Jump to content

Ssd Ve işletim Sistemi?

Share

Recommended Posts

Bazı yerlerde ssd için en iyi sistemin windows 10 olduğunu söylüyolar, benim pc windows 10 da aşırı kasıyodu ssd aldım yine aynı fakat bu kez windows 7 de aşırı hızlandı 8.1 de de hızlandı. Sizce ssd ömrü ve performansını da uzun tutmak için hangi sistemi kurmak daha mantıklı.

İntel Celeron N3050 1.60 maks 2.20
Ram 4  , Crucial bmx 120 gb SSD

• Windows 10'nun en son çıkan sürümlerini  tercih ederek disk birleştirme özelliklerini kapatıp görev zamanlayıcılardan arka plan işlemlerin kapatılmasıylada hem güç,hem disk sağlığı bakımındanda tasarruf edilmiş olacaktır.
  • Örneğin Isı,cihaz pil  ve donanımsal kullanımlar ssd disk vb. bakımından şahsi kanaatim en iyisi Linux,Macosx işletim sistemleridir.Burada macosx'i kurabilmek biraz meşakkatli olabilir ya da donanımsal uyumsuzlukları bakımından hackintosh yapılandırmalı sistem kurma şansı olabilir ancak ben yinede şansımı Linux işletim sistemlerinden yana kullanırım. Nedeni ise?
  • Üstte belirttiğim hususlardan kaynaklı olarak gereksiz çalışan yığınla kullanılmayan hizmetlerin bulunduğu bir sistem arka planda sürekli çalışacağında ısı artışları,pil ile kullanılan cihazda enerji tüketimi keza elektrikteykende, elek. kullanımı beraberinde donanımları savurgan bir şekilde gereksiz kullanması şeklinde nitelendirebiliriz zaten az çok hepimizin bildiği temel durumlar uzun zamandırda w10 ile ilgili bug ve hata iletilerine yönelik burada veya net'de farklı mecralarda yüzlerce makaleler yazılıp çizilmekte.
  • Ondandırki bir hızlandırma tweaks araçların çıkması üretimi veya hızlandırma araçlarının sistem üzerinde kullanımları gibi örneklendirirsek eğer devam eder gider.
  • W10 kullanılacaksa eğer.İstenilen hız kıvamlarına sahip bir çok w10 çalışması forum içerisinde mevcut yine aynı şekilde yurtdışı kanallı w10 modlanmış gereksiz hizmetlerin bulunamadığı donanım sömürüsüne neden olan uygulamaların deaktif edildi  bir çok lite veya normal sistemlerde ayrıca bu dezavantajlar düşünüldüğünde. Bu sistemlerden istifa etmek akılcı bir yol olabilir windows10 illa kurulacaksa eğer randıman kapsamında iyi çalışmalar yok değil gerçektende iyi ve sağlam modlu çalışmalar mevcut. daha evvel'den kendim için yaptığımı forum içerisinde paylaştım aslında sizin işlemci ve donanım özelliklerine baktığımda oldukça uygun olarak görünmekte buda aklıma gelince ekleyeyim dedim w10_buradan W8.1_buradan
  • Linux dağıtımlarıyla alakalı olarak incelemeler yapacaksanızda,forum içerisinde Diğer işletim sistemleri başlığı altında bir çok opensource açık kaynak linux işletim sistemleri mevcut inceleyerek hoşunuza giden bir dağıtımıda belki windows yanına 2. sistem olarak dahi kurmanız mümkün olabilir aralarında farkları kullandıkçada kendiniz görebilmeniz bakımından iyi bir seçenek olabilir.
  • Saygılarımla kolay gelsin. :) 
Edited by forjest

amd_turkey, 2 dakika önce yazdı:

işlemciniz çok zayıf..  Windows 10 da beklenen performansı alamıyor olmanız ssd değil, arka planda fazla işlemci gücü harcayan win10 kendisi yüzünden. win 8. 1 embeded kurmanızı öneririm

Şuan aklımda olan bir işletim sistemi embeded. SSD açısından 8.1 daha verimliymiş gibime geliyor ?

forjest, 2 dakika önce yazdı:
  • Windows 10'nun en son çıkan sürümlerini  tercih ederek disk birleştirme özelliklerini kapatıp görev zamanlayıcılardan arka plan işlemlerin kapatılmasıylada hem güç,hem disk sağlığı bakımındanda tasarruf edilmiş olacaktır.
  • Örneğin Isı,cihaz pil  ve donanımsal kullanımlar ssd disk vb. bakımından şahsi kanaatim en iyisi Linux,Macosx işletim sistemleridir.Burada macosx'i kurabilmek biraz meşakkatli olabilir ya da donanımsal uyumsuzlukları bakımından hackintosh yapılandırmalı sistem kurma şansı olabilir ancak ben yinede şansımı Linux işletim sistemlerinden yana kullanırım. Nedeni ise?
  • Üstte belirttiğim hususlardan kaynaklı olarak gereksiz çalışan yığınla kullanılmayan hizmetlerin bulunduğu bir sistem arka planda sürekli çalışacağında ısı artışları,pil ile kullanılan cihazda enerji tüketimi keza elektrikteykende, elek. kullanımı beraberinde donanımları savurgan bir şekilde gereksiz kullanması şeklinde nitelendirebiliriz zaten az çok hepimizin bildiği temel durumlar uzun zamandırda w10 ile ilgili bug ve hata iletilerine yönelik burada veya net'de farklı mecralarda yüzlerce makaleler yazılıp çizilmekte.
  • Ondandırki bir hızlandırma tweaks araçların çıkması üretimi veya hızlandırma araçlarının sistem üzerinde kullanımları gibi örneklendirirsek eğer devam eder gider.
  • W10 kullanılacaksa eğer.İstenilen hız kıvamlarına sahip bir çok w10 çalışması forum içerisinde mevcut yine aynı şekilde yurtdışı kanallı w10 modlanmış gereksiz hizmetlerin bulunamadığı donanım sömürüsüne neden olan uygulamaların deaktif edildi  bir çok lite veya normal sistemlerde ayrıca bu dezavantajlar düşünüldüğünde. Bu sistemlerden istifa etmek akılcı bir yol olabilir windows10 illa kurulacaksa eğer randıman kapsamında iyi çalışmalar yok değil gerçektende iyi ve sağlam modlu çalışmalar mevcut. daha evvel'den kendim için yaptığımı forum içerisinde paylaştım aslında sizin işlemci ve donanım özelliklerine baktığımda oldukça uygun olarak görünmekte buda aklıma gelince ekleyeyim dedim buradan
  • Linux dağıtımlarıyla alakalı olarak incelemeler yapacaksanızda,forum içerisinde Diğer işletim sistemleri başlığı altında bir çok opensource açık kaynak linux işletim sistemleri mevcut inceleyerek hoşunuza giden bir dağıtımıda belki windows yanına 2. sistem olarak dahi kurmanız mümkün olabilir aralarında farkları kullandıkçada kendiniz görebilmeniz bakımından iyi bir seçenek olabilir.
  • Saygılarımla kolay gelsin. :) 

Öncelikle bilgilendirmeniz çok teşekkür ediyorum :) Forumda bulunan Windows 10 lite/normal yurtdışı lite/normal hepsini denedim ancak benim pc ne hikmetse ssd takmama rağmen bu sistemi kaldıramıyo ve bir işlemim 5-10 saniyeyi buluyor yani diğer bi değişle aşırı bir kasma yapıyor. Ancak Linux ve diğer dağıtımlarda durum ne olur bilemiyorum ama şuan için windows sistemine ihtiyacım oldugundan deneme fırsatım olmuyor. Windows7 ve 8.1 de durum öyle değil cihaz çok hızlandı ve akıcı bir duruma geldi.ikisi arasında karar vermek istiyorum hangi sistemde daha iyi performans ve ömür alacağımı kestiremedim.

• Like 1

İkisinden birini tercih edebilirsin. Bing sürümü tablet özellikli laptoplar içindir rahat bir sürümdür. İndustry sürümü mağazasız hafif bir sürümdür. Şuan her iki sürüm kurulu makinelerimiz var son derece memnunuz. Ssd varsa 8.1 kullanmalısın şahsi fikrim bi yöndedir.