Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

bilirsinya, 2 saat önce yazdı:

@awengers44 hocam ağ dosyası olarak editlediğiniz. İpxe konsoluna mı ulaşıyor.

Dosya içindeki anlatım ve yönlendirme bu konsola ulaşması yönünde.

@karadurak Hocam üstte verdiğim link,de grubfm.iso dosyası var (15mb olan) içinde tool var yönlendirme çalıştırma kodları hazır,

Please register to see this content.
bu dosyaları kullanıyor belki işinize yarar.

awengers44, Bir saat önce yazdı:

Dosya içindeki anlatım ve yönlendirme bu konsola ulaşması yönünde.

@karadurak Hocam üstte verdiğim link,de grubfm.iso dosyası var (15mb olan) içinde tool var yönlendirme çalıştırma kodları hazır,

bu dosyaları kullanıyor belki işinize yarar.

Teşekkür hocam akşam bi bakayım 

• Like 1

bilirsinya, 8 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam kurulum ağ üzerinden çalıştırıken wds hizmetlerini istiyor. imdisk e ekleyip kuruluyor sıkıntı yok. 

Wim dosyasını mı imdiske yüklememiz gerekiyor sen isodan kurdun sanırım 

Edited by karadurak
  • Like 1

karadurak, 5 saat önce yazdı:

Wim dosyasını mı imdiske yüklememiz gerekiyor sen isodan kurdun sanırım 

Evet hocam isodan yükledim. ancak sizdeki kurulum dosyasında değişiklik yapmanız gerekiyor. aionun oluşturduğu wimin içindeki kurulum dosyalarını editleseniz sorun çözülür sanırım.

bilirsinya, 9 saat önce yazdı:

Evet hocam isodan yükledim. ancak sizdeki kurulum dosyasında değişiklik yapmanız gerekiyor. aionun oluşturduğu wimin içindeki kurulum dosyalarını editleseniz sorun çözülür sanırım.

Ben ikisindede hata alaıyorum neyse bu arada KMPE içinde bulunan PE64W10L.wim ve PE32W8.wim i XPE ye uyumlu hale getirdim.  XPE klasörünü KMPE içine atacagım kullanmak isteyen oradan wimi çekip kullanacak böylece extra bir wimPE ye ihtiyacımız olmayacak

Edited by karadurak
  • Like 1

karadurak, 38 dakika önce yazdı:

Ben ikisindede hata alaıyorum neyse bu arada KMPE içinde bulunan PE64W10L.wim ve PE32W8.wim i XPE ye uyumlu hale getirdim.  XPE klasörünü KMPE içine atacagım kullanmak isteyen oradan wimi çekip kullanacak böylece extra bir wimPE ye ihtiyacımız olmayacak

Dünkü Kmpe güncellemesine eklediniz mi dosyaları hocam?

bilirsinya, 4 dakika önce yazdı:

Dünkü Kmpe güncellemesine eklediniz mi dosyaları hocam?

yok eklemedim. çünkü test etmedim henüz. mıntall uygulamalarının iconları çıkmıyor o sorunu çözersem yayınlayacagım

iconlar bu şekilde çıkıyor 

6HU9RK.png

Edited by karadurak

karadurak, 25 dakika önce yazdı:

yok eklemedim. çünkü test etmedim henüz. mıntall uygulamalarının iconları çıkmıyor o sorunu çözersem yayınlayacagım

Bende aynı sorunda takılınca iconapp.dll system e taşıdım hocam. 

@karadurak hocam bu işimize yarayabilir sanırım.

Portable

Edited by bilirsinya

bilirsinya, 36 dakika önce yazdı:

Bende aynı sorunda takılınca iconapp.dll system e taşıdım hocam. 

@karadurak hocam bu işimize yarayabilir sanırım.

Portable

Sanal sürücü oluşturmayla ilgii bir sıkıntı yok ki bu PE ile alakalı sisteme iconapp.dll system e taşısanda fark etmez yine yüklemez iconları açılışta görmesi gerekiyor eksik bir dosya veya kayıt degeri var onu bulmam gerekiyor

Edited by karadurak

karadurak, 19 dakika önce yazdı:

Sanal sürücü oluşturmayla ilgii bir sıkıntı yok ki bu PE ile alakalı sisteme iconapp.dll system e taşısanda fark etmez yine yüklemez iconları açılışta görmesi gerekiyor eksik bir dosya veya kayıt degeri var onu bulmam gerekiyor

ben mints deki masaüstüne koyduğum programların icon dosyalarını system32 ye taşıdığım  iconapp.dll ye yönlendirdiğimde simgeler sorunsuz görünüyordu.

bilirsinya, 10 dakika önce yazdı:

ben mints deki masaüstüne koyduğum programların icon dosyalarını system32 ye taşıdığım  iconapp.dll ye yönlendirdiğimde simgeler sorunsuz görünüyordu.

ben o şekilde tek tek yönlendirme yapamam KMPE ve KMBoot uyumlu olacak. ayrıca progaram ekledigimizde yeni iconu eklemek için wim e mi gömecez. 

karadurak, Şimdi yazdı:

ben o şekilde tek tek yönlendirme yapamam KMPE ve KMBoot uyumlu olacak. ayrıca progaram ekledigimizde yeni iconu eklemek için wim e mi gömecez. 

Ben sorunu çözemediğim için böyle alternatif çözüm buldum. Dediğiniz gibi pratik değil. Ben durumun ağ sürücüsünden olduğunu düşünmüştüm. Çünkübu zamana kadar gördüğüm, ağ üzerinden çalıştığımız programların kısa yolları sık sık icon gösterme hatası veriyordu. Dediğiniz gibi bir kayıt girdisi ile düzeltilebilir belki.

bilirsinya, 3 dakika önce yazdı:

Ben sorunu çözemediğim için böyle alternatif çözüm buldum. Dediğiniz gibi pratik değil. Ben durumun ağ sürücüsünden olduğunu düşünmüştüm. Çünkübu zamana kadar gördüğüm, ağ üzerinden çalıştığımız programların kısa yolları sık sık icon gösterme hatası veriyordu. Dediğiniz gibi bir kayıt girdisi ile düzeltilebilir belki.

Evet ağ üzerinden iconları almada sorun yaşıyor ama Full PE lerde o sorun yok bunun neyle alakalı oldguunu bulmaya çalışacagım. 

bilirsinya, 2 saat önce yazdı:

XPE klasörünü KMPE içine atacagım kullanmak isteyen oradan wimi çekip kullanacak böylece extra bir wimPE ye ihtiyacımız olmayacak

Üstad ,  bence ideal olan bu şekilde olması diye düşünüyorum.  Hatta bir adım daha ilerisi şöyle bir şey olsa    KMPE nin içine koyacak olduğunuz  XPE yi  bir başka sisteme kopyalasak ve  kopyaladığımız bu sistemin içide ki  herhangi bir  wim dosyasını göstersek  o sistemde de çalışsa.   Tam GLOBAL bir      XPE   olmuş olur.   Tıpkı AIO da olduğu gibi

• Editor
bilirsinya, 1 saat önce yazdı:

karadurak, 1 saat önce yazdı:

Evet ağ üzerinden iconları almada sorun yaşıyor ama Full PE lerde o sorun yok bunun neyle alakalı oldguunu bulmaya çalışacagım. 

Ben bu sorunu şu şekilde çözdüm:

1- WinPE'nin takılı olduğu Programs klasöründeki tüm programları wim formatında Software.wim adında paketledim (boyutu 880 MB tuttu) ve bu oluşan wim dosyasını da sıkıştırdım, böylece boyutunu da ciddi derecede düşürdüm. (sıkıştırılmış wim boyutu 384 MB)

2- WinPE'nin açılış komutlarına imdisk ile 1GB'lık yazılabilir sanal disk oluşturma kodu ekledim.

imdisk.exe -a -s 1024M -m B: -p "/fs:ntfs /v:Software /q /c /y"

3- WinPE'nin takılı olduğu sürücü harfi olan Y:\ diskinin içindeki Software.wim dosyasının içeriğini de imdisk tarafından oluşturulan B:\ sanal diskinin içine çıkartılmasını sağlayan komutu da yine WinPE'nin açılış komutlarına ekledim.

imagex.exe extract Y:\Rescue\Software.wim 1 --dest-dir=B:\

Bu şekilde yapmanın bir avantajı da şu: Y:\ diski takılı olmasa dahi tüm programlar çalışabiliyor.

Ancak bu yukarıda yazdıklarım MinstAll'da nasıl olur bilmiyorum, çünkü KMPE'de çok çok fazla program var, tüm bunların açılış esnasında Y:\'den B:\'ye kopyalanması uzun sürebilir.

Bu arada daha ağ üzerinden WinPE'yi önyükletmeyi denemedim.

Zaten sıra o işlemde, şuana kadar sadece WinPE'yi oluşturdum.

Bakalım bu haliyle ağdan önyüklenebilecek mi?

Edited by mephistooo2
  • Like 3

mephistooo2, 13 dakika önce yazdı:

Ben bu sorunu şu şekilde çözdüm:

1- WinPE'nin takılı olduğu Programs klasöründeki tüm programları wim formatında Software.wim adında (boyutu 880 MB tuttu) paketledim ve bu oluşan wim dosyasını da sıkıştırdım, böylece boyutunu da ciddi derecede düşürdüm. (sıkıştırılmış wim boyutu 384 MB)

2- WinPE'nin açılış komutlarına imdisk ile 1GB'lık yazılabilir sanal disk oluşturma kodu ekledim.

imdisk.exe -a -s 1024M -m B: -p "/fs:ntfs /v:Software /q /c /y"

3- WinPE'nin takılı olduğu sürücü harfi olan Y:\ diskinin içindeki Software.wim dosyasının içeriğini de imdisk tarafından oluşturulan B:\ sanal diskinin içine çıkartılmasını sağlayan komutu da yine WinPE'nin açılış komutlarına ekledim.

imagex.exe extract Y:\Rescue\Software.wim 1 --dest-dir=B:\

Bu şekilde yapmanın bir avantajı da şu: Y:\ diski takılı olmasa dahi tüm programlar çalışabiliyor.

Ancak bu yukarıda yazdıklarım MinstAll'da nasıl olur bilmiyorum, çünkü KMPE'de çok çok fazla program var, tüm bunların açılış esnasında Y:\'den B:\'ye kopyalanması uzun sürebilir.

XPE açılışta Y diskine baglanacak sonra B de imdsike kopyalayacak bu biraz uzun sürebilir ve Y diskine bağlanması geciktiginde imdisk komutları devre dışı kalacaktır.  Tavsiyem yine sadece Y diskinin PC de sabit yer olası yönünde. çünkü zaten ağdan yüklemede XPE klasörü nerede ise orası Y diskidir. KMPE de ise dediginiz yöntemi uygulamak zor Mınstall boyutu neredeyse 3gb :D 

siz bi deneyin olursa sizin için iyi bir çözüm olur

• Editor
mephistooo2, 12 dakika önce yazdı:

Mükemmel bir şekilde ağdan boot oldu... :yahoo:

@karadurak üstat bu 7zip ile sıkıştırma komutunu GUI'den çıkarsak bence daha iyi olur, bu arada ben zaten setup_PXE.cmd dosyasından o komut satırı devre dışı bıraktım :)

WinPE'yi hazırlayan adamın bunu düşünüp de wim dosyalarını skıkştırması gerekiyor.

Bu işi bence kullanıcı yapmamalı...

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

Mükemmel bir şekilde ağdan boot oldu... :yahoo:

@karadurak üstat bu 7zip ile sıkıştırma komutunu GUI'den çıkarsak bence daha iyi olur, bu arada ben zaten setup_PXE.cmd dosyasından o komut satırı devre dışı bıraktım :)

WinPE'yi hazırlayan adamın bunu düşünüp de wim dosyalarını skıkştırması gerekiyor.

Bu işi bence kullanıcı yapmamalı...

hadi hayırlı olsun açılış hızı nasıl ? bu komutları mı diyorsun

"%~dp0TOOLS\7z_%arch%\7zG.exe" a "%~dp0PE10x86.wim" "%~dp0ipconfig.ini"
"%~dp0TOOLS\7z_%arch%\7zG.exe" a "%~dp0PE10x64.wim" "%~dp0ipconfig.ini"

Edited by karadurak

• Editor
karadurak, 3 dakika önce yazdı:

hadi hayırlı olsun açılış hızı nasıl ? bu komutları mı diyorsun

"%~dp0TOOLS\7z_%arch%\7zG.exe" a "%~dp0PE10x86.wim" "%~dp0ipconfig.ini"
"%~dp0TOOLS\7z_%arch%\7zG.exe" a "%~dp0PE10x64.wim" "%~dp0ipconfig.ini"

Evet bu komutlar...

Boot.wim dosyasının boyutu: 855 MB

Ağdan önyükleme süresi ortalam 4-5 dakika.

mephistooo2, Şimdi yazdı:

Evet bu komutlar...

Boot.wim dosyasının boyutu: 855 MB

Ağdan önyükleme süresi ortalam 4-5 dakika.

gayet iyi, o kutları silersem Y diskine baglanmaz çünkü her pcnin ipconfig ayarları farklı. bilmeyenler bunu yapamaz

mephistooo2, 6 dakika önce yazdı:

Üstad bu arada

Tiny PXE Server uygulamasında Y:\PXE\EFI\Microsoft\Boot\Policies\UnlockToken.pol". Sistem belirtilen yolu bulamıyor

Diye bir uyarı çıkıyor, bu uyarı herhangi bir hataya sebep olmuyor ama merak ettim sebebi nedir?

o  dosyayı aslında WinPE nin içinde arıyor yolu:\EFI\Microsoft\Boot\Policies\UnlockToken.pol  bulamayınca PXE klasörüne bakıyor

XPE nin hepsinde öyle windows güncellemeri sonucunda devre dışı kalmış bir dosya olabilir. 

• Editor

@karadurak üstat az önce efi de denemiştim, efi modunda hiçbir sıkıntı yok, sorunsuz ağ üzerinden önyükleniyor ve wim dosyası da Y:\ sürücüsüne bağlanıyor...

Ancak mbr modunda WinPE wim dosyası Y:\ sürücüne bağlanamıyor, acaba benim çalışmada mı hata var diye düşündüm ve senin PE10x64.wim dosyasıyla mbr modunda tekrardan denedim.

Sonuç aynı.

Eğer Y:\ sürücüne bağlanamazsa hiçbir şey çalışmaz :)

Edited by mephistooo2

• Editor

@karadurak üstad

mbr modunda direkt GRLDR dosyası üzerinden Winpe ISO dosyasını ağ üzerinden önyüklettim, sonuç yine aynı maalesef...

pxe detect
configfile
default 0
timeout 1

title AIO Rescue WinPE

pxe keep
map --mem /Rescue.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

Y:\ sürücüsüne yine bağlanmıyor...

Ben yine tüm programları wim dosyasına mı gömmek zorunda kalacağım ? :)

Edited by mephistooo2