Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

@karadurak bu işlemleri Kmpe yi boot etmeden yerleşik sistemde usb üzerinden yapıyoruz doğru mudur? Gerçi yönteme bakılırsa Kmpe yi boot ettikten sonra da yapabiliriz, yerleşik sisteme de ihtiyacımız yok sanırım, Kmpe yi boot ettikten sonra yaparsak bile yine flaş belleği otomatik olarak paylaşıma açıyor olması lazım. Yani elimizde işletim sistemi olmayan iki pc  bile olsa, birinden usb ile Kmpe>PXE başlatsak diğerine format atabilir ya da kurtarma işlemi yapabiliriz. 

Şimdi sorulara geçelim :D 

-PXE başlatıldığında sıkıştırma yaptığı PE10x64.wim ve x86.wim bizim Kmpe deki PE ler mi? 

-Bunları boyutu küçültmek için mi sıkıştırıyor?

-PXE serveri durdurduğumuzda-kapattığımızda PXE/PXE klasörü içine oluşturduğu sıkıştırılmış PE leri siliyor mu yoksa bir defaya mahsus bu işlemi yapıp klasör içinde muhafaza mı ediyor?

Extra bir PE eklemeden yaptınız yani. Usbye sadece videodaki PXE klasörünü eklicez ve çalıştıracağız sanırım. Siz her şeyi Kmpe ye göre ayarlamışsınıdır.

Valla çok güzel olmuş hocam, ellerine sağlık. Fırsat bulunca gerçek makinede deneme yapıp geri dönerim hocam.  Grub2 den formatı da deneyeceğim.

Edited by red_d

red_d, 13 dakika önce yazdı:

@karadurak bu işlemleri Kmpe yi boot etmeden yerleşik sistemde usb üzerinden yapıyoruz doğru mudur? Gerçi yönteme bakılırsa Kmpe yi boot ettikten sonra da yapabiliriz, yerleşik sisteme de ihtiyacımız yok sanırım, Kmpe yi boot ettikten sonra yaparsak bile yine flaş belleği otomatik olarak paylaşıma açıyor olması lazım. Yani elimizde işletim sistemi olmayan iki pc  bile olsa, birinden usb ile Kmpe>PXE başlatsak diğerine format atabilir ya da kurtarma işlemi yapabiliriz. 

Şimdi sorulara geçelim :D 

-PXE başlatıldığında sıkıştırma yaptığı PE10x64.wim ve x86.wim bizim Kmpe deki PE ler mi? 

-Bunları boyutu küçültmek için mi sıkıştırıyor?

-PXE serveri durdurduğumuzda-kapattığımızda PXE/PXE klasörü içine oluşturduğu sıkıştırılmış PE leri siliyor mu yoksa bir defaya mahsus bu işlemi yapıp klasör içinde muhafaza mı ediyor?

Extra bir PE eklemeden yaptınız yani. Usbye sadece videodaki PXE klasörünü eklicez ve çalıştıracağız sanırım. Siz her şeyi Kmpe ye göre ayarlamışsınıdır.

Valla çok güzel olmuş hocam, ellerine sağlık. Fırsat bulunca gerçek makinede deneme yapıp geri dönerim hocam.  Grub2 den formatı da deneyeceğim.

İstersen ISCSI disksiz önyükleme yap hocam yerleşik sisteme bagımlı degil. Yalnız KMPE içindeki PEler ile aynı degil. Bunun boyutunu çok küçültemedim ama yarıya kadar düşürdüm. Full sistem olarak açılıyor yine. eve işletim sistemsiz ortamda kmpe yi başlatıp PXE açabilirsin.

PE leri sıkıştırmıyor hocam senin çalıştıgıdın makinanın  "ip,name,password ve netname" isimlerini kopyalayıp PE nin içine gömüyor açılışta senin manuel olarak girmene gerek kalmıyor.

Hep aynı makinada çalışacaksan server ı bir kere yüklemen yeterli eger makinanın adını parolasını degiştirsen PXE serveri sil butonuna tıklayıp yeniden yükleme yapmalısın. Onun haricinde farklı makinadan çalıştırdıgnda zaten önce yükleme yapıp PXE yi çalıştırman gerekir.

Tam olarak KMPE ye göre ayarlayamadım çünkü PXE klasörünün içinde olması gerekiyor PE lerin. o yüzden farklı bir PE hazırladım ama zamanla onlara da bi çözüm yolu bulacaz hepbirlikte..

Şuan evden yükleme yapıyorum tam yükleme % 90 oldu şak elektirikler gitti :D  neyse tekrar yüklüyorum biraz bekleyecegim sizi

• Like 1
  • Thanks 1

Hocam farklı PE ler hazırlaman bence sorun değil çünkü flaşta boyut sıkıntımız yok, KmBoot zaten 9gb yi geçti, en fazla 10-11gb olur, yerimiz var çok şükür. Kullanılan PC nin bilgilerini PE ye gömmesi bence çok güzel bir özellik, son kullanıcı neyi nereye yazacağını karıştırabilir, işi otomatikleştirmesinin yanında farklı PC lerde iş yapacağımızı düşünürsek gayet yerinde bir karar olmuş. 

Şimdi benim anladığım, "PXE server yükle" dediğimizde PXE klasörü içine, kullanılan PC nin bilgileri gömülmüş x64 ve x86 PE ler oluşturuyor ve "PXE server sil" demeden bu PE ler silinmiyor, başka bir PC üzerinden işlemleri yapacaksak önce "PXE server sil" deyip sonra yeni server oluşturuyoruz ve yeni kullandığımız PC nin bilgilerini PE ye gömüyor. Bence gayet güzel bir yöntem hocam.

Şu an önerebileceğim bir şey gelmiyor aklıma, sadece son kullanıcıya kolaylık olması açısından Pxe.exe nin arayüzü değiştirilip işlem basamakları sıralanabilir mesela 1- Pxe server yükle 2- Pxe server çalıştır gibi.

• Like 1

bilirsinya, 55 dakika önce yazdı:

@karadurakHocam linkleri sabırsızlıkla bekliyorum. :)

red_d, Bir saat önce yazdı:

Hocam farklı PE ler hazırlaman bence sorun değil çünkü flaşta boyut sıkıntımız yok, KmBoot zaten 9gb yi geçti, en fazla 10-11gb olur, yerimiz var çok şükür. Kullanılan PC nin bilgilerini PE ye gömmesi bence çok güzel bir özellik, son kullanıcı neyi nereye yazacağını karıştırabilir, işi otomatikleştirmesinin yanında farklı PC lerde iş yapacağımızı düşünürsek gayet yerinde bir karar olmuş. 

Şimdi benim anladığım, "PXE server yükle" dediğimizde PXE klasörü içine, kullanılan PC nin bilgileri gömülmüş x64 ve x86 PE ler oluşturuyor ve "PXE server sil" demeden bu PE ler silinmiyor, başka bir PC üzerinden işlemleri yapacaksak önce "PXE server sil" deyip sonra yeni server oluşturuyoruz ve yeni kullandığımız PC nin bilgilerini PE ye gömüyor. Bence gayet güzel bir yöntem hocam.

Şu an önerebileceğim bir şey gelmiyor aklıma, sadece son kullanıcıya kolaylık olması açısından Pxe.exe nin arayüzü değiştirilip işlem basamakları sıralanabilir mesela 1- Pxe server yükle 2- Pxe server çalıştır gibi.

Linki yükledim. Hocam denemeleri yapın konuşalım.

edit: dosya virüslü uyarısı veriyor. cloud hesabınız varsa önce hesabınıza kaydedip öyle indirin.

Eger indiremezseniz multiupload yapacam akşam

Edited by karadurak

karadurak, 32 dakika önce yazdı:

edit: dosya virüslü uyarısı veriyor. cloud hesabınız varsa önce hesabınıza kaydedip öyle indirin.

kaydet diyorum ama malesef kaydetmiyor

XrayN, 3 dakika önce yazdı:

kaydet diyorum ama malesef kaydetmiyor

Google drive hesabımı kapattılar şimdi farklı yükleme yapıyorum tekrardan 

bide bu şekilde indirmeyi dener misin 

Please register to see this content.

Edited by karadurak
  • Thanks 1

Buluta kaydetmede hata veriyor hocam, kirilden hiçbir şey anlamasam da sayende mail.ru muz da oldu hocam  ?

karadurak, 2 dakika önce yazdı:

Sağol hocam iniyor şu anda

• Like 1

red_d, 1 dakika önce yazdı:

Buluta kaydetmede hata veriyor hocam, kirilden hiçbir şey anlamasam da sayende mail.ru muz da oldu hocam  ?

:D yüklüyorum yeniden hocam bu linkten indirebiliryor musun ? 

karadurak, 39 dakika önce yazdı:

Farklı kaydet deyip aldım hocam buluta yüklemeye izin vermiyor.

bu linkten iniyor.

Edited by bilirsinya

karadurak, 7 dakika önce yazdı:

iniyor şuan

• Like 1

Hocam 2 pc arasına cat6 kablu taktım, IP otomatik alıyorken diğer pc benimkini görmedi. IP yi elle atadım açıldı, x64 ü yükledim, sınama modu yazısı dışında her şey normal. 

Yalnız şöyle bir durum var, isodan format atmayı denedim, flaşın sadece fat32 kısmı paylaşıma açık olduğu için ve isolarım ntfs kısmında olduğu için isolarıma ulaşamadım. Sanırım ntfs kısmını da elle paylaşıma açıp oraya ulaşmam gerekiyordu, sonradan aklıma geldi daha denemedim. 

Denemeleri 2. Pc de işletim sistemi veya iso olmadığını düşünerek yapıyorum. 

Edit: ntfs kısmını paylaşıma açtım, ulaştım ama format esnasında şöyle bir hatayla karşılaştım. Ağ işlerinde yeni olduğum için öğrenmesi biraz zaman alacak :D Bu kadarına da şükür.

Edited by red_d
  • Like 1

karadurak, 1 saat önce yazdı:

Evet hocam 

Akşam Bakabilrim anca siz x64 den test yapın 

@karadurak hocam 2 sıkıntı var. Benim editlediğim pe ler 1 dk açıyor sizin yeni pe 3 dk açılıyor. Dual mood çalışmadı eklediğiniz boot dosyaları. yani hem uefi hem lagacy çalışan boot dosyası undionly.kxpe mi editleseneniz?

Ayrıca Pe leri sizin editlediğiniz tiny pxe dende çalıştırdım Aiodan çalıştırdım boot süreleri uzun hele 100 lük kartlarda 7-8 dk bootluyor

Benim editlediğim pe yi  sizin yeni sisteme entegre ettim çok geç açtı. 

Bu arada @karadurak hocam elinize sağlık. Son da söyledim ama :)

Edited by bilirsinya
  • Like 1

red_d, 1 saat önce yazdı:

Hocam 2 pc arasına cat6 kablu taktım, IP otomatik alıyorken diğer pc benimkini görmedi. IP yi elle atadım açıldı, x64 ü yükledim, sınama modu yazısı dışında her şey normal. 

Yalnız şöyle bir durum var, isodan format atmayı denedim, flaşın sadece fat32 kısmı paylaşıma açık olduğu için ve isolarım ntfs kısmında olduğu için isolarıma ulaşamadım. Sanırım ntfs kısmını da elle paylaşıma açıp oraya ulaşmam gerekiyordu, sonradan aklıma geldi daha denemedim. 

Denemeleri 2. Pc de işletim sistemi veya iso olmadığını düşünerek yapıyorum. 

Edit: ntfs kısmını paylaşıma açtım, ulaştım ama format esnasında şöyle bir hatayla karşılaştım. Ağ işlerinde yeni olduğum için öğrenmesi biraz zaman alacak :D Bu kadarına da şükür.

hocam modem ya da switch çekmen gerekiyor baglantıyı  , pxe klasörü hangi diznde ise o sürücüyü paylaşıma açar digerlerini açmaz. pxe klasörünü KMPE HDD disinine atabilirsin. flash bellek fat32 oldugu için wim dosyaların oraya sıgmaz.

Format esnasında karşılatıgın hata ile ben de karşılaştım. Onu çözmeye çalışacagım win7 li pcden test etmem gerekecek.

bilirsinya, 38 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam 2 sıkıntı var. Benim editlediğim pe ler 1 dk açıyor sizin yeni pe 3 dk açılıyor. Dual mood çalışmadı eklediğiniz boot dosyaları. yani hem uefi hem lagacy çalışan boot dosyası undionly.kxpe mi editleseneniz?

Ayrıca Pe leri sizin editlediğiniz tiny pxe dende çalıştırdım Aiodan çalıştırdım boot süreleri uzun hele 100 lük kartlarda 7-8 dk bootluyor

Benim editlediğim pe yi  sizin yeni sisteme entegre ettim çok geç açtı. 

Bu arada @karadurak hocam elinize sağlık. Son da söyledim ama :)

evet yavaş açılıyor :D EFI için pxe den "bootx64.efi" dosyasını seçtin hocam. ben test ettim hepside çalışıyor. UEFİ LEGACY 

Bu arada x86.wim de herhangi bir sorun görünmüyor sende çalışmadı mı ?

PE leri hızlıca hazırladım onların boyutunu düşürecegim. fakat mıntall içindeki çoğu uygulama çalışmayacak buna razıysanız kullanılması gereken uygulamaları bana bildiriniz.

pefGsH.png

Edited by karadurak

awengers44, 10 dakika önce yazdı:

@red_d Hocam direk pc,ler arasında kablo bağlantısı ile ip ataması olmaz. Modem,den bağlantı kurmanız gerekir, ip dağıtıcı modem olacak burada.

@karadurak Elinize sağlık hocam :)henüz test etme imkanım olmadı ama test edince bilgi veririm inşaAllah. 

@awengers44 hocam @red_d hocam tiny pxe serverde direk 2 pc bağlıyorsanız dhpc kapatın ip alır.

karadurak, 5 dakika önce yazdı:

hocam modem ya da switch çekmen gerekiyor baglantıyı  , pxe klasörü hangi diznde ise o sürücüyü paylaşıma açar digerlerini açmaz. pxe klasörünü KMPE HDD disinine atabilirsin. flash bellek fat32 oldugu için wim dosyaların oraya sıgmaz.

Format esnasında karşılatıgın hata ile ben de karşılaştım. Onu çözmeye çalışacagım win7 li pcden test etmem gerekecek.

evet yavaş açılıyor :D EFI için pxe den "bootx64.efi" dosyasını seçtin hocam. ben test ettim hepside çalışıyor. UEFİ LEGACY 

Bu arada x86.wim de herhangi bir sorun görünmüyor sende çalışmadı mı ?

PE leri hızlıca hazırladım onların boyutunu düşürecegim. fakat mıntall içindeki çoğu uygulama çalışmayacak buna razıysanız kullanılması gereken uygulamaları bana bildiriniz.

Hocam uefi açtı ancak dual çalışmıyor yani tek dosya hem uefi hem legacy çalışmıyor. Undionly.kxpe dual çalışıyor. X86 wimden çıkarken hata verdi. Bir daha indirir denerim. Bu arada ağ sürücüsünü kestim. Uygulamayı açmayı denedim otomatik ağ sürücüsü ekledi buna bayıldım. Aio nun oluşturduğu wimlerin içindeki boot dosyalarını denediniz mi wimlerinizde. Ben onları eklediğimde hızlandı.

• Like 1
  • Thanks 1

@awengers44 hocam @bilirsinya hocam daha önce iki pc arasında kabloyla dosya aktarımı yapmıştım, cat6 ile de çok hızlı aktardı, oradan hareketle IP elle atadım, IP olarak 192.168.1. 1  varsayılan ağ geçidini 255.255.255.0 olarak verdim, PE lerin başlamasında sorun yok açıldı, minstall programları da çalışıyor, tek sorun isoların bulunduğu flaşın ntfs kısmına da paylaşım verip isoyu seçince kurulumda hata aldım, 2. Pc IP almasa bootta hiç açılmaması gerekmiyor mu?

Bu konularda yeniyim kusura bakmayın. 

• Like 2

• Editor

@karadurak üstad link maalesef iptal...

---------------------------------

karadurak, 3 saat önce yazdı:

Üstad şu linkten indirdim ancak ilk mesajdaki link çalışmıyor, bilgin olsun...

Daha denemedim, şuan indiriyorum ama videodan izlediğim kadarıyla süper iş çıkarmışsın, eline sağlık... :good:

Edited by mephistooo2
  • Like 1

bilirsinya, 38 dakika önce yazdı:

@awengers44 hocam @red_d hocam tiny pxe serverde direk 2 pc bağlıyorsanız dhpc kapatın ip alır.

Hocam uefi açtı ancak dual çalışmıyor yani tek dosya hem uefi hem legacy çalışmıyor. Undionly.kxpe dual çalışıyor. X86 wimden çıkarken hata verdi. Bir daha indirir denerim. Bu arada ağ sürücüsünü kestim. Uygulamayı açmayı denedim otomatik ağ sürücüsü ekledi buna bayıldım. Aio nun oluşturduğu wimlerin içindeki boot dosyalarını denediniz mi wimlerinizde. Ben onları eklediğimde hızlandı.

Dual olarak açılmasının bir avantajı var mı ?  yok daha winpe ile ilgili bir deneme yapmadım ben sadece xpe ile uğraştım. Farklı PE lerde kullanabilirsiniz. Windows dizinideki sh.cmd yi pecmd.ini ye ekleyin. yabancı PE ler mevcut 130 mb -150 mb civarında onları bayaga hızlı açıyor. şimdi benim KMPE de çok uygulama oldugu için fazla kırpamıyorum PE den.

mephistooo2, 12 dakika önce yazdı:

@karadurak üstad link maalesef iptal...

Linkleri yeniledim üstad

• Like 1