Jump to content

Lenovo Laptopa Yeni Ssd Tanıtma

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

Merhaba hayırlı akşamlar,Lenovo laptopumda bir tek ssd var ve değiştirmek istedim,eskisini çıkardım,yenisini taktım ve format atmak istediğimde ssd yi görmediğini gördüm ve yeni ssd yi tanıtmam gerektiğini yazdı.Yeni ssd yi nasıl tanıtacağım yardım  edermisiniz?Saygılarımla,

• Confused 1

akillialtay1995, 15 dakika önce yazdı:

Yeni SSD'yi nasıl taktın?

Diğerini çıkarttım,aynı yere aynı biçimde taktım.

bozart, 13 dakika önce yazdı:

Üstad yeni sıfır SSD ler takmadan önce onu farklı Bir PC de uefi veya MBR olarak biçimlendirme yapınız. Yoksa görmüyor

Başka bir pc de nasıl biçimlendirme yapacağım,eleimdeki ssd yi bir yere mi takacağım.Bu konuda çok cahilim,analatırmısınız eğer vaktinizi almıyorsam.

kocamanadam, 45 dakika önce yazdı:

Merhaba hayırlı akşamlar,Lenovo laptopumda bir tek ssd var ve değiştirmek istedim,eskisini çıkardım,yenisini taktım ve format atmak istediğimde ssd yi görmediğini gördüm ve yeni ssd yi tanıtmam gerektiğini yazdı.Yeni ssd yi nasıl tanıtacağım yardım  edermisiniz?Saygılarımla,

Herhangi bir windows pe ile başlatıp disk yönetiminde görüp görmediğini teyit edebilirmisiniz?

naturel, 19 dakika önce yazdı:

Herhangi bir windows pe ile başlatıp disk yönetiminde görüp görmediğini teyit edebilirmisiniz?

Windows pe nedir kendi pc me takıpmı yoksa başka pc ye nasıl takıp görüp görmediğini anlayacağım.Bu konuda hiç bir bilgim yok.

kocamanadam, 52 dakika önce yazdı:

Başka bir pc de nasıl biçimlendirme yapacağım,eleimdeki ssd yi bir yere mi takacağım.Bu konuda çok cahilim,analatırmısınız eğer vaktinizi almıyorsam.

2 farklı yöntem ile olur. Birincisi WinPE yöntemi Windows u açın bilgisayarim üzerine sağ tıklayıp yönet seçeneğini seçip DİSK yönetiminden biçimlendirme yapın

İkincisi yakınlarındanizda PC si olan varsa ona takıp sata kablosu ile disk yönetiminden biçimlendirme yapın.

ikisi de mantıksal olarak aynı yöntem sayılır . 

WinPE demek, USB den çalışan Windowsdur bununla ilgili forum da köylü üstadın çalışması var 

ro38t6l.png

i2tgi58.jpg

Edited by bozart

bozart, 18 dakika önce yazdı:

2 farklı yöntem ile olur. Birincisi WinPE yöntemi Windows u açın bilgisayarim üzerine sağ tıklayıp yönet seçeneğini seçip DİSK yönetiminden biçimlendirme yapın

İkincisi yakınlarındanizda PC si olan varsa ona takıp sata kablosu ile disk yönetiminden biçimlendirme yapın.

ikisi de mantıksal olarak aynı yöntem sayılır . 

WinPE demek, USB den çalışan Windowsdur bununla ilgili forum da köylü üstadın çalışması var 

Please register to see this content.

Dostum ssd yi başka bir bilgisayara nasıl takacağım? Bunu bilmiyorum,biraz açarmısın.

kocamanadam, 22 dakika önce yazdı:

Dostum ssd yi başka bir bilgisayara nasıl takacağım? Bunu bilmiyorum,biraz açarmısın.

Başka bilgisayara sdd yi şöyle takıcaksınız .. bir tarafında bilgisayara takmak için usb giriş kablosu olan diğer ucun dada sdd takmak için söketi  usb girişli bir aparat vardır sdd yi o aparata taktıktan sonra diğer ucunu da çalışan bir bilgisayara takıcaksınız daha sonra masa üstünde bilgisayarım simgesi üzenine sağ tuş yaparak  yönet seçeneğine tıklayarak açılan pencerede  disk yönetiminden taktığınız sdd yi görüyorsanız orada biçimlendirme  yapabilirsiniz..

önce ventoy ile usb biçimlendir. hem sana verdiğim iso dosyasını hemde windows format iso dosyasını usb at. bootble olacak yani. sonra usbden başlat . disk biçimlendirme programı ile diski sil. sonra yeniden başlat normal format at

Edited by bensuslu11
  • Like 1
  • Thanks 1

usb ye ventoy yükleyip  winpe iso yu  başlatmak gerekli tabi bu olay için bile biraz ön bilgi ister bu aşamaya gelemezsen bu konuda yardımcı olabilecek biri bu işi halledebilir

hazır iso yu kullanabilirsin 460 mb.

Please register to see this content.

Edited by 34ero

bensuslunun dediği yöntem ile usbye yazdığım windows üzerinden çeşitli disk bölümleme ile de yapabilirsin acronis disk vs gibi.

Yada kurulum ekranına gelince muhtemelen bomboş görünüyordur Diskpart komutu ile Clean yapman lazım. Bunu yaptıktan sonra tekrar yeniden başlat görür.

Sanırım şöyleydi.

Diskpart / List disk  / Select Disk 0 (Görünüyorsa) / Clean biraz bekle işlemem tamam derse yeniden başlat.

Lenovo laptopun bios'una girip VMD özelliğini kapatın diskler görünecektir. Aynı durumu bende yaşamıştım VMD'i kapatınca disk görünür oldu. Sizde de aynı durum olabilir bakın deneyin bir.

Spoiler

Edited by forjest
  • Like 1

Arkadaşlar sorun kötü bir şekilde çözüldü şöyleki,aldığım kingspec marka ssd bozuk çıktı,bilgisayarcıda kingston marka 250 gb ssd taktırdım,sistem yükleme falan hepsi 1.800.-TL ye maloldu.Dersimi aldım hergün 2-3 adet format atıyordum,böylece ssd %0 a düştü (3 sene içinde)Bana yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara içten teşekkür ederim,hayırlı ramazanlar,saygılar,

• Like 1

kocamanadam, 7 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar sorun kötü bir şekilde çözüldü şöyleki,aldığım kingspec marka ssd bozuk çıktı,bilgisayarcıda kingston marka 250 gb ssd taktırdım,sistem yükleme falan hepsi 1.800.-TL ye maloldu.Dersimi aldım hergün 2-3 adet format atıyordum,böylece ssd %0 a düştü (3 sene içinde)Bana yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara içten teşekkür ederim,hayırlı ramazanlar,saygılar,

Halletmene sevindim. SSD diskler zaman içerisinde ölüyor eski diskler gibi değiller. Ben 250GB SSD diski 850 liraya aldım taktım. Sizinki biraz pahalı olmuş.

kocamanadam, 5 saat önce yazdı:

Abi sana diyorduk, sık format atma ssd nin ömründen yersin diye.. Hayırlısı olsun. 1800tl toplam ücret fazla olmuş 

• Like 2

amd_turkey, 43 dakika önce yazdı:

Abi sana diyorduk, sık format atma ssd nin ömründen yersin diye.. Hayırlısı olsun. 1800tl toplam ücret fazla olmuş 

Haklısın,artık akıllandım.Allah sağlık versin.Saygılar,

• Like 1

kocamanadam, 9 saat önce yazdı:

Haklısın,artık akıllandım.Allah sağlık versin.Saygılar,

Format atma hastalığı bitmez. Yine zamanla sizi dürt der.. öyle bir durum olursa tavsiyemiz Sanal PC de (VMware veya Virtualbox programı ile)

format atmak çok daha az risk taşıyor. Deneme yanılma yaparsanız 😄

• Haha 1