Jump to content

Windows Mağaza Uygulamalarını Kaldırmak

YAGMURADAM
 Share

Recommended Posts

İyi akşamlar tnctr...

Şu an sistemimde win10 pro build29 yüklü. Bu sistemde aşağıda örneklerini verdiğim uygulamaları kaldırmak istiyorum.

powershell ve smarty uninstaller ile denedim. Kaldırdı mı emin olamıyorum. Normalde kaldırılsaydı yüzlerce mb yer açılması gerekirdi. Oysa her iki programla ayrı ayrı deneme yaptığımda(aomei backupper ile yedeğe geri dönüp), sistemde 100 mb lık disk kullanımında artış oluyor. (Diskteki boş alan: 46.6 gb. işlemler sonrası 46.5 gb'ta düşüyor.) Ben bu mağaza uygulamalarını nasıl sorunsuz biçimde kaldırabilirim.?

Kaldırmak istediğim uygulamalar aşağıdadır. Saygılarımla

Calendar
Camera
Get Office
Get Skype
Get Started
Groove Music
Mail
Maps
Messaging
Money
Movies & TV
News
OneNote
People
Phone
Photos
Sports
Store
Sway
Telefon Eşlikçisi
Voice Recorder
Weather
Xbox

İyi akşamlar tnctr...

Şu an sistemimde win10 pro build29 yüklü. Bu sistemde aşağıda örneklerini verdiğim uygulamaları kaldırmak istiyorum.

Selam

Ayarlar bölümünden Sistem yazan alana tıklayın, değişen ekranda soldaki Uygulamalar ve özelliklere tıklayın ve oradaki mevcut uygulama ve programları kaldırabilirsiniz.

Bu yöntemle bazı uygulamalarda kaldırma şansınız yoktur. Örneğin; Xbox gibi..

Kolay gelsin..

ersur sizinkileri ve de ps1 uzantılı powershell dosyasıyla denedim. Ayarlar >Sistem > Uygulamalar eve özellikler sekmesine gittiğimde bu uygulamalar yerli yerinde duruyordu. Dahası bu yugulamaların dosya boyutu ile ilili. Smart uninstaller bazı uygulamalara 40 ile 80 mb derken windows ta bu birkaç yüz kb olarak görünüyor. Hangisi doğru anlayamadım. Saygılarımla

Powershell'i yönetici olarak çalıştırınca hepsini temizledim. Ekran görüntümü inceleyebilirsiniz. Uygulamalarda o uygulamalardan eser yok. Haritalar ve SWay i kullanmak istediğimden kaldırmamıştım. Kısacası o komutlarla hangisini istersem o kalkıyor.

Hatta pratik bir yöntem olarak uygulamanın varlığını kontrol için powershell'i yönetici olarak çalıştırıp

Get-AppxPackage *phone*

yazıp enterleyince o uygulama hakkında hiç bir şey bulamıyor.

Ama aynı komutu

Get-AppxPackage *map*

şeklinde değiştirince Haritalar hakkındaki bilgiyi gösteriyor.

Yıldızlar arasına uygulamanın İngilizce adının diğer uygulamalardan ayırtedilebilecek kadar bir bölümünü yazmanız yeterli.

Hatta bu komutu powershelli yönetici olarak çalıştırıp

Get-AppxPackage

şeklinde yazıp enterlerseniz tüm uygulamaları ve yerlerini görebilirsiniz.

PS C:\Windows\system32> Get-AppxPackage *map*

Name              : Microsoft.WindowsMaps
Publisher         : CN=Microsoft Corporation, O=Microsoft Corporation, L=Redmond, S=Washington, C=US
Architecture      : X64
ResourceId        :
Version           : 4.1512.3450.0
PackageFullName   : Microsoft.WindowsMaps_4.1512.3450.0_x64__8wekyb3d8bbwe
InstallLocation   : C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.WindowsMaps_4.1512.3450.0_x64__8wekyb3d8bbwe
IsFramework       : False
PackageFamilyName : Microsoft.WindowsMaps_8wekyb3d8bbwe
PublisherId       : 8wekyb3d8bbwe
IsResourcePackage : False
IsBundle          : False
IsDevelopmentMode : False
Dependencies      : {Microsoft.VCLibs.140.00_14.0.22929.0_x64__8wekyb3d8bbwe, Microsoft.NET.Native.Framework.1.1_1.0.23
                    115.0_x64__8wekyb3d8bbwe, Microsoft.NET.Native.Runtime.1.1_1.1.23406.0_x64__8wekyb3d8bbwe, Microsof
                    t.WindowsMaps_4.1512.3450.0_neutral_split.language-tr_8wekyb3d8bbwe...}

http://i.hizliresim.com/LgqzW1.png

Edited by ersur

En garantili yöntem sanırım şurada yazılı anlatımı uygulayarak ISO dosyası elde etmek ve kurulumu yapmak;

http://forums.mydigitallife.info/threads/66640-How-to-Make-a-Windows-10-quot-Super-LTSB-quot-ISO

Bu işlerden anlamam ama yine de bazı denemeler yaparak ISO oluşturdum. LTSB gibi oldu Windows 10 Pro. Genel anlamda memnun kaldım ama sanırım bir şeyleri yanlış yapmış veya fazladan bazı şeyleri silmiş olmalıyım ki sistem bazen 1-2 saniyeliğine duraklıyor.