Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

mephistooo2, 32 dakika önce yazdı:

@karadurak üstad

mbr modunda direkt GRLDR dosyası üzerinden Winpe ISO dosyasını ağ üzerinden önyüklettim, sonuç yine aynı maalesef...

pxe detect
configfile
default 0
timeout 1

title AIO Rescue WinPE

pxe keep
map --mem /Rescue.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

Y:\ sürücüsüne yine bağlanmıyor...

Ben yine tüm programları wim dosyasına mı gömmek zorunda kalacağım ? :)

Yoo bende hiçbir sıkıntı yok sizin PC ile alakalı olabilir. Video çekmiştim zaten diğer arkadaşlarda teyit etti. Pxe klasörünü slip benim klasörü farklı bir sürücüde yükleyip deneyin ya da siz winpenizi atın bakayım 

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

Üstad tekrardan bir deneyeyim, gözümden birşey kaçıyor sanırım eğer yapamazsam oluşturduğum iso dosyasını sana gönderirim :)

Pxe sil butonuna basıp tekrar yükleme yapın. Tabi orjininal dosyalar ile 7zip komutu silinmesin 

mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

Evet bu komutlar...

Boot.wim dosyasının boyutu: 855 MB

Ağdan önyükleme süresi ortalam 4-5 dakika.

Hocam gigabit swich te mi bu hız

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

@karadurak üstad

mbr modunda direkt GRLDR dosyası üzerinden Winpe ISO dosyasını ağ üzerinden önyüklettim, sonuç yine aynı maalesef...

pxe detect
configfile
default 0
timeout 1

title AIO Rescue WinPE

pxe keep
map --mem /Rescue.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

Y:\ sürücüsüne yine bağlanmıyor...

Ben yine tüm programları wim dosyasına mı gömmek zorunda kalacağım ? :)

hocam benim gördüğüm sorun makine ip almadan ağ sürücüsüne ulaşamıyoruz ip alması da penin tam açılmasına yakın zamanda oluyor. 

Edited by bilirsinya

• Editor
bilirsinya, 19 dakika önce yazdı:

Hocam gigabit swich te mi bu hız

Yok aptal switch de :)

bilirsinya, 19 dakika önce yazdı:

hocam benim gördüğüm sorun makine ip almadan ağ sürücüsüne ulaşamıyoruz ip alması da penin tam açılmasına yakın zamanda oluyor. 

Ancak efi modunda herhangi bir sıkıntı olmuyor...

mephistooo2, 30 dakika önce yazdı:

Yok aptal switch de :)

Ancak efi modunda herhangi bir sıkıntı olmuyor...

senin wim i inceledim. sanal sürücü oluşturma komutunu PXE.cmd den önce yazmışsın. ben sana onu söylemiştim iki sayfa önce > Y sürücüsü oluşmadan sotfware.wim i görmez.

sırası bu şekilde olmalı.

EXEC %WinDir%\System32\pxe.cmd
imdisk.exe -a -s 1024M -m B: -p "/fs:ntfs /v:Software /q /c /y"
imagex.exe extract Y:\Rescue\Software.wim 1 --dest-dir=B:\

Edited by karadurak

mephistooo2, 25 dakika önce yazdı:

@karadurak üstad ben de şuanda onun denemesi yapıyorum :)

Hatamı farkettim ve düzelttim, denemesini yapıp sonucunu yazacaktım ki sen mesaj yazmışsın :)

Sonucunu da burdan yazarım az sonra :)

usta senin imdisk kodları çalışmıyor linkteki  ramdisk.cmd yi system32 ye at kodları kendine göre düzenle sonra pecmd.ini ye bu kodu ekle

EXEC =%SystemRoot%\system32\RamDisk.cmd

Please register to see this content.

Edited by karadurak

• Editor
karadurak, Şimdi yazdı:

usta senin imdisk kodları çalışmıyor linkteki  ramdisk.cmd yi system32 ye at kodları kendine göre düzenle sonra pecmd.ini ye bu kodu ekle

EXEC =%SystemRoot%\system32\RamDisk.cmd

Çalışmasa nasıl sanal sürücü oluşturacak? Ağdan değil de normal yükleme esnasında sanal sürücü oluşuyor bende.

Ayrıca hangi linkteki ? :)

mephistooo2, Şimdi yazdı:

Çalışmasa nasıl sanal sürücü oluşturacak? Ağdan değil de normal yükleme esnasında sanal sürücü oluşuyor bende.

Ayrıca hangi linkteki ? :)

bende sanal sürücü oluşturmuyor mormal boot da oluşturabilir konumuz o degil :D 

Please register to see this content.

• Haha 1

mephistooo2, Şimdi yazdı:

Bir sürü denemeden sonra nihayet ağ üzerinden hem efi hem mbr modunda sorunsuz yüklemeyi gerçekleştirebildim :good:

@karadurak üstat tekrardan bu güzel çalışman için çok çok teşeklürler...

Tebrikler sen gel yine de software.wim i B diskine kopyalamadan direk klasörden görecek şekilde ayarla :D 

bu arada ramsik oluşturmada şu kodda çalışıyor senin wim de 

EXEC =!%SystemRoot%\System32\StartImDIsk.exe 50 % B: RAMDisk "NTFS Compressed" "B:\"

• Like 1

• Editor
karadurak, 47 dakika önce yazdı:

Tebrikler sen gel yine de software.wim i B diskine kopyalamadan direk klasörden görecek şekilde ayarla :D 

EXEC =!%SystemRoot%\System32\StartImDIsk.exe 50 % B: RAMDisk "NTFS Compressed" "B:\"

Ya o zaman da iso dosyasının boyutu çok artıyor...

Hem böyle olunca bana göre biraz daha derli toplu oluyor...

Ayrıca bendeki imdisk sanal disk oluşturma kodu bende ağ üzerinden önyükleme de çalışıyor, sende neden çalışmadı anlamadım.

bilirsinya, 39 dakika önce yazdı:

Wimleri paylaşmayı unutmayalım :)

Elbette paylaşacağım ama sağını solunu değiştirmem gerek, işyerinde kullanmak için kendime ayrı forum için ayrı hazırlıyorum.

Yakında PXE destekli AIO Rescue WinPE v12 geliyor...?

Edited by mephistooo2
  • Like 4

mephistooo2, 20 dakika önce yazdı:

Ayrıca bendeki imdisk sanal disk oluşturma kodu bende ağ üzerinden önyükleme de çalışıyor, sende neden çalışmadı anlamadım.

Elbette paylaşacağım ama sağını solunu değiştirmem gerek, işyerinde kullanmak için kendime ayrı forum için ayrı hazırlıyorum.

@mephistooo2 üstad grubfm arc klasöründeki install.gz içeriğinde a1ive imdiskleri şifrelemeden paylaşmış istersen içeriğini bir incele onun kodlarına bir bakarmısın. 

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

Allah'ını seven defansa gelsin klişesi varya hocam. Değiştiriyorum Allah'ını seven wim lerin boyutunu düşürsün diyorum :)

• Haha 1

• Editor
serhat100, Bir saat önce yazdı:

@mephistooo2 üstad grubfm arc klasöründeki install.gz içeriğinde a1ive imdiskleri şifrelemeden paylaşmış istersen içeriğini bir incele onun kodlarına bir bakarmısın. 

İnceledim ama bence güzel olmamış, eski halinde iso dosyasına otomatik olarak sürücü harfi atıyordu, son halinde kullanıcı iso dosyasını seçerek sürücü harfini manuel ekleyecek.

Ben hala zamanında editlediğim start.bat dosyasını kullanıyorum, o daha iyi otomatik sürücü harfi atanıyor ve direkt kurulum ekranı geliyor.

Otomatik çalışan bir sistemi bozmuş alive.

mephistooo2, 49 dakika önce yazdı:

İnceledim ama bence güzel olmamış, eski halinde iso dosyasına otomatik olarak sürücü harfi atıyordu, son halinde kullanıcı iso dosyasını seçerek sürücü harfini manuel ekleyecek.

Ben hala zamanında editlediğim start.bat dosyasını kullanıyorum, o daha iyi otomatik sürücü harfi atanıyor ve direkt kurulum ekranı geliyor.

Otomatik çalışan bir sistemi bozmuş alive.

Üstad ben bu konu için faydalı olurmu diye düşünmüştüm. 

• Editor
karadurak, 4 saat önce yazdı:

Programları wim formatında paketlemeketen vazgeçtim, çünkü örneğin 2 gb ram i olan bir pc de imdisk, bellek yetersiz diye uyarı veriyor ve 1 gb lık sanal disk oluşturamıyor.

Ben de Software.wim dosyasını Software.iso dosyasına dönüştürdüm.

imdisk -a -o cd -f "Y:\Rescue\Software.iso" -m B:

Ve bu iso dosyasını da yukarıdaki komut ile sanal DVD sürücüsüne mount ettirdim.

WinPE iso dosyasının toplam boyutu biraz arttı ama ram i düşük olan pc lerde çalışma ihtimali güçlenmiş oldu.

Böylece kopyalama komutu da iptal olduğu için winpe masaüstü ortamı daha hızlı önyükleniyor.

Peki neden böyle yapıyorum? :)

Normalde programları Y:\ sürücünden çağırabilirim ancak iso dosyası içinde Programs diye bir klasör var ve onun için de bir sürü başka klasörler var.

Bana bu yapı çok dağınık geliyor, ben de düzenli olması için böyle yapıyorum :)

Edited by mephistooo2
  • Like 1

• Editor

ağ ve serverla alakam olmadığı için konu biraz fransız geldi bana eminim bir çok arkadaşın işine yarayacaktır

@mephistooo2 hocam programlar için pecmd moun komutlarını denedinizmi wim dosyasını 1 sn sürmeden ramdiske çıkartıyor son yaptığım pelerde kxpe içinde topladım en son multiboot konusunda da tüm pelerde moun komutu kullandım

• Editor
köylü, 15 dakika önce yazdı:

ağ ve serverla alakam olmadığı için konu biraz fransız geldi bana eminim bir çok arkadaşın işine yarayacaktır

@mephistooo2 hocam programlar için pecmd moun komutlarını denedinizmi wim dosyasını 1 sn sürmeden ramdiske çıkartıyor son yaptığım pelerde kxpe içinde topladım en son multiboot konusunda da tüm pelerde moun komutu kullandım

wim dosya içeriğini ram diske çıkartmakla ilgili bir sorunum yok zaten Üstad.

Sorun şu: düşük ram i olan pc lerde imdisk ile 1 gb lık sanal disk oluşturulamıyor, bana da en az 800 mb lık bir alan gerekiyor.

Ben de bundan dolayı iso dosyasını mount etme yoluna gittim, böyle daha stabil oldu...

Edited by mephistooo2

Ağdan windows kurulum hakkında netinstall çalışması ve video,su belki işinize yarayabilir, dosyayı indirip baktım pe dahil olmak üzere farklı kurulum metodları var.

Tek sorun çince olması ama translate edilebilir.. Sanal,da test ettim orjinal windows kurulumunda sorun çıkarmadı.

https://github.com/zwj4031/netinstall

https://www.youtube.com/watch?v=2nO9BTSVG1g

• Like 1

awengers44, 15 dakika önce yazdı:

Ağdan windows kurulum hakkında netinstall çalışması ve video,su belki işinize yarayabilir, dosyayı indirip baktım pe dahil olmak üzere farklı kurulum metodları var.

Tek sorun çince olması ama translate edilebilir.. Sanal,da test ettim orjinal windows kurulumunda sorun çıkarmadı.

https://github.com/zwj4031/netinstall

https://www.youtube.com/watch?v=2nO9BTSVG1g

@awengers44 Hocam refind ağ klasöründe aramaya yönlendirilebilir mi ?

bilirsinya, Şimdi yazdı:

@awengers44 Hocam refind ağ klasöründe aramaya yönlendirilebilir mi ?

Hocam o kadarını bilmiyorum ama ben daha önce grubfm,de arayüze refind ve clover eklemiş usb içinde dizinleri ayarlayıp çalıştırmıştım, crasadure üstad gerek yok diyince paylaşımda sildim ama ben kullanıyorum hala. GrubFM ağdan çalıştırılıp konum ve dizinleri ayarlanıp tek iso veya efi içinde çalıştırılması mümkün mü bilmiyorum. Üstteki video yapımcıya ait, netgrubfm kullanıyor sizde ağdan çalıştırabilirmiyiz diye sormuştunuz ona istinaden bulunca paylaşmak istedim.