcı belleğini istediği gibi biçimlendirip Multiboot Utility üzerinden bir kerede sorunsuz Grub2 olarak Multiboot kurulumu yapıp kullanabilir. Özelden yazarsanız basitçe işlemlerin nasıl yapıldığını anlatırım. 

Ayrıca Grub2 File Manager için otomatik kurulum ve güncelleme yapan bir uygulama hazırladım. Uygulama bitti sayılır. Biraz daha beklerseniz usb belleği biçimlendirip otomatik bölümlendirmesini yaptırıp direk Fat32 bölüme Grub2 File Manager kurulumu yapabilirsiniz.

Ayrıca haricen bir Format Tool uygulaması yapıyorum. Özellikle Multiboot sistem yapmak isteyenler için otomatik biçimlendirme işlemi yapıp usb belleği hazır hale getirecek.

Aslında bayramdan önce uygulamayı paylaşmayı planlıyordum ancak bazı özel işlerimden dolayı uygulamaya ara vermek durumunda kaldım. En kısa zamanda uygulamayı buradan paylaşıyor olacağım.

• Like 4
  • Thanks 1

UZUNLAR, 9 dakika önce yazdı:

Grub2 File Manager-Ventoy MultiBoot v.7.2.0-Modifiyeli

Önce Antreman USB Diskinizde deneyiniz !!

Bu Metod Grub2 ile Legacy  Boot değilki

Resimden Anlaşılacağı üzere GRLDR  PBR kısmına Yükleniyor ve LEGACY boot Yapılarak Grub4Dos  ile GrubFM çalıştırılıyor.

By_FaRuK, 3 dakika önce yazdı:

Ayrıca Grub2 File Manager için otomatik kurulum ve güncelleme yapan bir uygulama hazırladım. Uygulama bitti sayılır. Biraz daha beklerseniz usb belleği biçimlendirip otomatik bölümlendirmesini yaptırıp direk Fat32 bölüme Grub2 File Manager kurulumu yapabilirsiniz.

Ayrıca haricen bir Format Tool uygulaması yapıyorum. Özellikle Multiboot sistem yapmak isteyenler için otomatik biçimlendirme işlemi yapıp usb belleği hazır hale getirecek.

Aslında bayramdan önce uygulamayı paylaşmayı planlıyordum ancak bazı özel işlerimden dolayı uygulamaya ara vermek durumunda kaldım. En kısa zamanda uygulamayı buradan paylaşıyor olacağım.

Sabırsızlıkla Bekliyorum Yayımlamanızı. 

• Like 1

ÇILGIN_06, 4 dakika önce yazdı:

Sabırsızlıkla Bekliyorum Yayımlamanızı

Ben sizin probleminize cevap olarak yazmadım, dün paylaştığım bir konun da bazı arkadaşlar olmadığını söylemişona istinaden tam otomatik kurulum hazırlayıp onu paylaştım.  Aksi halde ÇILGIN_06 olarak paylaşım yapardım. 

UZUNLAR, 5 dakika önce yazdı:

Ben sizin probleminize cevap olarak yazmadım, dün paylaştığım bir konun da bazı arkadaşlar olmadığını söylemişona istinaden tam otomatik kurulum hazırlayıp onu paylaştım.  Aksi halde ÇILGIN_06 olarak paylaşım yapardım. 

Bir önceki dosya paylaşımındaki virüs indirilemiyor yazışmamızdan sonra bana yazdınız sandım.

Kusura Bakmayın.

• Like 1

ÇILGIN_06, 2 saat önce yazdı:

@By_FaRuK üstadın Grub2_v2.05 Olan Menülü Sistemini Kullanıyorum.  İhtiyaçlarıma göre içeriğine değişiklikler yapıyorum.

Üstadın sistem USB Belleği Tek Part Olarak Düzenliyor benim isteğim ise  NTFS + FAT32   Olarak  2 Part. (4gb büyük iso'lar yüzünden NTFS ve UEFI yüzünden FAT32)

USB Belleği Multi_Boot Olarak Otomatik  (Hazır cmd yada exe kullanmak)  Ayarlamak Yerine Manuel   Ayarlamak İstiyorum. (Yani USB Belleğe 2 Part Olarak Grub2 nasıl yüklendiğini öğrenmek istiyorum)

Anlayışınız için teşekkürler.

• Like 2
  • Thanks 1

@crasadure  üstadım videoyu bire bir uyguladım sanal ortamda çok güzel Legacy ve Uefı çalıştı.

Gerçek PC'de ise;

Legacy çalıştı (masa üstü)

UEFI çalışmadı (Leptop)

:hım::80:

EDIT : USB Belleği Tek Part Fat32 Ayarladığımda UEFI çalışıyor Ancak 2 Partlı USB Bellek ile UEFI'yi çalıştıramadım.

Edited by ÇILGIN_06
Ekleme

• Editor

Grub2 File Manager için oluşturduğum cmd kurulum dosyalarında küçük ama önemli bir değişiklik yaptım.

Aynı zamanda her zamanki gibi @crasadure üstadın son derlediği Grub2 File Manager dosyalarını da güncellemiş oldum.

Değişiklikler:

Tüm yöntemlerde güncelleme tarihi: 21.05.2020

• Grub2FM USB Kur (SecureBoot) ve Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager) yöntemlerindeki cmd kurulum dosyalarında FAT32 kısmı diskin son bölümünde olacak şekilde değişiklik yapıldı. Böylece Grub2FM kurulu USB diski Windows 7 yüklü bilgisayara taktığınızda diskin sadece NTFS kısmı görünecektir. (Windows 7 işletim sistemi, 2 bölümlü USB diskleri tüm bölümleriyle görüntüleyemez, sadece diskin ilk kısmını görüntüler.)
  • @crasadure üstadın son derlediği Grub2 File Manager dosyaları eklendi.

Link değişmedi, ilk mesajdaki aynı linkten indirebilirsiniz.
Edited by mephistooo2
  • Like 4
  • Thanks 1

mephistooo2, 42 dakika önce yazdı:

Grub2 File Manager için oluşturduğum cmd kurulum dosyalarında küçük ama önemli bir değişiklik yaptım.

Aynı zamanda her zamanki gibi @crasadure üstadın son derlediği Grub2 File Manager dosyalarını da güncellemiş oldum.

Değişiklikler:

• Grub2FM USB Kur (SecureBoot) ve Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager) yöntemlerindeki cmd kurulum dosyasında FAT32 kısmı diskin son bölümünde olacak şekilde değişiklik yapıldı. Böylece Grub2FM kurulu USB diski Windows 7 yüklü bilgisayara taktığınızda diskin sadece NTFS kısmı görünecektir. (Windows 7 işletim sistemi, 2 bölümlü USB diskleri tüm bölümleriyle görüntüleyemez, sadece diskin ilk kısmını görüntüler.)

üstat emeğine sağlık :) 

Dikkatime çeken bir durumu ve çözümü belirtmek istedim...Mokmanager dosyaları ile denedim... sürücü harfi olarak sabit harfleri atama yaptığını gördüm

V-->NTFS

W-->EFI 

kısmı olarak oluşmakta.. eğer bu sürücü harfleri kullanımda ise bu script kodları sorun çıkarabilir. Multiboot Toolikit  yapımcısı bu konuda güzel bir çözüm bulmuştu

:get.freeDrive
    set "freedrive="
    :: http://wiki.uniformserver.com/index.php/Batch_files:_First_Free_Drive#Final_Solution
    for %%a in (Z Y X W V U T S R Q P O N M L K J I H G F E D C) do (
        cd %%a: 1>>nul 2>&1 & if errorlevel 1 set freedrive=%%a
    )
exit /b 0

:check.letter
    echo.
    echo %_lang0123_%
    call :get.freeDrive
    :: get volume number instead of specifying a drive letter for missing drive letter case
    for /f "tokens=2" %%b in (
        'echo list volume ^| diskpart ^| find /i "MULTIBOOT"'
        ) do set "volume=%%b"
    vol %~1 >nul 2>&1
        if errorlevel 0 if exist "%~1" set "volume=%~1"
    :: assign drive letter
    (
        echo select volume %volume%
        echo assign letter=%freedrive%
    ) | diskpart >nul
exit /b 0

Boşta olan sürücü harflerini kullanarak bu harfler ile işlem yaptırıyordu . en son yaptığı düzenleme bu konu ile alakalı..

Please register to see this content.

Dosyayı inceleyerek işlemleri görebilirsin.  İstersen bu detayı da kodlarına ekle ki ileride o harfleri kullananlar sorun yaşamasın..

Ayrıca grldr dosyasında kodlar şu şekilde olursa LEGACY de boot ediyor..(ViRTUALBOX ile deneme sonucu)

pxe detect
configfile
default 0
timeout 0

map --unmap=1:0xff > nul
map --unhook
find --set-root /boot/grubfm.iso
map --mem /boot/grubfm.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)
boot

title commandline
	commandline

title reboot
	reboot

title halt
	halt

sanal makine de grub4dos (hd0,1) olarak görüyor...

image.png.e75255c3b291a038233ddfeaa2c325f6.png

ama dosyalar zaten aynı yerde olduğu için (hd0,1) demeye gerek kalıyor mu?

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Thanks 1

• Editor

@crasadure doğru söylüyorsun MBR modunda grldr dosyasında (hd0,1) olarak belirtmeye gerek yok.

MultiBoot Toolkit'deki boştaki sürücüsü harfini USB diske otomatik ekleme komutlarını inceleyeceğim, benim script e göre düzenlemeye çalışırım...

Önerilerin için sağol...

• Like 2

crasadure, 20.05.2020 - 21:06 yazdı:

Manuel Grup2 kurulumu ve Multiboot oluşturma videosunun ilk sayfada konunun altına eklense faydalı olur düşüncesindeyim. Otomatik kurulumlar çalışmadığı durumlarda bu yöntem kullanılabilir. Video için teşekkürler

@crasadure , @By_FaRuK , @serhat100 , @awengers44 ve @mephistooo2  üstadlara çalışmaları ve yardımları için teşekkürler.

USB Belleği Tek Part Olarak FAT32 Yaptığımda Legacy+Uefi aynı anda sıkıntısız çalışıyor. (4gb büyük dosyaların kullanımı için tercih sebebim değil)

Ancak USB belleği 2 part olarak Grub2 ile  Legacy+Uefi aynı anda çalıştırmak istediğimde bir türlü olmadı

@crasadure Üstadın Videosunun Bire Bir Aynısını Uygulasamda Uefi Modu Leptopta Çalıştıramadım.

USB Belleğin Yapısını Değiştirerek  denemeler yaptım.

En Son Resimdeki Bir  Ayarlama Yaptığımda İkisindede (Legacy+Uefi) Çalıştı.

Üstadın videodaki ayarı ile bende çalışan ayar arasındaki tek fark Bootice ile FAT32 Kısmını  "Set Accessible" Yapmak Oldu

Ama bu olgunun teknik olarak ne anlama geldiğini anlamadım  (Bootice'de İlk Part FAT32 Gözüküyor, Windowsun Disk Yöneticisinde ise İlk Part NTFS Gözüküyor) 

Benim Gibi Sorun Yaşayanlara Yardımcı Olur İnşallah. (Fat32 Kısmı  Açık ve Gizli Fark Etmiyor)

FAT32 Kısmı Gizlenmek istenirse

mephistooo2, 4 saat önce yazdı:

Değişiklikler:

• Grub2FM USB Kur (SecureBoot) ve Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager) yöntemlerindeki cmd kurulum dosyalarında FAT32 kısmı diskin son bölümünde olacak şekilde değişiklik yapıldı. Böylece Grub2FM kurulu USB diski Windows 7 yüklü bilgisayara taktığınızda diskin sadece NTFS kısmı görünecektir. (Windows 7 işletim sistemi, 2 bölümlü USB diskleri tüm bölümleriyle görüntüleyemez, sadece diskin ilk kısmını görüntüler.)

indirme linkine ulaşılamıyor...

• Editor
34ero, 7 saat önce yazdı:

indirme linkine ulaşılamıyor...

Bu araları şerefsizin biri Google Drive linklerimi şikayet ediyor; habire Google'dan, hizmetlerini ihlal ettiğime dair mail geliyor bana...

Bunu da şikaye etmiş...

Google Drive Hesabım askıya alınmış... :rant:

Müsait olduğumda düzelteceğim

Edited by mephistooo2
  • Like 3

Anlamadığım şimdi şu oldu,  hadi  şkayet eden ediyor da !  Google hiç mi incelemeyor paylaşılanın ne olduğunu?  nasıl bir içerik olduğunu ?   O zaman herkes birbirini yalandan şikayet edip Google hesabını kilitler. Bu nasıl bi mantık !  ya da bu konuda  benim bilmediğim  bi şey var.  Bilen izah etsin ben de öğreneyim valla 

• Like 3

• Editor

Değişiklikler:

Tüm yöntemlerde güncelleme tarihi: 22.05.2020

• Grub2FM Kurulumu esnasında  USB diske sabit atanan sürücü harfleri artık otomatik hale getirldi, yani USB diske kurulum ensasında artık boştaki ilk harf atanacaktır. (öneri için @crasadure üstada teşekkürler)

AÇIKLAMALAR:

1. Grub2FM USB Kur (SecureBoot)
  2. Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager)
  3. Grub2FM ISO (SecureBoot - EFI&MBR)

Tüm yöntemlerde güncelleme tarihi: 10.05.2020

Tüm yöntemlerde kullanılan Grub2FM dosyaları, @crasadure üstadın son derlediği (ventoy dahil) modifiye dosyalarıdır...

Grub2FM USB Kur (SecureBoot) ve Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager) yöntemlerine ait script dosyası sadece Windows 10'da çalışmaktadır.

1 - Grub2FM USB Kur (SecureBoot)

Spoiler

Script tarafımca defalarca deneme-yanılma sonrasında oluşturulmuştur. :D

DİKKAT:
Bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini kurmak istediğiniz USB HDD veya flash diskiniz komple biçimlendirilecektir. Veri kaybı için önleminizi alın.

Grub2 Dosya Yöneticisi bana göre mükemmel bir araç olmakla birlikte kullanmak için mecburen başka bir multiboot yapısına (AIO Multiboot, Multiboot Tookit vb.) ihtiyaç duyuyordu.

Artık bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini, USB diskinize başka bir multiboot yapısı kurmadan kullanabileceksiniz.

Script otomatik olarak yönetici hakları ile çalışır, çift tıklamanız yeterlidir.

Script ile USB HDD ve flash diskleriniz için kolay bir şekilde Grub2 Dosya Yöneticisini kurabilirsiniz.

Script, seçtiğiniz USB diskin ilk kısmını NTFS olarak biçimlendirir ve diskin ikinci bölümü için 50 MB ayırır ve Grub2 Dosya Yöneticisine ait dosyaları bu kısma kopyalar.

Script aynı zamanda vhd ve vhdx sanal disklerine de kurulum yapabilmektedir.

Grub2 Dosya Yöneticisi kurulan USB disk, hem MBR hem de UEFI modunda çalışmaktadır. UEFI modunda güvenli önyükleme açık iken de çalışır ancak her donanımda çalışacağının garantisi yoktur, böyle bir durumda ilgili bilgisayarın bios ayarlarından secureboot kapatılmalıdır.

Grub2FM (SecureBoot) kurulan USB disk, x64 işlemcilerde UEFI modunda sorunsuz çalışmaktadır ancak x86 UEFI destekleyen bir bilgisayarda çalışmamaktadır.

Grub2FM USB KUR (SECUREBOOT) GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM'ye ait derlenmiş önyükleme dosyalarından

grubfm.iso dosyasını
USB kök dizin\boot\ klasörüne

grubfmx64.efi dosyasını
USB.kök.dizin\efi\boot\ klasörüne

kopyalamanız yeterlidir.

0d0f886eb28.gif

2- Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager)

Spoiler

DİKKAT:
Bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini kurmak istediğiniz USB HDD veya flash diskiniz komple biçimlendirilecektir. Veri kaybı için önleminizi alın.

Bir önceki Grub2 FM USB Kur betiğinde grub dosyaları kullanılarak secureboot atlatılabiliyordu ancak tüm donanımlarda çalışma ihtimali düşüktü.

Bu scriptte ise yine tüm donanımlarda çalışmama ihtimali var ancak kurulumdan sonra USB diskin FAT32 kısmındaki SecureBoot.cer dosyasını BIOS'a tanıtarak sorunsuz bir şekilde UEFI modunda secure boot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SecureBoot.cer dosyasının BIOS'a tanıtılması işleminden sonra artık o makinada tekrardan bu işlemi yapmanıza gerek yoktur, Grub2FM direkt olarak secureboot açık iken önyüklenecektir.

Normalde sorun yaşanan bilgisayarın BIOS'undan secureboot ayarı kapatılabilir ancak az da olsa bazı bilgisayarların BIOS'unda bu ayar yoktur. Böyle bir durumda MokManager ile secureboot açık iken Grub2FM kullanabilirsiniz.

Grub2FM (SecureBoot+MokManager) kurulan USB disk, x64 ve x86 işlemcilerde UEFI modunda sorunsuz çalışmaktadır.

SecureBoot işleminin nasıl yapılacağında dair kısa bir anlatım gif resmi:

3be075fc7cc.gif

SECUREBOOT (MOKMANAGER) GRUB2FM'NİN GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM güncellendiğinde ilgili dosyaları ilgili yerlere kopyalarken ismini değiştirmeye gerek yok, olduğu gibi orijinal ismiyle  kopyalayabilirsiniz...

grubfm.iso dosyasını

grubfmx64.efi dosyasını

grubfmia32.efi dosyasını

kopyalamanız yeterlidir.

Güvenli Ön yüklemeyi atlatmak için Super UEFIinSecureBoot Disk dosyaları kullanılmıştır.

Super UEFIinSecureBoot Disk v3 Github Linki:

3 - Grub2FM ISO (SecureBoot - EFI&MBR)

Spoiler

AIO MultiBoot, MultiBoot Toolkit, XorBoot vb. multiboot yapıları üzerinden harici olarak kullanılabilir.

MBR modunda Grub4Dos üzerinden grubfm.iso dosyası, UEFI modunda XorBoot üzerinden işlemci tipine göre grubfmx64.efi  veya grubfmia32.efi dosyası önyüklenir.

SecureBoot destekler.
SecureBoot işleminin nasıl yapılacağında dair kısa bir anlatım gif resmi
(Grub2FM ISO SecureBoot işlemi, GRUB2 USB KUR (SECUREBOOT+MOKMANAGER) ile aynı işlemdir):

3be075fc7cc.gif

Grub2FM ISO (SecureBoot - EFI&MBR) GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM'ye ait bir güncelleme geldiğinde buradan indirdiğiniz iso dosyasını UltraISO vb. program ile açıp güncellenmiş dosyaları kopyalayarak tekrardan güncel Grub2FM iso dosyasını oluşturabilirsiniz.

Google Drive hesabım maalesef askıya alındığı için Grub2FM dosyalarını şimdilik Mega.Nz sitesine yükledim.

Mega.Nz sitesinden indirmek istediğiniz klasör üzerinde sağ tıklayıp zip olarak indirin, standart indirme yapmayın.

Spoiler

Link:

Edited by mephistooo2
  • Like 5
  • Thanks 1

mephistooo2, 4 saat önce yazdı:

Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager)

Üstad,   Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager)      indirdim  defalarca denedim ,  aşağıda ki resimde görüldüğü gibi sonuç elde ettim 

mephistooo2, 5 saat önce yazdı:

Değişiklikler:

Tüm yöntemlerde güncelleme tarihi: 22.05.2020

• Grub2FM Kurulumu esnasında  USB diske sabit atanan sürücü harfleri artık otomatik hale getirldi, yani USB diske kurulum ensasında artık boştaki ilk harf atanacaktır. (öneri için @crasadure üstada teşekkürler)

AÇIKLAMALAR:

1. Grub2FM USB Kur (SecureBoot)
  2. Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager)
  3. Grub2FM ISO (SecureBoot - EFI&MBR)

Tüm yöntemlerde güncelleme tarihi: 10.05.2020

Tüm yöntemlerde kullanılan Grub2FM dosyaları, @crasadure üstadın son derlediği (ventoy dahil) modifiye dosyalarıdır...

Grub2FM USB Kur (SecureBoot) ve Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager) yöntemlerine ait script dosyası sadece Windows 10'da çalışmaktadır.

1 - Grub2FM USB Kur (SecureBoot)

İçeriği Görüntüle

Script tarafımca defalarca deneme-yanılma sonrasında oluşturulmuştur. :D

DİKKAT:

Grub2 Dosya Yöneticisi bana göre mükemmel bir araç olmakla birlikte kullanmak için mecburen başka bir multiboot yapısına (AIO Multiboot, Multiboot Tookit vb.) ihtiyaç duyuyordu.

Artık bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini, USB diskinize başka bir multiboot yapısı kurmadan kullanabileceksiniz.

Script otomatik olarak yönetici hakları ile çalışır, çift tıklamanız yeterlidir.

Script ile USB HDD ve flash diskleriniz için kolay bir şekilde Grub2 Dosya Yöneticisini kurabilirsiniz.

Script, seçtiğiniz USB diskin ilk kısmını NTFS olarak biçimlendirir ve diskin ikinci bölümü için 50 MB ayırır ve Grub2 Dosya Yöneticisine ait dosyaları bu kısma kopyalar.

Script aynı zamanda vhd ve vhdx sanal disklerine de kurulum yapabilmektedir.

Grub2 Dosya Yöneticisi kurulan USB disk, hem MBR hem de UEFI modunda çalışmaktadır. UEFI modunda güvenli önyükleme açık iken de çalışır ancak her donanımda çalışacağının garantisi yoktur, böyle bir durumda ilgili bilgisayarın bios ayarlarından secureboot kapatılmalıdır.

Grub2FM (SecureBoot) kurulan USB disk, x64 işlemcilerde UEFI modunda sorunsuz çalışmaktadır ancak x86 UEFI destekleyen bir bilgisayarda çalışmamaktadır.

Grub2FM USB KUR (SECUREBOOT) GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

grubfm.iso dosyasını

grubfmx64.efi dosyasını

kopyalamanız yeterlidir.

2- Grub2FM USB Kur (SecureBoot+MokManager)

İçeriği Görüntüle

DİKKAT:

Bir önceki Grub2 FM USB Kur betiğinde grub dosyaları kullanılarak secureboot atlatılabiliyordu ancak tüm donanımlarda çalışma ihtimali düşüktü.

Bu scriptte ise yine tüm donanımlarda çalışmama ihtimali var ancak kurulumdan sonra USB diskin FAT32 kısmındaki SecureBoot.cer dosyasını BIOS'a tanıtarak sorunsuz bir şekilde UEFI modunda secure boot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SecureBoot.cer dosyasının BIOS'a tanıtılması işleminden sonra artık o makinada tekrardan bu işlemi yapmanıza gerek yoktur, Grub2FM direkt olarak secureboot açık iken önyüklenecektir.

Normalde sorun yaşanan bilgisayarın BIOS'undan secureboot ayarı kapatılabilir ancak az da olsa bazı bilgisayarların BIOS'unda bu ayar yoktur. Böyle bir durumda MokManager ile secureboot açık iken Grub2FM kullanabilirsiniz.

Grub2FM (SecureBoot+MokManager) kurulan USB disk, x64 ve x86 işlemcilerde UEFI modunda sorunsuz çalışmaktadır.

SecureBoot işleminin nasıl yapılacağında dair kısa bir anlatım gif resmi:

SECUREBOOT (MOKMANAGER) GRUB2FM'NİN GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM güncellendiğinde ilgili dosyaları ilgili yerlere kopyalarken ismini değiştirmeye gerek yok, olduğu gibi orijinal ismiyle  kopyalayabilirsiniz...

grubfm.iso dosyasını

grubfmx64.efi dosyasını

grubfmia32.efi dosyasını

kopyalamanız yeterlidir.

Güvenli Ön yüklemeyi atlatmak için Super UEFIinSecureBoot Disk dosyaları kullanılmıştır.

Super UEFIinSecureBoot Disk v3 Github Linki:

3 - Grub2FM ISO (SecureBoot - EFI&MBR)

İçeriği Görüntüle

AIO MultiBoot, MultiBoot Toolkit, XorBoot vb. multiboot yapıları üzerinden harici olarak kullanılabilir.

MBR modunda Grub4Dos üzerinden grubfm.iso dosyası, UEFI modunda XorBoot üzerinden işlemci tipine göre grubfmx64.efi  veya grubfmia32.efi dosyası önyüklenir.

SecureBoot destekler.
SecureBoot işleminin nasıl yapılacağında dair kısa bir anlatım gif resmi
(Grub2FM ISO SecureBoot işlemi, GRUB2 USB KUR (SECUREBOOT+MOKMANAGER) ile aynı işlemdir):

Grub2FM ISO (SecureBoot - EFI&MBR) GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM'ye ait bir güncelleme geldiğinde buradan indirdiğiniz iso dosyasını UltraISO vb. program ile açıp güncellenmiş dosyaları kopyalayarak tekrardan güncel Grub2FM iso dosyasını oluşturabilirsiniz.

Google Drive hesabım maalesef askıya alındığı için Grub2FM dosyalarını şimdilik Mega.Nz sitesine yükledim.

Mega.Nz sitesinden indirmek istediğiniz klasör üzerinde sağ tıklayıp zip olarak indirin, standart indirme yapmayın.

İçeriği Görüntüle

Link:

Şifre çözme anahtarı istiyor ?

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

Ya bu mega sitesi nasıl oluyor da şifre istiyor anlamadım bir türlü...

Telden giriyorum, müsait olduğumda linki kontrol edeceğim...

Evet hocam enteresan bir şekilde şifre çözme anahtarı istiyor, normalde istememesi gerekir.

deee.JPG.61b37ca07220461dbfffafeac08f7b7f.JPG

Bu arada yeni scripti denedim, fat32 kısmın hd0 olarak ayarlanması işe yaradı hocam, artık ntfs kısmı erişilebilir şekilde uefi ve legacy olarak sorunsuz açılıyor. Gerçek makinede denedim.

Küçük bir hatırlatma yapayım cmd scripti windows 10 üzerinde çalışıyor ama daha alt sistemlerde, windows 8.1 ve 7 de çalışmıyor, işlemleri yapıyormuş gibi görünüyor ama flaşı bölümlemiyor ve dolayısıyla dosyaları kopyalamıyor. Onun da çözümü basit, işlemleri windows 8.1 ya da 7 de yapacaksanız her zamanki gibi bootice ile yapabilirsiniz. Bootice ile flaşı bölümlerken dikkat edeceğiniz tek yer fat32 kısmın hd0 da olması, aşağıdaki resimi inceleyip ona buna göre yaparsanız sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Flaşı bölümledikten sonra mbr yi "Windows NT6" olarak, pbr yi ise "BOOTMGR boot record" olarak ayarlayın.

deeee.JPG.3307896b27b09c4788d9611bf9118104.JPG

Sistem bu haliyle gayet güzel olmuş hocam elinize sağlık. Kafa karışıklığı yok, hata yok. Her zaman yaptığımız-tanıdığımız işlem basamaklarıyla halledebiliyoruz.

Sitede ne kadar durur bilmiyorum ama megadan indiremeyenler için 

• Thanks 1

• Editor

Defalarca farklı tarayıcılardan denedim, hiçbirisinde benden şifre istemedi, onun için denemesini yapamadım ancak şifre isteyen arkadaşlar deneyip geri dönüş yaparlarsa sevinirim.

Grub2FM klasörü Mega Link şifre çözme anahtarı:

wanFiPjqmzNmJWcofIE1xg

mephistooo2, 3 dakika önce yazdı:

Defalarca farklı tarayıcılardan denedim, hiçbirisinde benden şifre istemedi, onun için denemesini yapamadım ancak şifre isteyen arkadaşlar deneyip geri dönüş yaparlarsa sevinirim.

Grub2FM klasörü Mega Link şifre çözme anahtarı:

wanFiPjqmzNmJWcofIE1xg

Hocam kullandıkları tarayıcı kaynaklı sanırım, konudaki linki kaldırıp kod şeklinde paylaşırsanız kopyala yapıştır yaparlar ve sorunsuz indirirler.