Jump to content

1Ay 20Gündür Para Alamıyorum Işyerinden

ahmet_2626
 Share

Recommended Posts

slm arkadaşlar, bir sıkıntım var.Bu sıkıntıdan neler yapabilirim nasıl başa çıkabilirim bir fikri olan varsa yazarsa sevinirim.
işe gireli 1ay 20 gün oldu.Ne sigorta var, ne maaş var.Bazen yemekleri bile kendi cebimizden yiyiyoruz. Patron ödemesinin gelmediğini, hep bir sonraki haftalara paramı vereceğimi söylüyor , ama ne hikmetse bir türlü ne ödeme geliyor ne de elime para geçiyor.
Hiç geçmiyor değil, bu süre zarfında 100 lira parça parça verdi.Ama benim için yeterli değil..Bunun yanında elektrikte proje çizmeyi öğreteceğine söz vermişti ama onu da bir türlü vakit bulupta adam gibi anlatmıyor,öğretmiyor. Öğrettiği en fazla 10 dk, onda da pek bir etkisi olduğunu söyleyemem.

Sizce buraya devam mı etmeliyim ?(işi öğreteceğine söz verdi ama) Paramı nasıl alabilirim ?

Ekleme : Bir de beni kızdıran nokta, şuanda patron tatilde. İki gün işleri ben ve bir personel yürütüyoruz. Tatile bile eşinin parasıyla gittiğini söylüyor ama ne kadar doğru söylüyor bilemiyorum Edited by ahmet_2626

zararın neresinden dönülürse kardır.sen daha fazla bedavaya çalışmadan bence işi bırak bir an önce.bende çok yaşadım bu durumu.benimde başıma geldi defalarca.sabır sabır derken bir bakmışsın ki aradan aylar hatta yıl geçmiş.boşa zaman kaybından başka hiçbirşey yok elde kalan.tavsiyem biran önce işi bırak...

sgk ya ihbarda bulun şu tarihten itibaren çalışıyorum sigortamı yapmadı 1.5 aylık paramıda vermedi de
adamlar oraya baskın yapar ona ceza senin 2 aylık sigortanı yatıttırırlar bide ona mühlet verirler
parayı öde diye 2 hafta ödemezse iş mahkemesine verirler sgk baskın yaptımı seni gördülermi işten çık
adamlarada söyle çıkacağını

*tavsiyem bir an önce ilişkini kes
*hakkını iste vermez ise veya haftaya gel vereyim deyip çıkarıp 50-100 tl verirse al o parayı yüzüne çarp (bu dediklerimi benim bilader aynen bu dediklerimi yaptı adam 600 tl için 5 ay peşinde koşturdu en sonunda parayı yüzüne çarpıp haram zıkkım olsun hakkım diyip çıkmış 1 hafta sonra parayı başka bir şahısla eve yoladı) sanada tavsiyem taviz verme

Tatile karımın parasıyla gidiyorum ama sizin aylıkları ödeyemiyorum dediğinde çok güzel bir şey söylerdim ama forum buna hazır değil.

Neyse şu videoyu paylaşalım...

3.38 den sonrasını izleyelim...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=eHuFXluBM6A&feature=related[/media]

Bu tür şeyler normal arkadaşlar.. Sonuçta özel sektör işveren .. evladı olunca (%85) parayı kazanırken iyi.. Elemana verirken kötü..
[u]Ha bu msj küfür içeriyor diye silinir uyarı alırım vs. basit ama gerçek şeyler bunlar..[/u]

Bir dönem çalıştığım orta büyüklükte bir firmada, patron işçilerin ücretlerinden benim sorumlu olduğumu, çünkü "yanında çalışanlar ne kadar haketmiş dahi olsa verirken çok ağırına gittiğini," işçilerin hakkını yemek istemediğini söylemişti.
İşveren olan tüm arkadaşları da onun gibiydi. İşçilerin paralarını patron ortada görünmediği zamanlarda verirdim. "Görmeye dahi dayanamıyorum, elimde değil." derdi.
Özellikle alacağın ücret için hiçbir patrona güvenme, acıklı bir mazeret uydur,(hastalık, ameliyat, cenaze v.s.) alabileceğin kadar parayı al ve ilişkini kes.Şikayet ederek zarar veremezsin. Sana vermesi gerekenin on katını rüşvet olarak verir sıyrılır.

[quote name='HARBİKIZ' date='26 July 2011 - 06:58 ' timestamp='1311652739' post='1051863']
değerli bir şeyi al git veya iyi bir zarar ver..........
[/quote]

Ne kadar ucuz bir tavsiye. Haksızlık yapana hırsızlık yaparak karşılık ver. O zaman ondan ne farkın kalacak? Böyle kendini bilmez tavsiyelere kulak asmayın.

[quote name='HARBİKIZ' date='26 July 2011 - 06:58 ' timestamp='1311652739' post='1051863']
değerli bir şeyi al git veya iyi bir zarar ver..........
[/quote]
Umarım şaka yapıyorsundur :) Böyle bir hareketin iş ahlakında yeri olmaz. Benimde 5-6 ay maaş alamadığım zaman oldu. Ancak işin ve işverenin durumunu bildiğim için şikayet yoluna gitmedim, zaten devlet kontrolünde yapılan bir işti. Yinede işçilerden birisi şantiyeden 6-7 milyar değerindeki total station ı alıp götürdü. Tabiki herkesin bi ailesi var sorumluluğu var zamanında parasını almak ister ama bu olay kanununsuzdur ve resmen gasptır.

Arkadaşıma tavsiyem, işin durumunu iyi analiz et. Anladığım kadarıyla kendini geliştirmeye çalışıyorsun. Parayı aksatmadan verdiğni düşünelim ama sana halen o eğitimi vermiyorsa bence durmanın pek bi anlamı yok. Yarın öbür gün adam seni işten çıkarır, yine gider vasıfsız eleman olarak iş aramaya başlarsın. Öncelikle git konuş ve kesinlikle ezile büzüle değil kendinden emin konuş. Bana şu sözü vermiştiniz onu öğrenmek istiyorum ve şu zamana kadar da paramı ödeyin yoksa şikayet edeceğinizi söyleyin. Peki derse belirttiğin süreye kadar beklersin eğer düzelme yoksa hemen gider şikayet edersin. Yok eğer, sen ne akıllısın tamam daha işe gelmene gerek yok derse, sende OK o zaman ben biriyle(!?) tatile gidiyorum onun parasını yicem dersin :shifty:

[quote name='yawuz58' date='25 July 2011 - 21:05 ' timestamp='1311617140' post='1051690']
sgk ya ihbarda bulun şu tarihten itibaren çalışıyorum sigortamı yapmadı 1.5 aylık paramıda vermedi de
adamlar oraya baskın yapar ona ceza senin 2 aylık sigortanı yatıttırırlar bide ona mühlet verirler
parayı öde diye 2 hafta ödemezse iş mahkemesine verirler sgk baskın yaptımı seni gördülermi işten çık
adamlarada söyle çıkacağını
[/quote]

arkadaşım kesinlikle haklı, bu yolu denersen başarılı olursun inşaallah. çevremizden duyuyoruz sgk bu tür işlerde çok sıkı ve işin sonunu getiriyor.

[quote name='ahmet_2626' date='25 July 2011 - 21:59 ' timestamp='1311616792' post='1051684']
hocam bana yaptığı yanına kâr kalmamalı. Ben hangi devlet kurumuna şikayette bulunabilirim ? yada bizim işyerinin yakınlarda işci partisi mi ne vardı tam hatırlamıyorum şuan. Orası çözüm olabilir mi ?
[/quote]

Kardeş öncelikle Allah kolaylık versin.
1-İşçi Partisi ismi gibi İşçilerin hakkını savunan parti değildir PKK ile işbirliğinde olan bir partidir.
2-Eğer para vermeyeceğine gerçekten inanıyorsan durma şikayet et..
Şikayet yolları;
1-Alo 170 kayıt dışı istihdam şikayet hattı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı...
2-BİMER e yazabilirsin şikayetini onlarda il çalışma kuruluna yönlendirirler ama kesin ilgilenirler
3-İş mahkemesine dava açabilirsin mahkeme masraflarıyla birlikte tahsil edersin sözleşmenh olsun olmasın....
4-Bunları yaparım birşey çıkmaz deme bu konuya önem veriyorlar ve cezası da baya ağırlaştırıldı....

doğrular ile yorumlar karışmış.. bu işin hem dersini aldığımdan hemde başıma 2 kere geldiğinden anlatayım:
1. deneme süresi 3 aydır. paranı vermeye bilir ancak sigorta yapmak zorundadır.
2. işin yani sektörün şekli nedir? hangi kurumda çalışıyorsun ne üzerine? bunu bilmem gerekiyor..
3. tatlı dil ile işini halletmeye bak (emin ol sonuç alırsın)
4. sgk ya dilekçe ile başvur mutlaka müfettiş yollarlar (tam 8 ay sonra geldi bize - işine yararsa tabi :)) )
5. sgk dan gelen müfettiş seni haklı bulacaktır işvereni haksız bu durumda sana mahkeme için yol görünür
6. dava için avukat tutarsın 2000 tl ister
7. diyelim 3 ay süre ile ödemedi (ki benimki 6 ayın üzerindeydi) geriye dönük sgk ödemesi yaparlar onlar cezalı olarak.. senin alacağında bi 3000 civarında diyelim sana kalan 1000 lira tabi ilk celsede kazanırsan :) (benim alacağım büyüktü 3 sene dava sürdü adam 2 kere yargıtaya gitti temyiz için vs.. vs.. kazandım sonunda.)
8. abinden bir tavsiye bunlarla uğraşamam diyosan : hemen çık kendine daha dürüst bir işveren bul!!

allah yardımcın olsun

not:
iş mahkemesinde açtığın davada işveren sana maaş verdiğini İSPATLAMAK zorundadır!! işte bu yüzden sana maaş borcumuz yoktur die bir PAÇAVRA imzalatmaya kalkarsa İMZALAMAYIN!!!
ben imzalamıştım bu yüzden ilk işverenime dava açamadım. keşke biri çıkıp bana bunu anlatsaydı...

Edited by kedice