Jump to content

Bu Soru Adamı Deli Eder

zng
 Share

Recommended Posts

[quote name='ekycy' date='16 March 2012 - 15:06 ' timestamp='1331910377' post='1170650']
Bak senin düşüncenle cevap veriyorum, Komşudan 50 tl para aldı, 15 tl para üstü verdi, kasada 35 tl kaldı, komşu geldi parasını istedi, cebinden 15 tl katıp kasadaki 35 tl ile birlikte geri verdi., yani komşudan aldığı 50 tl yi geri vermiş oldu.

Zarar nerde diye soracak olursan, müşterinin aldığı 35 tl lik ayakkabı + 15 tl para üstü = 50 tl.
[/quote]

bak şu şekil düşün yan tarafa gitti 50 tl borç aldı artık 50 tl si var bu 50 tl nin 15 ini verdi adama 35 tl si kaldı noldu 15 tl zarara girdi yandan adam geldi 50 tl parasını geri istedi ama bu sefer adamda 35 tl var kasadan 15 tl katıp verdi napdı 30 tl içerde 35tl de ayakkabı siz şöle düşünüyonuz yan taraf hırsıza 15 tl verdi bu adamda 50 tl aldı sonra 50 tl geri verdi :D

Edited by loksben14

• Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='blackman12' date='16 March 2012 - 19:08 ' timestamp='1331917702' post='1170727']
Ulen adam dükkanı kapattı siz içeride misiniz hala ya?! yeter bee annaam. delinin biri kuyuya taş attı bizimkiler de einstein kesildi ha.
[/quote]
iltifatlarınız için teşekkür ederim :)

Edited by zng

[quote name='loksben14' date='16 March 2012 - 16:04 ' timestamp='1331913869' post='1170694']
bak şu şekil düşün yan tarafa gitti 50 tl borç aldı artık 50 tl si var bu 50 tl nin 15 ini verdi adama 35 tl si kaldı noldu 15 tl zarara girdi yandan adam geldi 50 tl parasını geri istedi ama bu sefer adamda 35 tl var kasadan 15 tl katıp verdi napdı 30 tl içerde 35tl de ayakkabı siz şöle düşünüyonuz yan taraf hırsıza 15 tl verdi bu adamda 50 tl aldı sonra 50 tl geri verdi :D
[/quote]
Tamam 50 tl yan taraftan aldı, 15 tl para üstü verdi, kasasında 35 tl var, komşu geldi parasını istedi kasadaki 35 tl nin üstüne 15 tl daha ekleyip komşusuna borcunu ödedi...

Şimdi dikkat etrmen gereken; 15 tl para üstünü komşunun parasından ödedi, komşuya verdiği 50 tl nin 35 tlsi de zaten komşudan aldığı paranın bir kısmı... dikkatli okursan anlayacağına eminim, anlayacağın ayakkabıcının zararı 35 tl ayakkabı ücreti, ve komşusuna verdiği kasasınhdaki 35 tl ye kattığı 15 tl.

Lütfen dikkatli oku ve kimin parası kime gidiyor iyi hesapla :)

[quote name='Başına_Buyruk-TÜRK' date='15 March 2012 - 23:22 ' timestamp='1331853731' post='1170360']
hangi akla hizmetle böyle umarsızca düşünüyosun anlamıyorum

arkadaşlar 50 cevabının dışında sonuç bulanlar bir muhasebeciye gidin sorun en azından cevap verir size

ben ilkokul mezunu olarak bunu biliyorsam size eyvahar olsun ne diyiim
[/quote]

Sayın umarlı düşünen bence sen bu konuda bi muhasebeciye danış ... 50 bulabilmek için aklın sınırlarını zorlamak lazım ... 35 lira ayakkabı zarar 15 lira müşteriye verdiğin para üstü zarar ... 15 lirada komşundan aldığın paranın üstünü tamamlamak için verdiğin zarar 65 lira bu kadar basit

Müşteriye giden 35 TL'lik ayakkabı ve 15 TL dışında kar zarar yok..
100 olması imkansız.. Satıcının elinde sadece yaptığı satış ve çevirdiği para üstünden kaynaklanan 50 TL sahte para var.. Tüm zarar budur..
Komşu esnafın hesaba hiçbir etkisi yok. Ödünç verdiği parayı geri aldı gibi düşünün. Sahte para ve gerçek 50 TL sadece bir el dolaşmış oldu.
65 TL olması da imkansız. 15 TL yi de iki kez hesaplıyorsunuz. Müşteriye giden para satıcının kasasından çıkan değil bozdurulan paradan gidiyor.
Aynı 15 TL yani ve bu 15 TL ödünç verdiği 50 TL içinde. Cevap 50 TL.. Dağılın artık.. :)

[quote name='Başına_Buyruk-TÜRK' date='16 March 2012 - 01:22 ' timestamp='1331853731' post='1170360']
hangi akla hizmetle böyle umarsızca düşünüyosun anlamıyorum

arkadaşlar 50 cevabının dışında sonuç bulanlar bir muhasebeciye gidin sorun en azından cevap verir size

ben ilkokul mezunu olarak bunu biliyorsam size eyvahar olsun ne diyiim
[/quote]

[quote name='gokhanbabba' date='16 March 2012 - 20:16 ' timestamp='1331921808' post='1170772']
Sayın umarlı düşünen bence sen bu konuda bi muhasebeciye danış ... 50 bulabilmek için aklın sınırlarını zorlamak lazım ... 35 lira ayakkabı zarar 15 lira müşteriye verdiğin para üstü zarar ... 15 lirada komşundan aldığın paranın üstünü tamamlamak için verdiğin zarar 65 lira bu kadar basit
[/quote]

Basit bir soru için böyle gereksiz sataşmalarda bulunmayalım. Tama biraz kafa karıştırıcı soru ama cevap gayet basit ve açık. 65, 85 ve 100 bulan arkadaşlar kafayı fazla yormadan direk elma ile armutu toplayıp sonuç buluyor.

Dükkanı komşuyu cartı curtu unutun. 3 arkadaş yanyana gelin. Senaryoyu yazmaya başlıyoruz şimdi. Arkadaş benim elimde güzel ayakkabı var 35 liraya satıyorum. Sahtekar arkadaştan 50 lirayı alıyorum, bende kuruş lira olmadığı için diğer arkadaşımda bozduruyorum. Ayakkabı ve 15 lira para sütü veriyorum. Eldekiler;

Benim elimde: 35 TL
Komşuda : 0 TL (sahte 50)
Sahtekar : 35 + 15 TL

Komşunun 50 lirayı geri vermek için satıştan kazandığım 35 üstüne 15 ekleyip vermem lazım. Neyse onuda bulup veriyorum. Tekrarlıyorum başlangıçta bende hiç para yoktu, servetim sadece 35 Tl değerinde ayakkabıydı.. Şuan ise elimdeki 35 TL lik ayakkabı gitti ve 15 lira daha bulup komşuya vermek zorunda kaldım. Yani matematiksel olarak -15 e düştüm.

[color="#0000FF"][b]Soru benim ne kadar zarar ettiğim. Bunu bulmak için basit matematik yeter.

Başlangıçtaki servetim - Sonuçtaki servetim = Zarar

35TL (ayakkabı) - (-15) =

35 + 15 = 50

Benim zararım sorulurken neden komşunun yada sahtekarın aldısını verdisini hesaba ekliyorsunuz?[/b][/color]

Bu arada şunu unutuyorsunuz.35 lira adamın ayakkabıya kendi karını koyarak satış fiyatıdır.Yani ayakkabı normal de 25 liraya alıp üstüne kar koyarak adam 35 liraya satıyorda olabilir.Bu sefer ayakkabıdan edeceği zarar 25 lira olur.Soruda kar oranı verilmediği için de sorunun cevabını bulamazsınız.Tamam? ;)

Edited by MostWanted

[quote name='ekycy' date='16 March 2012 - 15:06 ' timestamp='1331910377' post='1170650']
Bak senin düşüncenle cevap veriyorum, Komşudan 50 tl para aldı, 15 tl para üstü verdi, kasada 35 tl kaldı, komşu geldi parasını istedi, cebinden 15 tl katıp kasadaki 35 tl ile birlikte geri verdi., yani komşudan aldığı 50 tl yi geri vermiş oldu.

Zarar nerde diye soracak olursan, müşterinin aldığı 35 tl lik ayakkabı + 15 tl para üstü = 50 tl.
[/quote]

bak arkadaşım bence sen iyi oku :)
dolandırıcı geldimi geldi ne getirdi sahte 50 tl dediki bu aykkakbıyı alacam ne kadar dükkan sahibi 35 dedi sonra dolandırıcı 50 tl yi verdi dükkan sahibi bozuk yok dedi gitti komşuya dediki kardeş bozarmısın parayı oda olur dedi bozdu parayı adam aldı geldi dükkanına sonra para üstü olarak 15tl verdi dolandırıcı kaçdı olay yerinden :D sonra yan dükkanın sahibi geldi dediki huu komşu bu 50tl sahte bana paramı geri ver oda ey tmm napalım verelim dedi sonra bi bakdı 35tl var elinde dediki aga al sen bu 35 i 15 ini yarın veririm dier adamda ey tamam dedi sonuç olarak 50 tl yan komşuya gitti bizim adamda 65tl zarara girdi
15 tl hırsıza gitti adamımızda 35 tl kaldı 15 daha koyup 50 yapdı yan komşuya verdi 35 tlde ayakkabı 65 :D

[quote name='loksben14' date='16 March 2012 - 19:54 ' timestamp='1331927681' post='1170836']
bak arkadaşım bence sen iyi oku :)
dolandırıcı geldimi geldi ne getirdi sahte 50 tl dediki bu aykkakbıyı alacam ne kadar dükkan sahibi 35 dedi sonra dolandırıcı 50 tl yi verdi dükkan sahibi bozuk yok dedi gitti komşuya dediki kardeş bozarmısın parayı oda olur dedi bozdu parayı adam aldı geldi dükkanına sonra para üstü olarak 15tl verdi dolandırıcı kaçdı olay yerinden :D sonra yan dükkanın sahibi geldi dediki huu komşu bu 50tl sahte bana paramı geri ver oda ey tmm napalım verelim dedi sonra bi bakdı 35tl var elinde dediki aga al sen bu 35 i 15 ini yarın veririm dier adamda ey tamam dedi sonuç olarak 50 tl yan komşuya gitti bizim adamda 65tl zarara girdi
15 tl hırsıza gitti adamımızda 35 tl kaldı 15 daha koyup 50 yapdı yan komşuya verdi 35 tlde ayakkabı 65 :D
[/quote]

Şaka yaptığını düşünüyordum ama sen baya ciddisin yaa... :D

Sana senin dediklerinle cevap vermeye çalıştım ama anlaşamadık...

Tekrar anlatıyorum... Komşuyu boşver önce, ayakkabıcıda 50 tl olduğunu düşünelim, müşteri geldi ayakkabıyı aldı 50 tl sahte parayı verdi 15 tl para üstü aldı gitti, ayakkabıcının zararı 35 tl lik ayakkabı ve 15 tl verdiği para üstü. Eline geçen ne? 50 tl sahte para. Sonrada gidiyor komşusuna bozduruyor parayı, [color="#ff0000"]50 tl sahte parayı veriyor yerine 50 tl alıyor [/color]komşusu yarım saat sonra geliyor bu para sahte al paranı ver paramı diyor... Şimdi anlatmak istediğimi anlamışsındır umarım, yada

[quote name='TugruL' date='16 March 2012 - 18:51 ' timestamp='1331923872' post='1170804']
Dükkanı komşuyu cartı curtu unutun. 3 arkadaş yanyana gelin. Senaryoyu yazmaya başlıyoruz şimdi. Arkadaş benim elimde güzel ayakkabı var 35 liraya satıyorum. Sahtekar arkadaştan 50 lirayı alıyorum, bende kuruş lira olmadığı için diğer arkadaşımda bozduruyorum. Ayakkabı ve 15 lira para sütü veriyorum. Eldekiler;

Benim elimde: 35 TL
Komşuda : 0 TL (sahte 50)
Sahtekar : 35 + 15 TL

Komşunun 50 lirayı geri vermek için satıştan kazandığım 35 üstüne 15 ekleyip vermem lazım. Neyse onuda bulup veriyorum. Tekrarlıyorum başlangıçta bende hiç para yoktu, servetim sadece 35 Tl değerinde ayakkabıydı.. Şuan ise elimdeki 35 TL lik ayakkabı gitti ve 15 lira daha bulup komşuya vermek zorunda kaldım. Yani matematiksel olarak -15 e düştüm.

[color="#0000FF"][b]Soru benim ne kadar zarar ettiğim. Bunu bulmak için basit matematik yeter.

Başlangıçtaki servetim - Sonuçtaki servetim = Zarar

35TL (ayakkabı) - (-15) =

35 + 15 = 50

Benim zararım sorulurken neden komşunun yada sahtekarın aldısını verdisini hesaba ekliyorsunuz?[/b][/color]
[/quote]

Herkese selamlar, sevgiler, saygılar.

Hani derler ya elmalarla armutları toplamayın diye.
Elinizdekilerle elinizde olmayanları toplamayın.
Yani + larla _ leri toplamayın biribirinden çıkarın.

Bence soru çok basit.

Tugrul Moderatör çok güzel açıklamış.

Ben o kadar uzun anlatmayacağım.

Farzedelim 50 TL sahte değil.
O zaman ayakkabıcının zararı varmı. Tabi ki yok
Eğer 50 TL sahteyse o zaman zarar 50 TL.
Yani zarar sadece sahte çıkan para.
Yani 50 TL

Tekrar
Herkese selamlar, sevgiler, saygılar.

[color="#0000FF"][size="3"][b]zng[/b] kuyuya bir taş attın 3 gündür çıkaramadık ama
Sonunda ben dogruyu buldum ve işte sonuç;[b]Ayakkabıcı'nın zararı yoktur[/b]

yani giden15 tl+35 tl ayakkabı =50 Tl.amaaaa
kasaya giren sahte 50 Tl,işte mantık burda niyemi?,

tabiki garibim ayakkabıcı 3 gundur siftah etmeden kepenkleri kapatıryordu sonra
1 musteri geldi oda sahte 50Tl. ile ayakkabıyı+su faturası için sakladıgı cebinde kalan 15 Tl.'yi goturdu
ama ayakkabıcıda sahte 50Tl var ne yapacak onu,tabiki gidip supermarkette harcayıp zararı sıfırlayacak.

tamammı arkadaslar fazla kafa yormayalım,
[/size][/color]