Jump to content

Recommended Posts

Sistem 4-4lük sadece bazı güncellemelerin eklenmemiş olması ekstra ayar gerektirmesi kötü özellikle pubg lite oynayacaklara söylüyorum çok sorun çıkarıyor.Onun haricinde problemsiz verimli hızlı sistem senin sistemini özellikle tercih ettim @forjest reis.Çünkü güncellemesi az olup performanslı olmasını istedim win7/win 8.1 gibi sistemelrde bol güncelleme = şişmeye sebebiyet veriyor.Helede win7de bol güncelleme olmadan bi çok şey çalışmıyor bu sistemde ise pubg lite harici sorunlar çıkaran hiçbir oyun görmedim 5 farklı oyunla test ettim lite harici hepsi sorunsuz.Geçiş sebebim win7nin açılış kapanış hızının çok hantal kalması idi iyikide geçmişim 12 saniyede açılan sistem 5 saniyede kapanan sistem 10 senelik hddye rağmen :) win 10'u aratmıyor.Uzun süre geçmemekle büyük aptallık etmişim net

• Like 1
  • Thanks 1

kureban, 5 saat önce yazdı:

abi denedim düzelmedi. Team viewer ile bağlanman mümkünmü?

Oyunlarla aram yok bilgimde ne yazikki güncel olan bir sistem yükleyerek kurmanız daha mantıklı olur.Sistemin hazırlanış amacı sadece performans ve hızlı calismasiydi.Diger gelişen sistem harici durumlar için kendiniz ancak cozumlemeniz yada yeni güncel sistem kurmaniz iyi olur.Team viewer lik durum degil değerli kardesim.?

SoNKraL_, 3 saat önce yazdı:

Sistem 4-4lük sadece bazı güncellemelerin eklenmemiş olması ekstra ayar gerektirmesi kötü özellikle pubg lite oynayacaklara söylüyorum çok sorun çıkarıyor.Onun haricinde problemsiz verimli hızlı sistem senin sistemini özellikle tercih ettim @forjest reis.Çünkü güncellemesi az olup performanslı olmasını istedim win7/win 8.1 gibi sistemelrde bol güncelleme = şişmeye sebebiyet veriyor.Helede win7de bol güncelleme olmadan bi çok şey çalışmıyor bu sistemde ise pubg lite harici sorunlar çıkaran hiçbir oyun görmedim 5 farklı oyunla test ettim lite harici hepsi sorunsuz.Geçiş sebebim win7nin açılış kapanış hızının çok hantal kalması idi iyikide geçmişim 12 saniyede açılan sistem 5 saniyede kapanan sistem 10 senelik hddye rağmen :) win 10'u aratmıyor.Uzun süre geçmemekle büyük aptallık etmişim net

W10 sistemlerden kesinlikle daha rahat ve esnek çalışması bir gerçek özel bir durum olmadığı taktirde normal bir kullanıcının donanimlari yeterliyse eğer uzun bir süre daha w8.1embedded industrypro iyi bir seçenek olacaktır.

Güncelleme ekleyerek hazırlama düşüncem oldu esd yapmak gerekli olacakti boyuttan dolayi,temel mantıkta eski donanımlar için iyi olmayacağı düşünülerek sade ve bic kaç uygulama performans ayarlariyla hazırlanması daha uygun oldu.ileri bir zamanda sadece güncellemeleri içeren büyük bir paket dahil edilerek yayınlanabilir belki ben yinede,bazı X oyun ve uygulamaları saymazsak eger, gerek olmadığı düşüncesindeyim.?

• Like 1

zaten sisteme denecek hiç bir kelime yok :D açılış hızı ve genele olarak performansı çok iyi.  internetteki herşeyi denedim hiç bi şekilde düzelme olmadı. hele şu sorun düzeldimi zaten tadından yenmez bence . emeğinize sağlık .

forjest, 1 saat önce yazdı:

Oyunlarla aram yok bilgimde ne yazikki güncel olan bir sistem yükleyerek kurmanız daha mantıklı olur.Sistemin hazırlanış amacı sadece performans ve hızlı calismasiydi.Diger gelişen sistem harici durumlar için kendiniz ancak cozumlemeniz yada yeni güncel sistem kurmaniz iyi olur.Team viewer lik durum degil değerli kardesim.?

W10 sistemlerden kesinlikle daha rahat ve esnek çalışması bir gerçek özel bir durum olmadığı taktirde normal bir kullanıcının donanimlari yeterliyse eğer uzun bir süre daha w8.1embedded industrypro iyi bir seçenek olacaktır.

Güncelleme ekleyerek hazırlama düşüncem oldu esd yapmak gerekli olacakti boyuttan dolayi,temel mantıkta eski donanımlar için iyi olmayacağı düşünülerek sade ve bic kaç uygulama performans ayarlariyla hazırlanması daha uygun oldu.ileri bir zamanda sadece güncellemeleri içeren büyük bir paket dahil edilerek yayınlanabilir belki ben yinede,bazı X oyun ve uygulamaları saymazsak eger, gerek olmadığı düşüncesindeyim.?

Bu güncellemeler + haziran 2020'ye kadar olan sadece 3 aylık çıkan güncellemelerin eklenmesi yeterli olacaktır hocam 118 tane güncelleme sistemi şişirir ki ben bu güncellemeleri manuel elle kurdum toplasan 10 güncelleme var.Lite sorunlarını tamamen çözdüm çözemediğim bi sorun vardı oda ekran kartıyla alakalıydı.Onu da çözünce 4-4lük oldu lite mükemmel vaziyette çalışıyor. Ara ara ufak kasmalar yapıyor ama onu 7dede yapıyor o açıdan önemsemiyorum.Emin olduğum şey win 7den daha verimli ve stabil çalıştığını söyleyebilirim.Hocam zaten win 10'a hiçbirşekilde geçemiyorum önceleri mavi ekranlı falan boot ediyordu artık boot dahi ettirmiyor errorlar veriyor mevcut sisteme devam ettiriyor.Haliyle kurabileceğimin en günceli olan bu sistemi kurdum Allah nasip ederse yeni laptop alamazsak sisteme ssd takıp rami 12ye çıkarıp devam edecem gibi zaten win 10 oldukça ağır bi sistem teknik olarak win 8.1de ağır aslında ama win 10 kadar olmadığı için performans ve hız anlamında memnunum.Tekrar elinize sağlık hocam böyle bir sistemi hazırladığınız için size candan minnettarım sağolun var olun sağlıcakla kalın sevgiler :)

Edited by SoNKraL_
  • Like 2
  • Thanks 1

@forjest üstadımızdan bu şahsi olarak bu 3 ncü isteyişim.  Konuda baştan sona okunarak sorunlu yerlerin not edilerek ve güncel bir şekilde yeni bir ISO paylaşmasını canı gönülden arzu ediyorum.  @forjest ustam inanın Win10 u belki en az 20 sefer kurdum ama hep performans sorunları nedeniyle geri bu sisteme döndüm. Bir süre bu sistemdeki sorunlar yüzünden tekrar kısır  döngü gibi bir Win10 bir Win8 gidip geliyorum. Zahmet olacak ama inanın buna değecek. Güncel  ve gereksiz güncellemelerin olmadığı Sonkral arkadaşımızında dediği gibi ufak dokunuşlarla daha güzel ve sorunsuz bir deneyim kazanacağımız kesin. Şuna bir el atın bir zahmet :)  

Merhabalar Tnctr ailesi saygılar sevgiler.

Üstad forjest bu sistemle Win10dan Win8'e geçiş yaptım. Gayet güzel hızlı bir sistem eline sağlık. Kurulumu 5dk içinde bitti. Açılışı da bir o kadar hızlı. Bazı programlar(Matlab 2018a) sistemde gayet güzel hızlı bir çalışma yapıyor(Sistem donanıma göre değişir. Kendi yorumum). 

Bazı programları kurarken(LibreOffice 6.4.4_Win_x64) hata alıyorum resimde göründüğü gibi(Windows 8.1'de ürününü yüklemek için en az Nisan 2014 güncelleştirme toplaması (MS KB 2919355) yüklü olmalıdır.).

Please register to see this content.

Bu güncellemeyi indirdim kurmak için hata aldım. MS update hizmetini açtım fakat sorunla karşılaştım. Güncellemeleri denetlemedi. İndirmiş olduğum gücellemeyi kuramadım. Bu güncelleme sisteminizle alakalı değil diye bir uyarı aldım.

Programı uyumluluk kullanarak kurmaya çalıştığımda kuruldu uyarısı geliyor fakar programı açmaya çalıştığımda bu seferde " api ms win crt strings l1 -1-0.dll " hatası aldım. 

Sadece Libre Office kurarken bu hatayı aldım(Şimdilik :) ). Tabi office için bir sürü çeşit var şuan MS office2013 geçtim sıkıntı olmadı.

Yenilenmiş(bazı güncellemeler, programlar vs.  eklenmiş) bir Win8.1 çalışması gayet güzel olur bence. Bu çalışmanın devamı olması lazım mutlaka. :) Şimdiden eline sağlık. Kolay gelsin.

• Like 1

forjest, 29 dakika önce yazdı:

Arkadaslar yakin zamanda ilgileneceğim ins. guncellemelerin tamamını dahil ederim boyut içinde esd yapariz ofis falan ekli olur birde. ?

Hocam esd bile olsa sorun çıkaracaktır benim tavsiyem üst mesajlardada dediğim gibi o güncellemeler + mevcut ayın toplu güncellemeleri sorunu çözecektir.Zaten sorun çıkaran güncelleme hem pubg liteyi hem libreofficeyi ve o güncellemeye ihtiyaç duyan bi kaç programı etkiliyor.

SoNKraL_, 8 dakika önce yazdı:

Hocam esd bile olsa sorun çıkaracaktır benim tavsiyem üst mesajlardada dediğim gibi o güncellemeler + mevcut ayın toplu güncellemeleri sorunu çözecektir.Zaten sorun çıkaran güncelleme hem pubg liteyi hem libreofficeyi ve o güncellemeye ihtiyaç duyan bi kaç programı etkiliyor.

Şu an ne kadar güncelleme var fikrim yok esd boyut artışı için kaçınılmaz olur.? 

Yine 1gb falan ilave güncelleme biner.

forjest, 12 saat önce yazdı:

Arkadaslar yakin zamanda ilgileneceğim ins. guncellemelerin tamamını dahil ederim boyut içinde esd yapariz ofis falan ekli olur birde. ?

SoNKraL_, 12 saat önce yazdı:

Çok Şükür. Sonunda ikna oldu :)))

forjest, 13 saat önce yazdı:

Şu an ne kadar güncelleme var fikrim yok esd boyut artışı için kaçınılmaz olur.? 

Yine 1gb falan ilave güncelleme biner.

hocam telemetry ve gereksizleri çıkarınca yaklaşık 129 tane güncelleme var sanmıyorum 1gb olacağını çok daha üstünde olacaktır.Esd ile boyutu şuanki rakamlara indirmeniz imkansız sıkıştırılma yapıldığı içinde özellikle eski sistemlerde ciddi orunlara yol açacaktır hocam.Güncel sistemler için esd ve düz olması farketmiyorda eski sistemlerde ESD demek hem sorun hemde kurulum süresinin uzaması demek bu açıdan hani sizin nazarınızda söylüyorum ESD sistem tercih etmiyorum hani mesela adamda i5 7200u vardır win 10dan memnun değildir o pcde esd veya normal farketmez rahat kuarsın ama bendeki gibi adamda i5 3450m  işlemci vardır esd olmamasına dikkat edersin :) O açıdan sistem zaten eski makineleri özgü olacağı için ESD sevdiğim bi yöntem değil varsın boyut büyük olsun ama sıkıştırılmasın

Hocam yalnız Ne yaptıysam ne ettiysem Visiual redist 2015 bu sisteme kurulmuyor ve doğal olarak da yazılım ve çizim programlarını çalıştırmıyor bi kaç müşterime kurdum denedim keşke bu paketleri içine gömseydiniz işletim sistemi ile ilgili bi sorun ayrıca driver pack 2016 ve üzeri de çalışmıyor bu sistemde @forjest  bu konularla ilgili yardımlarınızı bekliyorum 

Sedat220nal, 22.06.2020 - 14:18 yazdı:

Hocam yalnız Ne yaptıysam ne ettiysem Visiual redist 2015 bu sisteme kurulmuyor ve doğal olarak da yazılım ve çizim programlarını çalıştırmıyor bi kaç müşterime kurdum denedim keşke bu paketleri içine gömseydiniz işletim sistemi ile ilgili bi sorun ayrıca driver pack 2016 ve üzeri de çalışmıyor bu sistemde @forjest  bu konularla ilgili yardımlarınızı bekliyorum 

Aio olan MS C++ paketleri sisteme dahil edildi esasen,çalışmayan gerekli olan c++ paketinin sisteme uyumlu olanını yuklemeniz sorunu çözer diye düşünüyorum nette 2015 ayrı olarak repack çalışmalardan istifade edilebilir.

Driverpack uygulamasini kendim kullanıyorum bende çalışıyor çalışmaması için bir neden göremiyorum farklı birşey olsa gerek bir anlam veremedim.

Sisteme büyük guncelleme paketleri dahil edilmedi dolayisiyla bazı çizim vb. programların çalışmaması gayet normal tabiki ileri zamanda tüm guncellemeleri dahil ederek bir calismayi ekleyeceğim ins. ?

Geri bildirimler için tüm değerli arkadaşlara teşekkür ederim saygılarımla.

• Like 3

forjest, 23.06.2020 - 20:04 yazdı:

Aio olan MS C++ paketleri sisteme dahil edildi esasen,çalışmayan gerekli olan c++ paketinin sisteme uyumlu olanını yuklemeniz sorunu çözer diye düşünüyorum nette 2015 ayrı olarak repack çalışmalardan istifade edilebilir.

Driverpack uygulamasini kendim kullanıyorum bende çalışıyor çalışmaması için bir neden göremiyorum farklı birşey olsa gerek bir anlam veremedim.

Sisteme büyük guncelleme paketleri dahil edilmedi dolayisiyla bazı çizim vb. programların çalışmaması gayet normal tabiki ileri zamanda tüm guncellemeleri dahil ederek bir calismayi ekleyeceğim ins. ?

Geri bildirimler için tüm değerli arkadaşlara teşekkür ederim saygılarımla.

Hocam emin olun denemediğim yol kalmadı derken repackleri katılımsızları ve hatta hatta dll olarak attım olmuyor kendim bilgisayarcı oldugum için emin olun sayısız pc ye kurdum bu konuda bi deneme yapmanızı rica ediyorum 

• Like 1

forjest, 04.06.2020 - 00:15 yazdı:

Microsoft edge chromium üzerinden geliştirildiğinden direkt olarak chromium internet tarayıcısınıda yükleyebilirsiniz aslında. kurmayı deneyin birde.

MS-C++ paketlerinin tamamını yüklemeniz gerekebilir. 

katılımsız kurulum.

hocam sistem gerçekten çok akılıcı ve hızlı lakin oyunlarda sıkıntı oluyor. ilgili güncellemeleri manuel yüklemek için uğraşıyorum.
MS-C++ ile ilgili verilen linteki dosyayı indirip kurmaya çalıştığımda şu hatayı veriyor. ( windows kişisel bilgisayarınızı korudu. windows smartscreen tanınmayan bir uygulamanın başlamasını engelledi. bu uygulamayı çalıştırmak kişisel bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye sokabilir.)  ve haliyle devam edilmiyor.
farklı bir şekilde yüklediğimdede mavi ekran hatasını geçememiş ve tekrar formatlamıştım.

api ms win crt runtime l1 -1-0.dll hatası  Çözüm yok dll atsakda sorun hallolmuyor redist 2015 in dll si zaten bu muhtemelen o yıllardaki güncelleme paketi dahil olmadıgından yüklenmiyor ek bileşene ihityac duyuyor o yüzden sayfalarca dile getirilen bu konuyu artık es geçmeyin bişeyler yapın lütfen dll indirme vs olmuyor ....

sh4, 19.05.2020 - 07:05 yazdı:

@forjest hocam öncelikle efsane bir sistem olmuş yani gerçekten benim gibi windows update ile uğraşmak istemeyen biri için, sadece tek sıkıntım mecburi işler için net framework serisinin 4.6.1 üstünü kullanmamdan kaynaklı bir kaç sıkıntı yaşadım ama onları da manuel olarak yükledim onun haricinde herhangi bir sıkıntıya rastlamadım daha gayet stabil, hızlı bir sistem olmuş ellerinize sağlık diyorum.

Ayriyeten konu başlığını incelediğim de çoğu arkadaşın KB2919355 güncellemesini yükleyemediği ile ilgili sorunlar gördüm. Bunu da ben anlatıyım arkadaşlara isterseniz alıntılayıp konuya sabitleyebilirsiniz ;

KB2919355 güncelleştirmesini manuel olarak yüklerken güncelleştirme sürümünüz için geçerli değil hatası alıyorsunuz, bunun sebebi net framework 4.6.x ile gelen power monitoring expert kütüphanesinin yüklü olmamasından kaynaklanıyor çözüm yolu şöyle ;

--ilk önce KB2919442 güncelleştirmesini kurmanız gerekiyor onu bu linkten indirebilirsiniz  --->

--ondan sonra KB2919355 güncelleştirmesini windows update catalogtan hepsini indiriyorsunuz orada birden fazla update göreceksiniz normaldir hepsini yükleyin 7 tane paket var, şu linkten ulaşabilirsiniz ---

--sonra bu sırayla clearcompressionflag.exe, KB2919355, KB2932046, KB2959977, KB2937592, KB2938439, KB2934018 kurulumu gerçekleştiriyorsunuz en sonunda bilgisayarınızı yeniden başlatabilir .net frameworkun 4.6.x üst versiyonlarını yükleyebilirsiniz.

tekrardan sistem çok iyi olmuş ellerinize kollarınıza sağlık gerçekten benim gibi dualboot kullanan birini sistem yavaşlığından kurtardığınız için teşekkür ediyorum :)

Arkadaşlar merhaba, gene ben. sorunu çözdüm.
sh4 ustanın söylediklerinin hepsini yaptım.  ama api ms win crt runtime l1 -1-0.dll hatası ( ilgili bütün yerlere kopyalanmasına rağmen) devam ediyordu. bu sorun bende "black desert online" oyununda oluyordu. herkes 2015 vb  bahsedince, "vcredist2015_2017_2019_x64" isimli dosyayı yükledim ve sorun bir anda şıp diye kesildi. kısacası alıntılanan yönergeleri mutlaka yapın ve en son  "Microsoft Visual C++ 2015-2019 Redistributable" yükleyin.
bu harika sistem için @
forjest hocamıza teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.
win 10 olarak denemediğim sistem kalmamıştı. windows update devre dışı olmasına rağmen bir süre sonra sistemler, çok garip bir şekilde  hantallaşıyordu. dosyaların, browserin ilk açlışında yavaşlık olması gibi. umarım bu sistemde bunları tekrar yaşamam. bilgisayarı, youtube video, adona photoshop ve oyun (black desert online) için kullanıyorum. (sistemim = intel core i5  750 2.67Ghz - asus p7h55-usb3 anakart - 8 gb ram - 500 gb hdd) 
tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah, tüm hayırlı işlerinizde razı olsun.

• Like 1

• forjest changed the title to Windows 8 1 Aero Edition X64 Türkçe