Jump to content

300 Metreden Internet Paylaşımı - Çözüldü

blue_life
 Share

Recommended Posts

Kardeşimle yaklaşık 300 metre mesafedeki binada oturuyor. Aramızda bir kaç ağaç dışında açık düz bir arazi bulunmakta. Ben kullanmakta olduğum interneti kardeşimle de paylaşmak istiyorum. Bunun için hangi ürünleri almalıyım. Uygun fazla pahalı olmayan ürün tavsiyesi verebilirseniz sevinirim.

Şuan Huawei_HG521v1 modemi kullanıyorum.

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler...

Kardeşimle yaklaşık 300 metre mesafedeki binada oturuyor. Aramızda bir kaç ağaç dışında açık düz bir arazi bulunmakta. Ben kullanmakta olduğum interneti kardeşimle de paylaşmak istiyorum. Bunun için hangi ürünleri almalıyım. Uygun fazla pahalı olmayan ürün tavsiyesi verebilirseniz sevinirim.

1.Modemine "firmware" güncellemesi gelip gelmediği kontrol et. İnternette, bağlantı problemleri için bir firmware güncellemesinden bahsedildiğini okudum.

2.Modemin değiştirilebilir antene sahipse, o anteni daha güçlü (örneği 15 Dbi) olan bir antenle değiştirmelisin. Ben hepsiburada sitesinden DARK ın antenini almıştım. Onu inceleyebilirsin.

3.Kardeşinde wifi alıcı varsa, aynı şekilde antenini güçlü bir antenle değiştirmeli; wifi alıcısı yoksa kaliteli ve anteni değiştirilebilir bir tane almalı. Hepsiburada sitesinden çeşitleri görüp, yorumlara inceleyerek bir fikir edinebilirsin.

4.Eğer hala bağlantı problemi olursa, benim yaptığım gibi, "alüminyum folyo ile reflektör" yaparak anten güçlendirme çalışması yapabilirsin. Reflektör yapımı wifitürk sitesinde ve youtube anlatılıyor. Basit ve ucuz.

....

Merhaba @Blue_Life

Sizin isteğinize fazlasıyla cevap verebilecek bir cihaz önereceğim. Bahsettiğiniz gibi arada duvar da olmadığına göre, 5 GHz ve 15 dBi çift kutuplu(Horizontal-Vertikal) anteni ile bu cihazla kilometrelerce uzaklığa sinyal gönderebilirsiniz. Gerisi fasa fiso oyuncak şeyler..

Bu hususta 2 anten seçeneği var. Ben sadece bir siteninkini vereyim siz oradan özelliklere ve fiyatına baktıktan sonra aynı cihazlardan webde arama yaparak daha uygun fiyat bulabilirsiniz..

1-TP-LINK TL-WA7510N Bunu bizzat kullanıyorum ve harika bir şey.. Çok değişik marka ve modeller denedim ama hiç birinden istediğim sonucu alamadım bunun dışında. Biraz pahalı ama fiyatını hakkediyor inanın..

Ayrıca; 60 Metreye kadar CAT5 veya CAT6 LAN kablosu ile güç beslemesi yapılabiliyor. Daha fazlasını siz inceleyin.

Link: http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-wa7510n-150-mbps-n-5ghz-kablosuz-15dbi-cift-polarize-anten-ap-client-router-ap-router-bridge-repeater-client-pasif-poe-destegi-su-gecirmez-dis-mekan-access-point/productDetails.aspx?productId=bd101421&categoryId=410

2- TP-LINK TL-WA7210N Bu cihaz da yaklaşık aynı özelliklere sahip ama 5 GHz değil ve 12 dBi antenli. Biraz daha ucuz.

Link: http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-wa7210n-150-mbps-n-kablosuz-12dbi-cift-polarize-anten-ap-client-router-ap-router-ap-operasyon-modu-pasif-poe-destegi-su-gecirmez-dis-mekan-access-point/productDetails.aspx?productId=bd800043&categoryId=410#Gorseller

Hayırlısı olsun diyelim ve kolay gelsin..

Hocam sizin ilacınızTPLINK WA 5210G

Yeni üyelik yada pepsi kapağıyla 140 TL gelir.2011 yılından bu yana kullanıyorum tık demedi maşallah alet

http://www.n11.com/tp-link-tl-wa5210g-1port-54mbps-12dbi-15km-outdoor-24ghz-acces-P34823076?cid=604001&gclid=CI2nr8LY7cECFTLMtAodQBAAMw

Edited by kacaksevgilim

Üstadım, aranızda düz arazi olsa bile, modemle kardeşinin arasında kaç kapı duvar var onu da bilmek gerekir. Çünkü zayıflamaları hesap ederek ona göre anten seçilmeli. Modem, boş araziye bakan kısımda mı? Arada pencere duvar ne var? Karşı binada da aynı şekilde alıcı ile arada neler var bilmek gerekir. Boş arazide elektrik direkler veya kabloları var mı? Bunlar da sinyali etkiler ve bozulmaya sebebiyet verir. Alıcını ve vericinin dbi, mw değerlerini bilmek gerekir.

Edited by radyofon

Tüm öneriler için teşekkürler arkadaşlar. En başta bir tane access point alıp eternet kablosundan bağlayarak wifi sinyalini kevvetlendirmeyi düşündüm. Access point modeme yakın bir yerde olacaktı. Sonra access poit yerine kaliteli, antenleri sökülebilir kablosuz iyi bir modem almanın daha iyi olacağına karar verdim. Bu şekilde ufakta olsa enerji tasağrufu yapıp, kablo vs. gibi bir takım kalabalıklardan kurtulmuş olacaktım.

Cuma akşamı internetten modem siparişi verdim. Salı günü elime ulaşır. Elime ulaşınca kaç metreye kadar sinyal gönderdiğini tespit edip (internet vermeye çalıştığım yöne doğru tabi) ona göre bir yöntem izleyeceğim.

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?model=TD-W8961ND

Internet vermeye çalıştığım binaya yakın bir yere kadar sinyal gönderebilirse basit anten vs. takviyesi ile halletmeye çalışacağım. Aksi taktirde daha önce de araştırdığım @Bay_KG nin önderdiği cihazlar bir tane almayı düşünüyorum.

Bu arada google mapstan internet vermeye çalıştğım binanın mesafesini ölçtüm (haritada ölçme çalıştığınız yer üzerinde sağ tıklayıp, mesafe ölçe basıyoruz - sonra diğer konuma sağ tılayıp, buraya olan mesafe seçeneğini seçiyoruz) ve yaklaşık 400 metre çıktı :( Göz kararı doğru sonuç vermiyormuş...

Modemi alınca, test edip deneyimlerimi yazmaya çalışırım.

İyi forumlar, arkaşlar....

Cuma akşamı internetten modem siparişi verdim. Salı günü elime ulaşır. Elime ulaşınca kaç metreye kadar sinyal gönderdiğini tespit edip (internet vermeye çalıştığım yöne doğru tabi) ona göre bir yöntem izleyeceğim.

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?model=TD-W8961ND

Bu modemi kullandığınızda ard arda kopukluklar olursa başka hiçbirşeyden şüpelenmeyip direk modemi iade edin.

keşke airties veya Cisco alsaydınız. :nea:

Aldığım TD-W8961ND modemi az önce kardeşimle denedik arkadaşlar. Ben modemi canım kenarına koydum. O da usb wifi adaptörünü camın kenarına koydu ve internete girebildi :)

Iki çubuk gösteriyormuş. Tabi aramızda düz bir arazi olması ve arada önemli bir engel olmaması nedeniyle kardeşim internete girebilmiştir.Ağaçları saymazsak iki çift cam var arada. Modemi almayı düşünenler benim yorumumu okuyup yanılgıya düşmesinler. Çünkü evin içindeki uzak noktalarda (banyo vs. 10-15 metre uzağı) çekim gücü yine iki cubuk (duvarlar nedeniyle).

Şimdi bir konuda daha önerilerinizi istiyorum arkadaşlar. Benim masaüstü bilgisayarım camın kenarına yaklaşık  3 metre uzağında. Ben modemi camın kenarına korsam elektirk kablosu + telefon kablosu + masaüstü bilgisayarıma modemden eternet kablosu çekmem gerekecek. Onun yerine anten uzatma koblosu alsam ve anteni cama yapıştırsam verim alırmıyım? Bu şekilde ortalıkta kablo kalabalığıda olmayacak.

Not:Modemi benim pcnin yanına koyarsam kardeşim hiç bir şekilde internete giremiyor.

uygun fiyat dersen tplink 5210g az daha iyisi 7510n professyonel bir şey istiyorsan ubiquiti nin dış ortam cihazlarından al 2 tane karşılıklı çatıya kur. karşı konumdaki kişi sanki kendi evinde internet varmışcasına sıkıntısız yararlansın. ben şu an tek taraflı 5210g kullanıyorum yaklaşık 300 metre mesafeden speedtest sonuçları 8 mbit oluyor bazen.

işte buda eskiden kullandığım yöntemin kablolu hali:

https://www.youtube.com/watch?v=6ACmWkXPM9o

https://www.youtube.com/watch?v=nCrXll9hRhQ

Edited by dnz_horoz20

@dnz_horoz20

Son yorumumu okumamışsın. Modemi camın kenarına koyarsam kardeşim internete çıkabiliyor. Ben koblo dağınıklığı vs. nedenlerden modemi camın kenarına koymak istemiyorum. Kısaca anten uzatma koblosu alıp modemin antenini cama yapıştırırsam verim alırmıyım. Onu merak ediyorum...

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/altin-uclu-kaliteli-3m-wifi-uzatma-kablosu-131303563

ne kadar anten uzatma kablosu o kadar çok db kaybı demektir. lakin sizin düşündüğünüz yöntemler içinde booster denen aparatlarla modemin mw gücü arttırılıp karşı tarafın internete çıkması sağlanabilir. modemler genellikle 100 yada 200 mw değerindedirler booster ile bu değer 1000 mw çıkarılabilir bu sayade karşı taraf sıkıntısız nete girebilir.

uygun fiyat dersen tplink 5210g az daha iyisi 7510n professyonel bir şey istiyorsan ubiquiti nin dış ortam cihazlarından al 2 tane karşılıklı çatıya kur. karşı konumdaki kişi sanki kendi evinde internet varmışcasına sıkıntısız yararlansın. ben şu an tek taraflı 5210g kullanıyorum yaklaşık 300 metre mesafeden speedtest sonuçları 8 mbit oluyor bazen.

işte buda eskiden kullandığım yöntemin kablolu hali:

https://www.youtube.com/watch?v=6ACmWkXPM9o

https://www.youtube.com/watch?v=nCrXll9hRhQ

bu cıhazı kullanırken etraftaki ağları mutlaka algılıyordur diyelim kendi internetini kullanmayacaksında başkasının internetine bağlanıcaksın misal veriyorum yanlış anlaşılmasın bende alıcam bu cihazdan o yüzden bilgi amacı soruyorum başlat cizgisinde ağlar görünüyormu peki ordan başka bir ağ seçip o ağa bağlanabiliyormusun yani bu cihazın böle bir özelliği varmı

Üstadım arkadaşların dediği gibi Booster olur. Fakat ayrı bir antenle de olabilir. Motorola nın bu iş için özel ürünleti de var. Önemli olan bütçe olayı. İşi çift taraflı füşünmek gerekir. Yani iş vericiyle bitmiyor, alıcı da önemli. Alıcı marka modeli nedir? Bütçe yok diyorsan amatörce birşeyler yapmak gerek.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üstadım, ne kadar kablo o kadar kayıp demektir. Bir de kablonun düz gitmemesi gerekir. Kablonun antenden altta ve S verilmiş şekilde olması gerekir.  Bir de modem anteni sökülebilir şekilde ise onu değiştirmek de çözüm olabilir.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/wireless-anten-2-4-ghz-20-dbi-yagi-anten-56229894

yukarıdaki ürün işini görecektir. Fakat yönlü olduğunu unutma

Edited by radyofon