Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

@bilirsinya Hocam bugüne kadar dhpc protokolünü kapatarak hiç işlem yapmadım, ki zaten ağ kurulumu yapıyorsak modem ve swich hub vardır. @red_d Estağfirullah hocam sizin ağdan çalıştırma şeklinizi hiç denemedim, evde sadece leptop var ve sanal sistemde lan boot vererek test edebilirim ancak sağlıklı olan test ve kurulumlar,da ki sonuçlar bana göre değerlidir. Zira sanal sistem,de ağ ve host sunucusu kullanılan wmware veya virtualbox üstünden olacağı için otomatik vermektedir. Bende 60 pc var vhd,vmd,vmdk imaj alarak  ve imaj,dan çalıştırarak isharedisk kullanıyorum ama sırf çalışmayı test etmek ve sonucu bildirmek için müsait olunca ağdan windows kurulumu yaparım inşaAllah.

• Like 1

karadurak, 3 dakika önce yazdı:

Dual olarak açılmasının bir avantajı var mı ?  yok daha winpe ile ilgili bir deneme yapmadım ben sadece xpe ile uğraştım. Farklı PE lerde kullanabilirsiniz. Windows dizinideki sh.cmd yi pecmd.ini ye ekleyin. yabancı PE ler mevcut 130 mb -150 mb civarında onları bayaga hızlı açıyor. şimdi benim KMPE de çok uygulama oldugu için fazla kırpamıyorum PE den.

Linkleri yeniledim üstad

Dual boot olunca 2 türde (uefi-legacy) makinada gelse acronise ulaşabiliyorum hocam. Malum Efi dosyalarını boot etmiyor legacyler. Siz söylemeden önce gördüm hocam sh.cmd yi benim her zaman gibi 4 programa ihtiyacım oluyor acronis, hdd sentinal, partition magic, macrium reflex. Ben editleyebilirim sanırım onları. Bir sorum olacak grub2ye ağ üzerinden iso çağırtabilirmiyiz :)

bilirsinya, 6 dakika önce yazdı:

Dual boot olunca 2 türde (uefi-legacy) makinada gelse acronise ulaşabiliyorum hocam. Malum Efi dosyalarını boot etmiyor legacyler. Siz söylemeden önce gördüm hocam sh.cmd yi benim her zaman gibi 4 programa ihtiyacım oluyor acronis, hdd sentinal, partition magic, macrium reflex. Ben editleyebilirim sanırım onları. Bir sorum olacak grub2ye ağ üzerinden iso çağırtabilirmiyiz :)

Tamam dual boot işini de not aldım. Dediğin programları sen eklersen paylaşmayı unutma :) grub2 file managerden iso çağırıyorlar ama nasıl olduğunu ben çözemedim henüz. Kmboot da ki konuya bununla  ilgili video atmıştım Ona da bakalım 

karadurak, 3 dakika önce yazdı:

Tamam dual boot işini de not aldım. Dediğin programları sen eklersen paylaşmayı unutma :) grub2 file managerden iso çağırıyorlar ama nasıl olduğunu ben çözemedim henüz. Kmboot da ki konuya bununla  ilgili video atmıştım Ona da bakalım 

@crasadure hocam grub2 den ağ üzerinden wim iso çağırmayı denediniz mi?

bilirsinya, 19 dakika önce yazdı:

daha önce ıso wim çekmedim ağdan  çünkü hiç ihtiyacım olmadı. Sen grub2 derken efi den bahsediyorsun değil mi ben file manager anladım efi den nasıl çağırabiliriz İSO yu var mı bildiğin bir yöntem aioboot dan farklı olarak 
Edited by karadurak

bilirsinya, 16 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam grub2-filemanager ağ kurulumu şuan eksik henüz tamamlanmadı ama 

Please register to see this content.
 bu arkadaş grub2-filemanager e ekstra ağdan kurulum ekliyor baya bir yetenekli isterseniz bir test edilebilir. 

• Like 1
  • Thanks 1

serhat100, 1 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam grub2-filemanager ağ kurulumu şuan eksik henüz tamamlanmadı ama 

bu arkadaş grub2-filemanager e ekstra ağdan kurulum ekliyor baya bir yetenekli isterseniz bir test edilebilir. 

Serhat bu konuya daha önce baktım ben ama beceremedim. 

karadurak, 5 dakika önce yazdı:

Hocam grub2-filemanager ile aynı

@awengers44üstad Linux da oluşturabilir, benim imkanım yok yoksa deneme yapardım ama kurum pc lerde nerde ağdan test çok sıkıntılı şuan. ?

Edited by serhat100
  • Like 1

karadurak, 8 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam birkaç forumda gördüm grub2fm de net boot için undionly.kpxe kullanıyorlar.

karadurak, 55 dakika önce yazdı:

@bilirsinya sen güvenlik protokollerini bilirsin bu Windows kurulumunda güvenlik engeline mi takılıyor neden izin vermiyor. 

serhat100, 16 dakika önce yazdı:

@awengers44üstad Linux da oluşturabilir, benim imkanım yok yoksa deneme yapardım ama kurum pc lerde nerde ağdan test çok sıkıntılı şuan. ?

Dosyayı indirdim ama önce bir kaç test yapmam lazım, kurulum mantığı çözünce konuya eklerim inşaAllah. Senin local network proxy kullanıyordur ;) bence hiç bulaşma üstad..

• Like 1

serhat100, 57 dakika önce yazdı:

bu dosyaları inlecedin mi @serhat100 hocam grub2fm'in ip almasını sağlıyor. ağ sürücülerine ulaşmak için birkaç linux komutu var ama beni aşıyor fm e eklemek için.

Edited by bilirsinya

bilirsinya, 9 dakika önce yazdı:

bu dosyaları inlecedin mi @serhat100 hocam grub2fm'in ip almasını sağlıyor. ağ sürücülerine ulaşmak için birkaç linux komutu var ama beni aşıyor fm e eklemek için.

Üstad yarın mesai başlar başlamaz bir bakayım. 

Sanal sistem üstünden efi çalıştırıp network linux live çalıştırdım ama kullanım için detaylı bir video hazırlanması gerekiyor.

İşleri kolaylaştırmak için düzenli bir menü oluşturmam gerekiyor, zamanım olursa windows ve linux için hazırlarım ama nasip tabi :( pek kullandığım bir sistem değil..

@bilirsinya hocam verdiğiniz link,den dosyaları çekin grubfm çalıştırıp kurabilirsiniz. Ben çok ters,ten gittim şimdi fark ettim. Elin çinlisi ile uğraşırken kafam karıştı :D 

Spoiler

Edited by awengers44

awengers44, 12 dakika önce yazdı:

Sanal sistem üstünden efi çalıştırıp network linux live çalıştırdım ama kullanım için detaylı bir video hazırlanması gerekiyor.

İşleri kolaylaştırmak için düzenli bir menü oluşturmam gerekiyor, zamanım olursa windows ve linux için hazırlarım ama nasip tabi :( pek kullandığım bir sistem değil..

@bilirsinya hocam verdiğiniz link,den dosyaları çekin grubfm çalıştırıp kurabilirsiniz. Ben çok ters,ten gittim şimdi fark ettim. Elin çinlisi ile uğraşırken kafam karıştı :D 

İçeriği Gizle

hocam onları deneyip paylaştım bizim, en azından benim amacım şu grub2fm i ağdan başlatıp ip aldırmak ardından paylaşımdaki ağ klasöründen iso yüklemek.

• Like 1

• Editor
mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

Üstad undionly.kxpe dosyasını eklersen bence iyi olur.

Bu dosya hem efi hem de mbr de sorunsuz  çalışıyor...

karadurak, 2 saat önce yazdı:

tamam  undionly.kpxe dosyasını ekleyip deneyelim arkadaşlar 

Yok üstad maalesef bu dosya AIOBOOT üzerinden TinyPXE Server'da efi ve mbr de kullanılabiliyor ancak senin projende çalışmadı... Çok da önemli değil zaten...

Bu arada sana çok çok teşekkür ederim. Artık tüm programları wim'e gömmeye gerek kalmadı sayende.

Yeri geldiğinde konularda bahsetmiştim biliyorsundur, benim ağdan kurulumla çok işim oluyor, sırf bundan dolayı tüm programları wim e gömmek zorunda kalıyordum.

Artık bu süper çalışman sayesinde bu zorunluluktan kurtuldum, böylece wim dosyasının boyutu da ciddi derecede azalmış oluyor :)

Ayrıca bir sorum da var, ISO dosyasını direkt boot edebiliyor muyuz?

Sanırım mbr modunda grldr dosyası üzerinden ISO dosyası boot edilebilir ancak, efi nasıl olur acaba ?

Edited by mephistooo2

bilirsinya, Bir saat önce yazdı:

hocam onları deneyip paylaştım bizim, en azından benim amacım şu grub2fm i ağdan başlatıp ip aldırmak ardından paylaşımdaki ağ klasöründen iso yüklemek.

Çinli yapımcının netgrubfm olarak hazırladığı dosyalar burda hocam F4 tuşu ile tr olarak kullanabilirsiniz. çince komutlar yüzünden sistemimde sorunlar oluştu sağ klik komple değişti, umarım dosya işinizi görür.

https://yadi.sk/d/LFaR9dANfNVGYw

• Like 1

awengers44, 11 dakika önce yazdı:

Çinli yapımcının netgrubfm olarak hazırladığı dosyalar burda hocam F4 tuşu ile tr olarak kullanabilirsiniz. çince komutlar yüzünden sistemimde sorunlar oluştu sağ klik komple değişti, umarım dosya işinizi görür.

https://yadi.sk/d/LFaR9dANfNVGYw

hocam sizi anlamakta güçlük çekiyorum. yada kendimi anlatmakta :)

bilirsinya, 1 saat önce yazdı:

hocam sizi anlamakta güçlük çekiyorum. yada kendimi anlatmakta :)

Sorun bende kusura bakmayın hocam.. 

-------------------------------------------------

Elimden geldiğince türkçeleştirdim. İşine yarayan kullansın, grubfm ve netgrubfm build edebildiğim tüm dosyalar eklidir.

https://yadi.sk/d/17_5EndgA5Pt0Q

Edited by awengers44
Ekleme..
  • Like 1
  • Thanks 2

awengers44, 7 saat önce yazdı:

Sorun bende kusura bakmayın hocam.. 

-------------------------------------------------

Elimden geldiğince türkçeleştirdim. İşine yarayan kullansın, grubfm ve netgrubfm build edebildiğim tüm dosyalar eklidir.

https://yadi.sk/d/17_5EndgA5Pt0Q

@awengers44 hocam ağ dosyası olarak editlediğiniz. İpxe konsoluna mı ulaşıyor.

mephistooo2, 9 saat önce yazdı:

Yok üstad maalesef bu dosya AIOBOOT üzerinden TinyPXE Server'da efi ve mbr de kullanılabiliyor ancak senin projende çalışmadı... Çok da önemli değil zaten...

Bu arada sana çok çok teşekkür ederim. Artık tüm programları wim'e gömmeye gerek kalmadı sayende.

Yeri geldiğinde konularda bahsetmiştim biliyorsundur, benim ağdan kurulumla çok işim oluyor, sırf bundan dolayı tüm programları wim e gömmek zorunda kalıyordum.

Artık bu süper çalışman sayesinde bu zorunluluktan kurtuldum, böylece wim dosyasının boyutu da ciddi derecede azalmış oluyor :)

Ayrıca bir sorum da var, ISO dosyasını direkt boot edebiliyor muyuz?

Sanırım mbr modunda grldr dosyası üzerinden ISO dosyası boot edilebilir ancak, efi nasıl olur acaba ?

Şua kmboot ve kmpe güncellemelerini hazırlıyorum ondan sonra bakacam XPE ye sonuçta proje olarak gelişime açık bundan sonra bakarız neler yapabileceğimi bende bilmiyorum. 

Daha önce ağdan yükleme olayını kullanmadığım için bilirsinya arkadaşın videoyu izledikten sonra ilgimi çekmeye başladı. yoksa wim sorununu daha öncede çözerdik aslında :D 

EFI den iso çalıştırmak normalde de zaten zor bir durum ağdan nasıl olur bilmiyorum ama onunla ilgili biraz arıştırma yapmam gerekecek. karşılıklı bakalım.

• Like 1