Jump to content

Sigarayı Bırakmak Istiyorum Ne Yapmalıyım ?

ercan_08
 Share

Recommended Posts

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 hafta sonra ...
  • 7 ay sonra...

arkadaşlar elinde sonunda sigarayla bağımı kopartmış durumdayım 3 haftadır ilaç kullanıyorum ilk 10 gün 1-2 tane içiyordum onu da bir iki yudumdan sonra atıyordum ve geçen hafta perşembeden bu yana hiç sigara içmedim. yanımda içenler olsun yada el dudak alışkanlığı olsun hiç nikotin eksikliği hissetmiyorum 4 haftalık ilaç aldım 3 haftasını tek kullandım bir haftalık ilaçta elimde kaldı. çok şükür Allah'ın yardımıyla bıraktım darısı bırakmak isteyenlerin başına

arkadaşlar elinde sonunda sigarayla bağımı kopartmış durumdayım 3 haftadır ilaç kullanıyorum ilk 10 gün 1-2 tane içiyordum onu da bir iki yudumdan sonra atıyordum ve geçen hafta perşembeden bu yana hiç sigara içmedim. yanımda içenler olsun yada el dudak alışkanlığı olsun hiç nikotin eksikliği hissetmiyorum 4 haftalık ilaç aldım 3 haftasını tek kullandım bir haftalık ilaçta elimde kaldı. çok şükür Allah'ın yardımıyla bıraktım darısı bırakmak isteyenlerin başına

Kullandınız yöntem ve ilaç markası nedir gsk borcumuz var muane bile olamıyoruz dışardan ücretle alınabilir bir ürünmüdür.

Tebrik ederim umarım başlamassınız tekrardan :)

ben bıraktım 4-5 ay oldu galiba. iki temel şeyi kullanarak bıraktım. bir sigaranın yararı varmı? yok peki bırakınca yerini nasıl doldurucam aslında en önemli etken bu bence çünkü psikolojik zaten içme nedeni. nasıl doldurucam e zaten zararlı en azından hiç bir şey yapmasamda içmeyerek doldurucam özel bir şey yapmaya gerek yok. bu iki önemli nedeni kafanıza yerleştirip  kararlı ve biraz sabırlı olursanız bırakırsınız. valla ben istedimmi bırakıyom daha öncede bırakmıştım üç yıl hiç içmedim bira muhabbetinde bir kaç taneden bir şey olmaz derken yeniden başladım. ama artık hiç ağzıma sürmemeye kararlıyım.

Bulunduğunuz ortamlarda sigarayı çağrıştıran küllük,kibrit,resim ve buna benzerleri tamamen imha edin kaldırın.Sigaranın zararları ile ilgili insan üzerinde ne gibi tahribatlar yaptığına ilişkin bilgilere,video'lara,söyleşileri izleyin ve akabinde mutlaka uzun yürüyüşlere çıkın kapalı yerlerde fazla vakit geçirmeyin her anınız spora dayalı olsun ilk 1 ay sürekli kabak tatlısı tüketin mümkünse az tatlı olsun en önemlisi bunlara başlamadan evvel bir tarih belirleyin kesin kararlı olun ve işe hemen başlayın mutlaka uygulayın sonuç alacaksınız.

- Sigara içilen yerlerden uzak durun görmek istemeyin bakmayın

- Bütün derdiğiniz açık hava,spor,yürüyüş olsun sürekli derin derin nefes alıp verin.

- İlk bir hafta çok önemlidir bu illet unutmayınki bedeni 12 yıl takip eder tamamen terketmez 'Kabak tüketmek çok Önemli"

- Kendinize varsa hobilerinizi geliştirin yoksa hobiler edinin müzik dinleyin,bir enstruman çalmayı öğrenin vs. meşkale kesin şart.

Bir bakmışınız artık siz onu değil o sizi bedenen ve ruhen terketmiş unutulmaması gereken bir şey bedenimize zarar vermek gibi bir lüksümüz olmadığıdır.İnş insan isteyince herşey olur yeterki insan yapmak istesin hayırlısı ile bırakırsınız inş saygılarımla. :)

Edited by forjest

Benim annem de sigara bağımlısıydı, 16 yaşından beri sigara içen birisi öyle ki bir ara doktoru ona sigarayı bırakma yoksa sinir krizleri geçirsin senin için iyi olmaz demişti. Annem sigarayı bırakmaya niyetliydi ama babam da içtiğinden bu konuda çaba gösteremedi. 2013 ün başlarında sigarayı bırakmak için İstanbul Bayrampaşa'da sigara bırakma polikliniğine başvurdu doktorlar 6 ay süre verdiler ona ve sıra sıra işlemler ile sigaradan uzaklaştırarak, babamın da yardımı ile (babam artık yaz kış balkonda sigara içiyor :) ) ve sonunda bıraktı. Şimdi kurtulduğuna çok seviniyor.

Kısacası sigaraya bağlandıysanız  ve bırakmak için bir neden bulamassanız etrafınızdakiler de bunu önemsemiyorsa sigarayı bırakamassınız.

Ama kendinize bir kaç neden ve destek bulursanız bırakırsanız. Hastaneler de ücretsiz poliklinikler var ve azimli iseniz kendinizde bırakırsınız. 

Benden önce mesaj yazan arkadaşların hepsine tek tek teşekkür ederim.  Zaten hepsinin iletisini (BEĞEN) dim.

Konu çok önemli. Bende görüşlerimi elimden geldiği kadar (kısaca) anlatmaya çalışacağım.

1961 doğumluyum. 1985’e kadar 7 yıl sigara içtim. 1985’te kendi irademle 5 yıl bıraktım.

1990 da tekrar sigaraya başladım 21 yıl daha sigara içtim. 2011 yılbaşında yine kendi irademle sigarayı bıraktım.

Bugün itibariyle sigarayı bırakalı 4 yıl 5 ay oldu.

Buraya kadar her şey güzel, anlaşılır ve net.

ANCAK,

Sigarayı bıraktığımda 82-85 kiloydum, şu anda 100 (+ - 2) kg civarındayım. Yani 15-20 Kg fazlam var. (Spor yap, şunu yap bunu yap demek kolay ama olmuyor işte, 20 yıldan fazla sigara içenlerin yüzde % 90 ‘ı kilo alıyor ve veremiyor.) Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumda teklemeler, tıklamalar, rahatsızlar arttı. Yaş itibariyle normaldir demeyin, kendimi biliyorum. (Uyku bozukluğu, depresyon, vs. vs.) Sigarayı beynimden silmeme rağmen son 1 yıldır zaman zaman rüyamda sigara içiyorum, Zaman zaman sigara içenlere imreniyorum.

KISSADAN HİSSELER :

1-) Sigaranın zararları çok iyi anlatılmalı. İnsanların sigarayı hiç içmemeleri sağlanmalı.

(Sigaranın uyuşturucu maddelerin en alt ürünü olduğu, Yani sigara içenin bağımlı olduğu, zararlarının uzun vadede ortaya çıktığı, dolayısıyla uyuşturucuyla mücadelenin temel noktası olarak sigaranın temel alınması gerektiği, sigaranın da bırakılmasının uyuşturucu bırakılması kadar zor olduğu, sigara bırakıldıktan sonra da gerek zihinsel gerekse fiziksel rahatsızlıklar meydana gelebileceği dolayısıyla hiç başlanılmaması gerektiği üzerinde durulmalı. Ayrıca kaba bir hesapla günde 5 liralık sigara içen birisinin 20 yılda (5 TL X 30 gün X 12 ay X 20 yıl = 36.000.- TL) 36.000 lirayı sokağa attığı gibi bir gerçeğin gözardı edilemeyeceği hususu da ayrıca vurgulanmalı. Kısa yazmak istediğim için sigaranın zarar ve olumsuzluklarını buraya uzun uzun yazmıyorum.)

2-) Sigarayı 10 yıldan az içmiş arkadaşlar sigarayı bıraksınlar. (işleri zor, ama ne yapsın ne etsin bıraksınlar.)

3-) Sigarayı 20 yıldan fazla içen arkadaşlar, yukarıda 1. maddedeki parantezli kısmı göze alabiliyorlarsa bırakabilirler.

Benim tavsiyem sigarayı bırakmayıp azaltmalarıdır. (Bırakma konusundaki kararlılıklarını, azimlerini, mücadelelerini az sigara içmek (günde 3-7 adet) üzerine yapmalıdırlar.)

KONUYU AÇAN, BİLGİ BİRİKİM VE DÜŞÜNCELERİNİ YAZAN ARKADAŞLARA TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM.

çok basit ,  sigarayı bırak içme 

o kadar ...

Lütfen konu ciddidir. Aynı zamanda toplumsal bir sorundur.

Ülkemizde muhtemelen 15-20 milyon kişi sigara kullanmaktadır.

Sigarayı bırakmak iletinizde yazdığınız kadar kolay değildir.

Lütfen, Sigarayı bırakma mücadelesi veren kişileri kızdıracak ve tartışma konusu olacak ileti yazmayalım.

Kafan da bitirip aklına geldiğinde kendini oyala bi iki haftaya kokusundan tiksinirsin en etkilisi bu hap falan boşuna aklında bitiremezsen gerisi nafile gerçekten.

13 yasında basladım sigaraya.4 paket içiytordum günde öyleki gece uykudan uyanıp sigara içip tekrar uyuyordum.ben sigarayı içmiyor yiyordum resmen herkes oyle diyordu zaten.yaşım 38 yine stresli bir günüm ve evimde işimle meşgulum.bilgisayar basındayken sinek pc masanın üstüne düştü.allah allah dedim bu sinek niye  düştü.başımı bir kaldırdım aman allahım zifiri bir duman göz görmüyor.hemen pencereyi actım sanki evde yangın var oyle duman çıkıyor.o gün dedim ne olursa olsun içmiyorum artık seni dedim.çok zor çok zor ama yaş 50 elli tam 12 yıl olmuş ve daha dün gibi.en iyisi hiç bulasmamak ve ızdırap cekmemek.

Benden önce mesaj yazan arkadaşların hepsine tek tek teşekkür ederim.  Zaten hepsinin iletisini (BEĞEN) dim.

Konu çok önemli. Bende görüşlerimi elimden geldiği kadar (kısaca) anlatmaya çalışacağım.

1961 doğumluyum. 1985’e kadar 7 yıl sigara içtim. 1985’te kendi irademle 5 yıl bıraktım.

1990 da tekrar sigaraya başladım 21 yıl daha sigara içtim. 2011 yılbaşında yine kendi irademle sigarayı bıraktım.

ANCAK,

Sigarayı bıraktığımda 82-85 kiloydum, şu anda 100 (+ - 2) kg civarındayım. Yani 15-20 Kg fazlam var. (Spor yap, şunu yap bunu yap demek kolay ama olmuyor işte, 20 yıldan fazla sigara içenlerin yüzde % 90 ‘ı kilo alıyor ve veremiyor.) Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumda teklemeler, tıklamalar, rahatsızlar arttı. Yaş itibariyle normaldir demeyin, kendimi biliyorum. (Uyku bozukluğu, depresyon, vs. vs.) Sigarayı beynimden silmeme rağmen son 1 yıldır zaman zaman rüyamda sigara içiyorum, Zaman zaman sigara içenlere imreniyorum.

KISSADAN HİSSELER :

1-) Sigaranın zararları çok iyi anlatılmalı. İnsanların sigarayı hiç içmemeleri sağlanmalı.

(Sigaranın uyuşturucu maddelerin en alt ürünü olduğu, Yani sigara içenin bağımlı olduğu, zararlarının uzun vadede ortaya çıktığı, dolayısıyla uyuşturucuyla mücadelenin temel noktası olarak sigaranın temel alınması gerektiği, sigaranın da bırakılmasının uyuşturucu bırakılması kadar zor olduğu, sigara bırakıldıktan sonra da gerek zihinsel gerekse fiziksel rahatsızlıklar meydana gelebileceği dolayısıyla hiç başlanılmaması gerektiği üzerinde durulmalı. Ayrıca kaba bir hesapla günde 5 liralık sigara içen birisinin 20 yılda (5 TL X 30 gün X 12 ay X 20 yıl = 36.000.- TL) 36.000 lirayı sokağa attığı gibi bir gerçeğin gözardı edilemeyeceği hususu da ayrıca vurgulanmalı. Kısa yazmak istediğim için sigaranın zarar ve olumsuzluklarını buraya uzun uzun yazmıyorum.)

2-) Sigarayı 10 yıldan az içmiş arkadaşlar sigarayı bıraksınlar. (işleri zor, ama ne yapsın ne etsin bıraksınlar.)

3-) Sigarayı 20 yıldan fazla içen arkadaşlar, yukarıda 1. maddedeki parantezli kısmı göze alabiliyorlarsa bırakabilirler.

Benim tavsiyem sigarayı bırakmayıp azaltmalarıdır. (Bırakma konusundaki kararlılıklarını, azimlerini, mücadelelerini az sigara içmek (günde 3-7 adet) üzerine yapmalıdırlar.)

KONUYU AÇAN, BİLGİ BİRİKİM VE DÜŞÜNCELERİNİ YAZAN ARKADAŞLARA TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM.

bakın ben psikoloji manyağı birisiyim. hem yatkınlık hem hobi hemde psikolojik problemim olduğundan gereksinim. ben bir şey yazıyorsam o salllama değildir bilimseldir.

ben ne dedim en son yazımda ? birinci soru sigaranın bir yararı varmı? yok.. varsada kötü bir arkadaş. bir şizofrenin tekrarlayan ve aklını bozan bir halüsinasyon veya bir psikopatın kumar kleptomani sapıklık v.s gibi bir kötü arkadaş. ikincisi bıraktığımızda boşluğunu nasıl dolduracağız? hiç içmemekle doldurup sağlıklı olacağımızı bilmemiz bile yeterli dedim.

siz demişsiniz kilo aldım ufak tefek sağlık problemlerim çıktı. evet ilk meşhur sonuçlardan biridir kilo almak bende biraz aldım. peki bu neden? aslında daha yukarılarda baya psikiyatrinin psikanalizin derinliklerine girerekde anlattım. yine sigara yoksunluğundan doğan bir dürtü yemek isteği ve sonuçta kilo almak. depresyon, uykusuzluk falan saymışsınız bunlar sigarayı bırakmaktan değil yerine geçecek uygun şeyler koyamamaktan.

veya genetik bir depresif mizacınız varsa o da biyoloji alanına giren bir konu.

bana gelelim hafif şizofrenim hayatım başarıslıklarla geçti, artı yaşla ilerleyen esansiyel tremorum var nedeni belirsiz titreme demek.  yaş oldu 47 bu ne demek biliyormusunuz? sağdan sola kafanızı çevirirken düşünmek demek acı çekmek demek. daha fazlasına girmiyorum ve bu kadar acıyla nasıl yaşabildin demek. ölseydin senin için çok daha iyiydi demek.

peki ben ne yaptım? dr ları falan salladım kendim dr gibi psikiyatri çalıştım okudum yıllarca amatörce. niye ölecekmişim benden bin kat daha kötü insanlar varken dedim. hem ben bilerek kasten hiç bir kimseye kötülük yaptımmı dedim. tüm kötülüklere karşı inadına yaşıcam dedim. bana en büyük kötülükleri yapanlarında düşüp benim konumuma geldiklerindeki küçümsediklerindeki bana yaklaşma hazzını yaşıcam dedim. bir anının bir ömre bedel olacağı o eşsiz anın ümidiyle yaşıcam dedim. bela kötülük üzerime geldimi ondan kaçtım veya allaha havale ettim.

ve ben tüm bu bilgi birkimimle insanlık birikimimle kendi yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışırım her zaman. düşük dozda ilaç kullanırım olabildiğince. bazan kendimi denerim ilaçları bırakırım iyileşme varmı ilaçsız yaşayabiliyormuyum diye. herşeye rağmen sosyallikten kopmamaya çalışırım sevmediğim insanların yanına hiç yaklaşmam ki bunlar genelde art niyetli insanlardır.  bir kaç arkadaşım olsun samimi olsun biraz yeterde artar bile bana..

ve insan anlam arayışındadır kardeşim işte herşeyin nedeni bu. güzel anlamlar anlayışlı insanlar sevgi mutluluk arayışı içindedir. bu öznelikler sorunsalı içinde. işte bu insanlık denilen şeydir. tüm dünya kötü olsa umut az olsa yinede ölümümü düşünmem allaha büyük konuşmayayım. çünkü bir kez doğar bir kez ölürüz..

Kullandınız yöntem ve ilaç markası nedir gsk borcumuz var muane bile olamıyoruz dışardan ücretle alınabilir bir ürünmüdür.

Tebrik ederim umarım başlamassınız tekrardan :)

ilacın adı champix 4 haftalık ilaç 1 hafta 0,5  mg diğer 3 haftada 1 mg haplardan oluşuyor.

bazı arkadaşlar bıraktın ama kalına geldiğinde içersin ilk önce kafadan bitirmen gerek demişler haklı olabilir sigara sürekli aklımdan geçiyor ona rağmen hiç içmiyorum ve rahatsızlıkta duymuyorum. yavaş yavaş nefes alıp verme ve kondisyonum artmaya başladı öğle parkta 4,5 km koştum süper hissediyorum valla daha önceleri yürümek zor geliyordu

ilacın adı champix 4 haftalık ilaç 1 hafta 0,5  mg diğer 3 haftada 1 mg haplardan oluşuyor.

bazı arkadaşlar bıraktın ama kalına geldiğinde içersin ilk önce kafadan bitirmen gerek demişler haklı olabilir sigara sürekli aklımdan geçiyor ona rağmen hiç içmiyorum ve rahatsızlıkta duymuyorum. yavaş yavaş nefes alıp verme ve kondisyonum artmaya başladı öğle parkta 4,5 km koştum süper hissediyorum valla daha önceleri yürümek zor geliyordu

ilacı nerden temin ettiniz bi yan etkisini gördünüz mü ?

Edited by oguzhan43

ANCAK,

KISSADAN HİSSELER :

bırak tekrar başla ve bırak tekrar başla hiç olmamış gerçekten. şimdilik sigara aklımda gelip gidiyor hatta içtiğim zamanlar babamla oturur içerdik ben bıraktım babam ve ya arkadaşlarım veya kardeşim yanımda içiyorlar ne canım istiyor ne de rahatsız oluyorum bugünde oturduğum odayı temizledim yıkadım boya badana yaptım kapının arkasına bu odanın DUMANSIZ HAVA SAHASI OLDUĞUNU İÇERİ DUMAN GETİRENLERİN BİR AYLIK BİLGİSAYAR VE İNTERNET CEZASI VARDIR  diye komik birde uyarı astım :D

çok basit ,  sigarayı bırak içme 

o kadar ...

bazılarına göre basit olabilir. ama bırakmak isteyip bi türlü bırakmayanlar var bende ilk başlarda bırakmak istiyorum bağımlısıydım el ve tutak tiryakiliğimde vardı en fazla 3-5 saat sigarasız dayanabiliyordum sonrası soğuk soğuk terlemeye başlardım ve en ufak hareket ses ve gürültüde kıyameti koparırdım. şimdi ise 9 gündür kullanmıyorum en ufak bi yoksunluk falan hiçbişey hissetmiyorum... DARISI BIRAKMAK İSTEYENLERİN BAŞINA...

Denedim ama hiç bi işe yaramadı bu

ilacı nerden temin ettiniz bi yan etkisini gördünüz mü ?

antalyadan arkadaşım eczaneden alıp yolladı

kardeşlerim abilerrim şaka falan yaptığım yok bunda uyandırıyım sizleri şu an fotoğraf çekip size kullandığım ilacın kaç paketini kullandım kaç günü kaldı ve kullanma gereği duymadığım kaç hap kalmış kendiniz görün.

Ben vanlıyım vanda ve ilçelerin de Allah inandırsın bütün eczaneleri tek taradım hiç birinde bulamadım en son antalyada bir arkadaşım üniversite okuyor sigara muhabeti açıldı ve sigarayı bırakmamı istedi bende 

eğer bana bu ilacı bulup yollarsan söz bırakacam dedim 2 hafta aradan geçtikten sonra ilaç elime geçti ve aldığım gibi kullandım.

bu arada ilaç paketinin içinde baya uzun bi bilgi veren köpür(REÇETE) var ki belki 4 defadan fazla okumuşumdur ve içinde nerdeyse 5/6  tane yan etkisi var (bunlardan İntihara Meyil, Saldırganlık,Öfkelenme,Halisülasyon görme, uykusuzluk VS. VS.) hiçbirini yaşamadım çok şükür ama eskiye göre iştahım biraz daha iyi oldu öğünleri eksiksiz yerine getirebiliyorum.

benden bu kadar laf yeter eğer merak ettiğiniz kafanızda takılan birşey olursa sorabilirsiniz...

ben sigarayı ilaçla bıraktım bırakmak isteyip bırakamayanlara bir yol bir çare gösteren ben olayım belki bırakırlar ve bir hayır dualarını alırız...

kalın sağlıkça...

Edited by ercan_08

Orası ölede nikotin ne olacak? Akıl ile karar veremicek durumda :)

(kullanmıyorum)

niye "sigara içme hastalığı" diye bir hastalık ismi varmı? bahane ararsan koah olan hasta bile sigara içmeye devam edebiliyor ki bu bence apaçık mazoşizmin daniskası. sigara aslında yatıştırıcı değil tam tersine uyarıcı. metabolizmayı harekete geçirerek depresif ana bir yalancı fayda sağlıyor olmalı. bakın işin psikobiyolojik yönünede girdik hadi bakalım daha neler bulacaz :) gerçekten bu yönden hiç düşünmemiştim. öyle ise parkinson, esansiyel tremor ve yoğun anksiyete bozukluğu olanlar sigara içmiyor veya az içiyor olmalı??

Edited by abdülhey

Kafan da bitirip aklına geldiğinde kendini oyala bi iki haftaya kokusundan tiksinirsin en etkilisi bu hap falan boşuna aklında bitiremezsen gerisi nafile gerçekten.

Namık abi begenme bosuna ben gene başladım :D