Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

awengers44, 5 dakika önce yazdı:

Hocam o kadarını bilmiyorum ama ben daha önce grubfm,de arayüze refind ve clover eklemiş usb içinde dizinleri ayarlayıp çalıştırmıştım, crasadure üstad gerek yok diyince paylaşımda sildim ama ben kullanıyorum hala. GrubFM ağdan çalıştırılıp konum ve dizinleri ayarlanıp tek iso veya efi içinde çalıştırılması mümkün mü bilmiyorum. Üstteki video yapımcıya ait, netgrubfm kullanıyor sizde ağdan çalıştırabilirmiyiz diye sormuştunuz ona istinaden bulunca paylaşmak istedim. 

@awengers44 Hocam ben dün NETBOOT.xyz iso ile consola ulaşıp ip aldırdım ancak refind komutlarını nasıl ağ sürücüsüne yönlendireceğimi bilmediğimden yarıda kalıp bıraktım. 

awengers44, 4 dakika önce yazdı:

@bilirsinya üstad emin olun uzun zamandır network kurulum ve gelişmeleri hakkında hiç ilgilenmiyordum.  Sizin paylaşımınız üstüne bizde biraz heyecan yaptık :) refind hakkında belki @crasadure üstad komut ve yönledirme ile ilgili bilgisi varsa yardımcı olur.

İyi yaptınız :)  bir kaç heyecanlı konu daha ekleyeceğim ancak bu lanet olası Deep sesten kurtulamadım kamera çekiminde. İyi bir mikrofon bulayım konu açacağım inş.

• Like 1

bilirsinya, Şimdi yazdı:

İyi yaptınız :)  bir kaç heyecanlı konu daha ekleyeceğim ancak bu lanet olası Deep sesten kurtulamadım kamera çekiminde. İyi bir mikrofon bulayım konu açacağım inş.

Hocam tam olarak amacınızı bilemiyorum ama ghost kullanmanız daha kolay olabilir ve ayrıca efi desteği var ve dosya boyutu düşük, otomatik swich ataması yapmanız ip vermeniz veya ağ üstünden elle ip belirleyip istediğiniz imajı yüklemeniz veya almanız mümkün. Çok güzel desteği ve forum içerikleri var :) çok önceden forumda paylaşmıştık, tabi otomatik imaj alma ve geri yükleme ilgiliydi ama bir çok kolaylığı taşıyan bir sistem ve oldukça stabil. 

https://www.tnctr.com/topic/71587-easyghost-kat%C4%B1l%C4%B1ms%C4%B1z-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan-ghostexe/

awengers44, 3 dakika önce yazdı:

Hocam tam olarak amacınızı bilemiyorum ama ghost kullanmanız daha kolay olabilir ve ayrıca efi desteği var ve dosya boyutu düşük, otomatik swich ataması yapmanız ip vermeniz veya ağ üstünden elle ip belirleyip istediğiniz imajı yüklemeniz veya almanız mümkün. Çok güzel desteği ve forum içerikleri var :) çok önceden forumda paylaşmıştık, tabi otomatik imaj alma ve geri yükleme ilgiliydi ama bir çok kolaylığı taşıyan bir sistem ve oldukça stabil. 

https://www.tnctr.com/topic/71587-easyghost-kat%C4%B1l%C4%B1ms%C4%B1z-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan-ghostexe/

@awengers44 hocam ghost kullandım sata raid desteği 2006 da çok geç geldiğinden acronis e yönlendim o zamandan beri acronis kullanıyorum. neden kullandığımı inş. vakit bulursam :) windows kurulumla ilgili bir videoda değinir anlatırım.

• Like 1

@mephistooo2 KMPE den bagımsız sadece x64 sürümün bulunduğu bir versiyon hazırladım. Programların eklenmesiyle ilgili yeni bir yöntem kullandım. İstersen inceleyip çalışmanı o şekilde güncelleyebilirsin. 

Bağımsız  XPE Lite Versiyon x64 + Programlar

PEPrograms klasörünü sürücünün ana dizinine taşıyın.

Please register to see this content.

lgHpVa.png

• Like 4
  • Thanks 5

@karadurak  Üstadım,  boş bir FDD ye FAT32 partition dosyaları yerleştirdim    "PXE Server Yükle"   yi  uyguladım.  üstte paylaştığınız resme kadar geldim ve   78Setup ile diğer  PC ye Windows Kurululumu'na    başlayacam....

1 .  Windows ISO  dosyasını  nereye koymak gerekiyor ve herhangi bir işlem uygulanacak  mı ? 

2.  FAT32 ye koymaya kalksam  zaten kabul etmez, NTFS  partition'a koysam  görecek mi ?    (henüz hiç birini denemedim)

3. Hayır,  FDD mi komple  NTFS  mi yapmam gerekir.    (henüz denemedim) 

hepsinden önemlisi,  ellerinize,    zekanıza sağlık....    :)  

UZUNLAR, 27 dakika önce yazdı:

@karadurak  Üstadım,  boş bir FDD ye FAT32 partition dosyaları yerleştirdim    "PXE Server Yükle"   yi  uyguladım.  üstte paylaştığınız resme kadar geldim ve   78Setup ile diğer  PC ye Windows Kurululumu'na    başlayacam....

1 .  Windows ISO  dosyasını  nereye koymak gerekiyor ve herhangi bir işlem uygulanacak  mı ? 

2.  FAT32 ye koymaya kalksam  zaten kabul etmez, NTFS  partition'a koysam  görecek mi ?    (henüz hiç birini denemedim)

3. Hayır,  FDD mi komple  NTFS  mi yapmam gerekir.    (henüz denemedim) 

hepsinden önemlisi,  ellerinize,    zekanıza sağlık....    :)

Direk isoyu pe üzerinden imdisk ile bağla . Harici program kullanma İSO içindeki setup dosyasına tıklayıp kurulum yap

teşekkürler ?  

NTFS veya FAT32 pxe de farketmez 

Edited by karadurak
  • Like 1
  • Thanks 1

karadurak, 15 dakika önce yazdı:

Direk isoyu pe üzerinden imdisk ile bağla .

78Setup zaten ISO yu Imdiske bağlayacak değil mi hocam,   ama ISO yu FAT32 koyamayacağıma göre NTFS  i  de  göremeyeceğine göre .  FDD mi tek part  NTFS  e  mi çevirerek   projeyi yerleştirmem gerekiyor ?  

UZUNLAR, 15 dakika önce yazdı:

78Setup zaten ISO yu Imdiske bağlayacak değil mi hocam,   ama ISO yu FAT32 koyamayacağıma göre NTFS  i  de  göremeyeceğine göre .  FDD mi tek part  NTFS  e  mi çevirerek   projeyi yerleştirmem gerekiyor ?  

Pxe klasörünü istediğin yerden istediğin formattaki bir flash veya HDD den çalıştırabilirsin . Senin dediğin normal KMPE konusu için geçerli

konu ağdan winpe çalıştırma ve Windows kurma ile ilgili olduğu için  pxe de formatın bir önemi yok İSO dosyalarını  78setup config dosyasına belirttiği gibi ana dizinde bir _ISO klasörü açıp içine atabilirsin 

Kurulumda da IP hatası almamak için 78setup ile kurarken setup.exe yi İSO içindekiyle başlatman gerekir 

cZQlxQ.png

Edited by karadurak
  • Thanks 1

karadurak, 6 dakika önce yazdı:

ana dizinde bir _ISO klasörü açıp

Üstadım,   ana dizin FAT32      _ISO      klasörünün içine Windows ISO  dosyasını atamayız ki ...   4GB kotasına takılıyor.  Ya da benim kafamın almadığı bir şeyler var.  :) 

UZUNLAR, Şimdi yazdı:

Üstadım,   ana dizin FAT32      _ISO      klasörünün içine Windows ISO  dosyasını atamayız ki ...   4GB kotasına takılıyor.  Ya da benim kafamın almadığı bir şeyler var.  :) 

fat32 kullanmak zorunda mısın ? NTFS olarak biçimlendir :D 

• Haha 2

UZUNLAR, 1 dakika önce yazdı:

@UZUNLAR hocam flaşın ntfs kısmına _ISO klasörü oluştur iso yu oraya at, 78setup görür.

İşte baştan beri bunu öğrenmek istedim üstadım, acaba bi şeylerimi  bilmiyorum ya da  dikaatimdeb kaçırıyorum diye düşünüyorum.  Çünkü ben kendime zaten yaptmıştım  herhangi bir PE sisteme bağımsız.  Karabalta usulü   fakat AIO nun      PartIMG_ROOT.img    dosyasına  bağımlı kalarak, hatta  install.wim dosyasını     swm  olarak bölümleyerek...    neyse benim neyi ne yaptığım önemli değil.  

Sonuç  :   PXE  nin kullanılabilmesi için  NTFS  olmak zorunda .  Nokta.   :) 

red_d, 5 dakika önce yazdı:

flaşın ntfs kısmına _ISO klasörü oluştur iso yu oraya at, 78setup görür.

görmez,   çünkü  serverin kapsam alanında değil.  Paylaşıma açsan bile görmez.  DENEDİM     (   sanal da ) 

UZUNLAR, Şimdi yazdı:

İşte baştan beri bunu öğrenmek istedim üstadım, acaba bi şeylerimi  bilmiyorum ya da  dikaatimdeb kaçırıyorum diye düşünüyorum.  Çünkü ben kendime zaten yaptmıştım  herhangi bir PE sisteme bağımsız.  Karabalta usulü   fakat AIO nun      PartIMG_ROOT.img    dosyasına  bağımlı kalarak, hatta  install.wim dosyasını     swm  olarak bölümleyerek...    neyse benim neyi ne yaptığım önemli değil.  

NTFS olmak zorunda değil hiçbirşey olmasa da olur ?  PXE yi  sanal sürücü üzerinden de başlatabilirsin. senin kolayına, işine hangisi geliyorsa öyle yapabilirsin. 

UZUNLAR, 1 dakika önce yazdı:

@UZUNLAR hocam kmpe ve kmbootta da aynı şekilde kullanıyoruz. kmpe fat32 kısımda duruyor biz ntfs kısmına _ISO oluşturup tüm isolarımızı oraya atıyoruz. Boyut sorunu yok, 78setup ntfs kısmındaki _ISO klasörünü otomatik olarak görüyor. _WIN klasörünü de ntfs bölümüne at sorun olmasın. PXE yi de ntfs ten başlat tamamdır. PXE flaşın ntfs kısmını paylaşıma açacak.

• Like 1

karadurak, Şimdi yazdı:

PXE yi  sanal sürücü üzerinden de başlatabilirsin

Bu opsiyonu hiç  denemedim,  benim anlayışıma biraz ters düştüğü için   Niye : Elimizde Devasal büyüklükte  FDD   USB  HDD  varken ne yerleşik HDD  ye ne de  SANAL sürücü. Tabi bu fikir beni bağlar öylesine yazdım...   :)   

• Like 1

• Editor

Arkadaşlar ağ üzerinden kurulumda ağ sunucusunun olduğu yani pxe server ın çalıştığı diskin yapısının hiçbir önemi yok...

Ntfs, fat32, exfat.... canın ne istiyorsa kullan...

İstemci tarafında yani format atmak istediğin bilgisayarı ister efi ister mbr kur...

• Like 1

red_d, 5 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam yerleşimi nasıl yapıyoruz.

pxe.exe,  PXE klasörü,  PEprograms klasörü anadizinde olacak şekilde mi yerleştirelim.

pxe.exe yi dışarı almana gerek yok hocam sadece PEprograms ı ana dizine çıkart yeter 

Edited by karadurak
  • Thanks 1

karadurak, 3 dakika önce yazdı:

pxe.exe yi dışarı almana gerek yok hocam sadece PEprograms ı ana dizine çıkart yeter 

O daha güzel hocam derli toplu durur işte, yani "PXE Lite x64" klasörünü flaşın ntfs kısmına atıyoruz. PXE klasöründeki PEprgrams klasörünü de ntfs in anadizinine atıyoruz. Güzel valla kalabalık etmez, kafa karıştırmaz.

• Like 1

@karadurak hocam süpersin, ilk denemeyi yaptım ve asıl amacıma da ulaştım :D . Yani switch ya da modem olmadan sadece cat5-6 kablosuyla format atmak.

Hocam elimde 2 tane laptop var, wifi bağlantısını kestim cat6 kabloyu ile birbirine bağladım. IP yine elle verdim ( 192.168.1.1 - 255.255.255.0)

PXE serveri tarif ettiğiniz gibi bilgisayarın D sürücüsünden başlattım. 

Buraya bir not düşeyim serveri ilk başlattığımda verdiğim IP yi görmedi, kapattım tekrar başlattım gördü ve kontroll ettiğimde D sürücüsünü paylaşıma açmıştı.

Diğer bilgisayarı ağdan boot ettim, Win10x64 sorunsuz bir şekilde yüklendi, programlar geldi.

Benim D sürücüsünde zaten _ISO klasörü ve içinde iso dosyalarım vardı. 78setup başlattığımda _ISO klasörünü direk gördü. 

Tek sorun (o da sorun sayılmaz) 78setup install.wim i bulmak için  isonun anadizininde "sources" klasörünü arıyor. Format için seçtiğim iso @mephistooo2 üstadın isosuydu, onun da anadizinde değil x86-x64 klasörlerinin içinde ayrı ayrı "sources" klasörleri var.

Ben de wim kısmından elle gösterdim ve disk biçimlendirme kısmına kadar sorunsuz geldim, tabi formata devam edemedim :D 

Bu ara da bir konuyu yanlış ya da eksik biliyoruz sanırım, ağdan boot ederken switch  ya da modeme gerek yokmuş, tek kabloyla boot edebildim. İlk pc den elle ayarladığım IP yi 2 pc sorunsuz gördü. Bir de siz deneyin isterseniz, durumu teyit edersek hem yeni bir şey öğrenmiş oluruz hem de switch-modem arama derdimiz olmaz, tek kabloyla hallederiz.

Edited by red_d