Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

@köylü, @By_FaRuK, @serhat100 ve diğer üstatlar;

Ventoy + Grub2fm + Grub4dos,

Ventoy'un, Grub2fm'in, Grub4dos'un güncellemelerini, (bizim manuel yapabileceğimiz)

bir MULTIBOOT yapma imkanı var mı?

(Sürücü boyutları sabit veya ayarlanabilir olabilir)

Sizin bu Multiboot da fazlasıyla da işi görür. 

Benim söylediğim bir alternatifi olabilir

Edited by hakarakurt

hakarakurt, 45 dakika önce yazdı:

@köylü, @By_FaRuK, @serhat100 ve diğer üstatlar;

Ventoy + Grub2fm + Grub4dos,

Ventoy'un, Grub2fm'in, Grub4dos'un güncellemelerini, (bizim manuel yapabileceğimiz)

bir MULTIBOOT yapma imkanı var mı?

(Sürücü boyutları sabit veya ayarlanabilir olabilir)

Sizin bu Multiboot da fazlasıyla da işi görür. 

Benim söylediğim bir alternatifi olabilir

Üstadların hepsinden Allah razı olsun yaptıkları çok harika işler.  @crasadure üstadın anlatımı var. Onu incelemenizi tavsiye ederim. Sadece başta ventoyu kurmak gerekiyor. sonrasında ventoyu kendi programı ile g2file manegeri de dosyaları değiştirerek kendiniz güncelleyebilirsiniz

• Like 3

@iskader aslına bakarsan, bu videoyu seyrederek bu şekilde bir MULTİBOOT yaptım. 

@crasadure 'ye de bu arada çok teşekkürler. video çekimi ve anlatımı için.

Benim yaptığım çok profosyonel olmadı. Ama yine de iş görür. Hatta 3-5 tane de tema ekledim

Benim dediğim üstatlar tarafından  daha profosyenelce hazırlanmış MULTIBOOT' larıdır. 

Üstatların hali hazırda, hazırlamış oldukları MULTIBOOT 'larda GÜNCELLEME seçeneği KULLANICILAR tarafından yapılamıyor.

Ventoy, Grub2fm ve Grup4Dos 'ta güncelleme çıktığında ; bu güncellemeleri KULLANICILARIN yapabilmesidir.

Edited by hakarakurt
  • Like 1

@köylü üstat ;

Ventoy 'un kendi sitesinden indirdiğimiz dosyayla ventoyu kurduğumuzda Fat diskini 32 MG oluşturuyor. Bu diski genişlettiğimizde Ventoy çalışmıyor. Sizin burdaki dosyayla kurduğumuzda Fat diskini genişlettiğimizde Ventoy çalışıyor. 

Ventoyun orjinal sitesinden indirdiğimiz dosyayla Ventoy kurduğumuzda Fat Diskini genişlettiğimizde, Ventoyun hata vermemesi için ne yapmalıyız ?

hakarakurt, Bir saat önce yazdı:

@köylü üstat ;

Ventoy 'un kendi sitesinden indirdiğimiz dosyayla ventoyu kurduğumuzda Fat diskini 32 MG oluşturuyor. Bu diski genişlettiğimizde Ventoy çalışmıyor. Sizin burdaki dosyayla kurduğumuzda Fat diskini genişlettiğimizde Ventoy çalışıyor. 

Ventoyun orjinal sitesinden indirdiğimiz dosyayla Ventoy kurduğumuzda Fat Diskini genişlettiğimizde, Ventoyun hata vermemesi için ne yapmalıyız ?

Soru: Ventoyun orjinal sitesinden indirdiğimiz dosyayla Ventoy kurduğumuzda Fat Diskini genişlettiğimizde, Ventoyun hata vermemesi için ne yapmalıyız ?

Cevap:

VENTOY un kaynak dosyalarına kodsal müdahele etmeniz gerekir. 32mb sınırını 64mb yada daha fazla olacak şekilde ayarlamanız gerekir. Zaten o ayarlamayı da @köylü üstad ayarlayıp her yeni versiyonda size sunuyor. Siz "C programlama" diline hakim iseniz; bu işlemi kendiniz yapıp, Ventoy u CentOS Linux sistemi ile tekrar derleme yapmanız gerekir. Bunun dışında başka bir kolay yol ve yöntem yoktur. Ventoy yapımcısı 32Mb lik FAT alanının UEFI dosyaları için yeterli bir alan olarak görmektedir. Yapımcı,bu alanı asla büyütmemekte ....kendisi ısrarla bu boyutu muhafaza etmektedir.

@köylü arkadaşımızda Ventoy UEFI alanının boyutunu artırmak için Ventoy kaynak dosyalarında kodsal değişiklik yapıyor ve boyutu artırıyor. Sonrada Ventoy kaynak dosyalarını tekrar derleme yapıyor.

Ventoy un kaynak kodlarında değişiklik yapıldığı için @köylü nün hazırladığı dosyalar ile Ventoy kurulumu yaptığınız zaman , yeni versiyonlar üretildiğinde her daim köylü üstadın hazırladığı yeni proje dosyaları ile güncelleme yapmak zorundasınız.

Keşke yapımcı FAT bölümünü 32mb boyutunda tutma konusunda bu kadar ısrarcı olmasa. Üstad da her seferinde yeni güncellemeler için dosyaları derlemek zorunda kalıyor. Bu işleri acemi kullanıcılar bilmediği için arka plandaki zahmetli işi pek bilen olmuyor.

• Like 4
  • Thanks 2

emek verenlerin ellerine saglık

ama balata yandı

bu multiboot sistemlerde tüm bilgisayarlara isoların hangisi uyarsa onunla formatlayıp kurabilicegimiz, mbr-uefi-efi-fat-ntfs-gpt-secure boot-64bit-32bit (kgs-ogs-hgs-lys dahil)  parametlerine takılmadan usb veya hdd icin hazır imaj olarak paylaşılmış (yani benim gibi acemilerin de faydalanabileceği) bir paylaşım yokmudur?

saygılar...

Edited by recsin
mrb->mbr
  • Like 1

recsin, Bir saat önce yazdı:

emek verenlerin ellerine saglık

ama balata yandı

bu multiboot sistemlerde tüm bilgisayarlara isoların hangisi uyarsa onunla formatlayıp kurabilicegimiz, mbr-uefi-efi-fat-ntfs-gpt-secure boot-64bit-32bit (kgs-ogs-hgs-lys dahil)  parametlerine takılmadan usb veya hdd icin hazır imaj olarak paylaşılmış (yani benim gibi acemilerin de faydalanabileceği) bir paylaşım yokmudur?

saygılar...

Bu sistem bu saydıklarınızın hepsini yapabilir. Onun dışında Multiboot başlığı altındaki diğer konularıda inceleyebilirsin. Konu içeriği okursan kurulumda sorun yaşamazsın :) 

• Like 1
  • Thanks 1

hakarakurt, 12 dakika önce yazdı:

@köylü bende daha önce orjinal ventoy 1.0.44 sürümü yüklü idi.

Ventoy 64 mb 1.0.44 sürümünü indirdim.

Ventoy2Disk.exe 'yi çalıştırdım. Kur aktif oluyor, Güncelle aktif olmuyor

Eğer orjinal ventoy ile kurulum yaptıysanız orjinal ventoy ile güncellemeye devam edeceksiniz.

Eğer @köylü nün modifiye ettiği ventoy ile kurulum yaptıysanız sonraki versiyonlarda da @köylünün modifiyeli ventoy u ile güncelleme yapacaksınız.

• Like 3
  • Thanks 1

hakarakurt, 4 dakika önce yazdı:

köylü 'nün 1.0.41 sürümünde güncelle aktif oluyordu. Ventoy'un yaptığı değişikliklerden sonra zannedersem köylü bazı problemleri aştı ama bu güncelleme kısmı herhalde aşılamadı.  

ustanın çalışmalarında 32 mb olanı deneyebilirsin yanılmıyorsan orjinal ile uyumlu

• Like 1

• Editor
hakarakurt, 28 dakika önce yazdı:

@köylü bende daha önce orjinal ventoy 1.0.44 sürümü yüklü idi.

Ventoy 64 mb 1.0.44 sürümünü indirdim.

Ventoy2Disk.exe 'yi çalıştırdım. Kur aktif oluyor, Güncelle aktif olmuyor

hakarakurt, 1 dakika önce yazdı:

köylü 'nün 1.0.41 sürümünde güncelle aktif oluyordu. Ventoy'un yaptığı değişikliklerden sonra zannedersem köylü bazı problemleri aştı ama bu güncelleme kısmı herhalde aşılamadı.  

Şu anda problem yok gecen sürümde Ramazan’da 1.0.43 sürümünü kıramamıştık şu anda işlem tamam Tayfun hocam cevap vermiş güncelleme konusuna 32 mb disk üzerine 64mb güncelleme yapılmaz elle yapılabir birinci bölümdeki dosyalar ı silmeden formatlamamadan istediğiniz kadar bir bölüm oluşturun bu bölümü formatlamayın unlocatted kalsın sonra efi bölümünü bu unlocatted bölümle genişletin daha sonra ikinci bölümdeki tüm dosyaları silin ve linkteki ventoy klasörü içindeki ventoy.disk.img.xz içeriğini 7 ziple ikinci bölüme çıkartın

• Like 2
  • Thanks 1

@köylü 32 mb 'lık bölümü genişletip 500 mb yaptım. İçindeki orjinal ventoy dosyalarını sildim. Sizin vermiş olduğunuz ventoy.disk.img.xz dosyasını 7 ziple ile bu 500 mb FAT bölüme çıkarttım. NTFS bölümü ve içindeki dosyalar duruyor.

Çalıştırdığımda Ventoy hata uyarısı verdi :

This is not a standart ventoy device and is not supported (0x7)

Bu standart bir ventoy cihazı değildir ve desteklenmez (0x7)

Bunu sanal makinada yaptım. Henüz gerçek makinada deneme şansım olmadı.

Edited by hakarakurt

hakarakurt, 3 saat önce yazdı:

@köylü 32 mb 'lık bölümü genişletip 500 mb yaptım. İçindeki orjinal ventoy dosyalarını sildim. Sizin vermiş olduğunuz ventoy.disk.img.xz dosyasını 7 ziple ile bu 500 mb FAT bölüme çıkarttım. NTFS bölümü ve içindeki dosyalar duruyor.

Çalıştırdığımda Ventoy hata uyarısı verdi :

Bunu sanal makinada yaptım. Henüz gerçek makinada deneme şansım olmadı.

Hatayı Legacy de mi Uefi demi aldınız Legacy de hata almanız normal çünkü loaderi geri yüklemeniz gerekir Uefi de almamanız gerekir manuel de yapsanız normal efi kolasör içeriğine eski dosyaları koyma ihtimaliniz varmı olmaz ise tekrar baştan @köylü üstadın editli dosyaları dikkatlice Fat kısmına koyup tekrar test ediniz. 

• Like 2

hakarakurt, 2 saat önce yazdı:

@serhat100Legacy 'de sanalda denedim. Aşağıdaki hatayı veriyor

Bootice ile mbr onarma yapmalısınız mbr olarak grub/i386-pc/core.img gösterip onar yapacaksınız örnek resimler benim paylaşımımda 1. Sayfada var onlardan yararlanabilirsin sadece dediğim gibi yolu seçerken yukarıdaki yolu dikkat edin 

• Like 1

serhat100, 37 dakika önce yazdı:

Bootice ile mbr onarma yapmalısınız mbr olarak grub/i386-pc/core.img gösterip onar yapacaksınız örnek resimler benim paylaşımımda 1. Sayfada var onlardan yararlanabilirsin sadece dediğim gibi yolu seçerken yukarıdaki yolu dikkat edin 

Üstad dediğiniz şekilde bölümleme yaptım onarmayıda aynı yoldan yaptım . ama legacy de noktalar uçuşuyor. Açılmıyor. :)

Please register to see this content.

• Editor

Arkadaşlar sistem üzerinde bi değişiklik yaptım önceden boot/grub/grub.cfg den başlatıyordum şimdi ventoyun orjinaline uygun olarak /grub/grub.cfg den başlayacak şekilde ayarladım ana diziğndeki boot klasörünü kaldırdım secureboot sorun çıkarmazsa bundan sonra bu şekilde hazırlayacağım geri bildirilerinize göre hareket edeceğim

https://disk.yandex.com.tr/d/CHqQbyZvaBjoQw

• Like 3
  • Thanks 1

serhat100, 20.05.2021 - 22:11 yazdı:

Bootice ile core.img dosyası yükleniyor mu ben test etmedim yok yüklenmiyor ise o zaman programı ile multiboot oluşturulup fat kısmını genişletip dosyaları manuel koymak en garanti yoludur. 

@serhat100 Bootice programı ile core.img dosyası yüklenmiyor. (Sanalda denedim. Legacy)

• Editor
hakarakurt, 5 saat önce yazdı:

@serhat100 Bootice programı ile core.img dosyası yüklenmiyor. (Sanalda denedim. Legacy)

usb 1. bölümünde kaç gb dosya var bilmiyorum çok fazla yoksa masaüstüne kopyala yeniden 64mb lık olanı kur mbr yazılmıyor legacyde bir türlü boot etmiyor bu şekilde yok ben illa yapacam diyorsan

1-başka bir usb ye orjinal ventoyu kur

2-dosyaları kaybetmek istemediğin usb deki fat bölümünü sil unlocatted olarak kalsın

3-partition wizart benzeri bir programla orjinal ventoy kurduğun usb nin fat bölümünü copy partiton seceneğiyle diğer usb deki unlocatted bölüme kopyala orada biraz ham bölüm kalır en son birleştirirsin onu

4-son olarak ilk mesajdaki linke 32mb lıkdosyayı ekledim onunla günceleme yapabilirsin ham bölümü en son birleştireceksin güncellemeden sonra nce birleştirirsen güncelleme yapmaz bu yöntem denenmiştir

• Like 2

• köylü unpinned and pinned this topic