Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

mephistooo2, 5 dakika önce yazdı:

bootice ye gerek yok, herşeyi Grub2FM.cmd dosyası hallediyor...

Hocam biliyorum da takıntı işte, ezbere gitmek hoşuma gitmiyor, mantığını anlamaya çalışıyorum. Bugüne kadar bir sistemin başlaması için anadizinde hep bootmgr ya da grldr olması gerekiyor diye öğrendik. Şimdi bunlar olmadan sistemin boot olabileceğini görünce dikkatimi celbetti.

red_d, 42 dakika önce yazdı:

Bugüne kadar bir sistemin başlaması için anadizinde hep bootmgr ya da grldr olması gerekiyor diye öğrendik. Şimdi bunlar olmadan sistemin boot olabileceğini görünce dikkatimi celbetti.

Hocam script dosyasını incelersiniz usb aygıta mbr yazılarak bootmgr dosyası oluşturuluyor. Yalnız bootice ile değil. O nedenle kurulum dosyalarının içinde mbr dosyası görmemeniz normal. Bootice ile de usb aygıta nt6 olarak mbr yazıp dosyaları kopyalayıp kullanabilirsiniz.

By_FaRuK, 9 dakika önce yazdı:

Hocam script dosyasını incelersiniz usb aygıta mbr yazılarak bootmgr dosyası oluşturuluyor. Yalnız bootice ile değil. O nedenle kurulum dosyalarının içinde mbr dosyası görmemeniz normal. Bootice ile de usb aygıta nt6 olarak mbr yazıp dosyaları kopyalayıp kullanabilirsiniz.

Önce o şekilde denedim @By_FaRuK hocam ama scriptin bootmgr dosyası oluşturduğu satırı göremedim, gözden kaçırmış olmalıyım. Kullandığım işletim sistemi de win8.1 olduğu için flaşı biçimlendirirken hata oluştu sanırım, @mephistooo2 hocam "işlemleri win10 da yapın" demişti sanırım, ondan kaynaklı olsa gerek. Verdiğiniz bilgilerle tekrar deneyeceğim, bu kez flaşı mbr nt6 olarak ayarlayıp bootmgr dosyasını manuel olarak ekleyeceğim. Mantık olarak işe yaraması lazım. Teşekkür ederim.

• Editor

Bootmgr dosyası olmak zorunda, eğer siz de yoksa yüksek ihtimalle bir şekilde silinmiş demektir, tekrardan indirin.

Grub2FM.cmd dosyasındaki

bootsect /nt60 V: /force /mbr 

komutu ile USB diske önyükleme bilgisi sektör olarak yazılıyor...

Sadece bu komut ile USB disk önyüklenebilir hale gelmez...

Bootmgr dosyasına ihtiyaç duyar...

Zaten bootsect /nt60 V: /force /mbr komutunu uygulayıp bootmgr dosyası olmadan önyükleme yapmaya çalışırsanız bootmgr not founda hatası alırsınız.

Bu yazdıklarım sadece MBR modu için geçerli...

EFI modunda önyükleme yapabilmesi için

• USB disk FAT32 formatında olmalı
  • USB disk içinde EFI\BOOT\bootx64.efi (yada bootia32.efi)

dosyası olmalı...

Bu şartları taşıyan bir USB diski EFI özelliği olan tüm BIOS'a sahip bilgisayarlar direkt önyükler...

Yani EFI modunda USB diski önyüklenebilir hale getirmek için herhangi bir komuta gerek yok...

Edited by mephistooo2
  • Like 1

@red_d Hocam geçen gün başka bir arkadaş daha bu sıkıntıdan bahsetmişti. Dosya şuan elimde değil ama şöyle yaparsanız çözüm olacaktır inşaAllah, bootice ile grub4dos olarak boot verin ardından boot klasörü içinde olan grldr dosyasını usb,de kök dizine alın boot olacaktır. 

• Thanks 1

cmd de ilgili satırı gördüm hocam, direk cmd ile usb yi biçimlendirdim, anadizinde bootmgr oluşturmadı ve haliyle operation sytem not found hatası verdi, dosyaları tekrar indirip deneyeyim. virüs programı vs de kullanmıyorum ama nasıl olduysa silinmiş heralde başka açıklaması yok, bendeki dosyalar eksik sanırım.

awengers44, 9 dakika önce yazdı:

@red_d Hocam geçen gün başka bir arkadaş daha bu sıkıntıdan bahsetmişti. Dosya şuan elimde değil ama şöyle yaparsanız çözüm olacaktır inşaAllah, bootice ile grub4dos olarak boot verin ardından boot klasörü içinde olan grldr dosyasını usb,de kök dizine alın boot olacaktır. 

o da aklıma geldi hocam, klasör şeması windows gibi olduğu için (boot-efi) önce mbr olarak denemek istedim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

• Like 1

Video12-Cygwin Simülatörü ile Grub2 File Managerı Derleme

Cygwin Dosyalarını indirme adresi:

CygWin Görsel video(Kurulum)

Açıklamalar
------------------
1. cygwin64.zip dosyasını C:\ altına çıkarın. (Zip içindeki klasörü direk C:\ altına atın.)
2. "Cygwin64 Terminal" kısayolu masaüstüne ya da nereye isterseniz oraya kopyalayabilirsiniz.
   Cygwin programı bu kısayol üzerinden parametreli olarak çalışıyor.
3.
   Güncel kaynak dosyaları indirip C:\cygwin64\home\grub2-filemanager-ventoy altına atıyoruz. (Ben indirdim. Güncellersiniz.)
4.

Please register to see this content.

Güncel Grub dosyaları indirip C:\cygwin64\home\grub2-filemanager-ventoy\grub altına atıyoruz. (Ben indirdim. Güncellersiniz.)
5. Grub2 File Manager derleme işlemi için her şey hazır.
   Şimdi "Cygwin64 Terminal" açıyoruz. Sırasıyla aşağıdaki kodları yazıp enter yapıyoruz.
   Boşluklara dikkat!

cd ..
cd grub2-filemanager-ventoy
bash ./build.sh

Kaynak: TNCTR / @By_FaRuK

Edited by crasadure
  • Like 6
  • Thanks 1

• Editor

Konuyu takip eden arkadaşlar için @crasadure üstadın bu anlatım videosuna ek olarak küçük bir eksikliği belirteyim...

Grub2FM'yi derlemek için 500 MB'lık bir dosya neden indirmeliyim sorusu aklınıza gelebilir...

Artık Grub2FM Windows üzerinden derlenemeyecek, geliştiricisi @alive64 tarafından Windows üzerinde derlenmeyi sağlayan build.bat dosyası uzun zaman önce zaten kaldırılmıştı.

Ancak bizler buna rağmen build.bat dosyasını yeni sürümlere göre güncelleyerek Windows üzerinden derlenmesini sağlayabiliyorduk.

Grub2'ye (Grub2FM değil) gelen son güncellemeden sonra artık build.bat dosyası derleme esnasında hata vermeye başladı, bizler de durumu alive64'e bildirdik, o da bize Linux kullanın dedi :) 

Arayışlar sonucu @By_FaRuK üstat da bu yöntemi buldu...

Edited by mephistooo2
  • Like 6
  • Thanks 1

Video10 Grub2 File Manager LinuxMint ile Derleme
Video11 Grub2 File Manager Windows ile Derleme
Video12 Cygwin Simülatörü ile Grub2 File Managerı Derleme

3 Adet Derleme Videosu çekilmiş. 3'ü de aynı işi mi görüyor.

G2FM v7.2.0-Modifiyeli  

(Güncelleme tarihi :16.05.2020)

G2FM v7.2.0-Modifiyeli  dosyaları kullandığım zaman başka bir işleme gerek var mı. ( Yukarıdaki derleme işleri vb.)

hakarakurt, 4 saat önce yazdı:

Video10 Grub2 File Manager LinuxMint ile Derleme
Video11 Grub2 File Manager Windows ile Derleme
Video12 Cygwin Simülatörü ile Grub2 File Managerı Derleme

3 Adet Derleme Videosu çekilmiş. 3'ü de aynı işi mi görüyor.

G2FM v7.2.0-Modifiyeli  

(Güncelleme tarihi :16.05.2020)

G2FM v7.2.0-Modifiyeli  dosyaları kullandığım zaman başka bir işleme gerek var mı. ( Yukarıdaki derleme işleri vb.)

Soru 3 Adet Derleme Videosu çekilmiş. 3'ü de aynı işi mi görüyor.

Cevap: Evet

Soru G2FM v7.2.0-Modifiyeli  dosyaları kullandığım zaman başka bir işleme gerek var mı.( Yukarıdaki derleme işleri vb.)

Cevap :Hayır

• Like 1

Grub2 file manager ventoy güncellendi. v7.2.1 ayrı paylaşım yapmayı bıraktım aslında ama @crasadure hoca linux,da olan sıkıntıyı henüz gidermedi sanırım o yüzden toplu paketi buraya ekliyorum.

Bu sürümü her zaman için ayrı bir yerde muhafaza etmenizi özellikle tavsiye ediyorum ;) kullanınca farkını anlayacaksınız.

ventoy_v7.2.1.jpg.cf2004e8d133adc4074bf8caf8e8d3b4.jpg

https://yadi.sk/d/rKtl3zCftmZEEw

Dosya: grub2-filemanager-ventoy_v7.2.1.7z   12,2 MB
 MD5: e9224710e2bd6aaf1186fa2f51f6cf01

• Like 6
  • Thanks 2

Arkadaşlar grup2 filemanager'ın (a1ive)  dosyalarını usb diske yazdıran niye bir arayüz yok. Mesela Ventoy 'un dosyalarını usb diske yazdıran arayüz çıkıyor işlemi ordan yapıyoruz. Mephistoo2'nin proğramında hata verdi. Usb diski görmedi. Usb disk Ventoy proğramında çalışıyor. Serhat100 Multibot V8 proğramı da usb diskte çalışıyor. Grup2 Filemanager proğramı çok öne çıkarılıp övülen bir proğram. Ama dosyalarını yükleyecek bir arayüze sahip değil. 

hakarakurt, 18.05.2020 - 15:49 yazdı:

Arkadaşlar grup2 filemanager'ın (a1ive)  dosyalarını usb diske yazdıran niye bir arayüz yok. Mesela Ventoy 'un dosyalarını usb diske yazdıran arayüz çıkıyor işlemi ordan yapıyoruz. Mephistoo2'nin proğramında hata verdi. Usb diski görmedi. Usb disk Ventoy proğramında çalışıyor. Serhat100 Multibot V8 proğramı da usb diskte çalışıyor. Grup2 Filemanager proğramı çok öne çıkarılıp övülen bir proğram. Ama dosyalarını yükleyecek bir arayüze sahip değil. 

Yakında, pek yakında ...??

Konuya ilişkin yakın zamanda bazı gelişmeler olabilir... Konuya yakın takibe devam. Tnctr ailesi büyük bir forumdur. İllaki sesinizi duyan birileri olacaktır..

• Like 4

Grub2fm başka sistemere entegre edilen bir eklenti gibi olmaktan çıkıp artık başlı başına bir multiboot olmalı bence, bunun içinde sadece kendine ait bir bootloadere ihtiyacı var. Üstadların yazdıklarından da anlaşıldığı gibi konu hakkında fikirler ve altyapı çalışmaları başlamış bile :D merakla bekliyoruz.

red_d, 1 saat önce yazdı:

Grub2fm başka sistemere entegre edilen bir eklenti gibi olmaktan çıkıp

Üstad,  şu an  yaptım Legacy PC için  Gr4DOS kullandım,  EFI PC için de  daha önce Serhat100 üstadın paylaştığı ve aynı zamanda SECURE olayını  aşan ....  bahsettiğiniz gibi TEK BAŞINA  MultiBoot oldu.   Toplam da  25,2 MB  lık  bir alan tuttu.  :)  

isteyen kullanabilir, inceleyebilir....

Edited by UZUNLAR
Link Paylaşımı
  • Like 4
  • Thanks 1

red_d, 57 dakika önce yazdı:

Flaşı grub2 olarak mı bootable yapıyoruz. grub4dos göremedim sanki.

1. Bu küçük araç ile antreman FDD nizi biçimlendiriyorsunuz. Araç 100 Mb Fat32 ve 
   flaşınızın geriye kalan kısmını da NTFS olarak otomatik biçimlendirecektir.
   Şayet, şayet, şayet.. !!   ilk seferde yapamamış gibi olsa bile aynı işlemi tekrarladığınız da işlemi
   gerçekleştirecektir.

2. Paylaştığım dosyaları FAT32 bölümüne kopyalayınız. 
3. Bootice ile Fdd yi seçip önce "MBR Düzenle" ile "Windows NT 5.x / 6.x MBR" seçilip
   hemen altında "Yapılandırma / Yükle" uygulanıp  "Kapat" ile bu pencereden çıkılır.
   "PBR Düzenle" seçilip "BOOT MGR boot Kaydı" seçilir.  "Yükle / Yapılandır"  "GRLDR" yazan hücreye
   "GRUBFM" yazarak onay verilir.

• Like 1

MultiBoot Usb Belleklerde Genelde Disk Yapısı Olarak MBR kullanıyoruz.

Bu durumda MBR alt yapısı üzerinden Legacy ve UEFI desteklerini tek bir USB Bellek ile Kullanabiliyoruz.

UEFI==>MBR Yapılı Bir USB Bellek ile  UEFI==>GPT Kullanan Bir Sistemde Windows Kuramadım. (Disklerimi Görmedi )

Diskleri Görebilmek İçin UEFI==>GPT Yapılı Bir USB Bellekmi Yapmak Gerekiyor.

??????

UZUNLAR, Bir saat önce yazdı:

"PBR Düzenle" seçilip "BOOT MGR boot Kaydı" seçilir.  "Yükle / Yapılandır"  "GRLDR" yazan hücreye
   "GRUBFM" yazarak onay verilir.

PBR kısmında "GRLDR" değil de "BOOTMGR" yazıyor, sanırım o kısmı değiştiriyoruz doğru mudur? "BOOTMGR" => "GRUBFM" gibi.

EDİT: Denemeyi yaptım, hatta orijinal dosya isimlerine sadık kalmak adına "grubfm" nin adını "bootmgr" yaptım (boyuttan anladığım kadarıyla "grubfm" bir "bootmgr" dosyası). Bootice ile her zamanki gibi flaşı 2 ye böldüm, fat32 kısmı "active" yaptım, mbr ve pbr yi ayarladım. Şu an anlamadığımı tek bir hata alıyorum, her şeyi ayarladıktan sonra fat32 kısmı görünmesin diye ntfs kısmını her zaman "set accesible" (erişilebilir) yaparım. fat32 kısmı erişilebilir iken boot etmede sorun yok, hem sanalda hem reelde grum2fm açılıyor ama ntfs kısmını erişilebilir yaptığımda resimdeki gibi oluyor. Denemeler legacy olarak yapıldı.

deb.JPG.36ef1b857d54d8d7d0d9e551beafe6e3.JPG

Edited by red_d

red_d, Bir saat önce yazdı:

PBR kısmında "GRLDR" değil de "BOOTMGR" yazıyor, sanırım o kısmı değiştiriyoruz doğru mudur? "BOOTMGR" => "GRUBFM" gibi.

EDİT: Denemeyi yaptım, hatta orijinal dosya isimlerine sadık kalmak adına "grubfm" nin adını "bootmgr" yaptım (boyuttan anladığım kadarıyla "grubfm" bir "bootmgr" dosyası). Bootice ile her zamanki gibi flaşı 2 ye böldüm, fat32 kısmı "active" yaptım, mbr ve pbr yi ayarladım. Şu an anlamadığımı tek bir hata alıyorum, her şeyi ayarladıktan sonra fat32 kısmı görünmesin diye ntfs kısmını her zaman "set accesible" (erişilebilir) yaparım. fat32 kısmı erişilebilir iken boot etmede sorun yok, hem sanalda hem reelde grum2fm açılıyor ama ntfs kısmını erişilebilir yaptığımda resimdeki gibi oluyor. Denemeler legacy olarak yapıldı.

deb.JPG.36ef1b857d54d8d7d0d9e551beafe6e3.JPG

pbr düznelem kısmında  bootmgr değil grup4dos seçilmesi gerekiyor.  ben o şekilde yaptım oldu.

zaten menude grub4dos seçilirse grldr çıkıyor.