karadurak

K.m.10 Pe 1703 (x86_x64) / 18.06.2017

160 posts in this topic

Teşekkürler

1 person likes this

hızlandırmışın :) eline sağlık

1 person likes this

Posted (edited)

edit silinebilir.

Edited by blue sky

daha yüklenmedi mi yoksa ben link göremedim

Posted (edited)

On 07.06.2017 at 19:09, can3767 yazdı:

daha yüklenmedi mi yoksa ben link göremedim

Yazının üzerine tıklayın  

Edited by karadurak
2 people like this

@karadurak üstadım;

bu PE sistem Multiboot sistemlerde ISO olarak direkt çalıştırılabiliyormu?

Şimdi, crasadure yazdı:

@karadurak üstadım;

Normalde çalıştırıyor fakat boyut yüksek olduğu için bu multiboot'u çalıştırmaz. RAM'e yüklemde sıkıntı çıkarabilir. 500 mb ve üzeri WinPE ler için sıkıntı

Üstad teşekkürler ..Kendi programlarımızı format atmadan  önce iso icersine atıp katılımsız  olarak kurabilecekmiyiz.

Posted (edited)

11 dakika önce, [email protected] yazdı:

Üstad teşekkürler ..Kendi programlarımızı format atmadan  önce iso icersine atıp katılımsız  olarak kurabilecekmiyiz.

Öyle bir durum yok, sadece kuracagınız sistemi ımage Quick installer (IQI) ile kurarken herhangi bir işlem yapmayacaksınız direk admin olarak hesabınız açılacak.

Edited by karadurak

58 dakika önce, crasadure yazdı:

@karadurak üstadım;

Multiboot 2.2.0 da calismadi bende

Güzel çalışma. Yalnız bu konularda pek bilgim yok. Bu bir kurtarma aracımı yoksa başka ne? Birde bu harici ve hem usb hem cd den çalışır değilmı? Son işlevdeki Windows kurulum aracı harıcinde harici bir araç olarak kullanılıyor değilmi? Peki Windows gpt olarak kurulmuşsa veya tersi bu araçta farklı ise örneğin çalışmasında sorun olmaz değilmi? Sağolun. Elinize emeğinize sağlık.

Posted (edited)

Bir saat önce, abdulhey_ yazdı:

Güzel çalışma. Yalnız bu konularda pek bilgim yok. Bu bir kurtarma aracımı yoksa başka ne? Birde bu harici ve hem usb hem cd den çalışır değilmı? Son işlevdeki Windows kurulum aracı harıcinde harici bir araç olarak kullanılıyor değilmi? Peki Windows gpt olarak kurulmuşsa veya tersi bu araçta farklı ise örneğin çalışmasında sorun olmaz değilmi? Sağolun. Elinize emeğinize sağlık.

Cevapları kendiniz vermişsiniz :) PC bakım aracı diyebiliriz. ya da takım çantası artık kim ne diyorsa.. ister usb ister dvd fark etmez. win kurulumu zaten winpeler için bir yöntem , gpt ve mbr fark etmez..

Edited by karadurak
1 person likes this

1 saat önce, karadurak yazdı:

Cevapları kendiniz vermişsiniz :) PC bakım aracı diyebiliriz. ya da takım çantası artık kim ne diyorsa.. ister usb ister dvd fark etmez. win kurulumu zaten winpeler için bir yöntem , gpt ve mbr fark etmez..

sizde kısa ve tam yanıt vermişsiniz. teşekkürler :) bazan birde internete bile girmek önemli olabiliyor. sistem boot da sorun varsa.. o zaman bile işe yarıyor bu kurtarma cd leri veya taşınabilir bilgisayar denebilirmi bilmiyorum. çünkü daha önce bu kadar kapsamlısını görmedim. iki  üç kez windows live miydi onlarla açılmayan windows umu kurtardığımı hatırlıyorum.  mesela hemen format atman gerekiyor. ama elinde istediğin veya idare edecek kadar bile iso  yok. bunu bile halledebiliyorsun.

1 person likes this

Kendi multibootumun bcd sini düzenleyip senin sistemin bcd entrylerini ekledim,. sdi dosyalarını da ekledim, wimler yüklendi ama windowslar tam açılırken mavi ekran geliyor, açıklamada sanırım cfg hatası ya da yapılandırma hatası gibi bir şey veriyor. Multiboota klasör olarak eklenecek şekilde düzenlense harika olur, ayrı bir flash bellek taşımamak için.  boot ve efi klasörleri çakışmasa multiboota yine sorunsuz eklenecek ama benim multibootun anadizinde de boot klasörü var, grub ile yapıldığı için. klasörleri boot2, efi2 diye adlandırsak düzenlemeyi nasıl yaparız acep,  bootmgr yi mi düzenlemek gerekiyor, mesela boot2 klasöründen başlat deyip bcd yi ona göre düzenlesek? Bu arada harici hdd ye rufusla attım gayet güzel çalışıyor, her şey  oturmuş, stabil, wifi sorunu da yok :) . Eline koluna sağlık. 

1 person likes this

Teşekkürler

1 person likes this

yani çökmüş pc yi bu sistemle  kurtarabiliriz dosyalarımızı felan degılmı ?

Posted (edited)

7 saat önce, red_d yazdı:

Kendi multibootumun bcd sini düzenleyip senin sistemin bcd entrylerini ekledim,. sdi dosyalarını da ekledim, wimler yüklendi ama windowslar tam açılırken mavi ekran geliyor, açıklamada sanırım cfg hatası ya da yapılandırma hatası gibi bir şey veriyor. Multiboota klasör olarak eklenecek şekilde düzenlense harika olur, ayrı bir flash bellek taşımamak için.  boot ve efi klasörleri çakışmasa multiboota yine sorunsuz eklenecek ama benim multibootun anadizinde de boot klasörü var, grub ile yapıldığı için. klasörleri boot2, efi2 diye adlandırsak düzenlemeyi nasıl yaparız acep,  bootmgr yi mi düzenlemek gerekiyor, mesela boot2 klasöründen başlat deyip bcd yi ona göre düzenlesek? Bu arada harici hdd ye rufusla attım gayet güzel çalışıyor, her şey  oturmuş, stabil, wifi sorunu da yok :) . Eline koluna sağlık. 

BCD leri editleyip eklemen yeterli olur. EFI bölümünde sorun olmaz oradan sadece BCD menüsünü alacaksın. Boot klasöründen de farklı bir isimde bootmgr oluşturup farklı bir bcd ye yönlendirmek yeterli olur. Deneyip bilgi veririm yine..

49 dakika önce, TıkırovCw yazdı:

yani çökmüş pc yi bu sistemle  kurtarabiliriz dosyalarımızı felan degılmı ?

Çöken pc donanım olarak sağlamsa ve içindeki veriler sabitdiskte duruyorsa tabi kurtarabilirsiniz.

Edited by karadurak
1 person likes this

indirdim isoyu ama bootlu degildi ben de boot ekledim simdi calışıyor bilmiyorum sizde nasıl oldu ultraisoda actıgımda açılışlı iso degil dedi bende ekledim simdi sorun yok

Posted (edited)

Bir saat önce, bymax yazdı:

indirdim isoyu ama bootlu degildi ben de boot ekledim simdi calışıyor bilmiyorum sizde nasıl oldu ultraisoda actıgımda açılışlı iso degil dedi bende ekledim simdi sorun yok

Açılış dosyası yüklenmemiş olabilir. O yüzden rufus ile yazdıralım diye rufus'u koydum.

Edited by karadurak
1 person likes this

2 saat önce, bymax yazdı:

bootlu değildi derken cd ye yazdırdığımızı düşünürsek cd yi takıp pc yi çalıştırdığımızda seçenek ekranı gelip istediğmizle ilerleyemiyormuyuz? mesele bu veya başka bir şeyse açıklayıp nasıl yapacağımızı anlatıp gerekli dosyalar varsa olarıda verirmisiniz.?

17 dakika önce, abdulhey_ yazdı:

bootlu değildi derken cd ye yazdırdığımızı düşünürsek cd yi takıp pc yi çalıştırdığımızda seçenek ekranı gelip istediğmizle ilerleyemiyormuyuz? mesele bu veya başka bir şeyse açıklayıp nasıl yapacağımızı anlatıp gerekli dosyalar varsa olarıda verirmisiniz.?

DVD de kullanacaksanız ekteki dosyayı indirip ultra iso ile ekleyin sonra kaydedin.  ACILIS.bif

2017-06-08_144132.thumb.png.414d751175bf221e249aa4dcce761d40.png

2 people like this

42 dakika önce, karadurak yazdı:

DVD de kullanacaksanız ekteki dosyayı indirip ultra iso ile ekleyin sonra kaydedin.  ACILIS.bif

2017-06-08_144132.thumb.png.414d751175bf221e249aa4dcce761d40.png

Benim gibi acemiler için iyi oldu 😊

1 person likes this

Posted (edited)

@karadurakEline sağlık gerçekten çok farklı bir çalışma olmuş :)  

Dosya olarak eklemek istedim ama sürekli imza hatası aldım o yüzden sadece nasıl yapılır yolunu tarif ediyorum belki daha sonra arkadaş kendisi klasör değişkenliği için gerekli dosyaları hazırlar verir ancak o zamana kadar kullanmak isteyen yada boot dizini sorunu olmayan arkadaşlar için altta grub2 ve grub4dos için çalıştırma kodunu veriyorum. Öncelikle grldr dosyamızı adını krldr yapıp Boot dizinine atıyoruz burdaki amaç başka grldr isteyen yazılım olursa engel olmasın. Bcd ayarlarında yapılacak değişikliği anlatmama gerek varmı bilmiyorum. 1.Boot\bcd - 2.efi\boot\microsoft\boot\bcd , bootice.exe ile gerekli eklenti ve değişiklikler yapılır.

Grub2

### Start WinPE 10 Karadurak
if [ "$pc" ]; then
menuentry " >> Karadurak WinPE 10 x86x64 " --hotkey=s {
	ntldr /Boot/krldr
}
fi
### End Start WinPE 10 Karadurak

Grub4dos

title >> WinPe 10 x64x86 Karadurak
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /Boot/Bootmgr || rootnoverify (hd0) && chainloader +1 && boot
map () (hd0) && map (hd0) () && map --rehook
find --set-root --devices=h /Boot/Bootmgr
chainloader /Boot/Bootmgr
Edited by awengers44
Bcd değişiklik anlatımında düzeltme
2 people like this

Rufus ile USB ye yazdırdım. Hem EFI olarak hem de LEGACY olarak boot ediyor.

Yalnız Virtualbox ile sanal makinede boot etmiyor.

Zaten gerçek makinede kullanacağım için de dert etmedim.

Elinize sağlık @karadurak

1 person likes this